بورس، سرمایه ،صنعت ،اقتصاد,صرافیX

ورشستگی شوهرتان را در بلندگو نگوییدورشستگی شوهر

هنگام ورشکستگی همسر،برای مدیریت دقیق تر و صرفه جویی در زندگی تلاش کنید

 

در فرهنگ ما، بخش بزرگی از شخصیت و هویت هر مردی به عنوان پدر و همسر در خانواده در چارچوب نقش نان آور خانه و تأمین كننده هزینه های خانواده شكل گرفته است. حالا كه همسر شما به هر دلیلی درگیر مشكلات مالی شده، بیكار یا ورشكست شده، بخش بزرگی از شخصیت او دچار آسیب و خدشه شده است. مرور گذشته و عواملی كه باعث به وجود آمدن این شرایط شده، تلاش برای حل مشكل، سرزنش خود، ناامیدی، احساس شكست، نگرانی از وضعیت آینده خانواده و هزاران فكر دیگر در این موقعیت، افكار همسر شما را احاطه كرده و به معنای واقعی او را مستاصل كرده است.

 

در چنین شرایطی قطعا او بدخلق، افسرده، بی حوصله، تحریك پذیر و عصبانی خواهد شد و با كوچك ترین اتفاقی از كوره در خواهد رفت. مهم ترین كاری كه شما در این شرایط می توانید بكنید، درك شرایط و مراعات حال اوست. سعی كنید رفتار و موقعیت او را درك كنید و به جای اینكه با رفتار و گفتار و غرولند و... باری روی بارهای او شوید، در كنار او باشید و لااقل برای مدتی رفتارهای عصبی، بی حوصلگی و بدخلقی های او را با مهربانی و مدارا تحمل كنید.


اینجا آخر دنیا نیست!
بله، همسر شما بیكار شده است یا دچار مشكلات شدید مالی شده، شما دیگر نمی توانید مثل گذشته پول خرج كنید، دیگر از لباس های رنگ و وارنگ و رستوران رفتن و خریدهای اضافی خبری نیست. همه این شرایط نباید باعث شود، فكر كنید كه دنیا به آخر رسیده و دیگر امیدی نیست.

هنوز هم موارد زیادی برای شكرگزاری و سپاسگزاری از نعمت های خدا در زندگی شما وجود دارد. همین كه همسرتان را دوست دارید، همین كه همسرتان به شما عشق می ورزد، اینكه سالم هستید، اینكه خدا به شما فرزندانی داده و آنها هنوز در كنار شما سالم و سلامت هستند، همه نعمت ها و زیبایی هایی است كه با وجود همه مشكلات در زندگی شما وجود دارد. انسان های زیادی هستند كه آرزوی داشتن همین شرایط به ظاهر سخت شما را دارند. دیدن زیبایی های زندگی از طرف شما و صبر و توكل تان تا حدود زیادی روی همسرتان هم اثر می گذارد و تحمل و تدبیر او برای حل این بحران را بیشتر می كند.


صرفه جویی به عهده شما
بزرگترین كمكی كه در این شرایط می توانید به خود و همسرتان بكنید، تلاش برای مدیریت دقیق تر و صرفه جویی در زندگی است. این كاری است كه شما به عنوان خانم و مادر خانه می توانید از جایگاهی بسیار مناسب آن را انجام دهید. سعی كنید گزینه های ارزان تر را در سبد خریدتان بگنجانید. جست و جو كنید و مركز خریدهای ارزان تر را پیدا كنید. هزینه های تفریحی و فانتزی مثل خوردن غذا در بیرون از خانه و رفتن به رستوران و كافی شاپ و... را حذف كنید یا به حداقل برسانید. اگر اعضای خانواده وعده ظهر را در خارج از خانه هستند، به جای تهیه غذا از بیرون، سعی كنید غذای خانگی مهیا كنید. مهمانی های پرهزینه را با نگاهی تازه و به صورت ساده و صمیمی برگزار كنید.

 

توسل و توکل یادتان نرود
اینكه نگاه شما و همسرتان به مسائل مالی و سختی های زندگی چگونه است، نقش مهمی در عكس العمل شما دارد. خداوند در سوره طلاق فرموده:« و او را از راهی كه گمان نمی برد روزی می دهد و كسی كه بر خدا توكل نماید او برایش كافی است مسلّما خداوند رساننده فرمان و تحقق بخشنده اراده خویش است همانا خداوند برای هر چیزی اندازه ای قرار داده است». به خدا توكل كنید و برای گذراندن این سختی و ابتلا و امتحانی كه در معرض آن قرار گرفته اید از خود او كمك بخواهید. حتما از راه حل هایی مثل نذر هم استفاده كنید. لازم نیست نذر شما از نظر ریالی زیاد باشد، مهم نیست و نوع نگاه شماست. همچنین از صدقه دادن غافل نشوید، پیامبر اكرم(ص) می فرمایند:«صدقه بر روزی صدقه دهنده می افزاید.»

 

مسائل مالی و سختی های زندگی

فرصت مناسب برای تدبیر و مدیریت شرایط بحرانی را برای خانواده و همسرتان فراهم كنید

 

مواظب باشید رابطه تان تیر و تار نشود
به دلیل مشكل بزرگ مالی و كاری كه برای همسر شما به وجود آمده، او اكنون به شدت تنها، خسته، آسیب پذیر و عصبی است. در این شرایط سخت، شما به عنوان شریك زندگی باید سعی كنید با تمام وجود و بدون مضایقه از همسرتان حمایت كنید و این را به او اثبات كنید كه در هر شرایطی در كنار و همراه او هستید. توصیه های خاله زنكی اطرافیان و باورهای غلط را كنار بگذارید. حتی اگر شما آن را قبلا پیش بینی كرده باشید یا به همسرتان گوشزد كرده باشید، الان وقت طعنه و یادآوری و سركوفت زدن در این زمینه نیست. این کارها تنها رابطه شما و همسرتان را تیره و تار می كند.


این نیز بگذرد
مطمئن باشید، شرایط به همین منوال نمی ماند. بالاخره مشكلات از هر راهی كه آمده باشند، از همان راه هم می روند و اوضاع خوب می شود؛ شاید حتی بهتر از قبل. در این میان قوی بودن شماست كه می ماند. بسیاری از كسانی كه به موقعیت های شغلی و مالی بسیار خوب رسیده اند از بستر یك شكست بزرگ، ورشكستگی یا بیكاری برخاسته اند و شروعی دوباره داشته اند. مهم این است كه شما در كنار همسرتان و با مدیریت بحرانی كه برای خانواده تان به وجود آمده، شرایط را برای اینكه همسرتان برای یك شروع جدید مهیا شود هرچه سریع تر آماده كنید.


نگذارید، مشکل پایش را از خانه بیرون بگذارد
این كاملا قابل درك است كه شما هم تحت فشار بوده و نگران آینده و مسائلی كه پیش روی خانواده قرار دارد باشید و حتما وسوسه می شوید تا گوشی تلفن را بردارید و مادر و خواهرتان را در جریان مشكلات همسرتان بگذارید. ممكن است دلتان بخواهد دوست صمیمی تان را از مشكلات تان باخبر كنید یا وسوسه های دیگری از این دست. در چنین شرایطی باخبر شدن خانواده و اطرافیان نه تنها كمكی به شما نمی كند بلكه تنها فشار روانی روی همسرتان را افزایش می دهد. پس لطفا خودتان را كنترل كنید و با رازداری و عدم اطلاع دادن این مشكل به اطرافیان فرصت مناسب برای تدبیر و مدیریت شرایط بحرانی را برای خانواده و همسرتان فراهم كنید.

منبع: همشهری دو

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------