فواید ، عوارض و انواع بادکش درمانیبادکش درمانی برای رفع درد و خستگی, حجامت و بادکش درمانی, بادکش درمانی برای لاغری

بادکش درمانی یکی از روش های طب سنتی ایرانی است

 

بادکش درمانی چیست؟ فواید، عوارض و نحوه انجام آن  

بادکش درمانی نوعی روش درمانی سنتی است که از در ابتدا از کشور چین به دیگر کشور ها گسترش یافته است. از جمله کشور هایی که بادکش درمانی در آن ها بسیار رایج شده است، ایران است. زمان دقیق ورود بادکش درمانی به طب سنتی ایرانی مشخص نیست اما این روش صدها سال است که در ایران استفاده می شود.

بادکش درمانی چیست؟

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، بادکش درمانی یک روش درمانی در طب سنتی است که در آن از فنجان و یا دستگاهی خاصی استفاده می کنند و با ایجاد خلاء درون آن، پوست را مکش می کنند. این مکش می تواند جریان خون در آن ناحیه را بهبودی ببخشد.

همچنین به گفته چینی ها، این مکش جریان "چی" در بدن را افزایش می دهد. چی در فرهنگ چینی به معنای نیروی زندگی در انسان است.

 

بادکش درمانی با ایجاد خلا و مکش پوست، در کنار بهبود جریان خون، تنش های عضلانی را نیز کاهش می دهد. در ایران گاهی اوقات بادکش درمانی را با حجامت مخلوط می کنند و پس از تجمع خون حاصل از مکش پوست، ناحیه را تیغ می زنند تا خون های جمع شده خارج شوند.

 

در طب سنتی آمده است که این خون جمع شده، خون لخته شده است که پر از سموم مختلف بدن است و با خارج شدن آن، سلامتی کلی بدن افزایش می یابد.

 

انواع بادکش درمانی

 

بادکش درمانی, طریقه بادکش درمانی, انواع بادکش درمانی

بادکش درمانی به دو نوع خشک و تر تقسیم می شود

 

در اصل، بادکش درمانی در ابتدا توسط شاخ حیوانات انجام می شده است. با گذشت زمان فنجان جایگزین آن شد. مکش در انواع اولیه بادکشی، به وسیله سوزاندن شعله در لیوان انجام می شد.

 

به طور مثال، درون لیوان کمی الکل می ریزند و آن را آتش می زنند. سپس لیوان را بر روی پوست بر می گردانند. با سوختن شعله، اکسیژن درون لیوان هم می سوزد و در نتیجه باعث ایجاد خلا و مکش درون لیوان می شود.

اما امروزه از وسیله های خاصی برای بادکش درمانی استفاده می کنند که به وسیله یک پیستون هوای درون آن ها تخلیه می شود و ایجاد فشار می کند.

 

حجامت به طور کلی به دو نوع تقسیم می شود:

•حجامت خشک: در این نوع حجامت، تنها مکش پوست ایجاد می شود.

•حجامت تر: در این روش پس از مکش و جمع شدن خون، سر پوست را باز می کنند تا خون جمع شده بیرون بریزد.

پزشک طب سنتی و یا متخصص حجامت ،با توجه به بدن شما و نیاز درمانی شما ،تشخیص می دهد که به کدام نوع نیاز دارید.

 

بادکش درمانی چگونه انجام می شود؟

ابتدا یک فنجان و یا وسیله مخصوص بادکش ،بر روی پوست شما قرار داده می شود. اگر از روش های سنتی پیروی شود، مکش با استفاده از سوزاندن الکل درون فنجان انجام می شود و در روش های مدرن هم که با استفاده از یک پیستون، درون وسیله خلاء ایجاد می شود و پوست کشیده می شود.

 

با خلا ایجاد شده، پوست به همراه عضلات اطراف آن ناحیه به سمت بالا کشیده می شود. با توجه به این فشار و تجمع خون در ناحیه، پوست قرمز می شود.

در روش بادکش درمانی خشک، فنجان حدود 5 الی 10 دقیقه در جای خود باقی می ماند تا اثر مورد نظر را بگذارد. اما در روش بادکش درمانی تر، پس از گذشت 5 دقیقه، پزشک یک برش کوچ روی ناحیه ایجاد می کند تا خون خارج شود.

 

پس از این که فنجان ها برداشته شدند، ممکن است که ناحیه را با الکل تمیز کنند و سپس  آن را با پماد و یک باند استریل شده بپوشانند. این کار به کاهش عفونت ها و یا انتقال بیماری ها از طریق پوست جلوگیری می کند.

ممکن است که پس از بادکش درمانی ناحیه دچار کبودی و یا سوزش ناشی از زخم ها باشد که به طور معمول تمامی علائم بعد از 10 روز از بین می روند.

 

بادکش درمانی گاهی اوقات با ترکیب طب سوزنی نیز انجام می شود و می تواند تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد.

شما می توانید برای اثر گذاری بیشتر این روش، از سه ساعت قبل از انجام آن چیزی نخورید و یا در صورت نیاز فقط یک غذای سبک بخورید.

 

بادکش درمانی برای چه مشکلاتی مناسب است؟

 

انواع بادکش درمانی, بادکش درمانی دنده, اموزش بادکش درمانی

با استفاده از بادکش درمانی می توان دردهای عضلانی را به شکل چشمگیری کاهش داد

 

برای بادکش درمانی و حجامت خواص بسیار زیادی در طب سنتی ذکر شده است و بیماری های زیادی به وسیله آن درمان می شود. این روش خصوصا برای از بین بردن درد های عضلانی بسیار اثر گذار است.

همچنین می توان با استفاده از این روش در نقاط خاصی از بدن مانند نقاطی که اعصاب اصلی از آن ها عبود می کند، به درمان بیماری های گوارشی و مشکلات پوستی نیز پرداخت.

 

از دیگر خواص تایید شده ی بادکش درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• درمان سرفه و نفس تنگی

• پارگی دیسک کمر

• اسپوندیلوز گردنی

• آکنه

• فلج صورت

• زونا (یک بیماری پوستی مانند آبله مرغان)

خواص بسیار زیادی از بادکش درمانی در طب سنتی آمده است ولی در حال حاضر فقط موارد بالا توسط علم نوین تایید شده اند.

 

از دیگر خواص یاد شده در طب سنتی که هنوز تائید نشده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• سم زدایی بدن

• پیشگیری از بیماری ها

• تقویت عضلات

• درمان بیماری تیروئید

• درمان ناباروری و نازایی

• بهبود عملکرد کلیه ها

• پیشگیری از دیابت

• حفظ سلامتی کلی بدن

• درمان اختلالات قاعدگی

• درمان آرتروز زانو

• درمان انحنای غیر طبیعی ستون فقرات

• درمان افسردگی

• کاهش سردرد

• درمان سنگ کلیه و درد های کلیه

• درمان یبوست

• درمان ضعف قوای جنسی

• درمان ضعف و بی حسی در پاها

• افزایش سرعت سوخت و ساز

• رفع چاقی و بسیاری موارد دیگر

در ادامه خواص تایید شده و مهم بادکش درمانی را بیشتر بررسی می کنیم:

 

کاهش درد

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، یکی از مهم ترین خواص بادکش درمانی و حجامت، کاهش درد های عضلانی است. این روش برای درمان درد های عصبی نیز بسیار خوب عمل کرده است و در شرایطی مانند سیاتیک می تواند فشار را به مقدار زیادی از روی عصب بردارد و در نتیجه درد را به مقدار زیادی کاهش دهد.

 

درمان برخی بیماری های پوستی

مطالعات نشان داده اند که بادکشی و حجامت می توانند برخی از مشکلات و بیماری های پوستی مانند آکنه را درمان کند و یا بهبود ببخشد. از دیگر بیماری های پوستی که می توان با استفاده از حجامت و بادکشی به درمان آن ها پرداخت، می توان به زونا اشاره کرد.

 

ریکاوری بدن

می توان از بادکشی و حجامت برای ریکاوری بدن پس از فعالیت های شدید مانند ورزش های بسیار سنگین استفاده کرد. بادکشی باعث می شود که التهابات و درد های عضلانی کاهش یابد و باعث ریلکس شدن عضلات شود.

 

عوارض جانبی بادکش درمانی

 

بادکش درمانی برای رفع درد و خستگی, حجامت و بادکش درمانی, بادکش درمانی برای لاغری

پوست قرمز و یا کمی سوزش، از عوارض طبیعی بادکش درمانی است

 

عوارض جانبی زیادی برای این روش وجود ندارد و اصلی ترین آن ها شامل عوارض معمولی مانند قرمزی و یا کبودی پوست پس از انجام این روش و یا سوزش بسیار کم پس از روش بادکش درمانی تر به دلیل زخم های بسیار ریز ایجاد شده در سطح پوست، که البته همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، این علائم به طور طبیعی در نهایت پس از ده روز از بین می روند.

 

همچنین ممکن است که در طول انجام کار، کمی احساس سبکی در سر و یا احساس گیجی داشته باشید. گاهی اوقات هم به صورت خیلی نادر برای فرد حالت تهوع، تعریق و در نهایت استفراغ ایجاد می شود.

همچنین ممکن است که به دلیل خون خارج شده، کمی احساس ضعف داشته باشید که با مصرف یک شیرینی کوچک تا حدودی برطرف می شود.

 

اگر شما به یک مرکز درمانی معتبر مراجعه نکنید و یا به هر دلیل تیغ و یا دیگر وسایل پزشک آلوده باشد، پس از حجامت احتمال درگیری با عفونت بسیار زیاد خواهد شد. همچنین بهتر است که پس از حجامت سطح پوست با پماد ضد عفونی شود و سریعا باند پیچی شود تا امکان انتقال عفونت ها به حداقل برسد.

 

پزشک باید برای جلوگیری از انتقال عفونت ها و یا بیماری های احتمالی، از پیش بند، دستکش و عینک استفاده کند و همیشه وسایل خود را ضد عفونی و یا تعویض نماید.

پس همیشه قبل از انجام هر گونه درمانی، روی پزشک خود تحقیق کنید تا مطمئن باشید تمامی موارد ایمنی را رعایت می کند و تخصص کافی را دارد.

 

مواردی که باید در رابطه با بادکش درمانی به خاطر داشته باشید

 

بادکش درمانی, طریقه بادکش درمانی, انواع بادکش درمانی

رعایت بهداشت توسط پزشک، از اصلی ترین نکات برای داشتن بادکش درمانی سالم است

 

از تعریف های بیش از حد درمورد این روش دوری کنید و اگر نیاز به درمان بیماری به خصوصی دارید، از بادکش درمانی فقط به عنوان درمان مکمل استفاده کنید و درمان پزشکی اصلی را فراموش نکنید.

 

امکان دارد پزشکی که شما برای بادکش درمانی به او مراجعه می کنید، در مورد این روش بزرگ نمایی انجام دهد و شما را ترغیب کند که درمان های پزشکی و اصلی را انجام ندهید.

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، انتخاب یک پزشک مناسب، اصلی ترین نکته در مورد بادکش درمانی است.

 

اگر تصمیم دارید که بادکش درمانی را جزئی از برنامه های درمانی خود قرار دهید، قبل از آن با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

بادکش درمانی و حجامت برای همه ی افراد مناسب نیست و افراد زیر باید از انجام آن خودداری نمایند:

• کودکان: کودکان زیر 4 سال نباید تحت بادکشی و یا حجامت قرار گیرند. کودکان بزرگتر هم باید برای مدت بسیار کوتاه تری از این روش استفاده کنند.

 

• افراد مسن: با افزایش سن، پوست شکننده تر می شود و بادکشی می تواند برای پوست افراد مسن خطراتی را ایجاد کند.

 

• افراد باردار: افراد باردار باید از بادکشی و یا حجامت در ناحیه شکم و کمر خود اجتناب کنند.

 

• زنانی که در دوره قاعدگی خود هستند نیز باید از بادکشی و یا حجامت اجتناب کنند.

 

• هر فردی که از دارو های رقیق کننده خون استفاده می کنند نیز باید از حجامت خودداری نمایند.

 

در صورتی که به هر یک از موارد زیر دچار هستید نیز از حجامت و بادکشی خودداری کنید:

• آفتاب سوختگی

• زخم های پوستی

• وارد شده ضربه شدید به ناحیه

 

آماده شدن برای بادکش درمانی

 

بادکش درمانی برای لاغری, بادکش درمانی چیست, نحوه انجام بادکش درمانی

بادکش درمانی نیازی به آمادگی خاصی ندارد

 

بادکش درمانی و حجامت یک فرآیند تقریبا طولانی است. همچنین همان طور که پیش تر نیز اشاره  کردیم، مانند اغلب درمان های طب سنتی، برای بسیاری از خواص اعلام شده اثر بخشی دیده نشده است. بنابر این در انجام این درمان ها زیاده روی نکنید و آن ها را به جای درمان های پزشکی اصلی قرار ندهید.

 

توجه داشته باشید که انتخاب پزشک متخصص و با تجربه می تواند کمک زیادی برای کاهش عوارض و همچنین افزایش اثرگذاری داشته باشد.

به طور کلی بادکش درمانی نیاز به شرایط خاصی قبل از انجام کار ندارد ولی همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، می توانید با نخوردن چیزی حدود 3 ساعت قبل از درمان، اثر گذاری آن را افزایش دهید و همچنین از ایجاد حالت تهوع جلوگیری کنید.

 

جمع بندی مطالب و سخن پایانی

به طور کلی می توان گفت بادکش درمانی اثرات مثبتی بر روی سیستم ایمنی بدن دارد ولی بسیاری از آثاری که طب سنتی برای آن تعریف کرده است، هنوز به طور علمی اثبات نشده است. اگر این کار به درستی انجام شود، خطری برای بدن ایجاد نمی کند. پس اگر نیاز به انجام بادکش درمانی و یا حجامت دارید، حتما به دنبال یک پزشک متخصص و با تجربه باشید.

اگر پزشک موارد بهداشتی را رعایت نکند، احتمال درگیری با عفونت و یا بیماری های پوستی مختلف، تا حد بسیار زیادی بالا می رود.

 

شما می توانید با استفاده از بادکش درمانی و یا حجامت، دردهای عضلانی را به مقدار بسیار زیادی کاهش دهید و اسپاسم عضلات را به مقدار چشمگیری کاهش دهید. همچنین بادکش درمانی همچنین می توانید با استفاده از بادکشی، برخی بیماری های پوستی مانند کهیر و یا زونا بپردازید.

اما هرگز فراموش نکنید که باید به بادکشی و یا حجامت به چشم درمان های کمکی نگاه کنید و نباید از آن ها را جایگزین درمان های پزشکی خود کنید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 داروخانه گیاهی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------