پیک گیتار چیست؟راهنمای انتخاب پیک گیتارپیک گیتار مضراب

 

پیک گیتار نوعی زخمه است که برای نوازندگی گیتار طراحی شده‌است. پیک گیتار تاثیر بسیاری در صدا و تکنیک نوازندگی شما خواهد داشت و در پیشرفت شما در سبک مورد نظرتان بسیار موثر است.

در طول زمان، پیک گیتار از جنس‌های مختلفی چون پلاستیک، رزین، فلز، شیشه، پولک لاک لاک پشت، چوب، نمد و یا سنگ تهیه شده‌است.پیک‌ها اکثرا در قالب همسان به شکل یک مثلث متساوی‌الساقین کشیده که دو وجه بالای آن شبیه به هم و وجه دیگر کمی تیزتر و با زاویه کمتری هست شاخته می‌شوند.

 

نوازندگان گیتار الکتریک اکثرا از پیک در اجراهای خود استفاده می‌کنند. همچنین نوازندگان گیتارهای آکوستیک از پیک برای گرفتن آکورد استفاده می‌کنند. در آلت کلی پیک‌ها برای نوزاندگی خط‌های سولو و بداهه‌نوازی بسیار مناسب هستند.

 

انواع پیک گیتار

 

تاریخچه پیک گیتار:

اولین بار ایده پیک گیتار از جنس پلاستیک توسط شرکت دی‌اندریاس پیکز عملی شد. ایده ساخت این‌گونه پیک‌ها توسط لوئیجی اس‌آر و پسر کوچکش تونی مطرح و اجرا شد. 

آنها پس از عملی شدن طرح خود محصولات خود را با شماره‌گذاری طبقه‌بندی کردند. پیک شماره ۳۵۱ شناخته‌ترین و محبوبترین آن‌ها بود و همچنین ۳۴۶ که شبیه یک مثلث متساوی‌الاضلاع است و امروز بیشتر نوازندگان گیتار باس از آن استفاده می‌کنند یا پیک شماره ۳۵۸ که پیک نسبتا کوچکی است که معمولاً نوازندگان گیتار سبک جاز از آن استفاده می‌کنند.

 

همچنین شرکت دی‌اندریاس پیکز اولین شرکت سازنده پیک گیتار بود که برای مشتریان پیک‌های ویژه مخصوص به خودشان را تولید کرد. آن‌ها با چاپ نام و نشان آن نوازنده یا گروه بر روی پیک گیتار، پیکی ویژه آن نوازنده را تولید می‌کردند که اصطلاحا بدان "کاستم پیک" گفته می‌شود. اولین مشتری آن‌ها برای این گونه پیک‌ها، نیک لوکاس در اوایل دههٔ ۳۰ میلادی بود.

 

 راهنمای خرید پیک گیتار

 

راهنمای انتخاب پیک گیتار:

یکی از بهترین راه‌های انتخاب پیک گیتار خرید تعداد زیادی از آن‌ها و امتحان کردن نمونه‌های مختلف در طی زمان است. چندوقتی یک بار چند پیک جدید بخرید و استفاده از آن‌ها را در شرایط مختلف امتحان کنید. به سراغ پیک‌هایی بروید که باریک و پهن هستند و سپس پیک‌های ضخیم‌تر و نوک‌تیز (مانند پیک‌های جاز) را امتحان کنید.

بسیاری از گیتاریست‌ها پس از سال‌ها آزمون و خطا به تجهیزات مورد نظر خود دست پیدا می‌کنند. 

 

نوازندگان گیتار الکتریک در سبک‌های راک و هوی متال این را می‌دانند که پیک‌های نازک تر صداهای قوی تر، پرتر و غیرقابل کنترل تری را باعث می‌شوند و در عوض پیک‌هایی با ضخامت بیشتر (هوی یا اکسترا هوی) صداهای ظریف و قابل کنترل تری را تولید می‌کنند. و همین امر باعث شده تا نوازندگان گیتار بنابه وظیفه‌ای که در نوازندگی دارند نوع پیک خود را انتخاب کنند. معمولاً نوازندگان در سبک‌های هوی متال و پاور متال، پیک‌هایی با ضخامت بیشتر را انتخاب می‌کنند.

 

پیک‌های باریک در گرفتن آکورد به شما کمک خواهند کرد. این پیک‌ها مقاومت کمتری در برابر سیم نشان می‌دهند و به آسانی از روی سیم‌ها عبور می‌کنند. هرچند پیک‌های سبک معمولا به سادگی نیز خم می‌شوند و به همین دلیل برای اجرای سولوهای سریع (از جمله شردینگ) مناسب نیستند. هرچند این قانون همواره صادق نیست و بعضی نوازندگان سولوی بزرگ (از جمله پاول گیلبرت) از پیک‌هایی بسیار باریک استفاده می‌کنند.

 

پیک‌های متوسط و سنگین (ضخیم) برای اجرای نوت‌های تکی، پینچ هارمونیک و لغزاندن پیک‌ها بر روی سیم (پیک‌ اسلایدینگ) مناسب هستند. این پیک‌ها سخت‌تر خم می‌شوند و در سرعت اجرای بالا همواره آماده‌ خواهند بود. همچنین پیک‌های سنگین‌تر صدای بلندتری دارند که به شنیده‌شدن گیتار لید در همهمه‌ی گروه‌های موسیقی کمک می‌کند.

 

پیک گیتار نوعی زخمه است که برای نوازندگی گیتار طراحی شده‌است

 

جنس پیک گیتار :

شاید ندانید که پیک از مواد های گوناگون ساخته می شود و شاید  هم نمیدانستید که جنس ان هم تاثیراتی در مقاومت ان پیک در برابر سایش و.. دارد. در قسمت پائین انواع جنس پیک اورده شده است.

پلاستیک: امروزه پیک‌ گیتار پلاستیک رایج‌ترین نوع هستند. اما پیک‌های پلاستیکی هم گونه‌های مختلفی دارند.

 

سلولوید: پیک‌های از این جنس قدیمی‌ترین و اولین نوع پیک‌های پلاستیکی هستند و همچنان مورد استفاده قرار می گیرند بویژه برای آن دسته نوازندگان گیتار که از افکت صدای وینتیج استفاده می کنند. اما این دسته از پیک‌ها قابلیت آتشگیری بالقوه‌ای دارند، این نکته را نوازنگان گیتار سیگاری به خوبی می دانند.

 

نایلون: این مدل پیک گیتار رایج‌ترین نوع پیک‌های پلاستیکی است اما از آنجایی که سطح این پیک‌ها صاف و صیقلی است، در دستان نوازندگان حالت لغزنده‌ای دارد، تولیدکنندگان معمولاً با اضافه کردن شیارها یا نقاط برجسته ریزی بر روی آنها این مشکل را برطرف می کنند. نایلون خاصیت انعطاف پذیری و شکل پذیری بالایی دارد و به همین جهت به راحتی می توان پیک هایی با شکل‌های مختلف از این جنس را ساخت اکثر پیک‌های نازک را از نایلون می سازند.

 

ترتکس/درلکس : این نوع از پیک‌ گیتار به ترتیب توسط شرکت‌های جیم دانلوپ و دی‌اندریاس ساخته می شوند. این پیک‌ها به راحتی در میان انگشتان جای می گیرند و برای نوازندگی سولوها و ریف‌ها بهترین هستند.

 

 پیک از مواد های گوناگون ساخته می شود

 

استال: استال یک نوع پلاستیک است که خود به دو گونه تقسیم می شود. پیک‌های ساخته شده توسط استیو کلایتون از این نوع هستند. از ویژگی این نوع پیک‌ها می توان به سطح صاف و مات آن و همچنین پایداری و عمر زیاد آن اشاره کرد.

 

اولتم : پیک‌های ساخته شده از این جنس سخت‌ترین و زمخت‌ترین نوع پیک‌های پلاستیکی هستندو قابلیت ایجاد اصوات صاف را دارند و بیشتر مورد استفاده نوازندگان ماندولین قرار می گیرند. این نوع پیک‌ها هم توسط شرکت استیو کلایتون ساخته می شوند.

 

فلز : پیک‌های ساخته شده از استیل صدایی شفاف تر از صدای تولید شده توسط پیک‌های پلاستیکی دارند. البته این نوع پیک‌ها خیلی راحت سیم‌ها را فرسایش می دهند و همچنین می توانند به بدنه گیتار آسیب برسانند بویژه به گیتارهای آکوستیک که بدنه چوبی دارند. برایان می و بیلی گیبنز از این دست پیک‌ها استفاده می کنند. بعضی پیک‌های فلزی بسیار گرانبها هستند و در میان کلکسیونرها از جایگاه ویژه ای بر خوردارند، پیک‌های ساخته شده توسط ضرابخانه سلطنتی انگلستان از این نوع هستند.

 

 

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------