آیا شیر دادن باعث لاغری می شود؟آیا شیر دادن باعث لاغری می شود , آیا شیر دادن در لاغر شدن مادر تاثیر گذار است؟

تاثیر شیردادن بر لاغری

 

باورهای زیادی در خصوص لاغر شدن در دوران شیردهی وجود دارد و بسیاری معتقدند که شیردادن باعث لاغری میشود و اگر به نوزاد خود شیر ندهیم نمیتوانیم لاغر شویم در ادامه این مقاله به سوال شما در مورد اینکه "آیا شیردادن باعث لاغری میشود" پاسخ میدهیم

تاثیر شیردادن به نوزاد بر لاغری:
البته که شیر دادن به کودک خود باعث می شود تا بدن شما کالری بیش تری بسوزاند و در نتیجه لاغرتر شود. بسیاری از مادران بعد از تولد فرزندشان به دنبال تناسب اندام و لاغری هستند از این رو شیر دادن به کودک خود را راه حل مناسبی قلمداد می کنند. در سوی دیگر مادران اندکی وجود دارند که شیر خشک را برای تغذیه فرزندشان انتخاب می کنند و از طریق رژیم غذایی و تمرینات ورزشی به دنبال تناسب اندام می گردند.
 

آیا شیر دادن باعث لاغری می شود , آیا شیر دادن در لاغر شدن مادر تاثیر گذار است؟

آیا شیر دادن باعث لاغری می شود؟

 
از دست دادن چربی یا کالری و لاغر شدن در طول شیر دادن به کودک:
مادرهایی که شیر دادن به کودک را انتخاب می کنند، سناریویی متفاوت نسبت به سایر مادران در نظر گرفته اند. اگر در سال اول شیردهی خود قرار دارید بهتر است به جای فکر کردن به چاقی یا تناسب اندام، به فکر شیر دادن و یک رژیم غذایی مناسب بگردید. اگر شما تصمیم به گرفتن رژیم لاغری دارید، طعم شیر شما تغییر خواهد کرد و از این رو نوزاد ممکن است دیگر شیر شما را ننوشید. این مسئله می تواند صدمات جدی هم به خود شما و هم به فرزند دلبندتان وارد کند. علاوه بر این ممکن است نتیجه عکس داده و باعث بیشتر شدن اضافه وزن شما گردد و در ادامه رشد نوزاد را به تاخیر بیاندازد که صدمه جبران ناپذیری است.


هنگام شیر دادن از بدن مادر هورمون های اکسی توسین آزاد می شود که باعث شده مادر، احساس تشنگی بیشتری کند. گفتنی است این هورمون از غده هیپوفیز آزاد می گردد. به همین دلیل مادر در طول شیردهی آب بیشتری می نوشد. با این که این آب اضافی در تامین شیر نوزاد تاثیر بسزایی ندارد، اما در لاغری مادر نقش به سزایی دارد.


ریزش مو و لاغر شدن ممکن است با دلایلی مختلفی در زندگی هر فرد اتفاق بیفتد اما برای یک مادر شیرده که علاوه بر تغذیه خود، عهده دار تغذیه فرد دیگری است، این مسئله جدی تر رخ می دهد.


او باید به تغذیه و رژیم غذایی خود اهمیت ویژه ای دهد. مادران شیرده در این دوران به طور طبیعی رزش مو دارند به همین دلیل پزشکان برای آن ها مکمل های غذایی و قطره های شیر افزا تجویز می کنند که مصرف مداوم آن ها در طول شیر دهی می تواند باعث لاغری و قطع ریزش مو گردد.


همچنین مادران علاوه بر مصرف مکمل های غذایی باید روزانه حداقل سه لیوان شیر کم چرب بنوشند و در کنار آن همه روزه ده عدد مغز پسته، بادام و فندق مصرف کنند. 


مادران در این دوران باید توجه داشته باشند که باید بیشتر از غذاهایی استفاده کنند که دارای پروتئین کافی، آهن و کلسیم هستند. رعایت این موراد آن ها را از ریزش مو و کاهش غیرطبیعی وزن نجات می دهد.


بهتر است مادران در این دوران میان وعده هایی را در برنامه غذایی خود بگنجانند که معمولا استفاده از میوه ها در این میان وعده ها توصیه شده است. همچنین در کنار آن هر دو ساعت یکبار غذاهایی با حجم کم اما پر کالری مصرف کنند.
 

آیا شیر دادن باعث لاغری می شود , نکاتی برای لاغر شدن مادران شیرده, چگونه در دوران شیردهی وزن خود را کاهش دهیم

آیا شیر دادن در لاغر شدن مادر تاثیر گذار است؟

 
نکاتی برای لاغری هنگام شیردهی
برخی از مادران برای رسیدن به اندام مورد نظر خود اقدام به برنامه ریزی برای یک رژیم غذایی سخت می کنند. اما گفتنی است رسیدن به تناسب اندام آن هم از طریق رژیم، تنها با یک رژیم کم چرب همراه با ورزش های مناسب امکان پذیر است. مادران مراقب باشند کاهش وزن شدید می تواند سم موجود در چربی ها را در جریان خون شما رها کند و کودک تان با نوشیدن آن مسموم شود و عوارض بدی به دنبال داشته باشد. این درصد سم آزاد شده می تواند میزان آلودگی شیر مادر را تاحد زیادی بالا ببرد.

 

برای لاغری در این دوران در وهله اول سعی کنید عادت های ناسالم غذاییتان را رفع کنید مثلا از خوردن کیک و شیرینی تا حد امکان خودداری کنید چون این موارد از لحاظ ارزش غذایی بسیار پایین بوده و شیر شما را تضعیف می کنند. سعی کنید به جای آن ها از میوه و سبزیجات استفاده کنید و مواد مغذی و سالم تری را مصرف کنید. سعی کنید مواقعی که اشتهای شما باز می شود از تنقلات، میوه جات، سبزی ها و خصوصا لبنیات مصرف کنید و نه از غذاهای بی ارزشی که علاوه بر تضعیف شما، فرزند دلبندتان را نیز تضعیف کند.


بهتر است بدانید:
•    به جای این که به میزان کالری غذاها توجه کنید سعی کنید از مواد سالم و مفید تغذیه کنید. زمانی که اشتها دارید بخورید و زمانی که سیری هستید، دست از غذا بکشید و پرخوری نکنید.


•    ظرف غذایتان را با سبزیجات و انواع پروتیئین پر کنید و باقی آن را با میوه و چربی های مفید اشباع کنید.


•    از خوردن نان و پاستا و سیب زمینی پرهیز کنید یا به مقدار کم استفاده کنید.


اگر اقدام به محاسبه کالری دریافتی می کنید پس تنظیم کنید که هفته ای پنجاه کالری کم کنید. با این روش بدن واکنش نشان داده و احساس قحطی برای ذخیره انرژی نمی کند و شیر مادر نیز در این میان آسیب نمی بیند.


تاثیر مصرف شیر مادر بر رشد نوزاد:
گفته شده شیر مادر فواید دراز مدتی بر نوزاد شما خواهد داشت از این فواید می توان به: افزایش هوش، کاهش خطر چاقی، آسم و اگزما اشاره کرد. البته باید گفت مصرف شیر مادر برای کودکان کمبود آهن را به دنبال دارد. به همین دلیل پزشکان معتقدند که اگر آهن فقط از طریق شیر مادر منتقل شود به دلیل کم بودن آهن موجود در شیر ممکن است در روند رشد کودک اختلال ایجاد کند. متخصصان درباره شیر مادر عنوان کرده اند: نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر دچار بیماری هایی از قبیل عفونت های تنفسی و اسهال می شوند. شیر مادر برای کودک سرشار از آب و مواد مغذی است و تا سه ماه بدن نوزاد را به وسیله آنتی بادی های موجود، از ابتلا به انواع بیماری های عفونی حفظ می کند.
 

آیا شیر دادن باعث لاغری می شود ,افزایش شیرمادر با مواد غذایی خاص

چگونه در دوران شیردهی وزن خود را کاهش دهیم؟


افزایش شیر مادر با برخی مواد غذایی
برخی خوراکی ها در افزایش شیر مادر تاثیر دارند که از جمله ان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    مواد غذایی موجود در اسفناج
•    مصرف دم کرده گل بابونه
•    خوردن تخم ترب
•    مصرف شوید در کنار آن تخو شوید
•    خوردن دانه لوبیا
•    آب هندوانه
•    آب گوشت
•    آب سیرابی
•    خوردن کاهو


عواملی که سبب لاغری در شیردهی می شوند:
شیر دادن حجم زیادی از کالری بدن مادر را می سوزاند. آزمایش ها در این رابطه ثابت کرده که مادرانی که در طول دوران شیر دهی خود فعالیت زیاد در کنار رژیم مقوی داشته اند، توانسته اند به خوبی تناسب اندام خود را حفظ کنند. شیر دادن می تواند روزانه تا سقف پانصد کالری بدن را بسوزاند. عوامل زیادی بر سوخت و ساز بدن تاثیر دارند اما این موارد بعد از زایمان بسیار رایج اند:


کم خوابی:
 کاهش خواب باعث کم شدن هرچه بیش تر سوخت و ساز بدن می شود و این با سایر سیگنال های بدن تداخل می کند و فرد احساس گرسنگی می کند و باعث می شود بیش از پیش غذا بخورد.


استرس:
استرس با آزاد کردن کورتیزول، باعث کاهش سوخت و ساز بدن می شود.


فعالیت کمتر، خوراک بیش تر:
در ماه های اول بعد از زایمان به دلیل کم بودن فعالیت مادر و شیر دادن، تغذیه مادر افزایش می یابد و این یک روند طبیعی است.


به مقدار کافی غذا نخوردن:
 مادران در ابتدا یا زمان کافی برای غذا خوردن ندارند یا تصمیم دارند وزن کم کنند و به همین دلیل غذا نمی خورند. در هر دو حالت مراقب باشند کمبود غذا باعث واکنش بدن و اعلام قحطی می شود. در این صورت بدن اقدام به ذخیره چربی کرده و می برای افراد چاق تواند نتیجه معکوس دهد.


مطالب گفته شده نشان می دهد که شیر دادن باعث لاغری می شود؟
با این که مطالب و آزمایشات زیادی درباره رابطه میان شیردادن و لاغری صورت گرفته است اما هیچکدام به صورت مستند و ثابت شده این ادعا را نشان نمی دهد. پس این نظریه ثابت نشده است. باید به یاد داشته باشید که انسان ها متفاوتند و ژن ها هورمون های متفاوتی آزاد می کنند. خانم های شیر ده نسبت به هم سناریوهای مختلفی نسبت به لاغری دارند.

 

آیا شیر دادن باعث لاغری می شود ,نکات مراقبتی برای نوزاد زیر یکسال و مادر شیرده

تاثیر شیردادن بر لاغری


در سال اول پس از زایمان مراقب خود و نوزاد باشید:
• غذاهای مناسب که انرژی کافی برای مادر و نوزاد تامین می کند مصرف کنید و غذایی بخورید که می دانید برای شما مفید است و حس خوبی به ارمغان می آورد.


• روزی نیم ساعت ورزش می تواند سلامتی و انرژی شما را چندین برابر کند.


• در برنامه های زندگی تعادل داشته باشید بنابراین می توانید مقداری کیک در مهمانی بخورید.


• در طول روز تمرکز داشته باشید.


• سعی کنید دوست داشتن خود را بیاموزید و تمرین کنید.


گفتنی است که در ماه های چهارم تا ششم بعد از بارداری با آزاد شدن هورمون پرولاکتین، سوخت و ساز بدن تا حد زیادی بالا رفته و موجب کاهش شدید وزن بدن و در نتیجه لاغری فرد می شود. به همین دلیل در این ماه ها سعی کنید یک رژیم غذایی سالم و مقوی را آغاز کنید و آن را رعایت کنید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------