تازه های مناسبت در ایران و جهان

ارتش, 29 فروردین روز ارتش, روز ارتش, روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران‎ 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران نامگذاری 29…

روز جهانی ستاره شناسی چه روزی است؟روز جهانی نجوم

روز ستاره شناسی

 

روز جهانی ستاره شناسی

از سال ۱۹۷۳ میلادی به بعد، هر سال روز و هفته جهانی نجوم با هدف ارتقای دانش و آگاهی عمومی در زمینه علم نجوم و تبادل نظر با فعالان جامعه نجوم در کل جهان برگزار می‌شود. روز ستاره شناسی بین ۱۵ آوریل تا ۱۵ مه می باشد. هدف اصلی این رویداد، ترویج علم نجوم و افزایش آگاهی مردم درباره این علم جذاب است.

ستاره‌شناسی علمی است که به مطالعه اجرام آسمانی و پدیده‌های غیر زمینی می‌پردازد. این علم شامل مطالعه سیارات، ستارگان، سیارک‌ها و همچنین پدیده‌هایی مانند خورشیدگرفتگی و بارش شهابی می‌شود.

 

ستاره شناسی چیست؟

ستاره‌شناسی یکی از علوم طبیعی است که از دوران باستان تاکنون همواره در تاریخ بشر حضور داشته است. پیشینیان ما با همان شوق و اشتیاقی که ما داریم، به آسمان شب نگاه می‌کردند و در مورد آنچه فراتر از سیاره ماست، کنجکاو بودند.

 

روز جهانی ستاره شناسی چه روزی است

روز جهانی ستاره شناسی

 

فرهنگ‌های بومی سراسر جهان، از جمله قوم مایا، طالع‌بینی را با چشم غیر مسلح انجام می‌دادند و این در جوامع آنها نقش کلیدی داشت. مثلاً قوم مایا ناظران مشتاقی از آسمان بودند و اطلاعات را جمع‌آوری و در تقویم و نمودارهای خود به نمایش می‌گذاشتند. آنها معتقد بودند که حرکت ستارگان، ماه و خورشید حرکات خدایان را نشان می‌دهد.

 

رشته ستاره‌شناسی، به دلیل نیاز بشر به درک تاریخ و علم زمین و همچنین درک علل رخدادهای آسمانی، طی هزاران سال به وجود آمد و تکامل یافت. در گذشته، ستاره‌شناسی و طالع‌بینی به عنوان دو حوزه مرتبط با یکدیگر مشاهده می‌شدند اما در قرن هفدهم، راه آنها از هم جدا شد.

 

یکی از اهداف برگزاری روز جهانی ستاره‌شناسی، به ارائه ستاره‌شناسی به عنوان یک موضوع علمی برای جامعه است. این رویداد فرصتی است برای افرادی که سال‌هاست از تلسکوپ استفاده نکرده‌اند تا بتوانند به طور مستقیم با آنچه که ستاره‌شناسان آماتور و حرفه‌ای در مورد آن به شدت مشتاقند، آشنا شوند.

 

تاریخ دقیق روز جهانی ستاره شناسی

تاریخ دقیق روز جهانی ستاره شناسی

 

روز ستاره شناسی چه روزی است؟

در سال ۱۹۷۳، روز ستاره‌شناسی در کالیفرنیا آغاز شد. روز ستاره شناسی بین ۱۵ آوریل تا ۱۵ مه می باشد. این روز توسط «داگ برگر»(Doug Berger)، رئیس وقت انجمن ستاره‌شناسی کالیفرنیای شمالی، برای افزایش علاقه عموم مردم به نجوم و دسترسی آسان آنها به تجهیزات نجومی مانند تلسکوپ، به وجود آمد. برای این منظور، تلسکوپ‌ها در مکان‌های شلوغ و شهری مانند گوشه‌های خیابان، مراکز خرید و پارک‌ها قرار داده شد تا مردم را متقاعد کند که مسافت‌های زیادی را برای بازدید از رصدخانه‌ها طی کنند.

 

روز جهانی ستاره‌شناسی نیز یک رویداد مشابه است که در سراسر جهان، موزه‌ها، رصدخانه‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز ستاره‌شناسی، تلسکوپ‌هایی با دسترسی آسان در فضاهای عمومی از جمله مدارس، پارک‌ها و مراکز خرید قرار می‌گیرند تا مردم بتوانند آسمان را در طول روز و شب رصد کنند. این رویداد، فرصتی برای پر کردن شکاف دانش و تعامل عموم مردم با ستاره‌شناسان و دانشمندان فضایی است. همچنین، در این روز، سخنرانی‌ها، نشست‌ها، نمایشگاه‌ها و مسابقات مقاله‌نویسی با موضوع ستاره‌شناسی برگزار می‌شوند.

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------