طرز تهیه لونگی مرغ به سبک های متفاوتطرز تهیه لونگی مرغ آستارا

طرز تهیه لونگی مرغ به سبک های متفاوت

 

روش های متفاوت برای تهیه لونگی مرغ:

در این مقاله از بیتوته، با طرز تهیه مرغ لونگی آشنا می شوید. مرغ لونگی یکی از غذاهای سنتی و خوشمزه منطقه آستارا و تالش است. این غذا در واقع همان مرغ شکم پر است، با این تفاوت که مواد مورد استفاده و نحوه طبخ آن متفاوت است.

در شهرهای آستارا و تالش، یک غذای بسیار لذیذ به نام لونگی وجود دارد که از ترکیب گردو، پیاز و رب آلوچه تهیه می شود. این غذا به عنوان طعم دهنده پرنده های مختلف مانند مرغ، اردک و غاز استفاده می شود. پرنده ها را پر از مخلوط گردو، پیاز و رب آلوچه می کنند و سپس آن ها را می پزند. به این پرنده ها مرغ لونگی و اردک لونگی می گویند.

 

طرز تهیه مرغ لونگی گیلان را انتخاب کنید یا طرز تهیه مرغ لونگی اردبیل و آستارا را، تفاوت چندانی ندارد و در واقع می توان گفت دستور پخت هر دو مشابه است ولی با طرز تهیه لونگی با مرغ تکه ای تفاوت دارد.

 

علاوه بر این، می توان مرغ لونگی را درون برنج قرار داد و همراه آن پخت. این روش باعث می شود مرغ لونگی باستیرما نامیده شود. مرغ لونگی یکی از غذاهای مشهور و برجسته در شهرهای آستارا و تالش است.

 

طرز تهیه لونگی :

 

مواد لازم لونگی آستارا :

گردو چرخ شده یک لیوان
پیاز رنده شده 2 عدد
نمک و فلفل به مقدار لازم
روغن 2 قاشق غذاخوری
رب آلوچه 1 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه لونگی آستارا :

ابتدا گردو را چرخ کنید و پیاز را رنده کنید. سپس آب آن را بگیرید و در یک کاسه بریزید. نمک، فلفل و رب آلوچه را به آن اضافه کنید و همه مواد را به خوبی مخلوط کنید. این عمل باعث تشکیل مایع لونگی می شود.

 

حالا می توانید این مواد را با چند قاشق روغن درون قابلمه تفت دهید. در صورت سرو مرغ پرسی، می توانید برای هر نفر یک قاشق از مواد لونگی را روی مرغ بگذارید. همچنین، می توانید برای تهیه مرغ درسته، شکم مرغ را با این مواد پر کنید که به آن مرغ لونگی می گویند.برای طرز تهیه لونگی با مرغ تکه ای می توانید از این دستور استفاده کنید.

 

نکات مربوط به لونگی آستارا :

می توان به لونگی با رب ازگیل یا ترکیب آلوچه و ازگیل اشاره کرد که طعم بسیار خوشمزه ای دارند.

 

طرز تهیه مرغ لونگی :

لونگی مرغ اردبیل

طرز تهیه لونگی

 

مواد لازم برای 4 نفر :

مرغ متوسط 1عدد
رب آلوچه ترش 3 قاشق غذاخوری
رب انار ترش 4 قاشق غذاخوری
دانه انار ترش 4 قاشق غذاخوری
پیاز متوسط 3عدد
مغز گردو 100گرم
 نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
روغن مایع به مقدار لازم
کره به مقدار لازم

 

طرز تهیه مرغ لونگی :

برای تهیه مرغ لونگی خوشمزه ابتدا، 2 قاشق رب آلوچه را به همراه 2 قاشق رب انار درون یک کاسه مناسب بریزید، سپس در صورت سفت بودن با مقداری آب جوش مخلوط کنیم تا کاملا رقیق و ترکیب شود. در ادامه نمک و فلفل سیاه را به مخلوط رب اضافه کنید.

 

اکنون مخلوط رب انار را روی تمام سطح مرغ بمالید تا مرغ به رب انار آغشته شود. در ادامه مرغ مزه دار شده را درون یک کاسه مناسب قرار بدهید، سپس روی آن را با سلفون بپوشانید و اجازه بدهید به مدت 12 تا 24 ساعت درون یخچال استراحت کند.

 

در این مرحله پس از گذشت این زمان مغز گردو را درون غذاساز بریزید، سپس میکس کنید تا مغز گردو کاملا پودر شود. در ادامه برای مواد درون مرغ ابتدا باقی مانده رب انار را به همراه رب آلوچه درون یک کاسه مناسب بریزید و مخلوط کنید.

 

اکنون گردوی پودر شده را به همراه دانه های انار، نمک و فلفل سیاه به مخلوط رب اضافه کنید، سپس مخلوط کنید. در ادامه پوست 2 عدد پیاز را جدا کنید، سپس بشویید و با دندانه های ریز رنده، رنده کنید.

 

در این مرحله پیاز رنده شده را از صافی عبور بدهید تا آب اضافی آن به طور کامل خارج شود، سپس به مخلوط مواد درون مرغ اضافه کنید و هم بزنید تا مواد ترکیب و یکدست شود. در ادامه فر را روی حرارت 200 درجه سانتیگراد قرار بدهید.

 

سپس اجازه بدهید فر به طور کامل گرم شود. در ادامه مخلوط رب انار را درون مرغ بریزید و شکم آن را با نخ و سوزن بدوزید. در ادامه پوست بقیه ی پیازها را جدا کنید و بشویید، سپس به صورت حلقه ای خرد کنید و درون سینی فر قرار بدهید.

 

در این مرحله مرغ لونگی را درون سینی فر روی پیازهای حلقه ای قرار بدهید، سپس سینی را در طبقه وسط فر قرار بدهید. و درجه فر را روی حرارت 160 درجه سانتیگراد قرار بدهید، سپس اجازه بدهید مرغ به مدت 2 ساعت به طور کامل پخته شود.

 

در پایان پس از گذشت این زمان گریل را روشن کنید، سپس اجازه بدهید مرغ به مدت 5 دقیقه گریل شده تا روی آن طلایی و خوشرنگ شود. در ادامه پس از گذشت این زمان مرغ لونگی را از فر خارج کنید و درون ظرف مورد نظرتان قرار بدهید.

 

در این دستور می توانید مرغ دلونگی را به صورت تکه ای تهیه کنید.

 

طرز تهیه مرغ لونگی آستارا :

طرز تهیه لونگی اردبیل

طرز تهیه مرغ لونگی

 

مواد لازم برای تهیه مرغ لونگی آستارا :

مرغ متوسط با پوست 1 عدد
گردو آسیاب شده 2 پیمانه
سبزی محلی (خالواش، بارمبو، خنش و چوچاق) 6 قاشق غذاخوری
رب انار 5 قاشق غذاخوری
زرشک 2 قاشق غذاخوری
 پیاز متوسط 1 عدد
روغن زیتون 2 قاشق غذاخوری
آب 1 پیمانه
زعفران دم کرده 2 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه به میزان لازم
رب آلوچه 5 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه مرغ لونگی ساده و لذیذ با گردو و رب انار در فر :

برای تهیه مرغ لونگی، بهتر است از شب قبل شروع به مرینت کردن مرغ یا اردک کنید. ابتدا مرغ را به طور کامل بشویید ولی پوست آن را نگیرید. سپس مرغ را آبکشی و خشک کنید. در یک ظرف مناسب، رب آلوچه، آب و زعفران دم کرده و نمک و فلفل سیاه را اضافه کنید و به صورت یک سس مخلوط کنید. مرغ را در یک کاسه بزرگ قرار داده و با چاقو سوراخ هایی روی سطح آن ایجاد کنید. سپس مواد مرینت را با دست به داخل و بیرون مرغ روکش کنید و مرغ را به طور کامل با مواد آغشته کنید. روی ظرف را با سلفون بپوشانید و مرغ را برای مدت 12 تا 24 ساعت در یخچال قرار دهید.

 

بعد از گذشت زمان و ترکیب مزه در مرغ، آن را از یخچال بیرون بیاورید و مواد داخلی آن را آماده کنید. ابتدا سبزیجات عطری و محلی را تمیز کرده و خوب بشویید. سبزیجات را آبکشی کنید و اجازه دهید آب اضافی آنها خارج شود. سپس روغن زیتون را در یک ماهیتابه بریزید و پیاز را پوست کنید و سپس رنده کنید. آب پیاز را جداگانه جمع کنید و به روغن زیتون اضافه کنید و آن را سرخ کنید. پس از کمی تغییر رنگ پیاز، سبزیجات را به آن اضافه کنید و تفت دهید. سپس گردوی آسیاب شده را اضافه کنید و کمی تفت دهید.

 

در مرحله پایانی، تفت سبزیجات، پیاز و زرشک را انجام داده و در نهایت رب انار را اضافه کرده و کمی تفت دهید. مواد داخلی مرغ به صورت یک خمیر خواهد شد. نصف از این خمیر را درون شکم مرغ ریخته و با استفاده از نخ و سوزن بدوزید. ران های مرغ را نیز با استفاده از نخ به هم متصل کنید و بال های آن را با استفاده از خلال دندان ثابت کنید.

 

دمای فر را روی 180 درجه سانتیگراد تنظیم کنید و به آن اجازه دهید تا گرم شود. سپس سینی فر را با فویل پوشانده و کمی چرب کنید. مرغ را در سینی فر قرار داده و روی آن را با فویل بپوشانید. به مدت 1 ساعت مرغ را درون فر پخت دهید. سپس فویل روی مرغ را بردارید و آن را با روغن زیتون چرب کنید. مجدداً مرغ را در فر قرار داده و به آن اجازه دهید تا سطح بیرونی آن کاملاً برشته و به رنگ طلایی درآید.

 

در این مرحله، فر را خاموش کرده و سینی را از آن خارج کنید. مرغ را در یک ظرف مناسب قرار داده و سایر مواد را روی مرغ بریزید. حال می توانید مرغ لونگی را با کته یا پلو میل کنید.

 

نکات کلیدی در تهیه مرغ لونگی خوشمزه و مجلسی :

• می توانید رب انار را جایگزین رب آلوچه در مواد مرینت نمایید.

• با توجه به ذائقه خود می توانید از رب انار ترش، ملس یا شیرین استفاده کنید.

• می توانید از مواد داخلی مرغ بیشتر تهیه نموده و در مراحل پایانی پخت مرغ روی سطح مرغ بمالید و مرغ لونگی با طعم بهتری داشته باشید.

• در صورت در دسترس نبودن سبزی های محلی شمال می توانید از ریحان، گشنیز، جعفری و نعناع استفاده کنید.

• مواد داخلی نباید زیاد شل یا رقیق باشند و به بیرون مرغ بریزند، بلکه بهتر است حالت خمیری داشته باشند.

• در صورت شل بودن مواد می توانید مقداری گردوی آسیاب شده به آن اضافه کنید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------