روز جهانی دست خط چه روزی است؟روز جهانی دست خط چه روزی است,روز جهانی دست خط ,علت نامگذاری روز جهانی دست خط

روز جهانی دست خط

 

روز جهانی دست خط  و تاریخچه آن

۲۳ ژانویه در سال ۱۹۷۷ به نام روز جهانی دستخط نامگذاری شده است. داشتن دست خط خوب شاید یکی از مهم ترین هنرهایی می باشد که باید آن را تمرین کنیم؛ به خصوص در جهانی که افراد به ظاهر اهمیت می دهند و همین دست خط خوب می تواند ارتباطات ما را بهتر کند.

تاریخچه روز جهانی دست خط

انسان ها بعد از آنکه پای روی کره‌ی زمین گذاشتند، خیلی زود احتیاح به راه‌های ارتباطی را حس کردند. همین نیاز سبب خلق زبان و خط شد. نخستین خط در تمدن بین‌النهرین کشف شده است.

 

خط در طول تاریخ بارها و بارها تغییر چهره داد و مرتب کامل‌تر شد؛ از خط‌های تصویری تا خط‌هایی که امروز می‌شناسیم. دست‌ خط آدم‌ها مثل اثر انگشت، مال خودشان است. یعنی همه انسان های روی زمین برای خودشان دست‌خطی دارند.

 

در دهه‌های اخیر و با آمدن کیبوردها، دست‌ خط‌ها در معرض نابودی هستند. حالا همه‌ی ما دست‌ خط‌هایی مانند به هم به نام فونت داریم!

 

با این‌حال نمی‌شود دست‌ خط را دست‌کم گرفت. با همه مزایای تکنولوژی شاید در روزهایی دلمان بخواهد به دست خط ذاتی خودمان بازگردیم،‌ بخواهیم با دست‌های خودمان به حروف شکل دهیم. دست‌ خط فقط شکل نوشتن نیست. بلکه رازهای بسیاری را از ما بر ملا می کند و نشان‌دهنده‌ی خصوصیات شخصیتی‌مان است. سال ۱۹۷۷ بود که روز بیست‌وسوم ژانویه را به نام دست‌ خط زدند و آن‌ را روز جهانی دست‌ خط نامیدند.

 

۲۳ ژانویه، روز ملی دست خط در ایالت متحده امریکاست. روز ملی دست خط زمانی برای تجلیل و بزرگداشت نسخه‌های خطی و با ارزش است. نخستین بار در سال ۱۹۷۷ این روز به وسیله انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار در نظر گرفته شد.  بیست و سوم ژانویه سالروز تولد جان هانکوک است. هانکوک را به عنوان نخستین و مفیدترین شخص در امضا اعلامیه استقلال آمریکا می‌شناسند.

 

هانکوک در آن هنگام رئیس کنگره قاره بود و امضایش برای تایید نسخه نهایی سند استقلال در سال ۱۷۷۶ خدمت بزرگی به این کشور نمود. دست خط و امضای هانکوک، امریکا را از یک وابسته انگلیسی به یک کشور مستقل تبدیل کرد. به همین علت از سال۱۹۷۷ بیست و سومین روز از نخستین ماه میلادی را به عنوان روز جهانی دست خط نامگذاری کرده‌اند.

 

روز جهانی دست خط چه روزی است,روز جهانی دست خط ,تاریخ دقیق روز جهانی دست خط

علت نامگذاری روز جهانی دست خط

 

خوش خط ترین فرد جهان

پاراکریتی مالا در روز جهانی دست خط در سال ۲۰۲۰ به عنوان فردی شناخته شد که زیباترین دست خط جهان را دارد. این دختر نپالی بعد ازدیدن انتشار دست نوشته‌هایش در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی از این مسئله آگاه شد.

 

تصویر دست نوشته این دختر نپالی در همه جای دنیا پخش شد. او با خطی زیبا نوشته است: نوشتن یک مهارت است، چه برای کودکان و چه بزرگسالان. این ابزار مهم ارتباطی می تواند وسیله‌ای برای ارزیابی دانش آموزان حتی در عصر مدرن  و رشد فناوری باشد.

 

روز جهانی دست خط چه روزی است,روز جهانی دست خط ,خوش خط ترین فرد جهان

خوش خط ترین فرد جهان

 

شیب دست خط و دست نوشته

آیا می‌دانستید که از روی شیب دست خط و دست نوشته می‌توان شخصیت افراد را تحلیل کرد. چنانچه دست خط و دست نوشته شما به سمت راست و بالا شیب داشته باشد، شما شخصی اجتماعی هستید و به آسانی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید. ولی شیب پایین نوشته به معنی این است که ترجیح می‌دهید حریم شخصی خود را حفظ کنید. شما شخصی متمایل به درون گرا هستید. 

 

باهوش‌ها اغلب بدخط هستند

دست‌خط بد و نامرتب علامتی از هوش بالاست. بعضی از کارشناسان خط می‌گویند دستخط بد نشانه آن است که قلم نویسنده نمی‌تواند با مغزش همگام شود و مغز او سریع‌تر از قلمش پردازش می‌کند. پس چنانچه دست خط قشنگی ندارید ناامید نشوید.

 

در خیلی از موارد دست خط متفاوت و نامرتب مربوط به افراد خلاق و استثنایی است. ولی بد نیست تا حداقل در یک روز از سال که به مناسبت روز جهانی دست خط جشن گرفته می‌شود قدری تمرین نوشتن کنید. با این کار به جز به دست آوردن لذت از گرفتن خودکار در دست می‌توانید قدری تمرین زیبا نوشتن داشته باشید.

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------