چگونگي کنترل Tab ها در IE9وب‌سایت‌, صفحات وب‌, ترفند اینترنت, چگونگي کنترل tab

 

برای دسترسی به مرکز کنترل IE9 باید روی آیکون چرخ‌دنده کلیک کنید و Internet Options را برگزینید.

اولین برگه‌ این قسمت، General است. در قسمت Home page می‌توانید نشانی وب‌سایت یا وب‌سایت‌های دلخواهتان را وارد کنید تا هنگام باز شدن IE به صورت خودکار باز شود. برای وارد کردن نشانی چند وب‌سایت، کافی است آنها را در خطوط مجزا تایپ کنید! راه ساده‌تر این است که ابتدا وب‌سایت‌های مدنظر را در تب‌های مجزا در یک پنجره باز کنید سپس‌با مراجعه به این برگه، روی دکمه‌ Use current کلیک کنید. در این صورت نشانی تمامی وب‌سایت‌ها یکی پس از دیگری در این قسمت درج خواهد شد.

 

اگر Use balnk را انتخاب کنید، با بازشدن IE9 ، یک صفحه‌ سفید بدون آدرس را مشاهده خواهید کرد.

قسمت بعدی این برگه، Browsing History است. با کلیک روی دکمه‌ Delete به پنجره‌ Delete browsing history هدایت می‌شوید که توضیحات آن در خلال شماره‌های گذشته ارائه شده ‌است، اما با کلیک روی دکمه‌ Settings در قسمت Browsing History، پنجره‌ Temporary Internet Files and History Settings باز می‌شود که تنظیمات موجود در آن ممکن است برایتان کارایی فراوانی داشته باشد. همان طور که در توضیحات این پنجره آمده ‌است، اینترنت‌اکسپلورر یک کپی از تمامی صفحات وب‌، تصاویر و دیگر محتواهایی را که مشاهده می‌کنید، روی رایانه‌تان ذخیره می‌کند تا در مراجعه‌ بعدی، آن سایت یا محتوا با سرعت بیشتری باز شود. اما سوال اینجاست که IE چگونه باید متوجه تغییرات وب‌سایت‌ها شود؟!

4 گزینه‌ ابتدایی این صفحه، پاسخ‌هایی است که شما می‌توانید برای این سوال در نظر بگیرید. با انتخاب گزینه‌ Every time I visit the webpage ،‌ مشخص می‌کنید هر زمان وب‌سایت مورد نظر را باز کردید، IE9 به دنبال نسخه جدید و به‌روزرسانی آن صفحه باشد؛ گزینه‌ دوم نیز همین کار را انجام می‌دهد، با این تفاوت که ملاک آن، مراجعه به وب‌سایت نیست!

بلکه هر بار که IE9 را باز می‌کنید، یک بار برای به‌دست آوردن نسخه‌ جدید سایت‌هایی که باز می‌شوند، تلاش می‌شود. گزینه‌ سوم، Automatically است که به عنوان پیشفرض انتخاب شده؛ در این حالت عملیات به‌روزرسانی هر زمان که نیاز باشد، به صورت خودکار انجام خواهد شد. با انتخاب گزینه‌ Never نیز می‌توانید کلا مانع به روزرسانی شوید که ممکن است برای انجام کارهای جاری، شما را دچار مشکل کند! البته هر وقت احساس کردید محتوای وب‌سایت مدنظرتان به روز نیست، می‌توانید از کلید ترکیبی Ctrl+F5 استفاده کنید. نکته دیگر آن که مدیران وب‌سایت‌ها نیز می‌توانند تنظیماتی را برای چگونگی Cache شدن صفحات وب‌شان و مدت زمان باقی‌ماندن آنها روی رایانه شما در نظر بگیرند که توضیح آن از حوصله‌ بحث ما خارج است.

شما می‌توانید فضایی بین ۸ مگابایت تا یک گیگابایت را برای ذخیره فایل‌های موقت اینترنت در نظر بگیرید. برای این منظور کافی است عدد ۲۵۰ (MB) را که به صورت پیشفرض تعیین شده، تغییر دهید.

 

Temporary Internet Files به صورت پیشفرض در درایوی که ویندوز را روی آن نصب کرده‌اید و در قسمت App Data مربوط به هر حساب کاربری ذخیره می‌شود. برحسب نیاز، مثلا هنگامی که نیاز به آزادسازی فضای سیستم درایو خود دارید، می‌توانید مسیر پیشفرض ذخیره فایل‌های موقت اینترنت را تغییر دهید. برای این منظور کافی است گزینه‌ Move folder را انتخاب و مسیر جدید را تعیین کنید. برای مشاهده‌ Temporary Internet Files هم می‌توانید رویView files کلیک کنید. در این صورت به مسیری که ذیل عنوان Current location درج شده، هدایت می شوید. در کنار گزینه‌ View file، یک دکمه‌ با عنوان View object وجود دارد که در صورت انتخاب آن، محل ذخیره‌ Web Application های نصب شده باز خواهد شد. اگر حرفه‌ای نیستید، این کلید را نادیده بگیرید!

 

حتما با قسمت History یا تاریخچه‌ IE آشنا هستید. در این قسمت، فهرست سایت‌هایی که به آنها سر می‌زنید، آرشیو می‌شود تا مراجعه‌ بعدی به آنها یا پیدا کردن وب‌سایتی که نشانی آن را در قسمت Favorites اضافه نکرده‌اید، آسان‌تر شود. بهتر است بدانید که زمان پیشفرض نگهداری این نشانی‌ها، ۲۰ روز است که در برگه‌ Temporary Internet Files and History می‌توانید آن را نیز دستخوش تغییر کنید. برای این منظور باید عدد مقابل گزینه‌ Days to keep pages in history را بر حسب روز تغییر دهید. در نظر داشته باشید که فایل‌های موقت اینترنت ارتباطی با Cookie ندارد و به صورت جداگانه روی هارددیسک رایانه‌تان ذخیره می‌شود.

 

یادآور می‌شود که برای دسترسی به قسمت History در IE9 باید روی آیکون ستاره در سمت راست و بالای IE9 کلیک کرده و گزینه‌ History را انتخاب کنید یا کلید ترکیبی Ctrl+H را بزنید.

اما در برگه‌ General و در قسمت Browsing History ، می‌توانید گزینه‌ Delete browsing history on exit را در حالت انتخاب قرار دهید. در این صورت هر بار که IE را ببندید، تمامی History حذف خواهد شد.

کلیک روی دکمه‌ Settings در قسمت Search در برگه‌ General ، شما را به پنجره‌ Manage Add-ons هدایت می‌کند که توضیحات مربوط به تمامی قسمت‌های آن در مباحث گذشته ارائه شده ‌است.

سومین دکمه‌ Settings برگه‌ General ، مربوط به قسمت Tabs است که با کلیک روی آن، پنجره‌ Tabbed Browsing Settings باز می‌شود. در این پنجره‌، رفتار تب‌های IE9 را می‌توانید کنترل کنید!

اگر می‌خواهید در IE9 از Tab ها خبری نباشد، Enable Tabbed Browsing را از انتخاب خارج کنید؛ اما این کار اصلا پیشنهاد نمی‌شود!

 

ـ گزینه‌ اول / Warn me … : با فعال بودن این گزینه، اگر چند تب را در یک پنجره‌ IE9 باز کرده باشید و بخواهید پنجره را ببندید، به شما هشدار داده می‌شود.

 

ـ گزینه‌ دوم / Always switch … : در صورت فعال بودن این گزینه، هنگامی که در یک پنجره‌ IE9 یک تب جدید باز کنید به صورت خودکار به آن هدایت می‌شوید. اگر این گزینه روی مرورگر شما به‌درستی عمل نمی‌کند، یک بار تنظیمات IE9 را ریست کنید یا این که به پاک کردن پروفایل‌تان اقدام کنید!

 

ـ گزینه‌ سوم / Show preview … : حتما متوجه شده‌اید هنگامی که در ویندوز ۷، Aero فعال است، اگر ماوس را روی آیکون IE9 در Taskbar ویندوز نگه دارید، پیش‌نمایش (Thumbnail) تمامی Tabهای باز شده در پنجره‌ها را مشاهده خواهید کرد. اگر می‌خواهید در این قسمت فقط Thumbnail تب جاری پنجره‌های IE را ببینید، این گزینه را از انتخاب خارج کنید.

 

ـ گزینه‌ چهارم / Enable Quick Tabs : اگر شما هم از جمله افرادی هستید که در یک پنجره‌ IE9 تعداد بی‌شماری تب باز می‌کنند، ممکن است تاکنون با مشکل گم کردن تب مورد نظر برخورد کرده باشید؛ در این صورت باید یک‌به‌یک تب‌ها را بررسی کنید. اما راه‌حل ساده‌تر، استفاده از Quick Tabs است. با فعال‌کردن این گزینه و راه‌اندازی مجدد IE9، می‌توانید با فشردن کلید ترکیبی Ctrl+Q، پیش‌نمایش تمامی تب‌های موجود را ببینید و روی تب مورد نظر کلیک و آن را باز کنید؛ می‌بینید دنیا چقدر شیرین است!

 

ـ گزینه‌ پنجم / Enable Tab Groups : در این‌باره در شماره‌های گذشته توضیح داده شده‌است. اما با غیرفعال کردن آن، به گزینه‌ زیرمجموعه‌اش یعنی Open each … دسترسی پیدا می‌کنید. فعال بودن این گزینه باعث می‌شود در میان انبوه تب‌ها، اگر مثلا روی یک لینک از یک تب کلیک کنید، تب بعدی در کنار همان تب جاری گشوده شود و نه در پایان فهرست تب‌ها ! که این اتفاق، پیدا کردن تب جدید باز شده را برایتان آسان خواهد کرد.

 

ـ گزینه‌ ششم / Open only … : اگر چند سایت را به عنوان Home page تعیین کرده‌اید، انتخاب این گزینه باعث می‌شود که فقط اولین نشانی هنگام باز شدن IE گشوده شود.

در قسمت When a new tabs is opened … ، می‌توانید تعیین کنید که هنگام باز شدن یک تب جدید، چه چیز درون آن به نمایش درآید؛ یک صفحه‌ خالی، صفحه‌ معروف «New Tab» (که در آن فهرست سایت‌هایی که اغلب به آنها سر می‌زنید و برخی گزینه‌های کاربردی دیگر موجود است) یا اولین نشانی که به عنوان Home page تعیین کرده‌اید.

 

قسمت بعدی مربوط به نحوه‌ باز شدن Pop-up ها یا پنجره‌های تبلیغاتی است. از میان سه گزینه‌ موجود در قسمت When a pop-up encountered، گزینه‌ اول به IE9 اجازه می‌دهد که درباره‌ چگونگی بازشدن Pop-up ها، خود تصمیم بگیرد. انتخاب گزینه‌ دوم باعث باز شدن آنها در یک پنجره‌ جدید خواهد شد و انتخاب گزینه‌ سوم، پنجره‌های تبلیغاتی را در یک تب جدید از صفحه‌ جاری باز خواهد کرد.

 

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که بخواهید لینکی را که دوست‌تان از طریق مسنجر ارسال کرده، باز کنید. در این صورت با کلیک روی آن، لینک مذکور به صورت خودکار در یک تب جدید از باز خواهد شد. اگر می‌خواهید در این مواقع، لینک‌تان در یک پنجره‌ جدید باز شود، باید در پنجره‌ Tabbed Browsing Settings گزینه‌ A new window را در حالت انتخاب قرار دهید. برای باز شدن لینک به جای تب جاری نیز باید گزینه‌ The current tab … را از قسمت Open links from other programs in انتخاب کنید.

 

تغییر در گزینه‌های ستاره دار این پنجره‌، پس از راه‌اندازی مجدد IE9 اعمال خواهد شد. در نظر داشته باشید که می‌توانید تغییرات اعمال شده در این قسمت را با کلیک روی دکمه‌ Restore defaults به حالت اولیه باز گردانید.

منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------