آشنایی با فرش درخش و ویژگی های آنآشنایی با فرش درخش,فرش درخش ,ویژگی های فرش درخش

فرش درخش

 

آشنایی با فرش درخش

فرش درخش نوعی فرش ایرانی است که در درخش در نزدیکی بیرجند بافته می‌شود. این قالی به ثبت ملی رسیده‌ است. در ادامه این مطلب بیتوته با این فرش بیشتر آشنا می شوید. همراه ما باشید.

همه چیز درباره فرش درخش

درخش در ٨٠ کیلومتری شمال شرقی بیرجند قرار گرفته است و یکی از مراکز مهم فرش بافی خراسان جنوبی است. سابقه قالیبافی بین مردم این منطقه خیلی طولانی  است. بعضی از زیباترین فرشهای مجموعه قابهای آستان قدس رضوی در درخش بافته شده است. 

 

در قدیم قالی درخش بافت فشرده داشت و در طرح به صورت معمول نگارهایی از ترنج بزرگ و برجسته داشت که خیلی ساده به رنگ نخودی و یا قرمز آلبالویی بافته می شد و بعضی اوقات نقشهایی از پرندگان هم استفاده می کردند و با نگاره ای از بته که بیشتر وقت ها در قالیچه ها به کار می رفت.

 

آشنایی با فرش درخش,فرش درخش ,شناخت فرش درخش

آشنایی با فرش درخش

 

قبل و بعد از جنگ جهانی اول در درخش فرش های ارزان قیمت هم بافته می شد که طرح آن کامل تکراری و یا ترنجی بود و به نام قالی قاین یا خراسان در اروپا به خصوص در آلمان و فرانسه فروخته می شد.

 

تا یک قرن پیش قالی های ترنجی و بوته جقه اختصاص به درخش داشته و دیگر مناطق قهستان با بافت و نوع طرح آنها آشنای نبودند. اما ظرافت این فرشها و طرح ها و هنرمندی ویژه در آن سبب شده که این کار در بیرجند و دیگر مناطق شهرت و وسعت پیدا کند.

 

آشنایی با فرش درخش,فرش درخش ,همه چیز درباره فرش درخش

همه چیز درباره فرش درخش

 

فرش معروف مود ریزماهی(مود) از طرح های قالی بافان درخش است. به کارگیری رنگهای گیاهی و استفاده از نقشه های خاص به وسیله هنرمندان درخشی آوازه تولیدات فرش این منطقه را جهانی کرده است.

 

در این ناحیه فرش بافی در بین زنان ایل بهلوری متداول است و بافت قالیچه های کوچک و تاثیر گرفته از طرح های ترکمنی از هنرمندی این افراد است.

 

آشنایی با فرش درخش,فرش درخش ,قالی درخش

ویژگی های فرش درخش

 

ویژگی‌های فرش درخش

- رنگ‌های غالب در قالی‌های درخش لاکی، نخودی، سرمه ای، سبز مغز پسته ای، بژ و آبی می باشد. رنگ زمینه قالی نیز بیشتر کرم یا لاکی است.

 

- طرح فرش درخش اغلب لچک ترنج، دسته گل ، ترنجی،ریزماهی(مود)،حیواندار، آدمکی ، زمینه ساده با تک نقش های گل و گیاه، بوته مادر و بچه و کله اسبی است. 

 

آیا فرش درخش تنوع رنگی مناسبی دارد؟

بله، فرش درخش با تنوع رنگی بسیار زیادی عرضه می‌شود. این فرش‌ها از طریق استفاده از رنگ‌های مختلف و الگوهای منحصر به فرد، برای دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف به کار می‌روند. بسته به سلیقه و سبک دکوراسیونی که در فضای مورد نظر به کار گرفته شده است، فرش درخش می‌تواند با رنگ‌های زنده و شاد، یا با رنگ‌های آرام و تلطیف شده تنوع رنگی مناسبی داشته باشد. به طور کلی، فرش درخش با توجه به نیاز و سلیقه مشتریان، در طیف گسترده‌ای از رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود.

 

آیا فرش درخش از موادی مانند ابریشم استفاده می‌کند؟

بله، فرش درخش ممکن است از موادی مانند ابریشم نیز ساخته شود. ابریشم یکی از مواد با کیفیت و با ارزش بالا برای ساخت فرش است و به دلیل نرمی، صداگیری و ثبات رنگ، برای فرش‌های لوکس و با کیفیت بسیار مناسب است. با این حال، معمولاً استفاده از ابریشم در ساخت فرش درخش، به دلیل هزینه بالای آن، محدود به فرش‌هایی با قیمت بالا و در برخی موارد، فرش‌هایی با طرح‌های خاص و منحصر به فرد است. علاوه بر ابریشم، فرش درخش معمولاً از موادی مانند پشم، پنبه، نخ و ابریشم مصنوعی تهیه می‌شود که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی هستند.

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------