کند نویسی در کودکان/چگونه سرعت نوشتن کودکان را افزایش دهیم؟اختلال کند نویسی چیست, کند نویسی در املا, دلایل کند نویسی دانش آموزان

کند نویسی کودکان می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد

 

کند نویسی در کودکان، از شناخت تا حل مشکل! 

کند نویسی کودکان، از مشکلاتی است که ممکن است برای هر کودکی ایجاد شود. این مشکل، می تواند اثرات منفی و متعددی را بر روی کودکان بگذارد. در نتیجه، کند نویسی معضلی است که در صورت مشاهده، باید هر چه سریع تر برطرف شود، و در غیر این صورت، کودکان با مشکلات متعددی مواجه می شوند. اگر می خواهید که اطلاعات بیشتری در مورد کند نویسی در کودکان به دست بیاورید، در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

کند نویسی در کودکان

 

کند نویسی در کودکان, راههای برطرف کردن کند نویسی, برطرف کردن کند نویسی

کند نویسی در کودکان، پدیده ای قابل حل و اصلاح است

 

کند نویسی، به این معنی است که فرد نتواند با سرعت مناسب، مطلب مورد نظر خودش را بر روی کاغذ بنویسد. کند نویسی، از معضلاتی است که بیشتر در کودکان مشاهده می شود.

 

برخی از افراد، مشکل کند نویسی را به عنوان یک مشکل جزئی و بی اهمیت می شناسند، در حالی که کند نویسی، می تواند مشکلات متعددی را برای کودکان به وجود بیاورد. برای مثال، هنگامی که کودک نتواند با سرعت مناسب، مطالب مورد نظر خود را بنویسد، نمی تواند در درس های خود پیشرفت کند و در نتیجه، در درس های خود بسیار ضعیف می شود.

 

کند نویسی می تواند به دلایل مختلفی به وجود بیاید، اما به صورت کلی، عیب یابی کودکان در مورد کند نویسی آنها، سخت نیست و با کمی دقت، می توان دریافت که کودک به چه دلیلی کند می نویسد. چندین راه حل برای برطرف کردن کند نویسی وجود دارد که این راه حل ها، به نسبت عوامل ایجاد کند نویسی در کودکان، متغیر هستند.

 

کند نویسی, دلایل کند نویسی, کودکانی که کند مینویسند

شیوه ی غلط دست گرفتن مداد از دلایل کندنویسی در کودکان است

 

کند نویسی، می تواند بسیار جزئی باشد، اما در برخی کودکان، سرعت نوشتن به اندازه ای کم است که والدین را نگران می کند. نیازی به نگرانی نیست، زیرا روش های فراوانی برای درمان کند نویسی در کودکان وجود دارند. 

 

کند نویسی، معمولا پدیده ای رایج در کودکان نیست و بیشتر در اثر عوامل آموزشی به وجود می آید. افزایش تمرکز کودک، به همراه رعایت اصول نوشتن، می تواند مشکل کند نویسی کودک را برطرف کند.

 

عوامل کند نویسی در کودکان

 

حل مشکل کند نویسی در کودکان, کند نویسی در کودکان, راههای برطرف کردن کند نویسی

نداشتن تمرکز می تواند از علل کند نویسی کودکان باشد

 

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، کند نویسی در کودکان، می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. بعضی از این عوامل، با یکدیگر ارتباط دارند. در ادامه ی مطلب، به معرفی و بررسی برخی از عوامل کند نویسی در کودکان خواهیم پرداخت.

 

1. عدم تمرکز کافی کودک

یکی از مهم ترین عوامل کند نویسی در کودکان، نبود تمرکز کافی در آنها است. محرک های گوناگونی در محیط اطراف کودکان قرار دارد که می تواند تمرکز کودکان بر روی نوشتن را کاهش دهد. برای مثال، هنگامی که کودکان از چیزی می ترسند، یا در انتظار یک اتفاق خوب هستند، ممکن است که تمرکز کافی برای نوشتن نداشته باشند. در این حالت، کودکان کند نویسی می کنند و نمی توانند با سرعت مناسب، حروف و کلمات را بنویسند.

 

2. ضعیف بودن انگشتان دست کودک

ضعیف بودن انگشتان دست، از رایج ترین عوامل کند نویسی در کودکان است. هنگامی که انگشتان کودک، در نوشتن های طولانی مدت ضعف دارند و سریع نیاز به استراحت پیدا می کنند، کودک نمی تواند مطالب را با سرعت مناسب بنویسد. ضعیف بودن انگشتان، با نوشتن بیشتر و بیشتر برطرف خواهد شد، اما اگر کودک، به اندازه کافی به نوشتن ادامه ندهد، انگشتان او ضعیف خواهند ماند و کند نویسی کودک برطرف نمی شود.

 

3. شیوه گرفتن مداد در دست

هنگامی که کودک نحوه گرفتن مداد در دست را به خوبی فرا نگرفته باشد، در هنگام نوشتن دچار مشکلات متعددی خواهد شد. یکی از این مشکلات، کند نویسی است. تا زمانی که کودک یاد نگیرد که مداد را به طور درست در دست خود بگیرد، نمی تواند به کند نویسی خودش غلبه کند. 

 

برای تشخیص درست در دست نگرفتن مداد در کودکان، تنها کافی است که یک مداد به آنها بدهید و از آنها بخواهید که یک مطلب را بنویسند. در چنین حالتی، می توانید شیوه ی مداد در دست گرفتن کودک را مشاهده و در صورت نادرست بودن، به اصلاح آن بپردازید.

 

4. مشکلات شنوایی

در برخی از موارد، هنگامی که معلمان یا والدین برای کودک مطلبی را می خوانند که بنویسد، کودک نمی تواند با سرعت کافی مطلب را بر روی کاغذ بنویسد و عقب می افتد. در چنین حالتی، ممکن است که کودک، بدون اینکه خودش بداند، دچار مشکلات شنوایی باشد و نتواند سخنان معلم و یا والدین خود را به خوبی متوجه شود و بنویسد. 

 

5. وارد کردن فشار بیش از حد بر روی کاغذ

یکی دیگر از عواملی که باعث کند نویسی در کودکان می شود، وارد آوردن فشار بیش از حد بر روی کاغذ است. برخی از کودکان، به اشتباه گمان می کنند که برای نوشتن، باید فشار زیادی را به وسیله مداد یا خودکار بر روی کاغذ وارد کنند، در حالی که این امر اشتباه است و منجر به کند نویسی می شود.

 

هنگامی که کودکان فشار زیادی را به وسیله مداد یا خودکار به کاغذ وارد می کنند، دستشان سریع تر خسته می شود و باعث کند نویسی آنها می شود. اصطکاکی که بین نوک مداد و کاغذ ایجاد می شود، با افزایش فشار وارد شده توسط کودک بر روی کاغذ، افزایش می یابد و فرایند نوشتن را دشوار تر و کند تر می کند. در نتیجه، این عامل، یکی از مهم ترین عامل هایی است که در کودکان منجر به کند نویسی می شود و باید هر چه سریع تر برطرف شود.

 

6. مشکلات بینایی 

در برخی از اوقات، کودکان بدون اینکه متوجه باشند، دچار مشکلات بینایی هستند و به این ترتیب، نمی توانند کلمات و حروف را به خوبی فرا بگیرند و با اطمینان کامل بنویسند؛ در نتیجه، این کودکان دچار کند نویسی می شوند. برای اینکه از وجود مشکلات بینایی در کودک مطلع شوید، می توانید به یک بینایی سنج و یا چشم پزشک مراجعه کنید و نظر او را در این مورد بدانید.

 

7. عدم مطالعه کافی

یکی دیگر از رایج ترین عوامل کند نویسی در کودکان، مطالعه ناکافی آنها درباره خواندن و نوشتن است. هنگامی که کودکان، درس های املایی خود را به خوبی فرا نگرفته باشند، ممکن است که دچار کند نویسی شوند و نتوانند با سرعت کافی، حروف و کلمات را در ذهن خود تحلیل کرده و بنویسند. 

 

هنگامی که کودکان، مطالعه کافی نداشته باشند و به درس های خود اهمیت ندهند، نه تنها ممکن است که دچار کند نویسی شوند، بلکه مشکلات دیگری نیز در درس خواندن آنها به وجود خواهد آمد. در نتیجه، مشکل درس نخواندن کودکان، از مشکلاتی است که باید هر چه سریع تر برطرف شود.

 

8. شرایط محیطی نامناسب

میز و صندلی که کودک برای نوشتن از آنها استفاده می کند، باید استاندارد باشند و کودک را در وضعیت مناسب برای نوشتن قرار دهند. در غیر این صورت، ممکن است که کودک نتواند مطالب را با سرعت مناسب بنویسد و دچار کند نویسی می شود.

 

9. شروع کردن زود هنگام نوشتن

برخی از والدین، می خواهند که کودکشان زود تر از زمان استاندارد، خواندن و نوشتن را یاد بگیرد. شاید برخی از کودکان بتوانند در سنین پایین تر از سن استاندارد، خواندن و نوشتن را یاد بگیرند، در حالی که بسیاری از کودکان نمی توانند در سن پایین، خواندن و نوشتن را به درستی یاد بگیرند. در نتیجه، ممکن است که برخی از آنها دچار کند نویسی شوند. 

 

10. نداشتن انگیزه کافی

از دیگر عواملی که باعث کند نویسی در کودکان می شود، نبود انگیزه کافی برای نوشتن و یا درس خواندن است. در چنین حالتی، کودک تمرکز خود را بر روی نوشتن نمی گذارد و دچار کند نویسی می شود.

 

راه های درمان کند نویسی کودکان

 

کند نویسی در کودکان, راههای برطرف کردن کند نویسی, برطرف کردن کند نویسی

انتخاب محلی مناسب برای نوشتن، اولین قدم برای درمان کند نویسی کودکان است

 

شاید برخی از افراد گمان کنند که ریشه یابی کند نویسی کودکان و درمان آن، کاری دشوار است، در حالی که به هیچ وجه اینگونه نیست و نیازی به نگرانی در این باره نخواهید داشت. تمرین ها و فعالیت های گوناگونی وجود دارند که کودکان با انجام دادن آنها، می توانند مشکل کند نویسی خودشان را برطرف کنند.

در ادامه ی مطلب، برخی از راه های درمان و برطرف کردن کند نویسی در کودکان را معرفی کرده و درباره آنها توضیح خواهیم داد.

 

اصلاح نحوه گرفتن مداد در دست

در صورتی که کودک نتواند مداد را به شیوه صحیح در دست بگیرد، باید به او آموزش داد که چگونه باید مداد را در حالت درست بگیرد و از آن استفاده کند.

 

انتخاب محلی مناسب برای نوشتن

اگر محلی که کودک در آن می نویسد استاندارد نیست، باید یک محل دیگر برای نوشتن کودک انتخاب شود، و یا اینکه محل اولیه اصلاح شود و از استاندارد ها برخوردار باشد. برای مثال، اگر صندلی بلند تر از میز نوشتن باشد، کودک نمی تواند در حالت درست قرار بگیرد و در نتیجه دچار کند نویسی می شود. در چنین حالتی، باید میز و صندلی با نسبت های مناسب برای کودک تهیه شود.

 

استفاده از کاغذ های خط دار

یکی از مهم ترین اصول در نوشتن کودکان، انتخاب کاغذی است که خط کشی شده باشد، زیرا کودکان توانایی کافی برای نوشتن بر روی برگه بدون خط را ندارند و ممکن است دچار کند نویسی شوند. در نتیجه، از دادن برگه های بدون خط به کودکان خودداری کنید و از برگه های مناسب و خط دار استفاده کنید.

 

مراجعه به شنوایی سنج و بینایی سنج

برای اطلاع پیدا کردن از وضعیت شنوایی و بینایی کودک، باید به همراه او به بینایی سنج و شنوایی سنج مراجعه کرد. در صورتی که کودک در دریافت اطلاعات بینایی و شنوایی مشکل داشته باشد، باید این مشکل ها را اصلاح کند. در نتیجه، کودک می تواند در شرایط مناسب تر بنویسد و کند نویسی او به تدریج برطرف خواهد شد.

 

انجام ورزش ها و بازی ها برای افزایش تمرکز

برخی از کودکان، تمرکز کافی برای نوشتن با سرعت مناسب را به دست نیاورده اند. در نتیجه، بهترین و سریع ترین کار برای افزایش تمرکز کودکان، استفاده از بازی ها و تمرین هایی است که سبب شود کودکان تمرکز خود را افزایش دهند. 

ورزش هایی مانند تنیس، و یا بازی هایی مانند یک قل دوقل، می توانند تمرکز کودک را افزایش دهند و کند نویسی او را به تدریج از بین ببرند.

 

تشویق کودکان به تند نویسی

تشویق، از عواملی است که به کودکان در پیشرفت در هر عرصه ای کمک می کند. والدین، باید کودکان خود را به تند نویسی، خوش نویسی، گوش دادن به درس با دقت و... تشویق کنند تا کودک تمرین بیشتری داشته باشد و بتواند کند نویسی خودش را از بین ببرد. 

والدین باید دقت داشته باشند که تشویق آنها برای تند نویسی، نباید به یک اصرار تبدیل شود.

 

جذاب کردن نوشتن برای کودکان

کودکان، فعالیت نوشتن را هنگامی بهتر انجام می دهند که بتوانند بر روی آن تمرکز کنند. هنگامی که کودکان، از موضوعی که دوست دارند مطلب می نویسند، می توانند بر روی نوشتن خود تمرکز کرده و آن را ارتقاء دهند. در نتیجه، تلاش کنید کودکان را وادار کنید در مورد مطالبی که دوست دارند بنویسند.

 

سخن پایانی

کند نویسی کودکان، مشکلی است که می تواند بسیاری از والدین را نگران کند. این در حالی است که کند نویسی کودکان، با رعایت موارد خاصی و تمرین کردن به راحتی از بین می رود. در نتیجه، تلاش کنید که از شیوه های مختلف، برای رفع کند نویسی کودکان استفاده کنید.

 

گرداوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------