ماده مخدر حشیش و عوارض مصرف آنعوارض حشیش بر مغز،حشیش سیگاری

حشیش از صمغ ترشحی گیاه شاهدانه تهیه می شود

 

همه چیز درباره حشیش

حشیش یا چرس (hashish‎) ماده‌ای ا‌ست که از انگم گیاه شاه‌دانه به دست می‌آید. تفاوت حشیش با ماری‌جوآنا در این است که ماری‌جوانا از برگ و گل خشک شدهٔ گیاه شاه‌دانه حاصل می‌شود. 

حشیش چیست؟

حشیش از رزین (صمغ ترشحی) گیاه شاهدانه تهیه می شود. خشک شده و به بلوک های کوچک فشرده می شود و دود می شود. همچنین می تواند به غذا اضافه و خورده شود. این رزین سرشار از THC، ماده اصلی تغییر دهنده ذهن در گیاه شاهدانه است. ماری جوانا نیز از از گلها و برگهای خشک گیاه شاهدانه است. 

 

حشیش ماده ای صمغی از گیاه شاهدانه به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و سیاه است. قطعات شکسته می شوند ، در لوله ها قرار می گیرند و دود می شوند.

همانند ماری جوانا ، افرادی که از حشیش استفاده می کنند ممکن است یک سرخوشی و احساس آرامش را تجربه کنند. سایر تأثیرات شایع ممکن است شامل افزایش درک حسی (مانند رنگ های روشن تر) ، خنده ، تغییر درک زمان و افزایش اشتها باشد.

 

عوارض حشیش بر مغز،حشیش سیگاری

مواد مخدر حشیش

 

روشهای استفاده از حشیش

روش های مختلفی برای استفاده از حشیش وجود دارد و این روش می تواند اثرات دارو را تعیین کند.

 

• سیگار کشیدن یا استنشاق: احساس سرخوشی می تواند در عرض چند دقیقه شروع شود و پس از 10-30 دقیقه به اوج خود برسد. این احساس معمولاً پس از حدود 2 ساعت از بین می رود.

 

 بلعیدن: اگر شخصی محصولات حاوی حشیش را از طریق دهان مصرف کند ، معمولاً اثرات آن در عرض 1 ساعت احساس می کند و احساسات پس از 2.5-3.5 ساعت به اوج خود می رسد. 

 

عوارض حشیش بر مغز،حشیش سیگاری

حشیش خطر سرفه مزمن و برونشیت را افزایش می دهد

 

شخص چه حسی دارد؟

هنگامی که افراد شاهدانه استفاده می کنند ، ممکن است اثرات زیر را مشاهده کنند :

- احساس سرخوشی 

- آرامش

- تغییر در درک ، به عنوان مثال ، رنگ ، زمان و مکان

- افزایش اشتها

- احساس پر حرفی 

 

خطرات و عوارض حشیش

اثرات کوتاه مدت حشیش شامل اختلال در یادگیری و حافظه ، مشکل در تفکر و حل مسئله ، درک تحریف شده (مناظر ، صداها ، زمان ، لمس) ، از دست دادن هماهنگی حرکتی ، افزایش ضربان قلب و اضطراب است. این عوارض هنگامی بیشتر می شوند که فرد حشیش را با داروهای دیگر (از جمله الکل) ترکیب کند. استفاده از حشیش ممکن است باعث خشکی دهان شود.

 

حشیش خطر سرفه مزمن و برونشیت را افزایش می دهد و خطر اسکیزوفرنی را در افراد آسیب پذیر افزایش می دهد. این ممکن است خطر اضطراب ، افسردگی و مجموعه ای از تغییراتی در نگرش و شخصیت، معروف به "سندرم بی انگیزشی" را افزایش دهد. این سندرم با توانایی کاهش یافته در اجرای برنامه های طولانی مدت ، احساس بی علاقگی ، کاهش توجه به ظاهر و رفتار و کاهش توانایی تمرکز برای مدت طولانی مشخص می شود.

 

این تغییرات همچنین می تواند شامل عملکرد ضعیف در مدرسه باشد. حشیش می تواند منجر به اعتیاد شود. این سیستم همانند سایر داروهای اعتیاد بر سیستم پاداش دهی مغز تأثیر می گذارد و احتمال اعتیاد برای کسانی که از جوانی شروع می کنند به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. 

 

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که استفاده مکرر شاهدانه ممکن است بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است بین مصرف شاهدانه و بیماری لثه رابطه وجود داشته باشد

 

عوارض حشیش بر مغز،حشیش سیگاری

ترک حشیش ، پس از وابستگی ، تهدید کننده زندگی نیست

 

ترک حشیش

ترک حشیش ، پس از وابستگی ، تهدید کننده زندگی نیست ، اما ممکن است ناراحت کننده باشد. علائم ترک ممکن است شامل موارد زیر باشد :

- تحریک پذیری

- تغییرات خلق و خوی

- بیخوابی

- ولع مصرف

- بی قراری

- کاهش اشتها

- ناراحتی عمومی

علائم در هفته اول پس از قطع به اوج خود می رسد و تا 2 هفته ادامه دارد.

متخصصان دقیقاً نمی دانند که مصرف مکرر و طولانی مدت شاهدانه چگونه بر سلامت فرد تأثیر می گذارد. اثرات کوتاه مدت و بلند مدت ممکن است در افراد متفاوت باشد.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------