10 قانون طلایی ازدواج موفقازدواج موفق, ازدواج موفق چیست, ازدواج خوب

ازدواج موفق

 

چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟

باید بدانید که برای حفظ رابطه ی بین زن و مرد، هر دو باید سعی کنند و نکته هایی را در نظر داشته باشند.

ازدواج خوب و موفق

اکثر ما فکر می کنیم، ازدواج مرحله ای از زندگی است که به شانس و بخت ما وابسته است، چنانچه خوش شانس باشیم، ازدواج موفقی داریم. اگر هم شانس با ما یار نباشد، یا باید با مشکلات زیاد دایماً دست و پنجه نرم کنیم و یا پرونده اش را با طلاق پایان دهیم.

 

ولی، چنانچه قدری هوشمند باشیم و پذیرنده ی یادگیری، می توانیم نه تنها در زندگی مشترک، بلکه در هر رابطه ای آماده تر و حرفه ای تر وارد شویم، تاثیرگذار باشیم و مسیر ارتباطمان را به گونه ای که مایلیم ترسیم کنیم.

 

درصورتی که در آغاز زندگی مشترک تان هستید، این بهترین فرصت است برای این که یاد بگیرید چگونه از اول این رابطه را اصولی، بر پایه احترام و راستگویی ولی در عین حال دوستانه و صمیمی شروع کنید.

 

ازدواج موفق, ازدواج موفق چیست, ازدواج خوب

ازدواج موفق چیست

 

رازهای ازدواج موفق

مستقل باشید

یکی از کلیدهای ازدواج موفق استقلال یافتن است. همسران باید زمان هایی را به خود اختصاص دهند. عزم و تواناییِ استقلال یافتن شما را قدرتمند تر، سلامت تر و جذاب تر می کند و سبب موفق تر شدن شما در زندگی زناشویی می شود.

 

انتظارات معقولی از عشق و رابطه تان داشته باشید

رابطه ی عاشقانه، هیجان انگیز و لذتبخش است و دیدن بهترین ویژگی ها در شریک زندگیتان، سبب حفظ عشق و صمیمیت می شود. شما میخواهید سالیان سال در کنار هم زندگی کنید، پس باید بتوانید از بعضی عیب های هم بگذرید و آن ها را نادیده بگیرید. در روزهای ابتدایی عاشقی، شاید شخصی که نسبت به وی حس عاشقانه داریم، کامل و بی نقص بنظر برسد، ولی پس از مدتی به عیوب و نقطه ضعف های وی پی می بریم.

 

برای این که ازدواج پایداری داشته باشیم باید فراتر از ضعف های شخصیتی را ببینیم، برای این که هیچ کس در این دنیا بی عیب نیست. در تمام ازدواج ها، گاهی باید برای حفظ رابطه مان کوشش کنیم و از خودگذشتگی نشان دهیم. هیچ رابطه ای بدون تلاش و زحمت حفظ نمی شود و فکر این که رابطه مان باید همیشه کامل و بی عیب باشد، تنها ما را دچار یاس و نومیدی می کند.

 

بنابراین توقعات واقع بینانه ای از رابطه تان داشته باشید. شاید دلتان بخواهد طرف مقابل تان شخص کامل و ایده آلی باشد، ولی به خاطر داشته باشید او هم یک انسان است و مرتکب اشتباه و خطا می شود.

 

ازدواج موفق, ازدواج موفق چیست, ازدواج خوب

راز ازدواج موفق چیست

 

زوجینی که با یکدیگر خوش می گذرانند بیشتر در کنار یکدیگر می مانند

تحقیقی که نتایج آن در مجله Gerontology B:Psychological Sciences منتشر شده نشان می دهد که زوجینی که با یکدیگر بطور مرتب خوشگذرانی نموده و به مهمانی و گشت و گذار میروند و سلیقه های مشترکی در این زمینه دارند زندگی شادتری نسبت به ديگر زوجین دارند.

 

این نتایج طبق مطالعات صورت گرفته روی ۴٫۸۶۴ زوج به دست آمده بود. یک علت برای شاد بودن چنین رابطه هایی این است که زنان و مردانی که وقت بیشتری را به تفریح و خوشگذرانی در کنار یکدیگر می گذرانند، زمان کیفی بیشتری را با هم سپری می کنند و به عبارت ساده تر، کیفیتی وقتی که این دو با هم می گذرانند بسیار بیش از افراد دیگر است.

 

ازدواج موفق, ازدواج موفق چیست, ازدواج خوب

ازدواج خوب و موفقيت‌آميز

 

ابراز علاقه کنید

برای خوشبخت بودن در یک رابطه لازم است هرروز پیام مثبت دریافت کنید. بیان جملاتی مانند دوستت دارم، دلم برایت تنگ شده، حس خوبی به من می دهی یا خرید یک هدیه، میتواند عشق را شعله‌ور کند. فراموش نکنید مردان بیش از زنان به شنیدن این مسائل احتیاج دارند. زن ها برای صحبت کردن و بیان احساساتشان معمولاً افراد دیگری را در کنارشان دارند ولی مردها به ندرت کسی را پیدا می کنند. در بین زوج هایی که زنان به همسرشان ابراز علاقه نمی کنند، ميزان طلاق ۲ برابر است.

 

از عذرخواهی کردن ترس نداشته باشید

آیا تابحال توجه نموده اید که برخی اشخاص هیچوقت معذرت خواهی نمی کنند، هیچوقت اشتباه شان را نمی پذیرند و هیچوقت نمی گویند« ببخشید» ؟ اینها افرادی هستند که به احتمال زیاد ازدواج نمی کنند یا اگر ازدواج کنند، ازدواج آن ها دوامی ندارد.

 

در مطالعه ای که ادر سان فرانسیسکو انجام گردید، محققان متوجه شدند افردی که ازدواج موفقی دارند، دو برابرِ اشخاص مُطَلَقه یا مجرد، توانایی و تمایل برای معذرت خواستن از شریک زندگی خویش را دارند. این مطالعه نشان داد در افرادی که ازدواج موفقی دارند، احتمال این که این اشخاص، سریعتر معذرت خواهی کنند ۲۵ درصد بیشتر است، حتی اگر خود را کاملاً مقصر ندانند. هر چه معذرت خواستن یا انجام رفتارهای آشتی جویانه برای اشخاص مطلقه و مجرد دشوار تر باشد، احتمال این که تنها بمانند هم بیشتر است.

 

درست است که شور و عشق باعث می شود دو نفر با یکدیگر ازدواج کنند، ولی این سازش و احترام است که در گذر زمان آن ها را در کنار یگدیگر نگاه می دارد. پس معذرت خواستن را یاد بگیرید.

 

یک شنونده خوب باشید

زن و مرد در زندگی مشترک باید نسبت به یکدیگر شنونده خوبی باشند. ولی تأکید ما در این مسأله بیشتر بر روی مردان است. مردان باید بدانند که شریک زندگی شان به گوش کردن حرف ها احتیاج دارد. گوش دادن فعالانه به آنچه همسرتان می گوید و نگاه کردن به وی درحالی که صحبت می کند یکی از کلیدهای موفقیت در زندگی است.

 

زوجینی که از یکدیگر حمایت مشتاقانه و گرمی می کنند میتوانند رابطه مثبتی را شکل دهند

نشان دادن حمایت مشتاقانه و ابراز علاقه به دستاوردهای یکدیگر یک شیوه بسیار حیاتی و مؤثر برای حفظ رابطه ای گرم با شریک زندگی است.

 

در مطالعه ای که نتایج آن در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده، شلی گیبل که استاد روانشناسی است، چهار واکنش و پاسخ احتمالی به اخبار خوب در زوج ها را بر می شمارد:پاسخ سازنده فعال( حمایتی، مشتاقانه و علاقه مند)، پاسخ سازنده غیرفعال( نسبتاً مثبت اما با علاقه کم یا بدون علاقه)، غیرسازنده غیرفعال( علاقه نداشتن و تغییر موضوع بحث) و غیرسازنده فعال( تحقیر یا کاستن از ارزش خبر).

 

واکنش ها و پاسخ های سازنده فعال به اخبار خوب سبب برآورده شدن نیازهای عاطفی زوجین و بهبود تجربیات عاطفی مثبت آنها می شود. به عبارت دیگر این واکنش های سازنده و مشتاقانه در پشتیبانی از دیگری است که مثل یک چسب محکم رابطه این دو را مستحکم نگه می دارد.

 

ازدواج موفق, ازدواج موفق چیست, ازدواج خوب

رازهای ازدواج موفق

 

10 قانون طلایی ازدواج موفق

- در زمان اختلاف نظر ممکن است عصبانی شوید. در این مواقع هیچوقت پاسخ طرف مقابل را ندهید و سعی کنید خودتان را از فضای تنش دوری کنید. کلمه مناسبی که هر شخصی در چنين مواقعی میتواند از آن استفاده کند این است که بگوید:" اکنون عصبانی هستم و نمی توانم صحبت کنم." هدفتان همیشه این باشد که در ارامش با همسرتان ارتباط برقرار کنید.

 

زوج های خوشبخت از راهنمایی های ازدواج موفق پیروی می کنند و شما هم میتوانید این نکات را برای داشتن یک زندگی شاد و سالم، دنبال کنید.

 

- چنانچه شما نتوانید خودتان را دوست داشته باشید، نمی توانید افراد دیگر را هم دوست داشته باشید و به آنها عشق بورزید. داشتن عزت نفس بالا از از معیارهای ازدواج موفق است و به شما کمک تا زندگی زناشویی موفقی داشته باشید. در واقع عزت نفس بالا ارتباط مستقیمی با موفقیت در ازدواج دارد.

 

- یاد بگیرید بر روی خصوصیت های مثبت همسر خود تمرکز کنید. بعضی از صفات در او وجود دارد که شما به آن ها عشق می ورزید. بعضی از ویژگی ها ممکن ایت در وی باشد که شما از آن ها نفرت دارید، ولی خوبی ها بیش از بدی هاست .بنابراین تمرکز بر روی چیزهایی که شما دو نفر با هم به ارمغان آورد یک کار لذتبخش است. مهارت تمرکز داشتن یعنی دیدن نیمه پر لیوان. مواظب باشید هنگامی که با یک انگشت به همسرتان اشاره می کنید چهار انگشتتان به طرف خودتان است.

 

- محبّت خویش را به همسرتان به گونه عملی نشان دهید و تلاش کنید در روز تولد وی، سال روز ازدواج و یا مناسبتهای ديگر به وی هدیه دهید و از این روش محبّت خویش را ابراز نمایید.

 

- باور کنید که همسرتان انسانی است منحصر به فرد و واجد ویژگیهای شخصیتی مثبت و منفی، بنابراین از مقایسه وی با دیگران به شدت بپرهیزید و تغییرات رفتاری و پیشرفت فکری و اخلاقی او را تحسین نمایید.

 

- عامل مهم ديگر در مشاجرات در روابط موفق، عادت تغيير دادنِ موضوع بحث در هنگامی است که بحث بالا گرفته است. این تغيير سریع موضوع، ميزان احساسات منفی ایجاد شده را کاهش داده و احتمال نشخوارهای ذهنی بعدی را کاهش می دهد. این کار همچنين این پیام را منتقل می کند که« ما می توانیم با هم دعوا کنیم و هم چنان با یکدیگر خوب باشیم.» بنابراین مشاجره محدود می شود و کل رابطه را خراب نمی کند.

 

اختلاف و مشاجره باید موارد ویژه ای باشند که به ندرت اتفاق می افتند، نه سریال هایی طولانی مدت. ولی در این بین تفریح و سرگرمی مهم است و باید بیشتر بر آن تمرکز کنید.

 

ازدواج موفق, ازدواج موفق چیست, ازدواج خوب

راز ازدواج موفق

 

- مسوولیت پذیری یکی از رازهای ازدواج موفق است. زمانی که شما در یک پروژه شرکت می کنید، مسوول موفقیت و شکست آن پروژه هستید، در ازدواج هم اینگونه است؛ شما و شریک زندگی خود هنگامی که اختلاف نظر دارید یا درباره تصمیمی بحث می کنید زوجین باید بتوانند موقع بحث و اختلاف نظر در مورد یک تصمیم، مسوولیت کارها و تصمیمات خویش را برعهده بگیرند.

 

- زوج های موفق شیوه های حل اختلاف را می آموزند. “جان گاتمن” روان شناس که ۲۰ سال زندگی زوج ها را مطالعه نموده، عامل اصلی موفقیت یا شکست ازدواج را توانایی، یا عدم توانایی حل اختلافات می داند. حتی چنانچه همسرتان و شما کاملا با هم یکی باشید، گاهی با نظر هم موافق نیستید و این مخالفت سبب ناراحتی می شود. نباید به اعتياد، خشونت و … رو بیاورید.

 

چنانچه خواسته شما و همسرتان با هم تفاوت دارد، باید آنرا حل کنید. زوج های موفق با هم صحبت می کنند، حتی اگر حس بدی نسبت به هم دارند. آنان در خصوص اختلافات و مخالفت ها با هم گفتگو می کنند تا به نتیجه عادلانه برسند.

 

- رابطه جنسی برای ازدواج سالم بسیار مهم است. درمانگران بر روی رابطه جنسی تأکید دارند و معتقد هستند که رابطه جنسی در هر شرایطی حتی هنگامی که شما خلق و خوی مناسبی ندارید هم باید بطور منظم انجام شود. رابطه جنسی اثرات ضدافسردگی دارد؛ در اوج لذت جنسی شما سروتونین ازاد می کنید که یک ناقل عصبی بوده که در تنظیم خلق وخوی شما و حس شادمانی و خوشحالی موثر است. ما پیشنهاد می کنیم که روابط زناشویی خویش را با ابراز علایق جنسی و اضافه کردن هرگونه روابط فانتزی، هیجان انگیز کنید.

 

- طی کردن وقت باهم بیشتر در بین زوج هایی که چند وقتی از ازدواجشان گذشته است، نادیده گرفته می شود. گذراندن زمان هایی از روز با همسر و تعریف پروژه های مشترک با یکدیگر سبب تقویت پیوند زوجین می شود. در زمان هایی که باهم هستید برای دور شدن از حواس پرتی موبایل خود را خاموش کنید؛ با یکدیگر فیلم تماشا کنید یا با هم به پیاده روی و کوهنوردی بروید.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------