درمان خشکی پوست در پاییزخشکی پوست ,خشکی پوست در پاییز, درمان خشکی پوست

خشکی پوست در پاییز

 

با کوتاه شدن روز ها و کاهش درجه حرارت هوا، خشکی هوا هم افزایش پیدا ميکند . حال زمان آن فرا رسیده که براي از بین بردن و درمان خشکی پوست خویش در پائیز دست بکار شوید و کمی از زمان خود را به این مسئله اختصاص دهید.

براي جلوگيري از بروز چین و چروک پوست که از عوارض خشکی آن است، بهتر است با شیوه های علمی نگهداری از پوست خشک و خشکی پوست اشنا شویم. با بروز سرما و استفاده از وسایل گرمازا، رطوبت پوست کاهش پیدا ميکند و نهایتاً به خشکی، خارش و ترک خوردن پوست می انجامد. این مسأله به خصوص در افرادی که زمينه حساسیت دارند شایع تر است، یعنی اگر شخصی زمينه ای از آسم تنفسی یا دینیت آلرژیک داشته باشد، در اینصورت بیش تر مستعد ابتلا به اگزمای پوستی در فصل سرما خواهد بود.

 

دلایل اصلی خشکی پوست عبارتند از:

- آب و هوا 

- وسایل تهویه هوا و گرماده

- استحمام کردن با آب داغ

- نور خورشید

- درماتیت آتوپیک

- اختلال های تیروئید

- پسوریازیس

- وزش شدید باد در تماس با پوست

- کاهش رطوبت خانه به علت استفاده از شوفاژ و بخاری

 

خشکی پوست ,خشکی پوست در پاییز, درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست در پاییز

 

درمان و رفع خشکی پوست در فصل پائیز

 

استفاده از آب ولرم در پائیز

استفاده از آب گرم در فصل پائیز و زمستان مورد علاقه همه ی  اشخاص اسـت. با این وجود می توان با جایگزین کردن آب گرم با آب ولرم تا حد زيادي از خشکی پوست در پائیز پیشگیری کرد.

 

مرطوب کننده بعد از شست و شو در فصل پائیز

استفاده از مرطوب کننده یکی از شایع ترین ابزارهای مقابله با خشکی پوست در پائیز و زمستان اسـت. استفاده از مرطوب کننده در بازه های زمانی 6 ساعته سبب حفظ رطوبت پوست مي شود.

 

با این وجود ضروری ترین زمان براي استفاده از مرطوب کننده، بعد از حمام اسـت. چند دقیقه بعد از حمام با آب ولرم روی پوست خویش قدری مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب کننده سبب مي شود کـه آب در منافذ پوست بـه دام افتاده و رطوبت کلی ان افزایش یابد.

 

استفاده از ماسک های رطوبت رسان

براي درمان خشکی پوست از ماسکی استفاده کنید که روی پوست مرطوب بماند. مطمئن شوید ماسک شما تا زماني که روی پوستتان است آغاز به خشک شدن نمیکند.

 

استفاده از صابون های آرام

از صابونهای خيلي قوی استفاده نکنید از صابونهای ملایم یا روغنی ویا صابون کودک استفاده کنید. پس از استحمام باملایمت خود راخشک کنید. نباید پس از استحمام حس خشکی و کشیدگی پوست کنید.

 

استحمام با آب ولرم

به خاطر داشته باشید که استحمام طولانی با آب خيلي داغ باعث از بین رفتن چربی طبيعي پوست میگردد بنابراین به شما توصیه می کنیم تا باآب گرم، نه داغ درزمانی کم تر از 15 دقیقه دوش بگیرید.

 

به اشخاص دارای پوست خشک توصیه ميشود در فصل سرما، فواصل استحمام را بیش تر کنند، برای این که استحمام روزانه و استفاده بیش از حد از مواد شوینده مثل صابون باعث تشدید خشکی پوست ميشود .

 

جایگزینی نوشیدنی های گرم

بیش تر ما در روزهای سرد دوست داریم نوشیدنی های گرم و داغ بنوشیم تا دمای داخلی بدنمان افزایش پیدا کند. ولی مورد هایی همانند قهوه یا هات چاکلت به علت داشتن کافئین، باعث خشکی پوست میشوند . درصورتی که نمی توانید از خوردن شکلات داغ و قهوه صرف نظر کنید، تا جای ممکن آب بنوشید تا رطوبت بدنتان حفظ شود. اما، چای سبز یا دمنوش ها هم جایگزین های خوبی براي قهوه به شمار میروند .

 

استفاده از ضد افتاب

همه می دانیم که افتاب در روزهای گرم تابستان به پوست اسیب می رساند. ولی همین خورشید درپاییز و زمستان هم میتواند لطمه های به پوست وارد کند. در روزهای زمستانی هم حتماً ضدآفتاب استفاده کنید. حتی وقتی هوا سرد و ابری است هم از این کرم غافل نشوید برای این که پوست را دربرابر باد و سرما هم میتواند مراقبت کند.

 

خشکی پوست ,خشکی پوست در پاییز, درمان خشکی پوست

لت خشکی پوست در پاییز

 

لباس های سبک و ملایم انتخاب کنید

شما باید لباس هایی بپوشید که باعث تحریک خشکی پوست شما نگردند؛ بنابراین پیش از این که لباس‌های خشن و پشمی زمستانی خویش را به تن کنید، یک لباس ملایم با بافت سبک و پنبه ای به تن کنید تا لباس‌های خشن بطور مستقیم با پوست بدن شما برخورد نداشته باشد.

 

از قرار گرفتن در معرض منابع گرما بطور مستقیم جلوگیری کنید

ممکن هست سردي هوا شما را وادار به استفاده از منابع گرما کند و بخواهید بیشتر از همیشه به شومینه یا شوفاژ نزديک شوید تا بیش تر خودتان را گرم کنید. ولی توجه داشته باشید که این کار میتواند پوست شما را خشک نموده و رطوبت آنرا بطور کامل از بین ببرید. بنابراين تلاش کنید همیشه یک فاصله منطقی با منبع گرما داشته باشید.

 

رطوبت هوا را بیش تر کنید

وجود سیستم های گرمایشی در زمستان، هوای خانه ها ما را تا حد زيادي خشک ميکند و همین مسئله باعث افزایش خشکی پوست می گردد. جهت افزایش رطوبت هوا از دستگاه های رطوبت ساز یا دستگاه بخور استفاده کنید. بعضی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی جدید هم قابلیت رطوبت سازی دارند. بررسی کنید که آیا سیستم خانه شما از این ویژگی برخوردار است یا نه.

 

میوه و سبزیجات فصلي

میوه و سبزیجات فصلي یکی از مهم ترين فاکتورهای زيبايي پوست و تأمين آب بدن هستند. ویتامین و موادمعدنی موجود در میوه ها یکی از بهترین ابزارهای سلامت پوست به حساب می آید .

 

روزانه ۵ تا ۱۰ بار و یا حداقل با هر وعده غذایی از میوه ها و سبزیهای تازه استفاده کنید. استفاده از میوه هایی مانند موز و پرتقال براي درمان خشکی پوست بسیار مطلوب است.

 

آب را فراموش نکنید

در فصل پائیز و زمستان با کاهش ميزان عرق کردن بدن، نیاز بـه آب هم بهمین ميزان کاهش می یابد. با این وجود نیاز بدن بـه آب را تامين کنید و تنها بـه حس تشنگی اکتفاء نکنید.

 

حس تشنگی در فصل سرما کاهش مییابد ولی بدن براي حفظ رطوبت و فعالیت های روزانه بـه آب نیاز دارد. بیش تر حجم بدن مـا از آب تشکیل شده اسـت و نباید از آشامیدن آن دریغ کرد.

 

پوست دست ها و پاها فراموش نشود

دست ها اعضا مهم و اثرگذاری هستند و سلامت و زيبايي شان بسیار دارای اهمیت اسـت. دست ها در طول روز بارها با آب تماس پیدا ميکنند ، دائم خیس و خشک میشوند و خيلي وقتها هم درمعرض مواد شیمیایی و آلودگی قرار می گیرند.

 

بهمین علت حفظ رطوبت و سلامت پوست دست اهمیت مضاعف دارد. همیشه یک کرم مرطوب کننده دست در کیفتان داشته باشید. کرم های مرطوب کننده یا لوسیون های ویژۀ دست سلامت پوستتان را تضمین می کنند و ضرورت روزانه پائیز و زمستان هستند.

 

پاشنه های ترک خورده و دردناک از مشکلات رایج پائیز است، ترک‌خوردگي پوست پاشنه به دلیل خشکی پوست ایجاد می شود که پینه بستن پاها معمولاً مشکل را بدتر ميکند .

 

در بسياري از موارد خشکی پا میتواند سبب ایجاد عفونت یا درد هنگام راه رفتن شود، لذا باید قسمت های ترک خورده پوست پاشنه را با وازلین نرم و آنرا با یک جوراب و یا پوشش پلاستیکی پوشانید.

 

چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیش تر موارد خشکی پوست بدن به درمانهای خانگی و اصلاح سبک زندگی واکنش مثبت نشان می دهند. با وجود این، اگر دچار وضعیت های زیر هستید، باید به پزشک مراجعه کنید:

 

علی رغم تلاش زیاد ، وضعیت پوست تان بهبود نیافته است.

خشکی پوست بدن تان با قرمزی همراه است.

خارش و خشکی شدید پوست سبب ایجاد اختلال در خواب شده است.

نواحی بزرگواری از پوست بدن تان پوسته پوسته یا فلسی شکل شده اند.

دچار عفونت شده اید یا در اثر خارش، شکاف های پوست تان باز شده اند.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023