پیشگیری از اگزما با آبرسانی پوست در فصل سرمااگزمای پوستی,پیشگیری از اگزما, آبرسانی پوست

یک متخصص پوست و مو، سرمای زمستان را عاملی برای خشکی پوست دانست و افزود: با آبرسانی پوست و جلوگیری از تبخیر آن می‌توان از بروز مشکلاتی نظیر اگزما جلوگیری کرد.

دکتر جودکی گفت: اگزمای پوستی فرمی از التهاب یا درماتیت است که بر اثر حساسیت ایجاد می شود. این حساسیت می‌تواند بر اثر خوردن غذا، گرده گل و گیاهان، خوردن دارو، مصرف ادکلن، کرم و تماس با مواد شیمیایی ایجاد شود. اگزماها انواع مختلفی دارند، ولی دو نوع آن شایع‌تر است.

وی ادامه داد: نوعی از اگزما بر اساس تماس به وجود می‌آید. برای مثال همه افراد وقتی با عوامل محرک شدید در تماس باشند مبتلا به اگزمای تماسی می‌شوند. این نوع اگزما بر اثر عوامل محرک محیطی به وجود می‌آید و زمینه ژنتیکی ندارد.

این متخصص پوست و مو نوع دیگر اگزمای شایع را آلرژیک درماتیت(حساسیتی) دانست و افزود: در این نوع اگزما معمولا زمینه ژنتیکی وجود دارد و در افراد مستعد حساسیت، ریسک ابتلا به اگزمای آلرژیک بالاست. خشکی پوست، ترشحات پوست، کهیر(در نوع شدید)، خارش و علائم راش روی پوست از علائم اگزماست. اگزماها به پوست محدود هستند و اگر واکنشی و شدید باشند می‌توانند به شکل خارش و کهیر خود را نشان دهند. اگزما به تنهایی خطری ندارد، ولی بسیار آزاردهنده است.

جودکی اگزماها را براساس علائم شامل دو نوع حاد و مزمن عنوان کرد و افزود: در نوع حاد، روی پوست بیمار (بویژه ناحیه دست) دانه‌های ترشح دار آبکی ایجاد می‌شود. همچنین علاوه بر ترشح، قرمزی و خارش شدید نیز وجود دارد. در اگزمای مزمن به جای ترشح، خشکی و ترک پوست ایجاد می‌شود که در فصول سرد شدت آن افزایش پیدا می‌کند.

وی در ادامه گفت: اگزمای مزمن می تواند خشکی‌های شدید پوستی بویژه در فصل سرما ایجاد کند. این خشکی‌ها در بعضی موارد ترک‌های پوستی شدید و عمیقی به وجود می‌آورد که باعث درد در ناحیه ترک خورده می‌شود که بیشتر در نوک انگشتان دست به وجود می‌آید.

این متخصص پوست و مو در رابطه با درمان اگزما اظهار کرد: وقتی پوست دچار مشکل می شود باید قبل از رسیدن به مرحله ترک، دردناک شدن و عفونت سریع آن را درمان کرد. با این حال درصورت ایجاد عفونت نیز قابل درمان است. در عفونت‌هایی با شدت کمتر تجویز آنتی بیوتیک موضعی و درمان‌های دیگری مانند محلول خشک کننده و ضدعفونی کننده می‌تواند موثر باشد. در صورتی که ایجاد چرک، آبسه و التهاب شدید کنار ناخن و نوک انگشت ایجاد شود، ممکن است آنتی بیوتیک به شکل خوراکی نیز تجویز شود.

دکتر جودکی به افرادی که مستعد ابتلا به اگزما هستند، توصیه کرد: از شست و شوی بیش از اندازه پوست بپرهیزند؛ زیرا این کار با خشکی پوست همراه است و زمینه را برای ابتلا به اگزما فراهم می کند.همچنین استفاده از بعضی غذاها و خوراکی‌ها باید در افراد مستعد آلرژی و اگزما محدود شود، برای مثال خوردن غذاهایی که نگهدارنده و مواد افزودنی دارند مانند نوشابه و پفک به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

وی با بیان این‌ که خشکی‌های پوست در فصل سرد بویژه زمستان تشدید می‌شود، افزود: پیشگیری از این مشکل با آبرسانی پوست و جلوگیری از تبخیر آب ممکن است بنابراین توصیه می‌شود از کرم‌هایی که پایه آب و چربی دارند استفاده شود. بهترین کرم نیز برای افراد مستعد آلرژی، کرم‌هایی است که بو، رنگ و افزودنی‌های کمتری دارد.

منبع:ایسنا

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------