ابزارهاي ترميم تصوير (فتوشاپ) 

ابزارهاي ترميم تصوير

 

رتوش در هنر عكاسي به معني ترميم قسمت‌هاي آسيب ديده تصوير بوده و در حالت سنتي كاري بسيار سخت و زمانبر است؛ اما در هنر ديجيتال و نرم‌افزارهاي رايانه‌اي اين كار بسيار راحت تر از گذشته انجام گرفته و نتيجه بسيار بهتري نيز به دست مي‌آيد. هفته گذشته به صورت كلي با ابزارهاي مجموعه طراحي و رتوش آشنا شديد. از اين هفته در نظر داريم تك تك اين مجموعه ابزار را بررسي كنيم تا با كاربرد هر يك از آنها آشنا شويم.

 

مجموعه ابزارهاي رتوش و ترميم تصوير

در اين مجموعه 4 ابزار براي رتوش و ترميم تصوير گنجانده شده است كه عبارتند از:

1ـ Spot Healing Brush: اين ابزار بدون نياز به نمونه‌گيري با كليك روي بخش آسيب ديده تصوير به صورت كاملا هوشمند و خودكار، با توجه به رنگ و بافت كناره‌هاي قسمت كليك شده، عمل ترميم بافت و رنگ تصوير را انجام مي دهد. از اين ابزار بيشتر براي رتوش قسمت‌هاي آسيب ديده كوچك تصوير مثل خال يا لك استفاده مي شود.

 

2ـHealing Brush ‌ : اين ابزار نيز همانند ابزار قبلي به منظور رتوش و ترميم قسمت‌هاي آسيب ديده تصوير استفاده مي‌شود با اين تفاوت كه در اين ابزار بايد قبل از استفاده، نمونه قسمت سالمي را كه مي‌خواهيد بخش آسيب ديده تصوير با آن ترميم شود، با فشار دكمه Alt از صفحه كليد انتخاب سپس با كليك روي قسمت آسيب ديده آن را ترميم كنيد.

ماهيت هر دو ابزار فوق به صورت قلم مو بوده و بعد از انتخاب اين ابزارها با كليك راست ماوس مي‌توانيد در پنجره تنظيمات قلم مو را مشاهده كنيد و اندازه و سختي نوك قلم مو را تغيير دهيد يا شكل دلخواهي را به عنوان نوك قلم براي آن تعريف كنيد.

 

ابزارهاي ترميم تصوير

 

3ـ Patch Tool : در صورتي كه محدوده آسيب ديده گسترده است يا شكل آن به نحوي باشد كه با ابزار قلم موي رتوش امكان اصلاح آن نباشد، اين ابزار به كار خواهد آمد. به كمك اين ابزار مي توانيد ابتدا محدوده آسيب‌ديده را انتخاب كنيد سپس با كليك در داخل آن محدوده و كشيدن آن روي قسمت سالمي از تصوير، بافت قسمت سالم را روي قسمت آسيب‌ديده منتقل كنيد. دقت كنيد در اين ابزار نيز به صورت هوشمند رنگ قسمت آسيب‌ديده با توجه به رنگ قسمت‌هاي كناري آن ترميم مي‌شود.

در قسمت Option bar‌ اين ابزار مي توانيد چگونگي عملكرد ابزار را تغيير دهيد. به اين صورت كه به جاي انتخاب قسمت آسيب ديده و انتقال آن روي قسمت سالم، بخش سالم را انتخاب و آن را به قسمت آسيب ديده منتقل كنيد.

 

4ـ Red Eye Tool : آخرين ابزار از اين مجموعه است كه از آن براي از بين بردن قرمزي چشم كه بر اثر بازتاب نور فلاش دوربين به وجود مي‌آيد، استفاده مي شود. براي رفع قرمزي چشم ابتدا تصوير را تا حد ممكن با ابزار ذره‌بين بزرگ كنيد تا قسمت قرمز رنگ داخل چشم كاملا مشاهده شود. سپس با انتخاب اين ابزار كادري در اطراف قسمت قرمز رنگ ترسيم كنيد تا به صورت خودكار، قرمزي آن حذف شود.

كليد ميانبر اين مجموعه ابزارها j است كه با فشار دادن آن ابزار فعال اين مجموعه انتخاب مي‌شود. براي حركت بين ابزارهاي مجموعه نيز مي توانيد دكمه Shift را همزمان با كليد j فشار دهيد.
منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------