بیوگرافی لوریس چکناواریان (موسیقدان)بیوگرافی لوریس چکناواریان, موسیقیدان

 لوریس چکناواریان

 

لوریس چکناواریان

زادروز: ۲۱ مهر ۱۳۱۶ ۱۳ اکتبر ۱۹۳۷ 

بروجرد، استان لرستان، ایران

محل زندگی: اتحاد شوروی  

وین (۲۰۰۰–۱۹۹۰)

گلندیل، کالیفرنیا

ملیت : ایرانی ارمنی‌تبار

پیشه: آهنگساز، رهبر ارکستر، نقاش

نقش‌های برجسته: رهبر ارکستر فیلارمونیک ارمنستان

(۱۹۹۸–۱۹۸۹) / (۲۰۰۰–۱۹۹۹)

رهبر ارکستر اپرای تهران

مذهب: کلیسای حواری ارمنی

آثار: بیش از ۷۵ اثر شامل سمفونی، اپرا، موسیقی مجلسی، کنسرتو برای پیانو، ویلن، گیتار، ویولن سل و پیپا، موسیقی باله، آثاری برای گروه کر، یک رکوئیم، و یک اوراتوریو و بیش از ۴۵ موسیقی فیلم

 

لوریس هایکازی چکناواریان (ارمنی:  انگلیسی: Loris Tjeknavorian زاده ۲۱ مهر ۱۳۱۶ در بروجرد) آهنگساز، رهبر ارکستر و نقاش ایرانی ارمنی‌تبار است. او یکی از چهره‌های شناخته‌شدهٔ فرهنگی ایران و ارمنستان است.

 

چکناواریان به عنوان آهنگساز تا به حال بیش از ۷۵ اثر شامل ۶ اپرا، ۵ سمفونی، ۱ اوراتوریو، ۱ رکوئیم کارهای در زمینه موسیقی کر، موسیقی مجلسی، موسیقی باله، پیانو و خوانندگی، و همچنین کنسرتوهایی برای پیانو، ویولن، گیتار، سلو و پیپا، در کنار موسیقی‌های متن فیلم ساخته‌است. او بیش از ۱۰۰ اثر با لیبل‌هایی مانند آرسی‌ای، فیلیپس، امی و ای‌اس‌وی منتشر کرده‌است.

 

پدرش از زندانی های ستالین در زمان حکم رانی شوروی ها بر ارمنستان بود، مادرش هم در جنگ بین ارامنه و عثمانی ها که توانست جان سالم بدر برد هر دو به همراه تعداد زیادی از ارمنی ها به ایران گریختند و لوریس در شهر بروجرد بدنیا آمد

 

بیوگرافی لوریس چکناواریان, موسیقیدان

 لوئیس چکناواریان آهنگساز، رهبر ارکستر و نقاش ایرانی ارمنی‌تبار است 

 

شروع فعالیت لوریس چکناواریان

در 5 سالگی با وجودی كه هیچ تشویقی از طرف پدر و مادرم نداشتم ویولن اسباب بازی درست می كردم و به زعم خودم ساز می زدم اما  از 7 سالگی معلم ویولن گرفته و كار جدی را در موسیقی آغاز كردم. 14 ساله بودم كه اركستر كلوپ ارامنه را رهبری و در 16 سالگی اركستر سمفونیك تهران را رهبری كردم و قطعاتی از بتهوون، باخ، خاچاطوریان اجرا نمودم.

 

از ایران تا اتریش و آمریکا

تحصیلات موسیقی خود را از سال 1332 در هنرستان علی موسیقی در ایران آغاز کرد، سپس به اتریش رفت و تا سال 1340 در آکادمی موسیقی این شکور در رشته آهنگسازی و رهبر ارکستر مشغول بود سپس به ایران بازگشت و مدتی تصدی صداخانه ملی هنرهای زیبایی کشور را برعهده داشت.

اما در سال های پایین 1342 دوباره به اترش بازگشت و در انجا به فعالیت خود ادامه داد تا دو سال بعد به آمریکا رفت و در دانشگاه میشیگان به ادامه تحصیل پرداخت او در سال 1349 به ایران برگشت و علاوه بر رادیو و تلویزیون چندین کنسرت بزرگ رو نیز در تلار رودکی اجرا کرد.

 

بیوگرافی لوریس چکناواریان, موسیقیدان

عکسهای لوریس چکناواریان و همسرش

 

ازدواج + فرزندان لوریس چکناواریان

یك پسر دارد كه در حال حاضر كارگردان سینماست و در آمریكا فعالیت می كند یك دختر و یك پسر هم دارد كه یكی پیانو می زند و دیگری ویولن. همسرش نیز پیانیست بسیار خوبی است.در مجموع زندگی هنرمندانه ای دارد.

 

بعد از انقلاب

چکناواریان در سال ۱۳۵۱ به رهبری ارکستر اپرای تهران منصوب گردید اما با شروع انقلاب اسلامی برای ادامه فعالیت به ارمنستان مهاجرت کرد و بیش از 20 سال در این کشور موسیقی ساخت و از سال 1368 تا 1379 رهبری ارکستر فیلارمونیک ارمنستان بود

 

فعالیت های لوریس چکناواریان:

او بیش از ۷۵ اثر شامل سمفونی، اپرا، موسیقی مجلسی، کنسرتو برای پیانو، ویلن، گیتار، ویولن سل و پیپا، موسیقی باله، آثاری برای گروه کر، یک رکوئیم، و یک اوراتوریو و بیش از ۴۵ موسیقی فیلم ساخته‌ است.

 

بیوگرافی لوریس چکناواریان, موسیقیدان

لوریس چکناواریان موسیقیدان ایرانی

 

علاقه به ایران

چون اینجا مملکت من است. فرهنگ من است

رستم و سهراب را در فرهنگ دیگر نمی توانم بنویسم خیلی دلم می خواست، اتریش، آلمان یا آمریکا دنیا می آمدم ولی خب من ایران دنیا آمدم و فرهنگ من ایرانی است من اینجا باید با مردم خودم باشم تا بتوانم بنویسم.

 

اهل ورزش و آشپزی

گاهی راه می روم، می روم پارک شهر.، همین خیابان خودمان، همه اینها خانواده من هستند هر موقع بیرون می روم، حرف می زنیم، می خندیم. خوش و بش می کنیم، ممکن است بگویم برایم استیک یا جوجه کباب بیاورند. خودم هم گاهی آشپزی می کنم اما بیشتر بخارپز

 

شعر و داستان

حدود 100 داستان کوتاه دارم شعرهای زیادی هم دارم و هدفم این است که تا یک سال دیگر در تئاتر و بعدا در فیلم بازی کنم. می دانید زندگی پیش می رود. به تو نگاه نمی کند که چند سال داری.

سن نشانه تجربه است نه پیری و در هنر هم بازنشستگی معنا ندارد.

 

نمایشگاه نقاشی:

نمایشگاه نقاشی‌های لوریس چکناواریان با عنوان «موسیقی روی بوم» روز ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ با حضور جمعی از مسئولان، چهره‌های هنری و علاقه‌مندان این هنرمند، در نگارخانه استاد ممیز خانهٔ هنرمندان ایران گشایش یافت. او در این نمایشگاه تابلوهایش با تکنیک آکریلیک را در معرض بازدید عموم قرار داد.

 

بیوگرافی لوریس چکناواریان, موسیقیدان

عکسهای لوریس چکناواریان

 

نویسندگی

چکناواریان کتاب طنزی با عنوان «خرستان» در ۱۶۸ صفحه را که شامل مجموعه ای از داستان‌های کوتاه طنز می‌باشد توسط نشر صدای نعاصر رونمایی و منتشر کرد. وی که فردی شوخ‌طبع می‌باشد، در این کتاب داستان کشوری از مجموعه خران را نوشته‌است. معرفی و جشن امضای این کتاب، ۲۱ اسفند ۱۳۹۵، با حضور «اکبر عالمی» و «یارتا یاران» و «محمود دولت‌آبادی» در «کافه کتاب» شهر کتاب مرکزی برگزار شد.

 

جوایز، نشان‌ها و تجلیل‌ها

دریافت نشان افتخار از ملکه فرح پهلوی

چکناواریان در سال ۱۳۸۱ (۲۰۰۲) به دریافت نشان درجه یک هنر از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نائل گردید.

 

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوتهاز دنیای هنر و هنرمندان بیشتر بدانید

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های فرهنگ و هنر(شعر و ترانه، هنر و هنرمند، هنرهای دستی، تاریخ و تمدن، مناسبتها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------