معرفی انواع صنایع دستی ارمنستانانواع صنایع دستی ارمنستان,صنایع دستی ارمنستان,صنایع دستی ارمنستان چیست

انواع صنایع دستی ارمنستان

 

با صنایع دستی ارمنستان آشنا شوید

کشور ارمنستان یکی از کشورهای همسایه شمالی ایران است و هر ساله گردشگران بسیاری از ایران دارد. در خیلی از شهرهای این کشور مراکز خرید وجود دارند، در بعضی از محله های ارمنستان دارای مراکز سنتی می باشند. شما می توانید در این مراکز با صنایع دستی این کشور آشنا شوید و از آنها به عنوان سوغات هم خریداری کنید. در ادامه این مطلب بیتوته با تعدادی از این صنایع دستی ارمنستان آشنا شوید.

معرفی صنایع دستی ارمنستان

 

عروسک های چوبی و پارچه ای

عروسک ها از جنس چوبی و پارچه ای است، بدن کاموایی و سر پارچه ای آنها با الیاف پر شده است و اجزای صورت عروسک هم با نخ دوخته شده و موهای عروسک از نخ دمسه است. این عروسک لباس سنتی زنان ارمنستان را به تن دارد.

 

انواع صنایع دستی ارمنستان,صنایع دستی ارمنستان,معرفی صنایع دستی ارمنستان

عرروسک های چوبی و پارچه ای 

 

جواهرات نقره 

شاید فکر کنید خرید جواهرات سوغات گران قیمتی در سفر باشد و هزینه بسیاری را می خواهد. ولی قیمت نقره ارمنستان نسبت به ایران کمتر است و برای کسانی که تصمیم به خرید سوغاتی‌ای لوکس و ماندگار را دارند، بهترین گزینه است.

 

انواع صنایع دستی ارمنستان,صنایع دستی ارمنستان,مهم ترین صنایع دستی ارمنستان

جواهرات نقره ارمنستان 

 

خاچکار

خاچکار یکی از صنایع دستی ارمنستان است، خاچکار نام ارمنی این آثار است و به فارسی چلیپا سنگ نامیده می شود. چلیپاهم به سنگ‌هایی گفته می‌شود که روی آن‌ها طرح صلیب حکاکی شده است. بیشتر این چلیپا سنگ‌ها در ارمنستان حکم زیارت گاه دارند که شما می توایند نمونه‌های کوچکی از این آثار را به‌عنوان نماد و سوغات کشور ارمنستان خریداری کنید.

 

انواع صنایع دستی ارمنستان,صنایع دستی ارمنستان,خرید صنایع دستی در ارمنستان

خاکچار ارمنستان

 

ساز دودوک

چنانچه به موسیقی و ابزارآلات آن علاقه دارید، ساز دودوک می‌تواند انتخاب خیلی مناسبی برای شما باشد. این ساز یکی از سازهای قدیمی و ملی ارمنستان بوده که از چوب درخت زردآلو تهیه می‌شود. در بیشتر مراسم‌ها و جشنواره‌های موسیقی این کشور می‌توانید صدای زیبای ساز دودوک را تشخیص دهید و از آن لذت ببرید.

 

انواع صنایع دستی ارمنستان,صنایع دستی ارمنستان,صنایع دستی ارمنستان را می شناسید

ساز دودوک ارمنستان

 

فرش و قالی

چنانچه می خواهید کالایی نفیس و گران قیمت خریداری کنید، حتما از فرش‌های دستبافت و قالیچه‌های ارمنی دیدن کنید. این قالی‌ها با نخ‌های طبیعی و ابریمشی تهیه می‌شوند و در میان توریست‌ها محبوبیت بسیاری دارند. همین طور فرش‌های دست‌بافت ارمنستان دارای ابعاد و نقش و نگارهای اصیل و خوش‌رنگی هستند و ماندگاری بالایی دارند. 

 

انواع صنایع دستی ارمنستان,صنایع دستی ارمنستان,معرفی صنایع دستی ارمنستان

فرش و قالی ارمنستان

 

سفالینه‌ 

سفال از صنایع دستی قدیمی این منطقه است که امروزه به شکل ظروف سفالی، تابلوها، مجسمه‌ها دیده می شود؛ مردم ارمنستان با قدری خلاقیت طراحی‌هایی مثل نقشه کشور یا نماد‌های مذهبی خود روی سفال کار می کنند و به شکل زیورآلات، بشقاب تزئینی، مجسمه در می آورند؛ این سفال‌ها هم می توانند سوغاتی با ارزش و البته با قیمتی ارزان باشند.

 

انواع صنایع دستی ارمنستان,صنایع دستی ارمنستان,مهم ترین صنایع دستی ارمنستان

سفالینه ارمنستان

 

دست سازه‌هایی به شکل انار 

انار نمادی از سرزمین مردم ارمنستان است و شما در بازار‌ها اغلب دست سازه‌هایی به این شکل بسیار پیدا می کنید؛ گردنبندها، مگنت‌های آهنربایی برای درب یخچال، پیکسل و گل سینه، تابلوهای نقاشی و حتی انارهای خشک شده از سوغاتی‌های سنتی این کشور به حساب می آیند.

 

انواع صنایع دستی ارمنستان,صنایع دستی ارمنستان,خرید صنایع دستی در ارمنستان

دست سازه های انار ارمنستان

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------