آشنایی با روشها و عوارض ترک ماری جوانادلایل ترک ماری جوانا, ترک ماریجوانا, روش های ترک ماری جوانا

راهنمای ترک ماری جوانا

 

همه چیز درباره ترک ماری جوانا یا گل

ماریجوانا یکی از فراورده های گیاه شاهدانه است که با توجه به آمارهای بین المللی پر مصرف ترین متاع غیر قانونی جهان است. در رابطه با ترک ماری جوانا نیز بحث های فراوانی وجود دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

ماری جوانا چیست؟

یکی از مشتقات گیاه شاهدانه متاعی به اسم ماریجوانا، گل، علف یا وید می باشد که حاوی مقدار زیادی thc است. تی اچ سی موجود در گل باعث ایجاد حالت هایی همچون سرخوشی، تمرکز روی لحظه و بی اهمیتی نسبت به گذشته یا آینده و... می شود. اگرچه تاثیرات مصرف ماری جوانا در همه افراد یکسان نیست و بسیاری از افراد هم پس از مصرف با حالت هایی همچون استرس و اضطراب بیشتری مواجه می شوند. با این حال ممکن است به مصرف این ماده ادامه دهند.

 

شاهدانه از زمان باستان پر کاربرد بوده است و مشتقات آن فواید بسیاری دارند اما عمده مصرف ماریجوانا به صورت تفریحی یا برای فرار از مشکلات و... در میان نوجوانان و جوانان می باشد که می تواند باعث بروز اختلال های بسیاری شود.

 

عوارض ترک ماری جوانا, عوارض بعد از ترک ماری جوانا, ماری جوانا چیست

ماری جوانا فراورده های مختلفی دارد که همگی اعتیاد آور هستند

 

آیا مصرف ماری جوانا اعتیاد آور است؟

یکی از بزرگ ترین ادعاهای کذب در رابطه با مصرف ماری جوانا عدم اعتیاد آور بودن آن است؛ این درحالی است که کشیدن گل تنها اعتیاد جسمانی (همچون مواد مخدر تریاک، هروئین و...) ایجاد نمی کند. اما مصرف آن باعث وابستگی روانی می شود که با توجه به کیفیت متاع مورد استفاده، مدت زمان مصرف، دوز فرد و عوامل دیگری متفاوت است.

 

دلایل ترک ماری جوانا

همانطور که اشاره شد ماریجوانا ماده ای اعتیاد آور است که مصرف تفریحی آن می تواند باعث بروز مشکلات بسیاری شود. از جمله این موارد عبارتند از:

 

• اختلال در حافظه

به وجود آمدن مشکلاتی در حافظه کوتاه مدت افراد به دلیل تمرکز بیش از حد روی لحظه از شایع ترین عوارض مصرف ماریجوانا است. همچنین در صورت مصرف دوز بالا در طول روز و به مدت طولانی ممکن است حافظه فرد به کلی دچار مشکلاتی شود؛ به طوری که با کوچک ترین وقفه یا حواس پرتی موضوع صحبت از یادش برود یا در یادآوری خاطرات گذشته با مشکل مواجه شود.

 

• تغییر رفتار

افرادی که گل می کشند معمولا در زمان مصرف آرام یا پر انرژی و خندان هستند. اما تحریک پذیری افراد در این حالت بسیار بالاست به طوری که کوچک ترین مسائلی ممکن است باعث ایجاد ناراحتی و یا واکنش نامناسبی شود.

اگرچه برخی افراد خود را در این زمان کنترل می کنند تا احساسات مثبتی ایجاد کنند اما تغییر رفتار پس از اتمام اثر ماریجوانا بیشتر است و باعث کلافگی یا عصبانیت و... می شود.

 

• تاثیر در عملکرد مغز

 

ترک ماری جوانا چقدر طول میکشد, ترک ماری جوانا, راههای ترک ماری جوانا

مصرف ماری جوانا عملکرد مغز را با مشکلاتی مواجه می کند

 

نوجوانانی که درحال رشد هستند نباید ماریجوانا مصرف کنند چرا که شکل گیری مسیر نورون های مغزی با مشکل مواجه می شود. پژوهش ها نشان می دهد افرادی که در سن رشد به مصرف گل می پردازند نمی توانند از حداکثر توانایی مغز خود استفاده کنند.

 

• هزینه بالا

یکی دیگر از مواردی که باعث می شود بسیاری از افراد به فکر ترک  ماری جوانا یا گل بیفتند هزینه بالای آن می باشد. چرا که بیشتر مصرف کنندگان آن نوجوان و جوان هایی هستند که شرایط مناسبی ندارند و برای فرار از مشکلات خود به مصرف گل روی می آورند. اما هزینه های بالای مصرف ماریجوانا باعث می شود که به طور کلی از برنامه های زندگی خود عقب بی افتند. 

 

روش های ترک ماری جوانا

همانطور که متوجه شدید ماری جوانا یکی از پر مصرف ترین ماده ها در جهان به شمار می رود؛ از آنجایی که عمده مصرف این ماده به صورت تفریحی است افراد زیادی به آن وابسته می شوند. به دلیل زیاد بودن تعداد مصرف کنندگان و ایجاد اعتیاد ذهنی ماری جوانا، روش های منحصر به فردی نسبت به هر شخص مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کلینیک های ترک اعتیاد بسیاری وجود دارند که خدمات بستری کردن و ترک به مصرف کنندگان ماری جوانا هم ارائه می کنند اما از آنجایی که گل وابستگی جسمانی ندارد چنین موضوعی می تواند تاثیرات منفی داشته باشد؛ چرا که تمامی روش های تهاجمی باعث دور شدن مصرف کننده از نزدیکان و علاقه مندی بیشتر به مصرف می شود.

 

بسیاری از مصرف کنندگان ماریجوانا علاقه ای به ترک آن ندارند و در اکثر مواقع این دوستان و نزدیکان فرد هستند که در این مسیر او را یاری می کنند. بهترین روش برای ترک ماریجوانا برطرف کردن خلاء های عاطفی به کمک حمایت اطرافیان و استفاده از روش هایی روان درمانی است. بدین ترتیب افراد می توانند با تغییر طرز تفکر و دید خود نسبت به جهان اطراف گل را ترک کنند اما در این راه اراده بسیار قوی ای نیاز دارند.

 

برخی از افراد در رابطه با روش های ترک ماری جوانا با قرص یا دارو درمانی سوال می پرسند. توجه کنید که ماری جوانا نسبت به قرص ها و مواد مخدر اعتیاد کمتری ایجاد می کند. پس اگر برای ترک آن همچون مخدر های سنگین به استفاده از قرص ها بپردازید وابستگی دیگری نسبت به آنها پیدا خواهید کرد. داروهای که توسط پزشکان تجویز می شوند معمولا برای کنترل خلق و خو هستند و ارتباط چندانی به ترک ماری جوانا ندارند و هرگز نباید بدون مشورت با پزشک مصرف شوند.

به طور کلی دو روش متفاوت برای ترک ماری جوانا وجود دارد که عبارتند از:

 

• ترک یکباره ماری جوانا

در این روش مصرف کنندگان طی مدت زمان خیلی کوتاهی مصرف خود را قطع می کنند. بدین ترتیب باید با وسوسه های مصرف مقابله کنند و چند هفته ای را با تاثیرات ترک دست و پنجه نرم کنند. ترک آنی و یکباره ماری جوانا در اغلب موارد توصیه نمی شود چرا که سخت تر است و افراد وسوسه بیشتری برای مصرف دارند. با این حال ممکن است توسط برخی از درمانگران در شرایط خاصی توصیه شود.

 

• ترک تدریجی ماری جوانا

روش دومی که برای ترک ماری جوانا وجود دارد ترک همراه با برنامه ریزی است. در این روش معمولا به کمک متخصص برنامه مشخصی برای جلسات درمانی، کم کردن دوز مصرف در یک بازه زمانی و... مشخص می شود. ترک تدریجی به مراتب راحت تر بوده و نتیجه بهتری در طولانی مدت دارد.

 

دلایل ترک ماری جوانا, ترک ماریجوانا, روش های ترک ماری جوانا

وسوسه مصرف ماری جوانا تا مدت زیادی پس از ترک در ذهن باقی می ماند

 

بسیاری از مصرف کنندگان ماریجوانا پس از گذشت مدتی از ترک دوباره به مصرف آن روی می آورند؛ ممکن است فرد پس از یک هفته یا حتی چند سال دوباره شروع به گل کشیدن کنند. این مورد نشان دهنده سخت بودن ترک ماری جوانا و تاثیر اراده در پایداری آن می باشد.

 

زمان مورد نیاز برای ترک ماری جوانا

معمولا اثرات اولیه ترک چند هفته به طول می انجامد اما ترک ماری جوانا می تواند با عوامل مختلفی همچون سن، جنسیت، مدت زمان مصرف، دوز مصرف کننده، کیفیت متاع مورد استفاده و... تغییر کند.

 

برنامه ترک ماری جوانا

هر شخص با توجه به شناختی که از خود دارد می تواند روش های مختلفی را مورد استفاده قرار دهد اما در اکثر مواقع افراد علاقه ای به ترک ماریجوانا ندارد. به همین دلیل مراجعه به روانشناس می تواند تاثیر مناسبی داشته باشد تا به برنامه درمانی مناسبی دست یابید. برخی از اصولی که باید برای ترک ماری جوانا مد نظر داشته باشید عبارتند از:

 

• مقابله با وسوسه خرید

 

ترک ماری جوانا در منزل, ترک ماری جوانا چقدر طول میکشد, ترک ماری جوانا

اولین قدم برای ترک مقابله با وسوسه خرید می باشد

 

بدیهی است که اگر متاع مورد نظر در دسترس نباشد قادر به مصرف آن نخواهید بود. به همین دلیل پیش از هر موضوعی باید با وسوسه خرید ماری جوانا مقابله کنید، چرا که در صورت داشتن جنس مقابله با وسوسه مصرف بسیار سخت تر خواهد بود.

 

• دور ریختن لوازم جانبی

وسایلی که برای مصرف ماری جوانا دارید را دور بی اندازید چرا که نگهداری آنها وسوسه مصرف دوباره را به شدت افزایش می دهد. در واقع هرچقدر وسایل جانبی بیشتری در ارتباط با ماری جوانا داشته باشید وابستگی شدید تر و میل به مصرف گل بیشتر خواهد بود.

 

• پیدا کردن جایگزین برای حالت های خوشایند

در صورتی که معمولا سر زمان های معینی گل می کشید بهتر است جایگزین هایی ایجاد حس خوب در این دوره پیدا کنید. برای مثال می توانید به یک کافه بروید و با نوشیدن یک قهوه مشغول شوید یا پیاده روی کنید و با دوستان خود به گردش بروید. هر چقدر فکرتان از ماری جوانا دور تر باشد تمایل به مصرف نیز کاهش می یابد.

 

• دریافت کمک از اطرافیان

نقش دوستان، خانواده و اطرافیان در ترک ماری جوانا بسیار مهم است. آنها همواره باید منبع آرامش فرد مصرف کننده باشند تا تمایل کمتری به کشیدن گل داشته باشد.

 

• دریافت راهنمایی از متخصص

 

ترک ماریجوانا, روش های ترک ماری جوانا, ترک ماری جوانا در منزل

مصرف ماری جوانا اعتیاد روانی شدیدی دارد 

 

اعتیاد ماری جوانا به صورت روانی و خیلی شدید است که باعث می شود ترک آن به تنهایی دشوار باشد. بهتر است برای پیدا کردن و حل کردن مشکلاتی که هیزمی در آتش اعتیاد شده اند یا پر کردن خلاء های عاطفی از یک مشاور روانشناسی کمک بگیرید. همچنین ترک کردن گل با اضطراب شدیدی همراه است که حرف زدن با یک متخصص می تواند از آن و مصرف دوباره در زمان ترک جلوگیری کند.

 

تاثیرات و عوارض ترک ماری جوانا

بی خوابی، اضطراب و افسردگی رایج ترین علائمی هستند که پس از ترک ماری جوانا ایجاد می شوند. اما خوشبختانه پس از چند هفته تمامی این علائم از بین می روند. اگرچه وسوسه مصرف دوباره، تا مدت طولانی همراه افراد می باشد.

سایر علائمی که ممکن است با ترک ماری جوانا ایجاد شوند عبارتند از:

• احساس بی قراری

• عدم کنترل روی رفتار و پرخاشگری

• نوسان خلقی و تحریک پذیری بالا

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022