12 نکته درباره لگد زدن جنینلگد زدن جنین,جنین,حرکت جنین

حرکت جنین در قسمت پایین شکم

 

نخستین باری که حرکت جنین در رحم حس ميشود ، براي هر مادر لحظه ای به خصوص و هیجان انگیز هست. براي هر مادری فکر این که جنین داخل رحم چرخ ميزند و از این طرف به آن طرف میرود ، بامزه بوده و هر تکانی که جنین می خورد موجی از شادی را در وجود مادر ایجاد ميکند .

حرکت جنین در شکم مادر
1- شروع حرکات: نخستین باری که مادران معمولاً حرکات جنین را تشخیص می‌دهند در اواخر هفته 24 بارداری و شایدم زودتر در هفته 16 یا 18 بارداری میباشد . جنین مدتها پیش از آن حرکت می کرده است ، ولی این احساس نا اشنا است و امکان دارد آنرا تشخیص نداده باشید. حرکات جنین در مرحله های نخست بارداری خيلي قوی نیست!

 

درصورتی که جفت در جلو رحم شما باشد، امکان دارد شدت لگدهای جنین را خفیف کند. در بارداری دوم یا چندم معمولاً مادر حرکات جنین را از هفته 16 بارداری و شایدم سریعتر به عنوان مثال هفته 12 بارداری متوجه ميشود .

 
2- اثر تعداد بارداری بر تشخیص حرکات: مادری که قبلا تجربه بارداری را داشته است، به مراتب حرکات جنین را بهتر می شناسد و انتشار گازها یا انقباض های دستگاه گوارش را با آن اشتباه نمی گیرد.

 

معمولاً مادرانی که نخستین تجربه بارداری را پشت سر می گذارند، تا نزدیک هفته های 20 تا 25 بارداری متوجه این حرکات نمی شوند.

 

3- اثر اضافه‌وزن بارداری مادر بر حرکات: مادر براي داشتن بارداری سالم، باید قبل و پس از آغاز بارداری، وزن خویش را در محدوده توصیه شده به وسیله متخصص نگه دارد و از پرخوری بپرهیزد.

 

ممکن است مادرانی که به دنبال بارداری وزنشان خيلي بالا رفته، نتوانند این حرکات را درست احساس کنند. بعلاوه هنگامی که قطر چربی های شکم 10 تا 15 سانتیمتر است، پزشک هم نمی تواند حرکات را خوب تشخیص دهد و حتی سونوگرافی هم مشکل ميشود .

 
4- ویژگی‌های حرکات: این حرکات مثل پرش هایی آرام و نرم هستند. اول تشخیص آن ها مشکل هست، ولی با پیشرفت بارداری، مشخص تر میشوند و میتوان حرکت دست و پا و چرخش را تشخیص داد. حرکات دست و پا کوتاه تر و حرکات دورانی جنین شدیدترند. در هفته های پایان بارداری میتوان این حرکات را از خارج بدن مادر مشاهده کرد. 

 

حرکات جنین پسر, حرکت جنین پسر, حرکات جنین بریچ چگونه است

حرکات جنین در پایین شکم نشانه چیست

 

 5- لگدها قبل از خواب بیشترند؟ لگدها پیش از خواب بیشترند؟ حرکات، زمان مشخصی ندارند، ولی چون مادر شب ها مایل به استراحت است، شدت آن ها را بیش تر احساس ميکند ، ولی در ساعت های بیداری و فعالیت اجتماعي توجه مادر به حرکات کم تر هست. امکان دارد پس از خوردن غذای شیرین، حرکات جنین بیشتر شود.

6- حداکثر تعداد حرکات: حداکثر تعداد حرکات: بین هفته 28 تا 32 بارداری است، برای این که حجم مایع آمنیوتیک زیاد است و جنین میتواند به خوبی حرکت کند. بعد از هفته 32، حرکات کم میشوند ، زیرا حجم مایع آمنیوتیک کم ميشود و جنین در هفته های آخر، حرکات دورانی کمتری دارد و بیش تر دست و پای خویش را حرکت ميدهد .

7- تناوب حرکات: در ابتدا، حرکات کوتاه و با فواصل طولانی هستند، به عنوان مثال در یک روز حرکات متعددی را احساس می کنید بعد چند روز هیچ حرکتی را احساس نمی کنید، برای این که جنین هنوز کوچک هست، ولی از میانه بارداری تشخیص حرکات جنین منظم ميشود . گاهی هم مادر سکسکه جنین را متوجه ميشود که حرکات آن مداوم، پشت سر هم و لرزشی است.


8- لزوم توجه به حرکات: به محض اینکه احساس کردید حرکات جنین تان منظم شده اند( یعنی حدود هفته 28 بارداری)، به آن ها دقیق شوید و اگر بنظر رسید این حرکات کم شده اند، حتماً متخصص زنان را در جریان قرار دهید تا ضربان قلب جنین را بررسی کند.
 
9- اگر جنین حرکت نمی‌کند: مدت خواب جنین حداکثر 75 دقیقه است و درصورتی که بیش از 2 ساعت حرکت نکرد، مادر باید مسئله را بررسی کند. درصورتی که حس کرد، جنینش 2 تا 3 ساعت هست حرکت نمی کند، بهتر است اندکی غذای انرژی‌زا استفاده کند و در موقعیت ارامش به پهلو یا پشت بخوابد، دستش را بر شکم بگذارد و باتوجه کامل به جنین، حرکات وی را بشمارد.
 
10- چطور حرکات را بشماریم؟  بهتر هست اندکی غذا بخورید و به پهلو بخوابید یا در حالتی راحت، دراز بکشید یا بخوابید. بعد طی 60 دقیقه تمام حرکات کوچک و بزرگ جنین را ثبت کنید. در خصوص تناوب این حرکات اتفاق نظری وجود ندارد، ولی 10 حرکت طی دو ساعت، مناسب ترین تناوب توصیه شده هست.

 

علل کاهش حرکات جنین میتواند به خطر افتادن سلامت جنین یا کاهش مایع آمنیوتیکی باشد. استانداردی براي تعداد حرکات جنین وجود دارد ، ولی یک عدد دقیق نداریم. بعضی معتقد هستند دست کم چهار حرکت در ساعت که چنانچه کم تر باشد، باید بررسی شود.

 

11- از چه زمانی توجه به این حرکات اهمیت بیشتری می‌یابد؟ از ماه هفتم بارداری که جنین براي زندگی در خارج رحم امادگی پیدا ميکند ، توجه مادر به حرکات وی باید بیش تر باشد. متأسفانه بعضی مادران بعد از دو روز بی تحرکی جنین به ما مراجعه ميکنند . در این حالت احتمال مرگ جنین در رحم وجود دارد .
 
12- حرکات جنین و عوامل داخلی و محیطی: این باور که کودک تکان خورد، بنابراين گرسنه است، باور صحیحی نیست، برای این که غذا باید جذب شود و موادمغذی آن وارد خون مادر شوند، بعد به جنین برسند. عوامل محیطی مثل اضطراب، صدای شدید، حتی صدای دستگاه پخش کننده ضربان قلب جنین در کلینیک سبب افزایش حرکات جنین میشوند . از طرفی افزایش حرکات جنین ضربان قلبش را افزایش ميدهد .

 

حرکات جنین پسر, حرکت جنین پسر, حرکات جنین بریچ چگونه است

حرکت جنین دختر

 

چگونه از طریق " لگد زدن جنین" ، جنسیت آن را تشخیص دهیم؟

بعد از ماه های چهارم و پنجم که جنین آغاز به رشد و تکامل ميکند ، حرکات وی هم به مرور و در ابتدای ماه های شانزدهم حس ميشود . اما در زنان بارداری که براي بار اول تجربه بارداری را می گذارنند در ماه های ۱۶ به بعد میتوانند حرکات جنین خویش را حس کنند و مادرانی که در زمان بارداری دوم و سوم به سر می برند، میتوانند از همان ماه پنجم این حرکات را حس کنند.

 

یکی از هیجان انگیزترین شیوه های تشخیص جنسیت جنین، روش لگد زدن جنین دختر با لگد زدن و حرکات جنین پسر است که میتوانید با درنظر داشتن این که این حرکات در کدام نواحی شکم حس ميشود جنسیت جنین خویش را تشخیص دهید. اینکار پیش از انجام سونوگرافی و یا براي زنانی که هنوز سونوگرافی را انجام نداده اند هیجان انگیز است. محل حرکت جنین پسر با حرکت جنین دختر متفاوت است و از روی همین تفاوت ها میتوانید جنسیت را تشخیص دهید.

 

لگد زدن جنین دختر

براي این که بتوانید با حرکات جنین جنسیت آنرا تشخیص دهید کافیست در زمان لگد زدن جنین به خوبی دقت کنید. تجربه نشان ميدهد لگد زدن جنین دختر بیش تر در نواحی شکم و زیر ناف حس ميشود . گاهی وقت ها هم حرکات جنین دختر در بخش کناره های شکم حس ميشود که تا بخش پهلوها هم میتوانید حرکات را حس کنید که به معنای لگد زدن جنین دختر است و نشان ميدهد که شما یک دختر دوستداشتنی را باردار هستید.

 

لگد زدن جنین پسر

درصورتی که دلتان می خواهد یک شازده کوچولو باردار باشید، میتوانید با دقت کردن به حرکات جنین و لگد زدن جنین به این نتيجه برسید که جنسیت جنین شما چیست؟ اگر جنین پسر باردار باشید، لگد زدن جنین پسر در نواحی پهلوی سمت چپ و راست است. به طوری که در زمانیکه به پهلوی چپ می خوابید حس می کنید دست جنین زیر پهلوی شما گیر کرده است . از اینرو حرکات جنین پسر بیش تر در نواحی دو طرف شکم حس ميشود و میتوانید خودتان را براي تولد شازده دوستداشتنی خویش آماده کنید.

 

برای تکان خوردن جنین چه بخوریم؟

همان گونه که شما با خوردن یک میان وعده شارژ می شوید، جنین هم به افزایش ناگهانی قند خون واکنش نشان ميدهد . به همین علت براي شمردن تعداد لگد های جنین یا بیدار کردن جنین در رحم میتوانید  یک میان وعده سالم مثل نان و پنیر، نان و کره بادام زمینی، ماست یونانی، میوه یا آجیل بخورید. در کنار آن یک لیوان آب میوه طبيعي هم بنوشید. افزایش ناگهانی قند خون باعث ميشود که جنین در رحم به تلاش بیفتد. کمی بعد قطعاً ضربه های وی را احساس خواهید کرد.

 

علل کاهش حرکت جنین

در هر تغيير حرکت جنین، خطرهایی گوشزد ميشود که خلاصه آن این طور است:

 

- کاهش حرکت جنین از هفته 28 تا 30 بارداری به بعد خطرناک است.

- کاهش تحرک به علت کاهش مایع آمنیوتیک:در این حالت امکان دارد پزشک مایعات بیشتری را براي بیمارش تجويز کند.

- کاهش تحرک ناشی از اختلال رشد، وزن کم جنین؛ اختلال خونرسانی به جنین

- وضعیت اضطراب و کم بود اکسیژن براي جنین:به عنوان مثال چرخیدن بند ناف دور گردن جنین یا گره خوردن آن. در این حالت افزایش حرکت شدید و غیرمنتظره و بعد کاهش حرکت داریم.

 

روش های امتحانی در صورت کاهش حرکت جنین

- برای اینکه لگد زدن جنین را احساس کنید، کمی صبر داشته باشید تا هنگام حرکت ها برسد. درصورتی که تا هفتۀ ۲۵، لگد زدن جنین را احساس نکردید، به روی سمت چپ بدن بخوابید و به ضربات و صداهای شکم خویش توجه کنید. در مدت زمانیکه پهلوی چپ خوابیده اید، باید ۱۰ حرکت مجزا را احساس کنید. درصورتی که طی دو ساعت این ضربات را احساس نکردید، لازم هست با پزشک خویش تماس بگیرید .

 

- پاهایتان را بالاتر از بدنتان بگذارید ، یک میان وعده سبک بخورید و اندکی استراحت کنید. در طول روز که شما در حال حرکت هستید، جنین تان ممکن است به خواب رفته باشد ولی هنگامی که شما حرکتی ندارید و در حال استراحت هستید، احتمال دارد که بیدار شود و لگد زدنش را دوباره آغاز کند.

 

- یک لیوان آب یخ بخورید. آب یخ سبب ميشود دمای بدنتان پائین بیاید و جنین آغاز به حرکت کردن کند تا خود را از سرما دور نگه دارد. خوردن یک لیوان شربت شیرین هم انرژی لازم را براي حرکت کردن به وی ميدهد .

 

- اندکی سر و صدا ایجاد کنید. یک در را محکم ببندید یا با صدای بلند موزیک گوش کنید تا جنین بیدار شود.

 

درصورتی که جنین با این موارد بیدار شد و دوباره حرکت کردن را از سر گرفت جای نگرانی وجود ندارد. در غیر اینصورت با پزشکتان تماس بگیرید .

 

زمان مراجعه به پزشک

درصورتی که متوجه یکی از علایم زیر شدید سریعاً با پزشک تماس بگیرید یا خودتان را به مراکز درمانی برسانید.

 

درصورتی که در دو ساعت قبل به پهلو دراز کشیده ولی کم تر از ده لگد یا حرکت را از طرف جنین تان حس کردید.

 

درصورتی که جنین تان در پاسخ به سر و صدا و دیگر محرک ها بیدار نشده و آغاز به حرکت نکرد.

 

درصورتی که به مرور متوجه کاهش تعداد لگد زدن جنین شده یا به یک باره تعداد ضربه هایی که جنین به دیواره شکم شما وارد ميکند ، کم گردید.

 

در اینصورت لازم هست که پزشک ضربان قلب جنین و اندازه وی را در رحم شما بررسی نموده و ميزان مایع آمنیوتیک را که دور جنین قرار دارد، را اندازه‌گیری کند. خوش بختانه، در بیش تر موارد معاینات نشان ميدهد که همه به خوبی نزد میرود و نوزاد سالم هست. در اینصورت شما به منزل فرستاده می شوید. با این حال درصورتی که دوباره حس کردید که حرکات جنین کم شده به پزشکتان اطلاع دهید، مهم نیست که این اتفاق در گذشته چند مرتبه تکرار شده و هر بار هم پزشک به این نتيجه رسیده که مشکل جدّي وجود ندارد.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------