تست هوش کتل چیست ؟تست هوش کتل, آشنایی با تست هوش کتل, سوالات تست هوش کتل

آزمون کتل چیست؟

 

تست هوش کتل 

ریموند کتل اعتقاد داشت که آزمون های غیر کلامی مناسب ترین ابزار جهت اندازه گیری هوش عمومی می باشند. زیرا از نظر او اینگونه آزمون ها به فرهنگ خاصی وابسته نیستند و هر فرد با هر سابقه ی فرهنگی می تواند به آنها پاسخ دهد. به همین دلیل آزمون هوشی نابسته به فرهنگ خود را طراحی کرد. تست هوش کتل یکی از معروف ترین تست های علمی بین المللی می باشد.

تست هوش کتل چیست و چگونه طراحی شد ؟

آزمون هوش نمایشگاه فرهنگ ( CFIT ) در سال 1949 توسط ریموند کاتل ایجاد شد به عنوان تلاشی برای اندازه گیری توانایی های شناختی عاری از تأثیرات فرهنگی اجتماعی و زیست محیطی. متعاقباً دانشمندان به این نتیجه رسیدند كه تلاش برای ساختن معیارهای توانایی شناختی عاری از تأثیر شرطی سازی تجربی و فرهنگی امری چالش برانگیز است. کتل پیشنهاد کرد که هوش عمومی (g) هم از هوش سیال (Gf) و هم از هوش متبلور (Gc) تشکیل شده است. در حالی که Gf از نظر زیست شناختی و مبتنی بر قانون اساسی است، Gc سطح واقعی عملکرد شناختی یک فرد است که بر اساس افزایش Gf از طریق آموزش های فرهنگی اجتماعی و تجربی (از جمله آموزش رسمی) است.

 

پرکاربردترین آزمون های فردی توانایی های شناختی، مانند نسخه های فعلی مقیاس هوش بزرگسالان وکسلر و مقیاس هوش استنفورد-بینه. نمرات توانایی شناختی را به ترتیب "ضریب هوشی انحراف" با 15 و 16 امتیاز ضریب هوشی گزارش می کنند، به یک انحراف استاندارد بالاتر یا کمتر از میانگین، کتل در CFIT انحراف استاندارد 24 IQ تعبیه کرده است.

 

اختلافات فرهنگی و سنی

هوش متبلور (Gc) به آن جنبه از شناخت اطلاق می شود که در آن قضاوت های هوشمندانه اولیه به عنوان عادت متبلور شده اند. هوش سیال (Gf) از چند جهت، اساسی تر است و به ویژه در آزمون هایی که نیاز به پاسخ به موقعیت های جدید دارند مشهود است. قبل از بلوغ بیولوژیکی تفاوت های فردی بین Gf و Gc، عمدتاً تابعی از تفاوت در فرصت فرهنگی و علاقه است. در میان بزرگسالان، این اختلافات همچنین اختلافات را با افزایش سن منعکس می کند زیرا شکاف بین Gc و Gf با تجربه افزایش Gc، افزایش می یابد، در حالی که Gf به تدریج در نتیجه کاهش عملکرد مغز کاهش می یابد.

 

یکی از اصلی ترین فشارها در برابر معروف ترین تست های هوش مانند آزمون استنفورد بینه و وکسلر این است که می توان آنها را از نظر فرهنگی مغایرت داشت بر اساس تأثیرات تجربی و زبانی موجود در سوالات. Raymond B. Cattell ، PhD ، آزمون هوش فرهنگی فرهنگ Cattell (CFIT) را با هدف ایجاد آزمایشی ایجاد کرد که تحت تأثیر این عناصر فرهنگی قرار نگرفت، درست مثل ماتریس های مترقی Ravenتست. او کار خود را در زمینه اندازه گیری هوش در دهه 1920 آغاز کرد و در سال 1930 اولین تلاش خود را با نام "گروه کتل" و "موجودی" که برای کودکان طراحی شده بود ، منتشر کرد. بعداً در سال 1940، 1944 و 1961 بازنگری صورت گرفت زیرا آزمون در توالی، دشواری و قالب دچار تغییراتی شد. آزمون نمایشگاه فرهنگ کتل در حال حاضر در نسخه سوم خود است که معمولاً به آن CFIT III می گویند.

 

این آزمون را می توان به صورت جداگانه یا در یک گروه انجام داد. سه مقیاس هوش اندازه گیری شده است که مقیاس اول (I) شامل هشت خرده آزمون است در حالی که مقیاس دوم و سوم (II و III) شامل چهار خرده آزمون است. هر فردی در هر مقیاس آزمایش نمی شود، زیرا آزمون بر اساس سن و توانایی ها انجام می شود.

 

– مقیاس I: برای کودکان 4 تا 8 سال (و بالاتر) و افراد دارای معلولیت ذهنی

– مقیاس II: برای کودکان 8 تا 14 سال و همچنین بزرگسالان متوسط

– مقیاس III: برای کودکان 14 سال به بالا و همچنین بزرگسالان دارای هوش برتر

 

امتیاز دهی (نمره دهی تست هوش کتل)

آزمون نمایشگاه فرهنگ کتل همچنین از نظر نحوه نمره دهی با نمونه های مشابه متفاوت است. در حالی که اکثر تست های ضریب هوشی از انحراف معیار 15 و میانه 100 استفاده می کنند، انحراف معیار در آزمون IQ کتل برابر با 24 است. بنابراین در حالی که منحنی زنگ اصلی نمرات ضریب هوشی معمولی افراد را در محدوده 85-115 قرار می دهد، محدوده اصلی CFIT داوطلبان آزمون را در محدوده 76-124 قرار می دهد که "ضریب هوشی متوسط" در دامنه نمره آزمون محسوب می شود.

 

تست هوش کتل چگونه اندازه گیری می شود ؟

دکتر کتل هوش را به دو نوع تقسیم کرد - هوش متبلور و هوش سیال یا جاری. هوش متبلور، هوشی است که از تجربه فرد مانند دانش عمومی و حافظه کلامی به دست می آید. تصور می شود که آموزش و تحصیل در هوش متبلور منعکس شده است. از طرف دیگر ، هوش سیال به عنوان توانایی بیولوژیکی برای کسب دانش و حل مسئله دیده می شود. بنابراین، این آزمون حول اندازه گیری هوش سیال از طریق سرعت استدلال، استدلال استقرایی و استدلال فضایی متمرکز است، که همگی مستقل از فرهنگ و آموزش انجام می شوند.

 

ریموند کتل اعتقاد داشت که آزمون های غیر کلامی مناسب ترین ابزار جهت اندازه گیری هوش عمومی می باشند. زیرا از نظر او اینگونه آزمون ها به فرهنگ خاصی وابسته نیستند و هر فرد با هر سابقه ی فرهنگی می تواند به آنها پاسخ دهد. به همین دلیل آزمون هوشی نابسته به فرهنگ خود را طراحی کرد.

 

نمونه سوال تست هوش کتل

• همه سوالات آزمون Cattell Culture Fair ماهیت بصری دارند، اما یک نمونه از سوالات آن را می توان در زیر مشاهده کرد، جایی که آزمون دهنده شی را از میان گزینه های چند گزینه ای که الگوی مکانی را که با علامت سوال است، انتخاب می کند.

 

سوالات تست هوش کتل, تست هوش کتل چیست, نمونه سوالات تست هوش کتل

آزمون تست هوش کتل

 

تست هوش کتل با درجه دشواری و استاندارد بالاتر نسبت به تست های رایج دیگر از جمله تست ریون، ابزاری مناسب جهت سنجش هوش غیرکلامی است.

 

تست هوش آنلاین کتل IQ (تست هوش تصویری) برای نخستین بار در ایران توسط گروه ای سنج آماده شده است. پیش از این تست های هوش متفاوتی نظیر آزمون هوش ریون برای استفاده کاربران در سطح وب گسترش یافته بود. با این حال برخی از متخصصان معتقدند که این تست هوش IQ می تواند هوش افراد را بیش برآورد نماید.

 

چنانچه سن شما بین 7 تا 13 سال است یا می خواهید این تست را برای فرزند خود انجام دهید لازم است از تست هوش کتل مقیاس دوم برای کودکان استفاده کنید.

 

آزمون کتل در حال حاضر استفاده های زیر را دارد:

– کمک در شناسایی معلولیت های یادگیری

– شناسایی دانش آموزان برای برنامه های شتاب دهنده

– شناسایی احتمال موفقیت دانش آموزان در دوره متوسطه

– راهنمایی و مشاوره برای تعیین مسیر شغلی و زندگی حرفه ای

– به عنوان آزمون ورودی انجمن افراد با ضریب هوشی بالا مانند انجمن 999 (Triple Nine Society)

 

• توضیح برای جواب سوال تست هوش کتل : در قسمت صورت سوال، 3 مربع وجود دارد که هر کدام تصویر یک دایره را به همراه دارند. می بینید که تصویر دایره به تدریج کوچکتر می شود. شما باید از میان شش گزینه، تصویری را پیدا کنید که در مربع نقطه چین قرار بگیرد. در این جا باید تصویری که با کادر قرمز رنگ مشخص شده است را انتخاب کنید، زیرا این تصویر دارای دایره ای است که از آخرین دایره سوال کوچکتر است.

 

سوالات تست هوش کتل, تست هوش کتل چیست, نمونه سوالات تست هوش کتل

نمونه سوالات تست هوش کتل

 

• کدام یک از نظر منطق درست است؟

 

تست هوش کتل, سوالات تست هوش کتل, آشنایی با تست هوش کتل

نمونه ای از سوالات تست هوش کتل

 

گردآوری: بخش سرگرمی بیتوته

 هوش خود را بسنجید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------