آموزش ارتباط کلامی درست برای آقایانارتباط کلامی, مهارت گفت‌وگو

برخي از آقايان با روش هاي مناسب ارتباط كلامي در منزل آشنايي كامل ندارند؛ با چند راهكار ساده براي بروز احساسات كلامي‌ در منزل آشنا شويد.

برخي از آقايان فكر مي‌كنند وظيفه آنها در زندگي مشترك، كار كردن و پول آوردن به خانه است. اگر جزو اين گروه هستيد مطمئن باشيد زندگي‌تان را در مسير غلطي راهبري مي‌كنيد. واقعيت اين است كه حتي پول دوست‌ترين زنان هم از اينكه شوهرانشان بيشتر از پول احساس خرج زندگي‌شان كنند بيشتر خوشحال مي‌شوند.

 البته شايد برخي مردان از آغاز به دليل بلد نبودن اين مهارت به دام كار زياد افتاده باشند. شايد هم پرداخت اقساط، تعویض منزل یا خودرو، فراهم كردن رفاه براي خانواده، تامین آینده فرزندان، ارتقاي شغلي و... بهانه ‌اين آقايان براي فرار از زندگي به سمت كار باشد.

غايب‌ها
در هر حال بايد بدانيد كه شما با در پيش گرفتن اين سبك زندگي، روز به روز از خانه، همسر و فرزندان خود، دور و دور‌تر می‌شويد، کم‌کم از نظر احساسی و عاطفی و ذهنی با آنها فاصله می‌گیريد و خودتان مي‌خواهيد كه خانواده، شما را به عنوان يك منبع در‌آمد در نظر بگيرند.

 اين دسته از آقايان، مردان غايب ناميده مي‌شوند. مرداني كه آنقدر خود را درگير كار مي‌كنند كه فرصت انتقال احساسات‌شان به خانواده را از دست مي‌دهند و همين باعث مي‌شود جايگاه آنها در خانه تغيير هويت بدهد.

خاموش‌ها
مردان دیگری را نیز می‌توان در این طبقه قرار داد. آنهایی که شاید این همه مشغله نداشته یا از محیط خانواده دور نیستند، ولی از نظر عاطفی، احساسی و ذهنی فاصله زیادی با همسران‌شان و فرزندانشان دارند. ما آنها را مردان خاموش مي‌ناميم. آنها كساني هستند كه بي‌احساس نيستند اما مهارت گفت‌وگو را نياموخته‌اند و از همين رو مهارت بروز احساسات را ندارند.

حرف زدن و بروز احساسات به صورت كلامي ‌براي آنها از كندن يك كوه هم سخت‌تر است. اين مردها معمولا براي فرار از مورد خطاب قرار گرفتن مشغول تعمير لوازم منزل مي‌شوند يا اينكه در حال تماشاي تلويزيون يا پاي كامپيوتر يا در حال خواندن روزنامه و كتاب هستند.

شايد جالب باشد اما گاهي اين مردها شنونده‌هاي خوبي هم هستند اما آنها از مهارت‌های ارتباطی فقط بخش گوش دادن را ياد گرفته‌اند و در نتيجه مهارت‌های حسی را هم یاد نگرفته‌اند یا تمرین نکرده‌اند یا انگیزه‌ای برای انجام آن ندارند.

حالا اگر شما جزو هر كدام از اين دو دسته هستيد: مردان غايب يا مردان خاموش بهتر است بدانيد براي همسران شما يك جمله عاشقانه، يك شاخه گل، حتي يك همدردي يا بيان چند جمله درباره روزي كه سپري كرده‌ايد حكم طلا را دارد. ما براي شما چند راهكار ساده داريم تا كم‌كم به سمت خانواده برگرديد و در داد و ستد احساساتي با خانواده سهمي‌ داشته باشيد.

به خانه برمي‌گرديم
مردان غايب كه معمولا خانه را با خوابگاه اشتباه گرفته‌اند كافي است در قدم اول طوري برنامه‌ريزي كنند كه روزي يك ساعت زودتر به خانه بر‌گردند و حداقل روزي يك ساعت همراه با خانواده باشند.

در قدم اول لازم نيست كه خيلي حرف بزنيد يا يك ميزگرد خانوادگي را هدايت كنيد. همين كه خانواده حضورتان را احساس كند كافي است.

در قدم دوم كه مي‌تواند يكي، دو هفته بعد برداشته شود شما مي‌توانيد براي آخر هفته‌ها يك برنامه وي‍ژه براي خانواده تدارك ببينيد.

پيشنهاد يك برنامه دسته‌جمعي يا اگر يك زندگي دو نفره داريد پيشنهاد يك پيك‌نيك دو نفره بسيار كارساز است. شما حتما نگاه متعجب افراد خانواده را احساس خواهيد كرد.

در قدم بعدي اما بهتر است شما به جز كار كردن بيرون منزل مسئوليت‌هايي در داخل خانه را هم به عهده بگيريد. مثلا كمك كردن به درس‌هاي فرزندتان، درست كردن يك وعده از غذا يا كمك به همسرتان در تغيير چيدمان منزل اما يادتان باشد شما تازه به جمع خانواده وارد شده‌ايد و هنوز تا يك مرد با احساس شدن فاصله داريد.

در قدم بعد كافي است از محل كار روزي يكي، دو بار به همسرتان زنگ بزنيد و فقط حال او را بپرسيد .اظهار دلتنگي يادتان نرود. خريدن شاخه گل و هديه براي بچه‌ها و بيان كلمات ساده احساسي مثل اينكه تو براي من چقدر مهم هستي، دوست‌تان دارم و... هم شديدا توصيه مي‌شود. خب !مردان غايب ورود شما را به جمع خانواده خوش آمد مي‌گوييم.


كار سخت مردان خاموش
مردان خاموش كار به مراتب دشوار‌تري را پيش‌رو دارند زيرا آنها عميقا مردان بي‌احساسي نيستند اما سكوت‌شان به بي‌احساسي شما تعبير مي‌شود و طرف مقابل هم كاملا حق دارد اين طور فكر كند.

اگر جزو اين گروه آقايان هستيد كافي است مهارت حرف زدن‌تان را تقويت كنيد و كمي ‌به خود‌افشاگري روي بياوريد. البته براي شما كه عادت كرده‌ايد با گفتن جملات كلي از زير بار هر نوع مكالمه‌اي فرار كنيد قرار حرف زدن و بروز احساسات‌تان مثل كندن كوه است.

در قدم اول بفهميد كه مي‌توانيد تغيير كنيد و از الگوهاي تربيتي و رفتاري گذشته ذهن خود را رها كنيد. اينجا نقش همسران شما مهم‌تر است. همسران شما نقش اصلي ترغيب‌كننده را دارند. اما شايد آنها ديگر از سكوت شما حسابي كلافه شده باشند پس خودتان ابتكار عمل را به دست بگيريد.

از امروز در پاسخ به سوال‌ها هر قدر هم كلي باشد جواب دادن هر نوع جواب كلي ممنوع است. اگر همسرتان از شما پرسيد امروز چطور بود گفتن كلمه‌هايي مثل خوب بود.بد نبود و... ممنوع است. حداقل چهار جمله در جواب چنين سوال‌هايي بگوييد.

در قدم بعدي پيشقدم شويد و درباره روزي كه گذرانده‌ايد حداقل 10 جمله بگوييد. حالا كه حرف زدن اينقدر سخت است گل خريدن كه ديگر خيلي سخت نيست!

بسياري از مردان خاموش كساني هستند كه معمولا در مواجهه با مادران يا همسران‌شان بعد از گفتن دو يا سه جمله سرزنش شده‌اند و براي همين راه سكوت را ناخودآگاه برگزيده‌اند.

اين نكته ساده را با همسرتان در ميان بگذاريد و از او بخواهيد اگر تغيير شما را مي‌خواهد دست از گفتن جملات سرزنش‌آميز بردارد.

در نهايت هفته‌اي يك ساعت براي شروع با همسرتان قرار گفت‌وگو بگذاريد. در اين يك ساعت هر گله‌گذاري كه داريد به هم بگوييد. گاهي همين گلايه‌ها مانع بروز احساسات مي‌شود.

منبع:روزنامه هفت صبح/برترین ها

 دانستنیهای قبل و بعد از ازدواج

کالا ها و خدمات منتخب

  منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

  سایر مطالب زناشویی

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023