دمنوش های گیاهی برای رفع عطش روزه داران وقتي ماه مبارك رمضان با گرمي هوا به خانه‌هاي ما مي‌آيد، گنجاندن نوشيدني‌هاي طبيعي و گياهي به سفره‌هاي افطار بهترين گزينه براي روزه‌داران است، زيرا روزه‌داران با نوشيدن اين شربت‌ها و عرق‌هاي گياهي مي‌توانند ضمن آنكه توانايي بدن‌شان را در طول روز افزايش دهند، مقاومت بدن خود را در برابر دماي هوا در این روزهاي گرم نيز تضمين كنند.

 پيشنهاد ما اين است كه نه تنها در ماه مبارك رمضان يا این روزهاي گرم بلكه در تمام روزهاي سال دست‌كم در طول روز يك تا دو فنجان از عرق‌هاي گياهي با مشورت متخصص طب سنتی در برنامه غذایی خود بگنجانيد تا به اين ترتيب ذائقه فرزندان‌تان را نيز با طعم و عطر عرقيجات گياهي آشنا كنيد. در این مطلب به شما می‌گوییم چه کنید تا تشنگی و گرما در ماه رمضان را طاقت بیاورید.

رفع تشنگي با عرق شاه‌تره
يكي از ساده‌ترين شيوه‌ها براي ازبين بردن تشنگي در تابستان به‌ويژه براي افراد روزه‌دار گنجاندن عرق شاه‌تره به‌عنوان نوشيدني سفره افطار است. نوشيدن اين عرق گياهي لطيف براي افرادي كه معده‌ و دستگاه گوارش آنها حساس است بسيار مناسب است. نوشيدن اين عرق گياهي 2تا 3فنجان و در فاصله افطار تا سحري موجب كاهش ميزان عطش، تشنگي و پيشگيري از خشكي دهان و گلو مي‌شود. در حقيقت روزه‌داران با مصرف اين نوشيدني گياهي مي‌توانند ميزان مقاومت بدن‌شان را در این روزهاي گرم افزايش دهند.

داروهای گیاهی رفع عطش, گیاهان دارویی رفع عطش

عرق شاه‌تره به‌عنوان نوشيدني برای سفره افطار بسیار مفید است


اگر سردرد مي‌گيريد، سنبل‌الطيب بنوشيد
برخي افراد روزه‌‌دار در طول روز به‌دليل روزه‌داري و دماي هوا ممكن است در طول ماه رمضان سردردهايي را تجربه كنند. اين سردردها در این روزهاي گرم تشديد مي‌شود و گاهي ممکن است مانع از انجام برنامه‌ها و فعاليت‌هاي روزمره آنها شود.

براي پيشگيري و درمان اين سردردها و تخفيف آنها در طول روز پيشنهاد مي‌كنيم يك تا دو فنجان از عرق گياهي سنبل‌الطيب را بعد از افطار به‌صورت خنك ميل كنند. نوشيدن اين عرق علاوه بر كاهش سردردهاي ناشي از گرماي هوا در ماه رمضان به كاهش تحريكات عصبي و درمان سردردهاي ميگرني ناشي از گرسنگي نيز كمك مي‌كند. 

داروهای گیاهی رفع عطش, گیاهان دارویی رفع عطش

  عرق گياهي سنبل‌الطيب به كاهش تحريكات عصبي و درمان سردردهاي ميگرني كمك مي‌كند

 
بدنتان را تقویت کنید
يكي از راه‌هاي افزايش مقاومت و توانايي بدن در برابر گرماي تابستان، گنجاندن عرقيات گياهي با طبع سرد و‌ تر در برنامه غذايي روزانه است. عرق كاسني يكي از بهترين اين نوشيدني‌هاست. اين نوشيدني مي‌تواند دماي درون بدن را كاهش و مقاومت اندام‌هاي دروني را در برابر گرما افزايش دهد. نوشيدن اين عرق علاوه بر تقويت بدن، موجب بهبود عملكرد معده و اندام گوارشي شده و مي‌تواند ميزان كلسترول خون را نيز كنترل كند. افرادي كه در طول روز دو فنجان عرق كاسني را به‌صورت خنك ميل مي‌كنند، روزهاي بهتري را در گرما سپري مي‌كنند. مي‌توانيد اين عرق گياهي را با مقدار كمي سكنجبين شيرين كرده و آن را به همراه يك خيار رنده شده ميل كنيد.

با گل گاوزبان بر اعصاب‌تان مسلط شويد
بيشتر ما با چاي يا دمنوش گل گاوزبان آشنا هستيم درحالي‌كه عرق اين گياه دارويي نيز مانند دمنوش اين گياه خواص درماني متعددي دارد كه از ميان آنها مي‌تواند به تقويت اعصاب، افزايش نشاط و شادابي مصرف‌كننده اشاره كرد.  نوشيدن يك فنجان از عرق گل گاوزبان به‌صورت روزانه باعث تقويت اعصاب و افزايش مقاومت بدن در گرما مي‌شود و به افرادي كه با افزايش گرماي هوا كلافه و عصبي مي‌شوند نيز كمك‌كننده است.

افرادي كه در فصل تابستان از اين عرق گياهي استفاده مي‌كنند، مي‌توانند مقاومت بدن خود را در زمستان در برابر سرماخوردگي هم افزايش دهند. 

رفع عطش,رفع عطش روزه داران

دمنوش گل گاوزبان برای تقويت اعصاب، افزايش نشاط و شادابي مفید است

 
درمان بي‌اشتهايي ناشي از گرما
گرماي زیاد هوا موجب مي‌شود ميزان اشتهاي شما كاهش يابد که مي‌توانيد براي درمان آن از عرق خارشتر استفاده كنيد. براي اين كار لازم است هر روز يك فنجان عرق شاه‌تره را بعد از افطار ميل كرده و بهتر است اين عرق را به‌صورت خنك ميل كنيد. نوشيدن روزانه عرق خارشتر علاوه بر افزايش اشتها مي‌تواند موجب افزايش تعرق بدن شده و به اين ترتيب گرما و حرارت موجود در بدن را كاهش دهد. از ديگر خواص درماني عرق خارشتر مي‌توان به خاصيت آن در درمان سنگ كليه اشاره كرد.

براي وقتي كه زولبيا و باميه زياد خورده‌ايد
اگر در گروه افرادي هستيد كه بايد ميزان قندخون خود را كنترل كنيد و نمي‌توانيد از خوردن باميه صرفه‌نظر كنيد، پيشنهاد مي‌كنيم نوشيدن عرق هفت‌گياه را در برنامه غذايي خود بگنجانيد. نوشيدن اين عرق در شب‌هايي كه زولبيا و باميه يا شيريني زياد خورده‌ايد به شما كمك مي‌كند تا از افزايش ميزان قندخون خود پيشگيري كنيد. البته بايد مراقب باشيد، هرگز به‌طور خودسرانه از اين گياه به‌مدت طولاني براي درمان بيماري ديابت استفاده نكنيد يا آن را بدون مشاوره با متخصص و درمانگر طب سنتي جايگزين داروهاي خود نكنيد.

عرق‌نعناع بهترین نوشيدني ضد نفخ
بي‌شك گرماي هوا در این روزها بسياري از روزه‌داران را در زمان افطار وادار به خوردن انواع ميوه‌هاي تابستاني مثل هندوانه، خربزه و ديگر ميوه‌ها مي‌كند. ميوه‌هايي كه ممكن است مصرف آنها بعد از چندساعت روزه‌داري موجب بروز نفخ و دل درد در افراد شود. از اين‌رو گنجاندن عرق‌نعناع در برنامه‌غذايي مابين افطار تا سحر مي‌تواند به پيشگيري از بروز نفخ معده و دردهاي ناشي از آن كمك كند.

داروهای گیاهی رفع عطش, گیاهان دارویی رفع عطش

 عرق‌نعناع به پيشگيري از بروز نفخ معده و دردهاي ناشي از آن كمك كند

 
براي هضم بهتر، چهل‌گياه بنوشيد
 براساس متون طب سنتي ايران، نوشيدن يك فنجان عرق چهل‌گياه كه از تركيب چندنوع مختلف از گياهان دارويي توليد شده، پيش از وعده‌هاي غذايي به تقويت معده و بهبود عملكرد آن كمك مي‌كند. به اين ترتيب با نوشيدن اين عرق گياهي و تقويت معده، سوخت‌وساز و هضم مواد‌غذايي در شرايط بهتري انجام شده و بدن از ابتلا به انواع سوءهاضمه، نفخ و انواع دل‌درد آسوده مي‌شود.


براي شما كه كار پراسترس داريد
اگر در گروه افرادي قرار داريد كه در طول روز مجبوريد با افراد زيادي سر و كار داشته باشيد و حرفه‌اي پراسترس و پردردسر داريد، به شما پيشنهاد مي‌كنيم بعد از افطار يك تا دو فنجان عرق بهارنارنج بنوشيد. نوشيدن اين عرق گياهي به شما كمك مي‌كند كه در طول روز آرامش بيشتري داشته باشيد و هنگام انجام فعاليت‌هاي روزمره كمتر دچار استرس شويد. بوييدن عصاره بهارنارنج نيز بعد از افطار براي اين منظور مناسب است.

فواید شربت گلاب
اين نوشيدني معطر و خوشبو مي‌تواند تاثير زيادي در افزايش ميزان سبكي و نشاط روزه‌داران در طول روز داشته باشد. افرادي كه از اين نوشيدني طبيعي مي‌نوشند علاوه بر آنكه به نشاط و شادابي خود كمك مي‌كنند موجب تقويت عملكرد قلب‌شان نيز مي‌شوند.

داروهای گیاهی رفع عطش, گیاهان دارویی رفع عطش

شربت گلاب يكي از بهترين و مناسب‌ترين شربت‌ها و نوشيدني‌هاي گياهي است

 

شربت گلاب را جايگزين نوشابه كنيد
شربت گلاب يكي از بهترين و مناسب‌ترين شربت‌ها و نوشيدني‌هاي گياهي براي شب‌هاي ماه رمضان است. شما مي‌توانيد اين نوشيدني را با مقدار كمي خاكشير و يك قاشق غذاخوري سكنجبين تركيب كنيد و به جاي نوشابه از آن در كنار غذا استفاده كنيد.

 

منبع: مجله سیب سبز

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------