10 غذای سنتی گرجستان که شما را عاشق گرجستان می کندفرهنگ غذایی گرجستان, معروف ترین غذای گرجی, خوشمزه ترین غذای سنتی گرجستان

غذاهای محلی کشور گرجستان

 

معرفی غذاهای گرجستان اصیل و خوشمزه

امروزه غذاهای سنتی هر کشور و منطقه ای به یکی از مهم ترین جاذبه های آن کشور تبدیل شده است به گونه ای که بسیاری از توریست ها فقط برای چشیدن این غذاها راهی منطقه ای می شوند. کشور گرجستان نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

مقدمه ای درباره غذاهای سنتی گرجستان

اگر علاقه مند سفر به گرجستان هستید حتما غذاهای سنتی گرجستان را بشناسید چرا که غذا یکی از مهم ترین فاکتورهای هر سفری است. غذای سنتی هر منطقه ای نشان دهنده ی فرهنگ و تمدن همان منطقه و دیار است. پس اگر می خواهید گردشی خوشمزه در تاریخ شهر و دیاری داشته باشید حتما غذاهای سنتی آن منطقه را بچشید.

 

امروزه غذاهای سنتی هر کشور و منطقه ای به یکی از مهم ترین جاذبه های آن کشور تبدیل شده است به گونه ای که بسیاری از توریست ها فقط برای چشیدن این غذاها راهی منطقه ای می شوند. کشور گرجستان نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. گرجستان یکی از زیباترین مناطق قفقاز است که علاوه بر داشتن جاذبه های بکر و تاریخی زیبا از تنوع غذایی زیادی بهره مند می باشد.

 

به گونه ای که همین دو مزیت سبب شدند سالانه میلیونها گردشگر، از سرتا سر جهان به این منطقه سفر کنند. بدون شک، غذا و چشیدن غذاهای سنتی یکی از مهم ترین جاذبه های هر سفری است که بی تفاوت نمی توان از کنار آن گذر کرد. چشیدن غذاهای سنتی گرجستان نیز یکی از جالب ترین و خوشمزه ترین جاذبه های این سفر می باشد.

 

غذاهای سنتی گرجستان, غذاهای گرجستان, سفره غذاهای گرجستان

انواع غذاهای سنتی گرجستان

 

معرفی غذاهای سنتی گرجستان

یکی از مهم ترین ویژگی های غذاهای سنتی گرجستان این است که این کشور در طی قرن ها، تحت تاثیر کشورهای همسایه ی خود از قبیل عثمانی، ایران، هند، عرب ها و کشورهای مدیترانه ای بوده است. به همین دلیل، تنوع غذایی این منطقه پلی است بین ذائقه ی غذایی مدیترانه تا خاورمیانه. این تنوع ذائقه ای سبب شد که غذاهای سنتی گرجستان خود به تنهایی، یکی از جاذبه های لذت بخش این کشور به شمار روند.

 

از دیگر ویژگی های غذاهای سنتی گرجستان این است که در عین خوشمزه بودن بسیار سالم و کم سرخ کردنی هستند. اغلب غذاهای گرجی برخلاف غذاهای ایرانی، با نان سرو می شود. فرهنگ غذایی این مرز و بوم با تنوع، سبک پخت و میزآرایی معروف شده است. گوشت در غذاهای گرجی ها به وفور استفاده می شود اما در بسیاری از غذاهایشان، ماهی و سبزی میوه تازه نیز به چشم می خورد.

 

اگر می خواهید با انواع غذاهای سنتی گرجستان به صورت یکجا آشنا شوید و آن ها را بچشید حتما به ضیافت های سنتی سوپرا بروید. این ضیافت ها دورهمی هایی است که در زمان اعیاد و یا بعد از مراسم خاکسپاری برگزار می شود.

 

حال اگر قصد سفر به این منطقه ی زیبا را دارید و می خواهید اطلاعات خود را در مورد غذاهای سنتی این کشور افزایش دهد می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

 

خینکالی (Khinkali) معروف ترین غذای گرجی

 

معروف ترین غذای گرجی, خوشمزه ترین غذای سنتی گرجستان, غذای ملی گرجی ها

خینکالی از غذاهای سنتی گرجستان

 

یکی از محبوب ترین و معروف ترین غذاهای سنتی گرجستان، خینکالی است. این غذا که ظاهری شبیه پیراشکی های ایرانی دارد از خمیر و ادویه و گوشت تهیه می شود. در واقع این غذا یک غذای لقمه ای و آردی است که داخل لقمه ها از گوشت و ادویه، پر شده است. این غذا در سر تا سر کشور گرجستان طبخ می شود و طبیعتا هر منطقه ای بر حسب ذائقه ی خود از مواد مختلفی در طبخ این غذا استفاده می کند اما رایج ترین نوع خینکالی، مخلوط گوشت گاو و خوک است. 

 

در قسمت های کوهستانی گرجستان، از گوشت بره برای طبخ این غذا استفاده می کنند. برخی دیگر نیز برای پر کردن این لقمه ها از ترکیب پنیر و قارچ و سیب زمینی له شده استفاده می کنند. در تمام مناطق این کشور، دو نوع خینکالی بسیار معروف است. خینکالی بدون جعفری یا خینکالی خوشورتی و خینکالی با جعفری یا کالاکوری خینکالی.

 

چَخُخبیلی( Chakhokhbili ) خوشمزه ترین غذای سنتی گرجستان

 

 خوشمزه ترین غذای سنتی گرجستان, غذای ملی گرجی ها, طرز تهیه غذاهای سنتی گرجی

چَخُخبیلی از غذاهای سنتی گرجستان

 

چَخُخبیلی یک خورشت ملی و خوشمزه ی گرجستانی ها است که طبخ آن بسیار ﺁسان تر از تلفظش است. این خورشت ترکیبی از سوپ گوشت گاو، خورشت مرغ و انواع سبزیجات تازه مثل ترخون می باشد. نام این غذا از خوخوبی گرفته شده که به معنای قرقاول است.

 

چرا که مواد اصلی این غذا گوشت قرقاول و گاو می باشد که امروزه گوشت های بوقلمون و اردک و مرغ جایگزین گوشت قرقاول شده اند. طبیعتا به دلیل اینکه امروزه گوشت مرغ بسیار رایج است عموما این غذا را با گوشت مرغ، درست می کنند. این غذا با نان سرو می شود.

 

خاچاپوری (Khachapuri) معروف ترین غذای ملی گرجی ها

 

غذاهای سنتی گرجستان, غذاهای گرجستان, سفره غذاهای گرجستان

خاچاپوری از غذاهای سنتی گرجستان

 

خاچاپوری یکی از معروف ترین غذاهای ملی گرجستان است که انواع مختلفی دارد. متداول ترین نوع این غذا در بین گرجی ها، خاچاپوری ایمرتی است که از پنیر ایمرتی یا سولگونی در داخل نان استفاده می کنند. از دیگر انواع خاچاپوری می توان به خاچاپوری کوبداری، آجارولی و مینگرلین اشاره نمود. 

 

خاچاپوری کوبداری نوع دیگری از خاچاپوری است که در داخل آن به جای پنیر از گوشت پخته شده استفاده می شود. این غذا در منطقه ی سوانتی بسیار رایج است. از دیگر انواع خاچاپوری می توان به خاچاپوری آجارولی اشاره نمود که در مناطق آدجارا و باتومی بسیار رایج می باشد. این خاچاپوری نانی به شکل قایق است که داخل آن را پنیر و تخم مرغ خام می گذارند. 

 

طبخ خاچاپوری مینگرلین به مانند خاچاپوری ایمرتی است با این تفاوت که علاوه بر داخل نان، بر روی نان هم پنیر می ریزند و سپس با فلفل قرمز شیرین، روی آن را تزیین می کنند. 

به طور کلی خاچاپوری از لذیذترین و محبوب ترین غذاهای سنتی گرجستان است به گونه ای که طبق آمارهای اعلام شده، اغلب مردم این کشور این غذا را به پیتزا هم ترجیح می دهند.

 

چاناخی Chanakhi

 

خوشمزه ترین غذای سنتی گرجستان, غذای ملی گرجی ها, طرز تهیه غذاهای سنتی گرجی

چاناخی از غذاهای سنتی گرجستان

 

از دیگر غذاهای سنتی و خوشمزه ی گرجستان است. از آنجایی که در گذشته این غذا در ظرف های سفالی به نام چاناخی تهیه میشد لذا همین نام را بر روی این غذا نهادند. در واقع چاناخی نوعی تاس کباب بره است که از مواد اولیه ی آن شامل گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان، سبزیجات تازه و سیر پخته شده می باشد. البته این غذا به گونه ای دیگر هم طبخ می شود. به این صورت که ابتدا بادمجان ها را برش داده و سپس درون آن را با گوشت و سبزیجات پر می کنند. این بادمجان ها را به همراه آب، روی شعله ی ملایم می گذارند تا با هم بپزند.

 

بادریجانی نیگوِزیت Badrijani nigvzit

 

معروف ترین غذای گرجی, خوشمزه ترین غذای سنتی گرجستان, غذای ملی گرجی ها

بادریجانی نیگوِزیت از غذاهای سنتی گرجستان

 

معنای لغوی این غذا یعنی بادمجان با گردو که در واقع ترکیب اصلی همین غذا است. طبخ این غذا به این صورت است که ابتدا بادمجان ها را به شکل ورقه های نازک برش داده و سرخ نموده و آن را به صورت رول در می آورند که داخل این رول ها را با گردو خرد شده و سیر و سبزیجات، پر می کنند. در آخر، روی آن ها را با دانه های انار، پر می کنند. این غذا نوعی پیش غذا هم بشمار می رود و برای توریست ها یک پیش غذای لذیذ است و به ذائقه ی ایرانی ها هم بسیار نزدیک است.

 

چاکاپولی Chakapuli

 

غذاهای سنتی گرجستان, غذاهای گرجستان, سفره غذاهای گرجستان

چاکاپولی از غذاهای سنتی گرجستان

 

از دیگر خورشت های پرطرفدار کشور گرجستان است که با گوشت بره یا گوساله و همچنین چاشنی هایی چون سس گوجه سبز، سیر، فلفل سبز، پیاز، ترخون و نمک و ادویه تهیه می شود. علاوه بر این در طبخ این غذا از انواع سبزی های تازه مثل جعفری، نعنا، شوید و گشنیز استفاده می شود.

 

شیشلیک Shashlik

 

غذاهای سنتی گرجستان, غذاهای گرجستان, شیشلیک

شیشلیک از غذاهای سنتی گرجستان

 

این کباب از خوشمزه ترین غذاهای گرجستانی است که باب میل ذائقه ی فرهنگ های دیگر همچون فرهنگ های آسیای غربی و میانه، قفقاز و مرکز و شرق اروپا می باشد. بدون شک می دانید که شیشلیک، کبابی با گوشت بره است اما در فرهنگ های دیگر از گوشت خوک و گاو هم استفاده می کنند.

 

متسوادی (Mtsvadi)

 

غذاهای سنتی گرجستان, غذاهای گرجستان,متسوادی

متسوادی از غذاهای سنتی گرجستان

 

این غذا که همان گوشت کبابی است از معروف ترین غذاهای گرجستان است و طبخ آن در مراسم های عروسی بسیار رایج می باشد. این غذا با گوشت بره، خوک، گاو و گوساله تهیه می شود و در این کشور با نان و شراب، سرو می شود.

 

چیکن تاباکا Chicken tabaka

 

غذاهای سنتی گرجستان, غذاهای گرجستان,چیکن تاباکا

چیکن تاباکا از غذاهای سنتی گرجستان

 

از دیگر غذاهای سنتی و محبوب در تمامی نواحی قفقاز و گرجستان است که در آن، تکه های مرغ، سوخاری می شوند. این غذا با سیر و سس مخصوص گرجی، طعم دار می شود.

 

چاشوشولی Chashushuli

 

غذاهای سنتی گرجستان, غذاهای گرجستان,چاشوشولی

چاشوشولی از غذاهای سنتی گرجستان

 

این غذا از محبوب ترین غذاهای گرجی است که عموما مردم این کشور، در رستوران ها آن را میل می کنند. این غذا که یک خورشت سنتی است با گوشت گراز و مرزه تابستانی تهیه می شود. چاشنی هایی همچون سیر، فلفل قرمز بلغاری، گوجه فرنگی و فلفل فرنگی این غذا را طعمدار می کنند.

 

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته  

 بیشتر بخوانید تا بیشتر بدانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------