فواید صمغ مصطکی برای سلامتی چیست و چه مقدار مصرف شود؟صمغ مصطکی چیست, مزایای صمغ مصطکی, صمغ درخت مصطکی

مزایای صمغ مصطکی

 

خاصیت‌های مصطکی چیست و آن را چگونه باید مصرف کرد؟ 

صمغ مصطکی رزینی است که از درخت مصطکی ترشح می شود. این گیاه قدیمی می تواند به درمان بسیاری از مشکلات گوارشی کمک کند. صمغ مصطکی از طرق مختلفی برای سلامتی شما مفید است. دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که به درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کند. یونانیان معتقد بودند که این رزین گیاهی اثرات شفابخشی دارد.

صمغ مصطکی به دلیل ارزش های درمانی خود بخشی از غذاهای مدیترانه ای است که می تواند به درمان چندین مشکل روده، معده و دندان کمک کند. این مقاله مزایای بالقوه صمغ مصطکی برای سلامتی را بررسی می کند و همچنین توضیح می دهد که چه مقدار از آن را باید مصرف کنید. نگاهی بیاندازید.

 

صمغ مصطکی چیست؟

صمغ مصطکی یک رزین طبیعی است که از تنه و شاخه‌های درختچه مصطکی ( Pistacia lentiscus var. Chia) تولید می‌شود. این صمغ هنگام بریدن پوست به صورت اشک تولید می شود. صمغ مصطکی از طریق این برش ها به صورت مایع شفاف و صمغی چکه می کند که به مرور زمان جامد می شود. 

 

طب سنتی از صمغ مصطکی به عنوان داروی بسیاری از ناراحتی های گوارشی استفاده می کرده است. یونانیان معتقد بودند که می تواند درد معده، زخم معده و سوء هاضمه را درمان کند. فعالیت ضد زخم این رزین به صورت تجربی نیز ثابت شده است.

 

فواید درمانی صمغ مصطکی 

صمغ مصطکی همچنین دارای خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی ثابت شده است. مهمتر از همه، اثر آنتی اکسیدانی قوی دارد و از تولید و فعال شدن ترکیبات پیش التهابی جلوگیری می کند. آیا می خواهید بدانید که چگونه این صمغ می تواند به حفظ سلامت شما کمک کند با ما همراه باشید. 

 

1. می تواند عفونت H.pylori ، زخم، و التهاب را کاهش دهد

صمغ مصطکی عفونت و زخم هلیکوباکتر پیلوری را درمان می کند

صمغ مصطکی دارای خواص ضد باکتریایی است. بنابراین، احتمالاً در کاهش عفونت هلیکوباکتر پیلوری مؤثر است. این عفونت بیماری زای پیشرونده در صورت عدم درمان می تواند منجر به گاستریت مزمن و زخم معده شود.

 

عصاره صمغ مصطکی کاهش 30 برابری کلونیزاسیون هلیکوباکتر پیلوری را نشان داد. اما شواهد کافی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد. 

با این حال، برخی فرض می کنند که این خاصیت به دلیل مونو و سسکوئی ترپنوئیدها (روغن های ضروری) و تری ترپنوئیدها (مثلاً اسید ماستیکادینونیک) است که در صمغ موجود است.

 

همچنین این رزین در مصرف طولانی مدت هیچ / حداقل عوارض جانبی ندارد. بنابراین، مصرف معمول آدامس مصطکی ممکن است کلونیزاسیون هلیکوباکتر پیلوری در معده شما را کنترل کند.

 

خواص مصطکی, گیاه مصطکی, مصطکی چیست

درمان مشکلات گوارشی با صمغ مصطکی

 

2. روی سوء هاضمه عملکردی کار می کند

سوء هاضمه احساس ناراحت کننده یا درد در قسمت میانی بالای معده است. معمولاً با نفخ، دل درد، تهوع، استفراغ و سوزش معده درد همراه است.

در مطالعات مختلف، آنتاگونیست‌های گیرنده هیدروژن و مهارکننده‌های پمپ پروتون باعث بهبود سوء هاضمه نشدند. داروهای گیاهی مانند Iberogast و عصاره برگ کنگر فرنگی نتایج امیدوارکننده ای را نشان دادند. صمغ مصطکی یک جایگزین گیاهی شناخته شده است که می تواند این بیماری را درمان کند.

 

تقریباً 25 درصد وزن کل آن پلیمر است. در یک محیط اسیدی، این ماده به صمغ روان تبدیل می‌شود که می‌تواند اثرات محافظتی سلول‌های معده در بیماران داشته باشد. صمغ دارای اسیدهای تری ترپنوئیدی است که می تواند اثرات ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی روی این سلول ها داشته باشد. 

بیماران مبتلا به سوء هاضمه تحت درمان با آدامس مصطکی دو برابر در گروه دارونما بهبود یافتند. 

 

آدامس مصطکی همچنین می تواند فشار خون را تنظیم کند. به دلیل اثر ضد التهابی، این رزین می تواند سفتی عروق و هایپرتروفی را بهبود بخشد.

به عبارت دیگر، صمغ مصطکی می تواند شریان ها و عروق میوکارد را شل کند. همچنین، مطالعات روی موش‌ها نشان داد که صمغ مصطکی می‌تواند فشار روی قلب را کاهش دهد.

 

آدامس مصطکی به دلیل خواص ضد میکروبی خود می تواند با باکتری های دهان مبارزه کند. جویدن آدامس/صمغ مصطکی می تواند پلاک ، التهاب لثه و پوسیدگی دندان را کاهش دهد.

این صمغ در آشپزخانه های یونانی، ترکی و عربی به صورت پودر به عنوان افزودنی غذایی ، به صورت ژل حاوی قند به عنوان شیرین کننده و به عنوان روغن مصطکی به عنوان افزودنی شیرین در نوشیدنی ها استفاده می شود.

 

3. صمغ مصطکی می تواند شدت بیماری التهابی روده (IBD) را کاهش دهد

التهاب قسمت هایی از روده می تواند باعث بیماری التهابی روده شود. این التهاب می تواند در نتیجه یک حمله بیماری زا، تجمع چربی، گاستریت و غیره باشد. بیماری کرون و کولیت اولسراتیو اشکال شایع IBD هستند. به دلیل اثر ضد التهابی ثابت شده، صمغ مصطکی می تواند یک درمان عالی در این مورد باشد. همچنین دارای فعالیت های ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی است که می تواند به رفع علت IBD کمک کند.

 

در چندین مطالعه، درمان آدامس مصطکی شدت بیماری کرون را کاهش داد. سطح ترکیبات پیش التهابی در سرم مانند IL-6، CRP و TNF-α را کاهش داد. صمغ مصطکی همچنین سایر عوامل مسئول مهاجرت گلبول های سفید خون به محل های ملتهب را مهار کرد.

 

گیاه مصطکی, مصطکی چیست, خواص دارویی مصطکی

خواص دارویی مصطکی

 

اجزای فعال صمغ مصطکی چیست؟

صمغ مصطکی به دلیل مشخصات بیوشیمیایی پر قدرت، دارای فعالیت های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. دارای تری ترپن های اولانان، یوفان، نوع لوپین است.

آلفا توکوفرول، پلی فنل ها، وربنون، آلفا ترپینئول و لینالول نیز در صمغ شناسایی شدند.

تری ترپن ها با اثر کاهش دهنده فشار خون صمغ مصطکی همراه بوده اند. لینالول و ترکیبات مشابه مسئول فعالیت ضد باکتریایی آن بودند.

 

میزان مصرف صمغ مصطکی  

مصطکی را می‌توان بصورت جوشانده، مصرف خوراکی و روغن مصطکی استفاده نمود.

جویدن یا خوردن آدامس مصطکی می تواند دندان ها، شکم و روده شما را پاک کند.

حدود 0.06 میلی گرم در میلی لیتر از این صمغ می تواند به طور موثر هلیکوباکتر پیلوری را از بین ببرد. غلظت‌های کمتر از 125 میکروگرم بر میلی‌لیتر و 500 میکروگرم در میلی‌لیتر، 50 درصد و 90 درصد سویه‌های هلیکوباکتر پیلوری را مهار کردند.

 

با این حال، اطلاعات بیشتری برای کمک به تصمیم گیری در مورد دوز مناسب صمغ مصطکی مورد نیاز است. می توانید با پزشک یا متخصص تغذیه خود تماس بگیرید تا در مورد این صمغ بیشتر بدانید.

 

مصطکی صمغی است که به درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کند. خواص آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی و ضد باکتریایی آن به خوبی شناخته شده است. فواید صمغ مصطکی بسیار است. مصرف متعادل این داروی قدیمی ممکن است به کاهش عفونت هلیکوباکتر پیلوری، اثر بر سوء هاضمه عملکردی، درمان زخم، کاهش شرایط التهابی و به حداقل رساندن شدت بیماری التهابی روده (IBD) کمک کند. بنابراین، این آدامس را در دوزهای توصیه شده مصرف کنید تا از حداکثر فواید آن بهره مند شوید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------