علت سیاه شدن دندان کودکان و راههای پیشگیری از آنسیاه شدن دندان,سیاه شدن دندان کودکان,پوسیدگی دندان

استفاده از مکمل قطره آهن میتواند باعث سیاه شدن دندان شود

 

هر کودکی در معرض خطر پوسیدگی دندان است. مینای دندان کودکان (لایه بیرونی سخت) بسیار نازک تر و نرم تر است و آنها را در معرض خطر پوسیدگی بیشتری قرار می دهد. خبر خوب این است که پوسیدگی دندان تا حد زیادی قابل پیشگیری است.

پوسیدگی دندان در کودکان خردسال

باکتری های موجود در دهان از قندهای غذایی و نوشیدنی ها تغذیه می کنند. این باکتریها اسید تولید می کنند که به سطح بیرونی دندان (مینا) آسیب می رساند. بزاق به ترمیم این آسیب کمک می کند ، اما اگر به مرور زمان آسیب بیشتری نسبت به ترمیم داشته باشد ، حفره یا "سوراخ" در دندان باقی می گذارد.


دندان های اولیه کودک شما در سن 6 ماهگی شروع به رشد می کند. مهم است که کم کم مسواک زدن با خمیردندان های بی خطر کودک را شروع کنید و به کودک خود اهمیت بهداشت دهان و دندان را آموزش دهید.


علل سیاه شدن دندان کودکان
در اینجا چندین دلیل وجود دارد که ممکن است دندانهای کودک شما سیاه شود:
استفاده از سس‌های تیره رنگ مانند سویا سس، سس گوجه فرنگی و سس کاری
مسواک زدن ناکافی
استفاده بیش از حد از فلوراید
استفاده بیش از حد از داروها یا ویتامین ها
مکمل قطره اهن
مصرف تتراسایکلین در دوران بارداری
تروما به دهان
مینای دندان ضعیف
ديسپلازي عاجي تيپ I

 

مکمل آهن و ایجاد لکه روی دندان
مکمل های آهن برای سنین بچه های نوپا معمولاً به صورت مایع است چون کودکان در این سن توانایی بلع قرص را ندارند. مکمل مایع تیره و متمایل به قرمز قهوه ای  است و غالباً دندانها را لکه دار می کنند.  یک لکه سیاه امکان دارد بر روی دندان در خط لثه تشکیل شود. لکه ها ممکن است فورا ایجاد شوند. همچنین ، لکه ها میتواند به سرعت پس از اینکه حذف شدند در حالیکه کودک نوپا هم چنان به گرفتن مکمل ادامه دهد دوباره ایجاد شوند.


پیشگیری از ایجاد لکه روی دندان

- مسواک زدن
کودک خود را تشویق کنید روزی حداقل دو مرتبه ترجیحا بعد از صبحانه و پیش از رفتن به رختخوابدندان های خود را مسواک بزنند، برای کودکان نوپا خودتان می توانید با استفاده از مسواک انگشتی دندان های آنها را مسواک کنید. این کار هم به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک می کند و هم سبب به حداقل رسیدن انباشت لکه ناشی از قطره های مکمل آهن می شود.

 

سیاه شدن دندان,جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان,پوسیدگی دندان

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، حداقل کودک باید دو بار در روز مسواک بزند

 

- رقیق کردن قطره آهن

رقیق کردن قطره آهن با مقداری آب می تواند از اثرات رنگدهی آن بکاهد. سعی کنید همراه قطره آهن از ویتامین c که جذب آهن را آسان می کند استفاده کنید. بهتر است بعد از این که قطره آهن به کودک خورانده شد، به کودک آب پرتقال طبیعی دهید. این پیشنهاد دو دلیل دارد:نخست این که نوشیدن مایعات سبب پاکیزه شدن دندان های کودک شده و دوم این که آب پرتقال و یا هر آب میوه دربردارنده ویتامین سی باعث جذب بهتر آهن خواهد شد. در صورتی که آب میوه در دسترس نباشد، استفاده از آب خالی نیز موثر است.


- استفاده از نی
به عنوان یک مرحله پیشگیری اضافی برای جلوگیری از تماس مکمل رقیق شده با دندان ها از نی استفاده کنید، یا می توانید برای جلوگیری از تغییر رنگ دندانها، قطره آهن را با قاشق چایخوری یا قطره چکان در عقب دهان کودک بریزید، بعد از آن مقداری آب به او بخورانید و فورا دندان های او را با دستمال یا مسواک، پاک کنید.

 

نکته: مکمل آهن را هیچوقت با شیر مخلوط نکنید چون در جذب آهن تداخل ایجاد می کند.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------