علل و نشانه های بلوغ زودرس در دخترانبلوغ زودرس در دختران,علائم بلوغ زودرس در دختر بچه ها,نشانه های بلوغ زودرس

یکی از علل بلوغ زودرس در دختر بچه ها کم کاری تیروئید می باشد

 

بعضی متخصصان معتقد هستند وراثت در بلوغ زودرس نقش دارد. در بلوغ زودرس، غده هیپوتالاموس و هیپوفیز فعال شده و سریعتر از معمول آغاز به ترشح هورمون ها می کنند.

به طور میانگین، زمان بلوغ دختران بین سنین ۹ سالگی تا ۱۴ سالگی آغاز می ­شود. ولی با این حال در بعضی از دختران رشد سینه­ ها و یا موهای ناحیه شرمگاهی در سن ۸ سالگی شروع می­گردد، و حتی تعداد کمی از آن ها در هفت سالگی به بلوغ می­رسند. تعبیر تخصصی موجود برای این وضعیت بلوغ زودرس می­باشد. احتمال وجود بلوغ زود رس در دختران پنج برابر بیش از پسران می­باشد.


دلایل بلوغ زودرس در دختران
در بلوغ زودرس، غده هیپوتالاموس و هیپوفیز فعال شده و سریعتر از معمول آغاز به ترشح هورمون ها می کنند. معمولاً هیچ علت پزشکی برای این فعال شدن وجود ندارد. بلوغ به سادگی سریعتر از زمان موعد آغاز می شود، بدون آن که دانشمندان علت آنرا بطور کامل تشخیص دهند.


بعضی متخصصان معتقد هستند وراثت در بلوغ زودرس نقش دارد. مادرانی که نخستین پریودشان در سن 10 سالگی یا سریعتر اتفاق افتاده باشد، دخترانی با احتمال بالای بلوغ زودرس خواهند داشت. ديگر متخصصان احتمال می دهند، مواد شیمیایی موجود در محیط زیست ، مثل:فتالات، میتوانند باعث بلوغ زودرس شوند، ولی اصلاً مدرکی برای ثابت کردن و تائید این نظریه وجود ندارد.


حدود 10 الی 20 درصد بلوغ های زودرس ناشی از شرایط پزشکی است:
ضایعات مغزی یا نخاعی
مشکلات ساختاری در مغز
شیمی درمانی و اشعه درمانی برای درمان سرطان
اختلالات ژنتیکی
کم کاری تیروئید


نوع دیگری از بلوغ زودرس که بسیار نادر است، بلوغ زودرس کاذب است. در این وضعیت، تخمدان ها یا غدد فوق کلیوی سریعتر از حد رایج آغاز به ساختن هورمون ها می کنند.

 

دلایل بلوغ زودرس کاذب عبارت است از:
تومور یا کیست تخمدان
تومور غدد فوق کلیوی
کم کاری تیروئید
اختلالات ژنتیکی
قرار گرفتن در معرض داروها، کرم ها یا ژل های هورمونی


مشاهده زمان بلوغ دخترتان در وضعیت معمولی نوعی تنش و چالش عاطفی است. ولی زمانیکه دوران بلوغ بصورت زودرس شروع شوند، چنين شرایطی میتواند یقیناً تنش ­زا و استرس زا  باشد.


اغلب وقت ها هیچ چیز  اشتباهی در خصوص فرزندتان وجود ندارد، احتمالاً دخترتان صرفاً در طیف افرادی قرار دارد که مستعد بلوغ زودرس هستند. اما امکان دارد فرزندتان برای مدتی از بعضی ناراحتی ­های اجتماعی یا فیزیکی رنج ببرد، ولی بااینحال سایر همسالانش هم با فاصله نه چندان زيادي زمان بلوغ خویش را تجربه خواهند کرد. با این وجود، درصورتی که بلوغ زودرس با منافع کودک شما در تضاد است، می­توانید زمان بلوغ او را با استفاده از داروهایی به تأخیر بیاندازید.

 

بلوغ زودرس در دختران,علت رشد موی زیر بغل در کودکان,نشانه های بلوغ زودرس

 حتما با مشاهده علائم بلوغ زودس در دخترتان به پزشک مراجعه کنید

 

نشانه های بلوغ زودرس
چطور می­توانم تشخیص دهم که آیا زمان بلوغ دخترم آغاز شده است یا خیر؟
معمولاً نخستین علامت بلوغ یک دختر رشد سینه­ های وی است، که بصورت برجستگي کوچکی در ناحیه نوک پستان آغاز می­شود. امکان دارد رشد یکی از سینه­ ها سریعتر از دیگری آغاز شود، و امکان دارد نسبت به لمس حساس باشند. متعاقب این وضعیت معمولاً رشد موهای شرمگاهی، بوی بدن( به دلیل فعالیت بیش تر غدد عرق)، و آکنه( به دلیل فعالیت بیش تر غدد چربی) آغاز می­شود. همچنين احتمالاً در زمان بلوغ قد دخترتان افزایش یافته و لگن و باسن او پهن تر شده و دور کمرش هم باریک­تر می­شود.


همچنين، امکان دارد دخترتان بد خلق و حساس شود. به احتمال زیاد ترشحات مخاطی سفید یا زرد رنگی هم از واژن( مهبل) وی تولید خواهد گردید و حدود دو سال تا دو و نیم سال بعد، قاعدگی او شروع خواهد شد. موهای زیر بغل هم معمولاً در اواخر دوران بلوغ ظاهر می­شوند. کل این فرآیند معمولاً حدود دو و نیم سال تا سه سال طول می­کشد، ولی با این حال امکان دارد تا چهار یا پنج سال هم دوام داشته درصورتی که چنين حالاتی در سنین ۷ یا ۸ سالگی شروع شوند، احتمالا بنظر شما خيلي زود باشد، ولی در واقع آغاز آن ها در این سنین در محدوده طبیعی است.


" کودکانی که زمان بلوغ­شان از ۷ یا ۸ سالگی آغاز می­شود، معمولاً سنگین ­تر بوده و در انتهای نمودار رشدی قرار می­گیرند. فرانسین کافمن، فوق تخصص غدد کودکان در بیمارستان کودکان لس آنجلس می گوید:" درصورتی که این بچه ها از جهات ديگر سلامت باشند، وجود کمی مو و بافت پستانی جایی برای نگرانی ندارد. ولی با این حال معاینه فرزندتان به وسیله یک پزشک ایده­ ی خوبی است. در واقع ، مراجعه به یک پزشک در حین شروع زمان بلوغ در مجموع فکر خوب و عاقلانه ­ای است".


درصورتی که دخترتان هنوز به ۷ سالگی نرسیده است ولی علامت هایی از بلوغ را دارد، مسلما قرار ملاقاتی را با پزشک او ترتیب دهید. اما سبز شدن سینه­ ها و یا رشد موهای شرمگاهی به خودی خود به این معنی نیست که زمان بلوغ بطور کامل شروع شده است – یعنی این حالات امکان دارد حتی چند سال پیش از ترشح همه هورمونهای ضروری شروع شوند – ولی با این حال بهتر است پزشک دخترتان را مورد بررسی قرار دهد و معلوم سازد که آیا ضرورتی به انجام آزمایشات و یا درمان­ هایی برای دخترتان موجود استیا خیر.


به جزء یک مورد، عوارض جسمی دراز مدت دیگری در نتیجه بلوغ زودرس شناسایی نشده است:در حالی که امکان دارد فرزند شما در اول بلند قدتر از دیگر همسالانش باشد، ولی جهش رشدی زودرس او ممکن است نهایتاً باعث شود تا او بعنوان یک شخص بالغ کوتاه ­تر از حد متوسط باقی بماند.


به اعتقاد کافمن این مرحله زمان مناسبی برای محاسبه سلامت جسمی و روانی دخترتان و حصول دلگرمی در این باره است که تمامی تغییرات ایجاد شده در بدن او طبیعی و عادی می­باشند. همچنين این کار فرصت مناسبی را در اختیار دخترتان قرار می­دهد تا او بتواند در مورد ­ بدنش از یک فرد متخصص در حرفه پزشکی (علاوه بر مادر یا پدرش) سؤال نماید.


چطور دخترتان را در بلوغ زودرس پشتیبانی کنید؟
برای اغلب بچه ها، تفاوت داشتن دردناک است و اختلاف های جسمانی میتواند به خصوص برای دختران شرم آور باشد. بنابراین به کودکتان آسودگی و ارامش بدهید و از وی پشتیبانی کنید. در ادامه به نکاتی که متخصصان در این مورد توصیه نموده اند ، می پردازیم.

به دخترتان در مورد اتفاقاتی که در بدنش می افتد، واقعیت را بگویید. خاطر نشان کنید که این تغییرات طبیعی هستند و برای او صرفا اندکی سریعتر اتفاق افتاده اند و بزودی دوستانش هم این تغییرات را تجربه می کنند.

علایم اولیه بلوغ میتواند باعث مسخره کردن دخترتان شود. بنابراین با معلم او در تماس باشید و مواظب علایم گوشه گیری و بیماری افسردگی دخترتان باشید. تلاش کنید او را درگیر فعالیت های منظمی، مانند :ورزش کنید.

با وجود رشد جسمانی دخترتان، وی هنوز یک بچه است. از وی انتظار نداشته باشید که مثل یک بزرگ سال عمل کند.

کتاب های زيادي در مورد بلوغ وجود دارد. آنها را بخوانید و با دخترتان صحبت کنید. از این حالت برای برقراری پیوند با کودکتان و حرف درباره پدیده جنسیت استفاده کنید.


گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------