نوشابه های رژیمی چیست؟ مضرات و ترکیبات نوشابه های رژیمیمصرف نوشابه رژیمی در بارداری, نوشابه های رژیمی و دیابت, مضرات نوشابه های رژیمی

نوشابه های رژیمی عوارض بسیار زیادی در عملکرد بدن ایجاد می کند

 

همه چیز درباره نوشابه های رژیمی

به طور کلی نوشابه های رژیمی جزء نوشیدنی هایی است که طرفداران بسیاری در سرتاسر جهان دارد. این نوشیدنی گازدار عوارض بسیارزیادی در عملکرد بدن ایجاد می کند.بنابراین اگر می خواهید سلامتی بدنتان را حفظ کنید، از مصرف نوشابه ها اجتناب کنید. 

نوشابه رژیمی چیست؟

نوشابه های رژیمی برای اولین بار در سال 1950 برای افراد مبتلا به دیابت معرفی شد. از آن جهت که میزان قند موجود در نوشابه رژیمی بسیار کم و حتی صفر است. سپس،مصرف این نوع نوشابه در راستای کاهش وزن هم مورد استفاده قرار گرفت. در حقیقت نوشابه های رژیمی نوعی نوشیدنی کربناته هستند که برای شیرین کردن آن ها به جای شکر از سایر شیرین کننده های مصنوعی از قبیل آسپارتام،سوکرالوز، ساخارین، سیکلامات و آسه سولفام استفاده شده است.

 

ترکیبات نوشابه های رژیمی

شامل ویتامین ها، آب گازدار، طعم دهنده، شیرین کننده، اسیدها، رنگ،کافئین و مواد نگهدارنده هستند. مطالعات دانشجویان بوستون نشان داده است؛ افرادی که نوشابه های رژیمی مصرف می کنند حدود 3 برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی و زوال عقل قرار دارند.

 

دیگر ترکیبات نوشابه های رژیمی:

• ویتامین ها: در تولید بعضی از نوشابه های رژیمی برای جایگزین کردن مواد بدون کالری و سالم، از ویتامین ها و مواد معدنی استفاده می کنند.

 

• آب گاز دار: آب های گاز دار در طبیعت وجود دارند اما برای ساخت نوشابه های رژیمی دی اکسید کربن را در آب حل کرده و با تحت فشار در آوردن آن، سدیم را تولید می کنند. • طعم دهنده ها: از انواع میوه ها، توت ها و گیاهان برای تولید آب میوه های طبیعی و مصنوعی استفاده می کنند.

 

• شیرین کننده ها: در تولید نوشابه های رژیمی از دونوع شیرین کننده (مصنوعی و گیاهی) استفاده می شود. یکی از شیرین کننده های گیاهی استویا می باشد که 200 الی 13000 برابر شیرین تر از قند معمولی است.علاوه بر این، شیرین کننده های مصنوعی هم شامل ساکارین، آسپارتام و سوکرالوز می شوند.

 

نوشابه های رژیمی, نوشابه های رژیمی چیست, فرق نوشابه رژیمی با معمولی

برای شیرین شدن نوشابه های رژیمی، شیرین کننده طبیعی و مصنوعی استفاده می شود

 

• اسیدها: برای افزودن تارت به نوشابه های رژیمی از اسیدهای سیتریک، فسفریک اسید و مالیک استفاده می کنند. اسید های ذکر شده عاملی جدی برای فرسایش مینای دندان محسوب می شوند.

 

• رنگ ها: بیشترین رنگ های مورد استفاده کارامل ها، آنتوسیانین و کاروتنوئیدها هستند.

 

• کافئین: همانند نوشابه های معمولی، درتولید نوشابه های رژیمی هم از کافئین استفاده می شود. به طور مثال، در یک قوطی نوشابه رژیمی پپسی 34 میلی گرم کافئین و در نوشابه رژیمی کک 46 میلی گرم کافئین استفاده شده است.

 

• مواد نگهدارنده: معمولا برای بالابردن ماندگاری نوشابه ها از بنزوات پتاسیم استفاده می شود.

 

فرق میان نوشابه رژیمی و نوشابه معمولی در چیست؟

نوشابه معمولی برای شیرین کردن نوشابه های معمولی، از قند طبیعی استفاده می شود. این قند طبیعی از شربت ذرت یا فروکتوز بالا به دست می آید. استفاده بیش از حد نوشابه به دلیل قند به کار برده شده در آن موجب بیماری هایی از قبیل دیابت، سرطان و پوسیدگی دندان می شود. علاوه بر این، میزان کالری و انرژی که در تولید نوشابه های معمولی استفاده می شود بسیار زیاد است و اگر در مصرف آن افراط کنید، به چاقی بیش از اندازه مبتلا می شوید.

 

نوشابه های رژیمی, نوشابه های رژیمی چیست, فرق نوشابه رژیمی با معمولی

تفاوت نوشابه های رژیمی و چاقی

 

نوشابه رژیمی همانطور که از نام نوشابه های رژیمی مشخص است، این قبیل نوشابه ها کم کالری یا حتی فاقد کالری هستند.علت کم کالری بودن نوشابه های رژیمی استفاده از شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام است. آسپارتام 200 برابر شیرین تر از قند معمولی است یعنی یک قاشق چای خوری آسپارتام با ده ها قاشق شکر شیرین برابری می کند.

 

در حقیقت شیرین کننده های مصنوعی فرآورده هایی با کالری و قند کم را می سازند. سازمان غذا و داروی آمریکا بی ضرر بودن آسپارتام و بعضی شیرین کننده های مصنوعی در مقدار معین را تایید کرده است. با این حال هنوز هم عده ای از پژوهشگران به بی ضرر بودن شیرین کننده های مصنوعی اطمینان ندارند و ایجاد التهاب مفاصل، سرطان، مشکلات متابولیکی و اختلالات عصبی را عوارض این مواد مصنوعی می شمارند.

 

تاثیرات نوشابه های رژیمی بر وزن بر اساس تحقیقات انجام شده، دانشمندن بر این باورند که نوشیدن مقدار زیاد نوشابه خطر چاقی و سندروم متابولیک را افزایش می دهد.

همچنین با تحریک هورمون های گرسنگی، تحریک پاسخ های دوپاین مغز و تغییر دادن گیرنده ها با طعم شیرین اشتها افزایش می یابد. سندرم متابولیک، به معنی بالا رفتن فشار و قندخون است که در نهایت موجب افزایش وزن، بیماری های قلبی، دیابت و سکته های مغزی می گردد.

 

مصرف نوشابه رژیمی در بارداری, نوشابه های رژیمی و دیابت, مضرات نوشابه های رژیمی

اسیدهای مالیک و سیتریک در نوشابه های رژیمی موجب پوسیدگی دندان می شود

 

مطالعات جدید نشان می دهد موش های آزمایشگاهیی که با قند های مصنوعی تغذیه شدند، نسبت به موش هایی که با قند معمولی تغذیه شدند، اشتیاق بیشتری نسبت به خوردن غذا داشتند.

 

عوارض نوشابه های رژیمی

• پوسیدگی دندان: به دلیل استفاده از اسید های مالیک و سیتریک در تولید نوشابه ها، مصرف آن ها موجب پوسیدیگی دندان می شود. علت پوسیده شدن دندان، pH موجود در اسید های استفاده شده است.

 

• افسردگی: میان مصرف نوشابه و افسردگی ارتباطی وجود دارد. طبق مطالعات انجام شده به جرئت می توان گفت افرادی که از نوشابه های رژیمی استفاده می کنند 30 درصد احتمال ابتلا به افسردگی در 10 سال آینده را دارند.

 

• دیابت نوع 2: متاسفانه هیچ مدرک معتبری برای کاهش خطر دیابت با مصرف قند های مصنوعی و نوشابه های رژیمی وجود ندارد در نتیجه مصرف این قبیل نوشابه ها احتمال ابتلا به دیابت را تا 67 درصد افزایش می دهد.

 

• تغییر در میکروبیوم روده: شیرین کننده های موجود در نوشابه فلور روده را تغییر می دهند.

 

• مصرف نوشابه موجب افزایش انسولین: به طور کلی مغز با کالری های دریافتی از مواد شیرین سرو کار دارد. این ارتباط مانند محرکی می ماند که بدن شما را به تولید انسولین و انتقال آن به سلول ها برای عمل سوخت هدایت می کند.

 

• پوکی استخوان: نوشیدن نوشابه تراکم استخوان ها را تا حد بسیاری پایین می آورد. تراکم استخوان پایین در نهایت منجر به پوکی استخوان می شود.

 

• افزایش ریسک حمله قلبی: این عارضه بیشتر در افرادی اتفاق می افتد که به طور مداوم از نوشابه استفاده می کنند.

 

• آسیب به پوست و ماهیچه: اسید فسفریک موجود در نوشابه، فرآیند جذب مواد مغذی در بدن را مختل می کند. اگر در مصرف آن افراط کنید، مانع جذب مواد غذایی به پوست و ماهیچه ها می شود، در نتیجه روند پیری را افزایش می دهد.

 

• افزایش ابتلا به سرطان: اسپارتام موجود در نوشابه های رژیمی ، موجب تولید متانول می گردد. کبد، متانول را به فرمالدئید تبدیل کرده و موجب تشکیل سرطان می شود.

 

• اختلال در هورمون ها: مصرف نوشابه تعادل هورمون ها را با اختلال مواجه می کند. هورمون ها در کلیه، عاملی برای تعدیل کردن مایعات در بدن هستند. با ایجاد اختلال، کلیه ها به مغز پیام می فرستند تا هورمون ضد ادرار ترشح کند. در نتیجه باعث خشکی در فرد می شود.

 

• افزایش اشتها

 

• اعتیاد آور

 

مصرف نوشابه رژیمی در بارداری

به طور کلی مصرف نوشابه برای خانم های باردار ممنوع است. طبق گفته ی متخصصان، نوشابه های رژیمی به دلیل دارا بودن مواد شیرین کننده ی مصنوعی خطر زایمان زود رس را افزایش می دهند.

 

نوشابه های رژیمی و دیابت, مضرات نوشابه های رژیمی, نوشابه های رژیمی و چاقی

مصرف نوشابه برای خانم های باردار خطرناک است

 

بهترین جایگزین برای نوشابه رژیمی

از آنجایی که نوشابه رژیمی هیچ ارزش غذایی ندارد و در روند رژیم شما تاثیر مثبتی نمی گذارد، بهتر است قهوه، چای گیاهی یا سیاه، انواع آبمیوه و شیر را جایگزین نوشابه کنید.

اگر شما جزو معدود افرادی هستید که نمی توانید به راحتی از مصرف نوشابه اجتناب کنید، وعده های مصرفی نوشابه را کوچک و محدود کنید. برای مثال حداکثر میزان مصرف را به 180 میلی لیتر تا 240 میلی لیتر تبدیل کنید.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------