راه های مراقبت از نوزاد 5 ماههنوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

 نوزاد 5 ماهه دارای ویژگی های خاصی است

 

نوزاد 5 ماهه در این سن از نظر رفتاری و حرکتی پرورش یافته و می تواند حرکت خود را شروع کند. نوزاد 5 ماهه کم کم شروع به شناسایی محیط اطراف خود می کند.

کودکان از زمانی که متولد می شوند تا زمانی که مستقل شوند مراحل مختلفی از رشد و تکامل و سازگاری با محیط بیرون را طی می کنند. نوزاد 5 ماهه در این سن دارای ویژگی های خاصی است و بیشتر تلاش می کند که توانایی های خود را نشان دهد. اعم از نشستن، شناسایی افراد و بسیاری مهارت های دیگر. برای آشنایی با این ویژگی ها و مراحلی که نوزاد 5 ماهه شما طی می کند این مطلب را تا انتها همراه ما باشید.


نشانه های ورود به 5 ماهگی نوزاد
یکی از حساس ترین مراحل رشد کودک، 5 ماهگی او می باشد، زیرا این سن دروازه ورود او به دنیای بزرگترها و ارتباط برقرار کردن او با محیط و اطرافیان می باشد. در این سن کودک 5 ماهه شما شروع به بیان اصواتی می کند که در واقع می خواهد کلماتی که شما ادا می کنید را بیان کند. دندان در آوردن، انجام حرکات بیشتر و بیان احساسات، شروع این فرایند است. در ادامه بیشتر به این موارد خواهیم پرداخت.

ویژگی های فیزیکی نوزاد 5 ماهه
5 ماهگی نوزاد یکی از نقاط عطف او در مورد رشد فیزیکی و مهارت های حرکتی او می باشد. بنابراین در این قسمت به این ویژگی های حرکتی که در 5 ماهگی نوزاد کم کم شروع به خودنمایی می کند، می پردازیم.

کنترل دست: نوزاد 5 ماهه در این زمان کنترل بهتری بر روی حرکت دستان خود دارد و قدرت بیشتری را برای نگهداری اشیا به کار می گیرد. برای مثال: وسیله ای که به دست او می دهید را بهتر گرفته و کمتر از دست او رها می شود و اگر در فاصله دورتری از او قرار داشته باشید، سعی می کند دستان خود را به سمت آن بکشد و یا از دستان خود برای حرکت استفاده می کند. برای مثال در 5 ماهگی، نوزاد می تواند به کمک دست خود به یک سمت بچرخد.

کنترل عضلات گردن و تلاش برای نشستن: یکی از مواردی که نوزاد 5 ماهه برای نشستن کمک می کند این است که بتواند گردن خود را بالا بگیرد و نگه دارد. عضلات گردن کودک 5 ماهه در این سن قوی تر شده و بهتر می تواند سر خود را بالا نگه دارد. از این رو برای نشستن نیز آمادگی پیدا می کند و باید با نگه داشتن پشت آن به او طریقه نشستن را یاد دهید.

کشف مزه ها و صداها: نوزاد پنج ماهه برای کشف محیط پیرامون خود یک راه برای خود پیدا کرده است و آن آشنایی با محیط با کشف مزه ها می باشد. حتما دیده اید که در چنین رده سنی کودک شما بیشتر اشیا را به سمت دهان خود می برد. در واقع این یک راه شناسایی می باشد. در این سن مزه ها را کودک شما بهتر تشخیص می دهد. از طرفی وقتی نوزاد پنج ماهه خود را صدا می کنید و یا صدای بلندی پخش شود، کودک شما به جهت صدا واکنش داده و برمی گردد. این موارد همگی نشانه رشد عصب های کودک شما می باشد و به دنبال آن خواب کودک شما هم بهتر شده و ساعات طولانی تری را در شب به خواب می رود که نشان دهنده رشد طبیعی او می باشد.

 

نوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

نوزاد 5 ماهه از نظر جسمی و حرکتی نشانه هایی را نمایان میکند

 
ویژگی های عاطفی و اجتماعی نوزاد 5 ماهه
نوزاد در این سن به رشدی رسیده است که می تواند برخی از مسائل را درک کند و به عبارتی قدرت او در پردازش عواطف و احساسات تکمیل تر شده است. بر آشنایی با این تغییرات در اینجا نمونه هایی را بیان می کنیم.

شناخت چهره ها و ابراز احساسات: شاید برای شما هم جالب باشد که نوزاد به راحتی می تواند در این سن احساسات خود را به شیوه های مختلفی ابراز کند. برای مثال زمانی که چیز خوشایندی را دریافت می کند، می خندد و یا اگر از اسباب بازی خود خسته شود، به راحتی آن را کنار گذاشته به سراغ دیگری می رود و این یعنی احساس خستگی را بیان می کند. در این سن نوزاد 5 ماهه با توجه به اینکه سلول های عصبی او رشد کافی کرده است، بهتر می تواند محیط اطراف را تشخیص دهد و تصاویر را به خاطر بسپارد. از این رو بهتر می تواند چهره افرادی که با او ملاقات داشته اند را به حافظه بسپارد و یادآوری کند. نشانه های این تشخیص را یا می توانید در لبخند، تکان دادن سر و دست و پا ببینید.

در مقابل اگر فردی را قبلا ندیده باشد و فرد غریبه ای باشد کودک شما احساس اضطراب و نگرانی خواهد کرد. البته زمانی که شما به مکان هایی که افراد زیادی هستند می روید و گذری عبور می کنید این حس در کودک شما احساس نمی شود اما اگر برای مدتی بمانید و یا فردی که کودک شما تا به حال او را ندیده است را به خانه خود دعوت کنید، باید منتظر اولین واکنش او که گریه و بی قراری می باشد، باشید. اما این به این معنی نیست که نباید با افراد مختلف ملاقات داشته باشید، بلکه این دوری از افراد خود اثرات بدی در بزرگ شدن کودک دارد. طی مرور زمان و با بزرگتر شدن کودک، این بلوک های عصبی و شناختی تکمیل تر شده و کودک برخورد راحت تری خواهد داشت.

تمایل بیشتر به بازی: چون نوزاد شما در این سن بسیار از نظر حرکتی و ادراکی رشد داشته است، تمایل بیشتری برای انجام فعالیت دارد. از این رو زمانی که شما با کودک خود بازی می کنید او بسیار هیجان زده شده و تمایل بیشتری برای بازی و حرکت دارد مخصوصا با والدین خود نشان می دهد.

 

نوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

نوزاد 5 ماهه در این سن علایم احساسی خاصی را بروز می دهد

 
در چه صورتی باید در مورد حرکات کودک 5 ماهه حساس شد؟
یکی از نگرانی هایی که پدر و مادر نوزادان دارند مخصوصا والدینی که اولین فرزند آنها می باشد این است که نوزاد آنها از نظر حرکتی و یا پاسخ به عمل آنها دچار مشکل باشند. نگرانی های آنها کاملا قابل درک است، اما باید توجه داشته باشند هر کودکی با کودک دیگری فرق دارد و برای مثال اگر کودکی در 6 ماهگی می تواند چهار دست و پا حرکت کند دلیل نمی شود کودک دیگری هم در سن 6 ماهگی اینگونه حرکت کند.

 

چه بسا کودکانی بودند که چهار دست و پا حرکت نکردند و به یکباره شروع به راه رفتن کردند. اما باید همیشه به رفتارهای کودک توجه داشت و برخی از علایم را زیر نظر داشت. همانطور که گفته شد 5 ماهگی سنی است که کودک بیشتر تحرک دارد و به علائمی پاسخ می دهد. اما اگر نوزاد به صدا پاسخ نداد، نتوانست به اشیا خوب دست بزند و نگه دارد، بدن او سفت است و حرکات عجیب دارد، واکنشی به والدین خود نشان نمی دهد و صدایی هم در نمی آورد باید حتما به پزشک مراجعه شود.

 

نوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

نوزاد 5 ماهه ممکن است از نظر حرکتی دارای مشکل شود

 
اسباب بازی مناسب نوزاد 5 ماهه
کودک شما متناسب با سنی که دارد اسباب بازی مناسب خود را طلب خواهد کرد. بسیاری لوازم بازی وجود دارند که شاید شما ندانید کدام یک برای کودک شما مفید و مناسب باشد و برای همین هم اسباب بازی های بسیاری را تهیه می کنید و هزینه زیادی را هم متحمل می شوید. باید توجه داشته باشید بهترین راه تهیه لوازم بازی این است که متناسب با سن او انتخاب کرده و کم کم خریداری کنید. در مورد نوزاد در این سن، برخی از اسباب بازی ها هستند که مناسب سن او می باشد که به طور کلی می توان به سه دسته تقسیم کرد:

اسباب بازی های حجیم که قابلیت ضربه خوردگی را داشته باشند: در این سن همانطور که گفته شد کودک 5 ماهه شما بیشتر تمایل به حرکت دارد و تلاش می کند به چیزی که نزدیک اوست، دست پیدا کند. از آنجایی که در این سن همانطور که گفته شد یکی از راه های کشف محیط پیرامون این است که هر چیزی را به سمت دهان خود می برد، از این رو لوازم بازی باید بزرگ باشند و از طرفی دارای تیزی هم نباشند. از طرفی کودک بعد از دسترسی به اسباب بازی چون هنوز در حال یادگیری گرفتن اجسام و نگهداری آن است، ممکن است لوازم را پرت کند یا به زمین بزند، بنابراین اسباب بازی هایی که در صورت ضربه خوردن مشکلی نداشته باشند و حتی صدا نیز بدهند بسیار مناسب آنها خواهد بود.

اسباب بازی هایی که کودک بتواند خود را نیز در آن ببیند: شاید برای شما جالب باشد که آینه ای که در خانه دارید یکی از مهمترین لوازم بازی ممکن است برای کودک شما باشد. زیرا کودک در این سن در حال شناسایی محیط و اطراف است و اگر قصد داشته باشید فردی را به او بهتر معرفی کنید یا شی ای را بهتر به او بشناسانید، می توانید از آینه استفاده کنید. در این صورت کودک خود را هم در کنار فرد یا شی خواهد دید و اعتماد بیشتری خواهد کرد. حتی برای اینکه کودک شما بتواند سریعتر سینه خیز حرکت کند یا عضلات گردن او تقویت شود، می توانید روبروی آینه قرار دهید. زیرا کودک در این سن خود را دیده و با ذوق به سمت آن حرکت می کند.

استفاده از اسباب بازی های موزیکال: تاثیر موسیقی بر روی حافظه و یادگیری امروزی امری تایید شده است و اثر بخشی آن را هیچکس نمی تواند رد کند. اسباب بازی های موزیکال بسیار گزینه مناسبی برای این سن می باشد. البته توجه داشته باشید صرفا یک عروسک یا ماشین که دارای موسیقی است منظور ما نیست؛ بلکه لوازمی وجود دارند که با عکس العمل کودک موسیقی پخش می کنند و کودک را به ادامه دادن ترغیب می کند. برای مثال لوازم و یا برنامه هایی وجود دارند که اجزای چهره را به کودک یاد می دهند و در صورت درست بودن با موسیقی همراه است و نوزاد 5 ماهه شما یاد می گیرد هر عملی که انجام می دهد نتیجه ای را به همراه دارد.

 

نوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

کودک در 5 ماهگی اسباب بازی مناسب سن خود را می خواهد

 
تغذیه نوزاد 5 ماهه
یکی از مسائل مهمی که برای بشر همیشه مهم بوده و برای کودکان اهمیت آن بیشتر می باشد، مساله تغذیه می باشد. تغذیه یکی از راه های مراقبت از نوزاد 5 ماهه می باشد. اگر تغذیه او مناسب و سالم باشد دیگر نگران رشد و سلامتی او نخواهید بود. اما تغذیه مناسب این سن باید حاوی چه موادی باشد و چگونه باشد؟

بسیاری از متخصصین تغذیه کودکان معتقد هستند که برای شروع خوردن مواد دیگری غیر از شیر مادر، از سن 6 ماهگی می باشد، اما می توان از 4 ماهگی نیز تغذیه کودک را کمی تغییر داد و مواد دیگری به خصوص سوپی که بر پایه سیب زمینی و هویج است به او داد. اما تمامی این موارد باید با توجه به شرایط خود کودک و زیر نظر پزشک کودک انجام شود. زیرا ممکن است برای کودکی که فعالیت زیادی دارد و شیر مادر چندان برای او کافی نیست یا مغذی نیست، این غذا زودتر شروع شود. بنابراین می توان گفت نوزاد شما در سنی می باشد که می توانید مواد غذایی را نیز در برنامه غذایی او وارد کنید. در صورت بروز هرگونه حساسیت در مصرف مواد غذایی حتما به پزشک مراجعه کنید. به دلیل اهمیتی که این موضوع دارد در ادامه مواد غذایی مورد نیاز را جداگانه بررسی می کنیم.

 

نوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

کودک در 5 ماهگی دارای تغذیه خاصی است

 
غلات و حبوبات مناسب کودک 5 ماهه
از غلاتی که برای نوزاد 5 ماهه مناسب می باشد و می توانید استفاده کنید می توان به بلغور، برنج و جو دو سر اشاره کرد. مصرف غلات بدون طعم دهی باید باشد و با آب و شیر خشک می توانید آنها را نرم کنید. در صورتی که نوزاد 5 ماهه شما به غلات علاقه مند بود، می توانید از غلات دیگر به تدریج استفاده کنید و آنها را به شکل حلیم یا حریره برای او سرو کنید.

 

نوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

میوه های مناسب برای نوزاد 5 ماهه

 
میوه های مناسب برای نوزاد 5 ماهه
مهمترین نکته این است حتما میوه ای که به نوزاد خود می دهید کاملا تمیز و شسته شده باشد و هیچگونه آلودگی نداشته باشد. از آنجایی که کودک دندان ندارد باید میوه ها به صورت له شده و یا پوره استفاده شوند. می توانید اولین میوه ای که استفاده می کنید موز باشد زیرا نرم است و به راحتی له می شود و در غذای او هم می توانید از آووکادو استفاده کنید. در دادن مرکبات فعلا دست نگه دارید چون شاید حساسیت نشان دهند.

 

نوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

نوزاد 5 ماهه به میوه نیاز دارد

 
سبزیجات مناسب برای کودک 5 ماهه
سبزیجات در رژیم غذایی هر فردی بسیار ضروری می باشد. کودکان در این سن هم کم کم رو به خوردن غذا می آورند پس بهتر است از سبزیجات استفاده کنند. اما باید به نکاتی توجه کنید. در این سن سیب زمینی و هویج مناسب ترین سبزیجات هستند و باید به صورت پخته و کاملا له شده به صورت پوره استفاده شود و به صورت خام مصرف نشود. از دادن سبزیجات فیبردار در این ماه خودداری کنید.

 

نوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

پروتئین ها در رژیم غذایی نوزاد 5 ماهه

 
پروتئین ها در رژیم غذایی نوزاد 5 ماهه
پروتئین مورد نیاز کودک شما باید بدون چربی باشد. استفاده از گوشت مرغ و ماهی کامل پخته شده و بدون استخوان و کاملا له شده مناسب است. از دادن لبنیات تا سن 8 ماهگی خودداری کنید.

 

نوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

در رژیم غذایی نوزاد 5 ماهه باید پروتئین وجود داشته باشد

 
آیا تخم مرغ برای کودک 5 ماهه مناسب است؟
یکی از منابع غنی برای پروتئین برای کودک تخم مرغ می باشد که تا سال 2011 مصرف آن با شک و شبه و ممنوعیت همراه بود اما آکادمی متخصصان کودکان آمریکا در سال 2011 ممنوعیت آن را برداشت. شما می توانید از تخم مرغ آن هم فقط به صورت آب پز به عنوان یک وعده غذایی کامل برای نوزاد خود استفاده کنید؛ به شرطی که اطمینان حاصل کنید که کودک شما توانایی بلعیدن را دارد.

 

نوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

تخم مرغ از منابع غنی پروتئین برای نوزاد 5 ماهه می باشد

 
ورزش مناسب برای نوزاد پنج ماهه
یکی از مهمترین مواردی که در رشد حرکتی و ذهنی کودک بسیار تاثیرگذار می باشد، فعالیت جسمی کودک می باشد. فعالیت جسمی سن خاصی را طلب نمی کند و از همان بدو تولد تا کهنسالی می توان ورزش و نرمش های مناسبی را انجام داد. از آنجا که کودک تلاش بیشتری برای حرکت می کند شما می توانید برای تقویت عضلات او در ابتدا ماساژهای مخصوص مربوط به گردن، کمر و دست و پا را انجام دهید. کودک در این سن تمایل دارد به یک طرف غلت بزند، بنابراین نوعی از ورزش می تواند کمک به او برای غلتیدن باشد.

 

نوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

نوزاد 5 ماهه نیاز به ورزش دارد

 
چند روش ساده برای تقویت هوش کودک از 5 ماهگی
در انتها برای تقویت هوش کودک خود می توانید این کارها را انجام دهید. مهمترین عامل ایجاد حس آرامش و امنیت در کودک است، پس محیطی جنجالی و پرخاشگر نداشته باشید. هر روز با صدای بلند برای او کتاب بخوانید. همواره با کودک خود ارتباط چشمی برقرار کنید. کودکان را وارد محیط های بازی کنید. اشاره کردن و نام بردن نام اشیا را هیچگاه فراموش نکنید. این 5 راه بسیار موثر می باشند. حتما امتحان کنید.

 

نوزاد 5 ماهه,مراقبت از نوزاد 5 ماهه,نوزاد 5 ماهه

روش های ساده ای برای تقویت هوش نوزاد 5 ماهه وجود دارد

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------