ChatGPT چیست و چرا اهمیت دارد؟ChatGPT چیست, چت‌جی‌پی‌تی, هوش مصنوعی ChatGPT

هوش مصنوعی ChatGPT

 

ChatGPT چیست؟ آنچه باید درباره چت جی پی تی بدانید 

ChatGPT یک ربات چت هوشمند است که به خودکارسازی وظایف چت کمک می کند. نام آن مخفف Chat Generative Pre-trained Transformer است. این نرم افزار که توسط Open AI در سال 2022 ایجاد شد، براساس موتور OpenAI GPT-3 طراحی شده است و برای ارائه پاسخ های طبیعی و روان به کاربر از طریق چت از طریق تکنیک های یادگیری و تقویت طراحی شده است. در این مطلب از بیتوته شما را با این برنامه آشنا می کنیم.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که توسط فناوری هوش مصنوعی هدایت می‌شود و به شما امکان می‌دهد مکالمات انسان‌مانند و خیلی بیشتر با یک چت بات داشته باشید. مدل زبان می تواند به سوالات پاسخ دهد و در انجام کارهایی مانند نوشتن ایمیل، مقاله و کد به شما کمک کند.

استفاده در حال حاضر  برای عموم رایگان است زیرا ChatGPT در مرحله تحقیق و جمع آوری بازخورد است. از 1 فوریه، یک نسخه اشتراک پولی به نام ChatGPT Plus نیز ایجاد شد.

 

چه کسی ChatGPT را ساخته است؟

ChatGPT توسط OpenAI، یک شرکت تحقیقاتی و هوش مصنوعی ایجاد شده است. این شرکت ChatGPT را در 30 نوامبر 2022 راه اندازی کرد. 

OpenAI همچنین مسئول ایجاد DALLE•2، یک تولید کننده هنر هوش مصنوعی محبوب ، و Whisper، یک سیستم تشخیص خودکار گفتار است. 

 

ChatGPT چیست, چت‌جی‌پی‌تی,اهمیت ChatGPT

اهمیت ChatGPT

 

اهمیت ChatGPT

ChatGPT مطمئناً سروصدای زیادی به پا کرده است. ایلان ماسک که یکی از بنیانگذاران OpenAI قبل از رفتن بود گفت: "ChatGPT ترسناک است. ما با هوش مصنوعی بسیار قوی فاصله نداریم." سام آلتمن، رئیس OpenAI،  در توییتر گفت که ChatGPT در پنج روز اول پس از راه‌اندازی، بیش از یک میلیون کاربر داشت. آلتمن به ماسک گفت که میانگین هزینه هر پاسخ "سنت تک رقمی" است، اما اذعان کرد که در نهایت به دلیل هزینه های محاسباتی  آن باید از آن درآمد کسب کند. 

 

براساس تجزیه و تحلیل بانک سوئیس ، ChatGPT سریعترین برنامه در حال رشد در تمام دوران است. در ژانویه، تنها دو ماه پس از راه اندازی، تحلیل UBS تخمین می زند که ChatGPT 100 میلیون کاربر فعال دارد. برای مقایسه، 9 ماه طول کشید تا TikTok به 100 میلیون برسد. 

 

چگونه می توانید به ChatGPT دسترسی پیدا کنید؟

شما می توانید به سادگی با مراجعه به chat.openai.com و ایجاد یک حساب OpenAI به  ChatGPT دسترسی پیدا کنید.

پس از ورود به سیستم، می‌توانید با ChatGPT چت را شروع کنید. مکالمه خود را با پرسیدن یک سوال آغاز کنید. از آنجایی که ChatGPT هنوز در مرحله تحقیقاتی خود است، استفاده از آن رایگان است و می توانید هر تعداد سوالی که می خواهید بپرسید.

 

استفاده از ChatGPT در حال حاضر رایگان است زیرا هنوز در مرحله تحقیق است. به دلیل هیاهویی که قابلیت های پیشرفته آن ایجاد کرده است، افراد زیادی برای استفاده از آن هجوم آورده اند. وب سایت با استفاده از یک سرور کار می کند، و زمانی که افراد زیادی وارد سرور می شوند، بیش از حد بارگذاری می شود و نمی تواند درخواست شما را پردازش کند.

 

این بدان معنا نیست که شما هرگز نمی توانید به آن دسترسی داشته باشید. این فقط به این معنی است که شما باید سعی کنید در زمان دیگری از سایت بازدید کنید که افراد کمتری سعی در دسترسی به آن دارند. همچنین می توانید برگه را باز نگه دارید و فقط به صورت دوره ای آن را به روز کنید. 

 

ChatGPT چیست, چت‌جی‌پی‌تی, کاربردهای ChatGPT

کاربردهای ChatGPT

 

مردم از ChatGPT چه استفاده هایی می کنند؟

این مدل علاوه بر پاسخگویی به سوالات ساده، کارکردهای زیادی دارد، مانند نوشتن مقاله، توصیف هنر با جزئیات عالی، ایجاد اعلان های هنری هوش مصنوعی و گفتگوهای فلسفی، و حتی می تواند برای شما کدنویسی کند. 

 

ChatGPT چگونه کار می کند؟

ChatGPT بر روی معماری مدل زبان ایجاد شده توسط OpenAI به نام Generative Pre-trained Transformer (GPT) به ویژه GPT-3 اجرا می شود. مدل‌های هوش مصنوعی مولد از این نوع بر روی حجم وسیعی از اطلاعات از اینترنت از جمله وب‌سایت‌ها، کتاب‌ها، مقالات خبری و موارد دیگر آموزش می‌بینند. 

 

مدل زبان با استفاده از یادگیری نظارت شده و همچنین یادگیری تقویتی تنظیم شد. استفاده از یادگیری تقویتی از بازخورد انسانی (RLHF) چیزی است که ChatGPT را منحصر به فرد می کند. به گفته OpenAI ، مربیان هوش مصنوعی انسان از طریق RLHF، مکالماتی را در اختیار مدل قرار دادند که در آن هر دو نقش، کاربر و دستیاران هوش مصنوعی را بازی کردند. این شرکت همچنین به اشتراک می‌گذارد که ChatGPT از مدلی در سری GPT-3.5 تنظیم شده است، که ChatGPT از مدلی در سری GPT-3.5 تنظیم شده است. 

 

تفاوت بین ChatGPT و موتور جستجو چیست؟

ChatGPT یک مدل زبان است که با هدف برقراری مکالمه با کاربر نهایی ایجاد شده است. یک موتور جستجو صفحات وب را در اینترنت فهرست می کند تا به کاربر کمک کند اطلاعاتی را که خواسته است پیدا کند. ChatGPT توانایی جستجوی اطلاعات در اینترنت را ندارد. از اطلاعاتی که از داده‌های آموزشی آموخته است برای ایجاد پاسخ استفاده می‌کند، که جایی برای خطا باقی می‌گذارد. 

 

تفاوت عمده دیگر این است که ChatGPT فقط تا سال 2021 به اطلاعات دسترسی دارد، در حالی که یک موتور جستجوی معمولی مانند Google به آخرین اطلاعات دسترسی دارد. بنابراین، اگر از ChatGPT بپرسید که چه کسی قهرمان جام جهانی 2022 شد، نمی‌تواند پاسخ شما را بدهد و گوگل این کار را خواهد کرد. 

 

ChatGPT چیست, چت‌جی‌پی‌تی, محدودیت های چت‌جی‌پی‌تی

محدودیت های چت‌جی‌پی‌تی 

 

محدودیت های ChatGPT چیست؟

علیرغم ظاهر بسیار چشمگیر، ChatGPT هنوز محدودیت هایی دارد. چنین محدودیت‌هایی شامل ناتوانی در پاسخ به سؤالاتی است که به روشی خاص بیان می‌شوند، زیرا برای درک سؤال ورودی نیاز به بازنویسی دارد. محدودیت بزرگ‌تر، فقدان کیفیت در پاسخ‌هایی است که ارائه می‌کند که گاهی اوقات می‌تواند به نظر قابل قبول باشد، اما معنای عملی ندارد یا می‌تواند بیش از حد پرمخاطب باشد. 

 

به جای درخواست توضیح در مورد سؤالات مبهم، مدل فقط معنای سؤال شما را حدس می‌زند، که می‌تواند منجر به پاسخ‌های ناخواسته به سؤالات شود. قبلاً این باعث شده است که سایت پرسش و پاسخ توسعه‌دهنده StackOverflow حداقل به طور موقت پاسخ‌های ایجاد شده توسط ChatGPT به سؤالات را ممنوع کند.

 

گردانندگان Stack Overflow در پستی می‌گویند : «مشکل اصلی این است که در حالی که پاسخ‌هایی که ChatGPT تولید می‌کند نرخ بالایی از نادرست بودن دارند، معمولاً به نظر می‌رسد که ممکن است خوب باشند و پاسخ‌ها بسیار  آسان هستند.» منتقدان استدلال می کنند که این ابزارها فقط در قرار دادن کلمات در نظمی که از نقطه نظر آماری معنادار است بسیار خوب هستند، اما آنها نمی توانند معنی را بفهمند یا بدانند که آیا عباراتی که بیان می کند صحیح است یا خیر.

 

محدودیت اصلی دیگر این است که داده‌های ChatGPT محدود به سال 2021 است. ربات چت از رویدادها یا اخباری که از آن زمان به بعد رخ داده است آگاهی ندارد. بنابراین، برخی از اعلان‌هایی که از شما می‌پرسید هیچ نتیجه‌ای مانند "چه کسی جام جهانی 2022 را برد؟"

 

آیا می توانم با ChatGPT چت کنم؟

اگرچه برخی از افراد از ChatGPT برای برخی عملکردهای واقعا پیچیده مانند نوشتن کد یا حتی بدافزار استفاده می کنند، می توانید از ChatGPT برای فعالیت های پیش پا افتاده تر مانند داشتن یک مکالمه دوستانه استفاده کنید. 

 

برخی از شروع‌کننده‌های مکالمه می‌توانند به این سادگی باشند: "من گرسنه هستم، چه غذایی باید بگیرم؟" یا به قدری مفصل که "فکر می کنی در زندگی پس از مرگ چه اتفاقی می افتد؟" در هر صورت، ChatGPT مطمئناً پاسخی برای شما خواهد داشت. 

 

ChatGPT چیست, چت‌جی‌پی‌تی,مضرات استفاده از ChatGPT

مضرات استفاده از ChatGPT

 

چرا برخی از مردم در مورد ChatGPT نگران هستند؟

مردم نسبت به جایگزینی یا تحلیل رفتن هوش انسانی توسط چت ربات های هوش مصنوعی ابراز نگرانی می کنند. به عنوان مثال، ربات چت می تواند مقاله ای را در مورد هر موضوعی به طور موثر (البته نه لزوماً دقیق) در عرض چند ثانیه بنویسد و به طور بالقوه نیاز به نویسنده انسانی را از بین ببرد. ربات چت همچنین می‌تواند یک مقاله کامل را در عرض چند ثانیه بنویسد و تقلب را برای دانش‌آموزان آسان‌تر کند یا از یادگیری درست نوشتن اجتناب کنند. این باعث شده است که برخی از مناطق مدرسه دسترسی به آن را مسدود کنند. 

 

نگرانی دیگر در مورد ربات چت هوش مصنوعی، انتشار احتمالی اطلاعات نادرست است. از آنجایی که ربات به اینترنت متصل نیست، ممکن است در اطلاعاتی که به اشتراک می گذارد اشتباه کند. 

 

خود ربات می‌گوید: «پاسخ‌های من به‌عنوان واقعیت در نظر گرفته نمی‌شوند، و من همیشه مردم را تشویق می‌کنم که اطلاعاتی را که از من یا هر منبع دیگری دریافت می‌کنند تأیید کنند.»

 

آیا ChatGPT به رسانه های اجتماعی می آید؟

اولین حضور ChatGPT در فضای رسانه های اجتماعی، همکاری آن با اسنپ چت است. در 7 فوریه، اسنپ چت یک ادغام ChatGPT را معرفی کرد که به مشترکین Snapchat+ اجازه می‌دهد تا با ربات درون برنامه خود چت کنند. 

 

مشارکت مایکروسافت با ChatGPT چیست؟

مایکروسافت یک سرمایه‌گذار اولیه در OpenAI، شرکت تحقیقاتی هوش مصنوعی پشت ChatGPT بوده است، حتی قبل از اینکه ChatGPT برای عموم منتشر شود. اولین مشارکت مایکروسافت با OpenAI در سال 2019 بود، زمانی که مایکروسافت 1 میلیارد دلار و سپس 2 میلیارد دلار در سال های بعد سرمایه گذاری کرد. در ژانویه، مایکروسافت همکاری خود را با OpenAI از طریق سرمایه گذاری چند ساله چند میلیارد دلاری تمدید کرد. 

 

براساس گزارش بلومبرگ، هیچ یک از این شرکت ها ارزش سرمایه گذاری را فاش نکردند، اما منابع فاش کردند که مجموعاً در طول چندین سال 10 میلیارد دلار خواهد بود. در عوض، سرویس Azure مایکروسافت، ارائه‌دهنده انحصاری رایانش ابری OpenAI خواهد بود و تمام بارهای کاری OpenAI در تحقیقات، محصولات و خدمات API را تامین می‌کند.

 

مایکروسافت همچنین از مشارکت خود با OpenAI برای اصلاح موتور جستجوی Bing خود و بهبود مرورگر خود استفاده کرده است. در 7 فوریه، مایکروسافت از یک موتور جستجوی جدید بینگ پرده برداری کرد که بر روی نسل بعدی مدل زبان بزرگ OpenAI که به طور خاص برای جستجو سفارشی شده است، اجرا می شود. 

 

دسترسی به چت ربات مجهز به هوش مصنوعی بینگ در حال حاضر محدود است. با این حال، ZDNET به زودی دسترسی پیدا کرد و تحت تاثیر نتایج قرار گرفت. 

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

  سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات و محصولات دیجیتال ,خدمات سیم کارت و تلفن همراه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023