اگر مي خواهيد کودکتان قند بلند شودافزایش قد کودکان زیر 2سال, قد و وزن کودک دو ساله

عوامل بیرونی مانند شرایط زندگی و رژیم غذایی می توانند بر قد کودکان تأثیر زیادی بگذارند

 

بیشتر والدین دوست دارند فرزند قد بلند و نیرومندی داشته باشند ، زیرا به طور گسترده به عنوان نشانه سلامتی قلمداد می شود. ژنها بیشترین حرف را در تعیین قد کودک دارند - با این حال ، تنها عامل تأثیرگذار بر آن نیست.

روش های افزایش قد کودکان :

بسیاری از عوامل بیرونی مانند شرایط زندگی و رژیم غذایی سالم می توانند بر قد کودکان تأثیر زیادی بگذارند. بنابراین ، این امکان وجود دارد که والدین بتوانند با استفاده از روشهای ساده ، شانس افزایش قد کودکان خود را افزایش دهید. اجازه دهید نگاهی به چند روش برتر برای رشد قد کودک خود بیندازیم.

 

توصيه به مادران

شير مادر کامل ترين و مهم ترين منبع غذاي کودک در 6 ماه اول است. بعد از  6  ماه مي توانيد به او غذاي مکمل هم بدهيد. تا 3 سالگي کودکتان سعي کنيد 6-5 وعده در روز به او غذا بدهيد و در غذاي او از شير مادر، ميوه ،سبزی های زرد ،نارنجی، سبز کدو حلوايی ، طالبی ،خرما ،آلو، زردآلو و ... استفاده کنيد.اگر کودکتان به بيماري مبتلا شد،بايد براي جبران رشد به تعويق افتاده اش يک وعده اضافی به او غذا بدهيد.سعي کنيد به کودکتان ابراز علاقه و عشق کنيد ،زيرا بهبود عاطفي عاملی موثر بر رشد جسمی و ذهنی است.

هورمون تيروئيد
هورمون تيروئيد تاثيرات خود بر رشد را از دوران جنينی شروع کرده و تا 3 سالگی ادامه ميدهد به دليل اين که اين هورمون نمی تواند از جفت عبور کند، اگر در مراحل جنينی اختلالی در توليد اين هورمون به وجود آيد نوزاد از بدو تولد دچار کم کاری تيروئيدی و در نتيجه عقب ماندگی رشد جسمی و مغزی خواهد شد. امروزه يکي از آزمايش هاي مهم بدو تولد اندازه گيری هورمون تيروئيد است.

هورمون رشد (GH)
هورمون رشد از غده ای در مغز به نام هيپوفير پيشين ترشح می شود. اين هورمون باعث رشد بيشتر و تقويت استخوان ها خواهد شد و مهم ترين عامل افزايش قد، در دوران رشدی هر فرد است. اگرچه ميزان توليد هورمون رشد در بدن کاملا به مغز وابسته است اما می توان با روش هايی توليد اين هورمون را در مغز افزايش داد. برای افزايش ترشح هورمون رشد، سعی کنيد کودک تان خواب کافی در طول شبانه روز داشته باشد وعده های غذايی کم حجم و متعددتري به فرزندتان بدهيد.زيرا خوردن غذاهايي که دارای قند بالا هستند سبب ترشح انسولين بيشتر شده در نتيجه اين قند تبديل به چربی شده و اضافه وزن کودک تان را سبب خواهد شد و در نهايت توليد هورمون رشد در بدن کودک متوقف خواهد شد.

 

یک رژیم غذایی متعادل:

افزایش قد کودکان زیر 2سال, قد و وزن کودک دو ساله

از مصرف کربوهیدراتهای ساده مانند پیتزا و کیک ها باید بیشتر از همه خودداری کنید

 

مهمترین جنبه چگونگی افزایش قد کودک شما اطمینان از دریافت تغذیه مناسب است. غذایی که او مصرف می کند باید سالم باشد تا او قد بلند شود. رژیم متعادل باید به میزان صحیح پروتئین ها ، کربوهیدرات ها ، چربی و ویتامین ها را شامل شود.

 

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که کودک از غذاهای مضر دوری می کند(این شامل مواد غذایی مانند همبرگر ، نوشیدنی های شیرین شده گازدار و به طور کلی مواد سرخ شده نیز می شود.) پروتئین های بدون چربی باید به مقدار زیادی همراه با سبزیجات برگ و مواد معدنی مانند کلسیم و پتاسیم وجود داشته باشند.

 

از مصرف کربوهیدراتهای ساده مانند پیتزا و کیک ها باید بیشتر از همه خودداری کنید.

 

روی تأثیر زیادی در رشد کودک دارد ، بنابراین غذاهای سرشار از روی مانند دانه کدو حلوایی و بادام زمینی نیز باید به رژیم غذایی آنها اضافه شوند.

 

تمرین های کششی :

 

افزایش قد کودکان زیر 2سال, قد و وزن کودک دو ساله

 حرکات کششی به کشیدگی ستون فقرات کمک می کند

 

تمرین های کششی حتی اگر کارهای ساده ای باشند ، می توانند تأثیر زیادی بر قد کودک شما بگذارند. فرزندتان را در سن کم با تمرینات کششی آشنا کنید که روند رشد قد را تسهیل می کند. حرکات کششی به کشیدگی ستون فقرات کمک می کند و همچنین در تمام اوقات وضعیت کودک شما را بهبود می بخشد. تمرین ها می توانند موارد ساده ای باشند. به او کمک کنید که به پشت خود کنار دیوار بایستد و در حالی که به طور همزمان بالا می رود ماهیچه ها در ساق پا کشیده می شود. یک تمرین ساده دیگر برای کشش، در حالی که کودک روی زمین نشسته است پاهای خود را از هم باز کند و تلاش کند با انگشتان دست خود انگشان پا را لمس کند.

 

بارفیکس :

افزایش قد کودکان زیر 2سال, قد و وزن کودک دو ساله

 آویزان شدن از میله ها به کشیدگی ستون فقرات کمک می کند

 

بارفیکس برای چندین دهه توصیه شده است ، والدینی که می خواهند فرزندانشان قد بلندتر داشته باشند. آویزان شدن از میله ها به کشیدگی ستون فقرات کمک می کند که قسمت مهمی از بلندتر شدن قد است. 

 

پرش :

افزایش قد کودکان زیر 2سال, قد و وزن کودک دو ساله

بدن هنگامی که فرد جست و خیز می کند به طور کامل کشیده می شود 

 

تمرینات کمی مانند پرش وجود دارد که به کار کل بدن کمک می کند. اگر بخواهید فرزندتان قد بلندتر داشته باشد( به دلیل اثرات عالی که بر روی قلب دارد شناخته شده است) این یک تمرین عالی است. بدن هنگامی که فرد جست و خیز می کند به طور کامل کشیده می شود ، بنابراین رشد عمودی در کودک را تقویت می کند. همچنین این یک تمرین قلبی شگفت انگیز است و مطمئناً کودک را متناسب و فعال نگه می دارد.

 

شنا:

افزایش قد کودکان زیر 2سال, قد و وزن کودک دو ساله

شنا یک ورزش برای تمام بدن است

 

شنا یکی دیگر از عادت های سالم است که به کودک شما نیز کمک می کند تا فعال و از آن لذت ببرد. شنا یک ورزش برای تمام بدن است ، به این معنی که بر تمام عضلات بدن تا حد زیادی تأثیر می گذارد. شنا کردن برای مدت طولانی می تواند به کودک شما کمک کند که چربی اضافی موجود را از دست بدهد و او را به طور کلی سالم تر کند. این تمرین شامل کشش زیادی به جلو است که باعث تقویت ستون فقرات شده و زمینه را برای بلند قد شدن آماده می کند. شنا همچنین یک فعالیت بسیار لذت بخش است . 

 

آهسته دویدن:

افزایش قد کودکان زیر 2سال, قد و وزن کودک دو ساله

آهسته دویدن باعث افزایش هورمون رشد می شود كه برای هر نوع رشد در بدن لازم است

 

آهسته دویدن یک ورزش شگفت انگیز است ، نه تنها برای کودکان بلکه برای برای بزرگسالان نیز مزایای مختلفی دارد. آهسته دویدن استخوانهای ساق پا را تقویت می كند و همچنین باعث افزایش HGH ، هورمون رشد می شود كه برای هر نوع رشد در بدن لازم است. شاید بتوانید با فرزند خود در ارتباط باشید و آهسته دویدن ، فعالیتی باشد که با هم انجام می دهید!

 

خواب:

افزایش قد کودکان زیر 2سال, قد و وزن کودک دو ساله

 هورمون رشد در کودکان ، HGH تنها هنگام خواب کودک آزاد می شود

 

خوابیدن طولانی مدت در رشد فرزند شما تأثیر نمی گذارد - با این وجود ، باید اطمینان داشته باشید که کودک در بیشتر شب ها 8 ساعت خوب بخوابد ، تا قد بلندتر شود. این امر به این دلیل است که هورمون رشد در کودکان ، HGH تنها هنگام خواب کودک آزاد می شود. این نقش مستقیمی در قدبلندتر کردن فرزند شما دارد.

 

نور خورشید:

افزایش قد کودکان زیر 2سال, قد و وزن کودک دو ساله

منابع دیگر ویتامین D شامل ماهی های چرب و غذاهای دریایی ، قارچ و زرده تخم مرغ است

 

نور خورشید منبع مهمی از ویتامین D است. ویتامین D در رشد ماهیچه ها و استخوان ها که باعث افزایش قد فرزند شما می شود، کمک می کند. ویتامین D همچنین به بدن شما کمک می کند کلسیم را از رژیم غذایی خود جذب کند و به تقویت استخوان های شما کمک می کند. بنابراین کودک خود را ترغیب کنید تا بازی های ویدئویی خود را ترک کند و برای بازی به  بیرون و زیر نور خورشید رود. به یاد داشته باشید که کودک خود را در گرمترین ساعات روز در منزل نگه دارید و از وی بخواهید که از کرم ضدآفتاب استفاده کند تا از پوست خود در برابر اشعه UV مضر خورشید محافظت کند. منابع دیگر ویتامین D شامل ماهی های چرب و غذاهای دریایی ، قارچ و زرده تخم مرغ است.

 

افزایش قد کودکان زیر 2سال, قد و وزن کودک دو ساله

شربت افزایش قد کودکان

 

شربت افزایش قد کودکان :

شربت ‌های افزایش قد زیادی در بازار وجود دارد. که برخی پزشکان برای افزایش قد کودکان، تجویز می‌ کنند. علاوه بر روی، ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگر همچون ویتامین، آهن و کلسیم برای رشد قد ضروری هستند.

فاکتورهای مختلف تا قبل از تکمیل شدن دوران رشد و بسته شدن صفحه های استخوان ها می توانند در افزایش رشد و قد موثر باشند. شربت افزایش قد کودکان نیز یکی از عواملی است که موجب تغییر و تحول رشد استخوان ها در کودکان و نوجوانان می شود.

 

در بسیاری از موارد کودک می تواند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیازش را از طریق خوراکی های سالم و طبیعی دریافت کند، بدون این که کوچک ترین نیازی به مکمل شیمیایی داشته باشد. شربت افزایش قد کودکان حاوی مقادیر مشخصی از مواد معدنی و ویتامین ها هستند که بدن در هر دوره سنی مشخص به مقدار معینی از این مواد نیاز دارد و اگر همین مواد مورد نیاز را بیش از حد نیاز خود دریافت کند ممکن است به جای اثر مورد انتظار اثرات معکوس و خطرناکی را متحمل شود.

 

بنابراین وسواس افزایش قد فرزندتان را کنار بگذارید و به طور بی رویه دارو و مکمل های مختلف را به او نخورانید. گاهی کودک میزان رشدی مطابق استانداردهای محدوده سنی خود ندارد. در این زمان متخصص غدد تشخیص می دهد برخی مواد مغذی به صورت مکمل به مقدار مشخص و در دوره معین به رژیم غذایی کودک افزوده شوند.

 

افزایش قد کودکان زیر 2سال, قد و وزن کودک دو ساله

قد و وزن کودک

 

قد و وزن کودک:

1-وزن
وزن يک نوزاد طبيعي و به موقع دنيا آمده بين (3/5-2/5) کيلوگرم است. شما مي توانيد وزن کودک خود را با فرمول هاي زير مقايسه کنيد و دريابيد که کودکتان رشد طبيعي دارد يا خير.
2(سن شيرخوار به ماه +9) =12 ماهگي - 3 ماهگي
8+(2×سن کودک به سال)=6 سالگی - 2 سالگی
2/(5-(7×سن کودک به سال))=6 سالگي - 12 سالگي


2-قد
قد نوزاد سالم به موقع دنيا آمده حدود (50) سانتی متر است. نوزاد به مرور تا يک سالگي (25) سانتي متر افزايش قد خواهد داشت .براي مقايسه قد کودک خود با استانداردهاي سلامت مي توانيد از فرمول زير کمک بگيريد:
77+(6×سال)=اندازه طبيعي کودک (2 تا12) سال

 

3- دورسر
دورسر يک نوزاد سالم وبه موقع دنيا آمده حدود (35) سانتي متر است .سپس در سه ماهه اول (6)سانتي متر در سه ماهه دوم (3)سانتي متر و در (6) ماهه دوم (3)سانتي متر به دور سر او اضافه خواهد شد.


بد نيست بدانيد ابعاد کودک دائما در حال رشد است. بنابراين با داشتن اين اطلاعات مختصر مي توان ارزيابي دقيقي از وضعيت سلامت کودک خود داشت. توصيه مي کنيم شما والدين در اولين سال تولد هر ماه فرزندتان را توزين کنيد و به محض اين که احساس کرديد رشد فرزندتان کند شده يا لاغري محسوس را در کودک خود ديديد، حتما به پزشک مراجعه کنيد و توصيه هاي بهداشتي و پزشکي او را مو به مو اجرا کنيد 

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------