علت بی خوابی نوزاد در شب و روزبرای درمان سریع بی خوابی نوزاد ابتدا باید دلیل بی خوابی نوزاد را تشخیص بدهید

 

دلایل بیخوابی نوزادان

همانقدر که عاشق گذراندن وقت با فرزند خود هستید، استراحت با کوچولوی خود برای والدین یک زمان سالم و ضروری است. متأسفانه، گاهی اوقات کودک فقط نمی خوابد و حتی بدترین حالت این است که گاهی ناتوانی در خوابیدن او روزها هم طول می کشد. وقتی این اتفاق می افتد، والدین برای یافتن دلایل بی خوابی در نوزادان مأمور می شوند. در ادامه با چندین علت بی خوابی نوزاد آشنا می شوید.

چه عواملی باعث بی خوابی در نوزادان می شود؟

اکثریت والدین با رنج شبانه ی نوزادی که هنگام خواب آرام نمی گیرد یا بعد از خواباندن او اغلب بیدار می شود را آن مواجه هستند. طبق اطلاعات جمع آوری شده توسط بنیاد ملی خواب ، بیش از دو سوم کودکان از مشکلات خواب مکرر رنج می برند. با این حال در ادامه تعدادی از علت بی خوابی نوزاد در شب و روز را آورده ایم.

 

گاهی اوقات ممکن است بچه ها کمی طول بکشد تا قبل از خواب مستقر شوند ، اما اگر به نظر می رسد فرزند شما مشکلات زیادی دارد، این می تواند یک اختلال خواب باشد.

 

هر یک از این سناریوها می تواند نشانه ای از یک اختلال خواب احتمالی باشد:

فرزند شما در رختخواب دراز می کشد، و برای خواندن کتاب، گوش دادن آهنگ، خوردن نوشیدنی یا رفتن به دستشویی درخواست می کند، به نظر می رسد ساعت ها بیدار باشد.

 کودک شما فقط یک بار درحدود 90 دقیقه می خوابد، حتی شب.

 کودک شما از خارش پاها در شب شکایت دارد.

 کودک شما با صدای بلند خرخر می کند.

 

در اینجا چگونگی تشخیص علائم اختلال خواب و اینکه چه زمانی باید به کودک خود کمک کنید، در اینجا آمده است.

 

کودکان چه مدت به خواب نیاز دارند؟

0-3 ماه

برای نوزاد کوچک شما، خواب کاملاً برای رشد و نمو آن ضروری است. اما غذاخوردن، محیط اطراف، مراقبت های آن نیز در خواب آن تاثیر گذار است. به همین دلیل نوزادان کوچک برای خوردن غذا بیدار می شوند، صورت شما یا فعالیت اطراف آنها را تماشا می کنند و سپس دوباره به خواب می روند.

 

3-12 ماه

در 6 ماهگی، بسیاری از نوزادان شبانه می خوابند و ترجیح می دهند در طول روز ساعت های طولانی و مدت بیشتری بیدار بمانند. هنگامی که نوزادان به اولین سالگرد تولد خود نزدیک می شوند، احتمالاً علاوه بر شب ها، یک یا دو چرت در طول روز به صورت مرتب می خوابند.

 

فراتر از اولین تولد

به عنوان کودک نوپا، این کودکان معمولاً به جای دو چرت کوتاه در روز یک چرت طولانی تر می زنند. در سالهای پیش دبستانی، بسیاری از کودکان به طور کامل چرت های خود را از دست می دهند.

 

علت بی خوابی نوزاد در شب چیست ؟

 

اختلالات در خواب

تقریباً در هر مرحله از رشد، تغییر بدن و ذهن کودک می تواند باعث شود که آنها در هنگام به خواب رفتن یا خواب ماندن دچار مشکل شوند.

 

کودک شما ممکن است اضطراب جدایی را تجربه کند و بخواهد نیمه شب شما را بغل کند. آنها ممکن است در حال یادگیری کلمات باشند و با ذهنی بیدار شوند تا نام همه چیز را در گهواره بگویند. حتی اشتیاق به کشش دست و پاهای آنها می تواند شب ها آن ها را بیدار نگه دارد.

 

سایر اختلالات خواب می تواند به دلیل یک روز خاص، هیجان انگیز یا طاقت فرسا ایجاد شود که کودک شما را بیش از حد عصبانی کرده و نمی تواند آرام بخوابد. غذا و نوشیدنی های حاوی کافئین ممکن است خوابیدن یا خواب رفتن کودک را برای شما سخت کند.

 

محیط جدید یا تغییرات قابل توجه در زندگی روزمره نیز ممکن است تاثیرگذار باشد.

 

برخی از اختلالات خواب ناشی از بیماری، آلرژی یا شرایطی مانند آپنه خواب، وحشت شبانه، راه رفتن در خواب یا سندرم پای بی قرار است.

 

علت کم خوابی نوزاد

 

اختلالات خواب و علائم آنها

اگر تولد کودک شما نزدیک است و او دیگر نمی تواند در مورد آن صحبت کند، این نشانگر خوبی است که انتظار بیش از آن است که تحمل کند.

 

به همین ترتیب، یک روز بدون چرت زدن و همراه با بازی کردن می تواند باعث خواب راحت و آسوده ی کودک شما شود. این کار موقتی است که می توانید گاهی مواقع برای آنها انجام بدهید.

 

کودک شما با نگاه طولانی مدت تر، ممکن است در طول شب بیدار شود و تا زمانی که کودک را در آغوش نگیرید یا او را تکان ندهید، از خوابیدن امتناع می کند، حتی اگر کودک به 6 ماهگی نزدیک شود. این بدان معناست که کودک شما احتمالاً شبها خود، آرام سازی را یاد نگرفته است.

 

تسکین دهنده خود هنگامی رخ می دهد که کودکان یاد بگیرند خود را آرام کنند و نه به دیگران اعتماد کنند. آموزش آرامش خود به كودك همان نیست كه از كودك خود بخواهید "آن را فریاد بزند".

 

آشنایی با اختلالات خواب در نوزادان

 

سندرم پای بی قرار

تصور می شد که سندرم پای بی قرار (RLS) یک مشکل در بزرگسالان است، اما تحقیقات نشان می دهد که گاهی اوقات از کودکی شروع می شود.

 

کودک شما ممکن است به دلیل تکان خوردن زیاد و یا وول خوردن یا احساس خزیدن در رختخواب خود شکایت کند و ممکن است مرتباً موقعیت خود را در رختخواب تغییر دهد تا کمی تسکین یابد. برخی از کودکان در واقع احساس ناراحتی نمی کنند، اما در نتیجه RLS خواب ناچیزی را تجربه می کنند.

 

تعدادی از روش های درمانی برای RLS وجود دارد، اگرچه بسیاری از این کودکان در سنین پایین به خوبی بررسی نشده اند. اینها باید در بزرگسالی مکمل های ویتامین و دارو استفاده کنند. با پزشک خود در مورد آنها حتما صحبت کنید.

 

آپنه خواب

آپنه خواب ترسناک است زیرا کودک شما اغلب هنگام خواب تنفس را برای مدت 10 ثانیه یا بیشتر متوقف می کند. در بیشتر موارد، کودک شما تصوری از این اتفاق نخواهد داشت.

 

همچنین ممکن است متوجه شوید که کودک شما با صدای بلند خرخر می کند، با دهان باز می خوابد و بیش از حد در طول روز خواب است. اگر متوجه این اتفاق در فرزند خود شدید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 

آپنه خواب می تواند منجر به مشکلات یادگیری و رفتاری و حتی مشکلات قلبی شود. اگر علائمی را در کودک خود مشاهده کردید حتماً از پزشک و یا مشاور کمک بگیرید.

 

علت بی خوابی و گریه های نوزادان و کودکانتان را بررسی کنید

 

ترور شب

وحشت شبانه چیزی فراتر از یک کابوس است و می تواند همه افراد خانواده را بترساند.

 

ترورهای شبانه که در کودکان بیشتر از بزرگسالان دیده می شود، باعث می شود فرد ناگهان از خواب بیدار شود و به شدت ترسیده و تحریک شده و اغلب گریه، داد و فریاد و گاهی در خواب راه برود و فرار کند. معمولاً آنها واقعاً بیدار نیستند و بیشتر کودکان حتی این قسمت را به خاطر نمی آورند.

 

بیشتر اوقات، وحشت شبانه هنگام خواب غیر REM اتفاق می افتد - حدود 90 دقیقه پس از خوابیدن کودک. هیچ درمانی برای ترس های شبانه وجود ندارد، اما شما می توانید با رعایت برنامه خواب و به حداقل رساندن اختلالات شب، احتمال وقوع آنها را به حداقل برسانید.

 

دندان درآوردن

درد زیاد دندان هایی که می خواهند در بیایند می تواند باعث قطع شدن خواب نوزاد شود. اگر پزشک کودک شما داروی مسکنی را به او داده است آن را حدود 15 دقیقه قبل از خواب به او بدهید.

 

آلرژی غذایی

شاید آنچه کودک شما را در شب بیدار می کند همان چیزی است که در آن شکم کوچک وجود دارد. در تحقیقی که در مجله Pediatrics منتشر شد ، محققان دریافتند نوزادانی که به شیر گاو حساسیت دارند هنگام خوردن شیر دچار اختلالات خواب می شوند. وقتی شیر از رژیم غذایی آنها حذف شد، الگوی خواب آنها نرمال شد. شیر یا سایر مواد حساسیت زای غذایی می تواند دلیل بی خوابی در کودک شما باشد.

 

کولیک

برای كودكان سخت است كه هنگام ناراحتی و گریه، بخوابند. طبق مجله Parents ، کولیک می تواند نوزادان را ساعت ها در شب بیدار نگه دارد. اگر کودک شما به مدت طولانی در شب به طور ناراحت کننده ای گریه می کند، با پزشک متخصص اطفال خود در مورد بهترین روش برای درمان کولیک آن صحبت کنید.

 

کولیک یکی از دلایل بیخوابی نوزاد در شب می باشد

 

کمبود ویتامین

علت بیداری کودک شما ممکن است به اندازه کمبود برخی مواد مغذی ساده باشد. همانطور که مجله Healthy Beginnings توضیح داد، افزودن منیزیم اضافی از طریق مکمل به تولید Zs کمک می کند. اگر کودک شما برای مصرف مکمل های خوراکی اذیت می کند، می توانید از ژل یا روغن منیزیم که از طریق پوست جذب می شود استفاده کنید.

 

مشکلات تنفسی

انسداد مجاری هوایی از جمله انسداد بینی، سینوزیت یا زکام در اثر حساسیت. آسم، برونشیت یا ذات الریه می تواند باعث بی خوابی کودک شما شود. احتمالاً یافتن درمان این علائم، بی خوابی را نیز درمان می کند.

 

بیماری

این سرماخوردگی های ناخوشایند بیشتر سرفه و عطسه ایجاد می کنند . ممکن است شما در طول بیماری کودکان باید مراقب او باشید و در این زمان کم بخوابید زیرا او نمی تواند به اندازه کافی بخوابد. بیماری می تواند باعث بیدار شدن بیشتر کودکان در شب و همچنین زمان چرت زدن آن شود.

 

بهترین کار در زمان بی خوابی کودک :

خواب برای همه انسان ها یک ضرورت مطلق است، به ویژه برای کودکانی که برای کمک به رشد، یادگیری و عملکرد به خواب کافی و با کیفیت مناسب نیاز دارند.

 

اگر بتوانید یک اختلال خواب را زود تشخیص دهید و تنظیماتی انجام دهید، یا از مشاوره یا پزشک استفاده کنید و درمان بی خوابی نوزادان را زودتر انجام بدهید، به فرزندتان لطفی می کنید که یک عمر طول می کشد.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------