آشنایی با 13 خواص تخم ریحان برای سلامتیمصرف تخم ریحان در بارداری, فواید تخم ریحان, تخم ریحان چیست

خواص سلامتی تخم ریحان

 

خواص شگفت انگیز تخم ریحان برای سلامتی

تخم ریحان، یکی از دانه های است که در سراسر جهان برای تولید نوشیدنی ها و شربت ها مورد استفاده قرار می گیرد. خواص تخم ریحان برای بدن انسان بسیار زیاد است و می توان گفت که یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده در شربت های گوناگون است. در ادامه ی مطلب، با ما همراه باشید تا خواص شگفت انگیز تخم ریحان را به شما معرفی کنیم.

تخم ریحان چیست؟

 

خواص تخم ریحان, خاصیت تخم ریحان, تخم ریحان

یکی از خواص تخم ریحان پیشگیری از سرطان است

 

تخم ریحان، بذر گیاه ریحان است. این بذر ها، به علت داشتن پلی ساکارید های فراوان در دیواره سلولی خود، هنگامی که مدت نسبتا کوتاهی در آب بمانند، آب فراوانی جذب می کنند و حالت ژله ای به خود می گیرند.

تخم ریحان به رنگ سیاه مات دیده می شود و درشت است. بسیاری از افراد در نگاه اول ممکن است که تخم ریحان را با تخم شربتی اشتباه بگیرند، زیرا هر دوی آنها هنگامی که در آب قرار می گیرند، بزرگ و لعابدار می شوند و ظاهر شربت را نیز زیبا تر می کنند.

 

تخم ریحان، دارای خواص متنوعی است و در طب سنتی نیز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. خواص تخم ریحان، نزدیک به خواص گیاه ریحان است و در درمان های خانگی به فراوانی مورد استفاده قرار می گیرد.

تخم ریحان، در شربت ها به صورت دانه و یا پودر گیاهی استفاده می شود. طبع این گیاه گرم و تر است و خاصیت های فراوان آن باعث می شود که در سراسر جهان مورد استفاده قرار بگیرد.

 

خواص تخم ریحان

 

 پیشگیری از سرطان با تخم ریحان, مضرات تخم ریحان, خواص تخم ریحان

خواص شگفت انگیز تخم ریحان

 

در ادامه ی این مطلب، با ما همراه باشید تا خواص شگفت انگیز تخم ریحان را به شما معرفی کنیم.

 

1. پیشگیری از ابتلا به سرطان از خواص تخم ریحان

تخم ریحان، مانند گیاه ریحان، دارای آنتی اکسیدان های فراوان است. آنتی اکسیدان ها در پیشگیری از سرطان نقش بسیار مهمی دارند و وجودشان در بدن انسان بسیار ضروری است.

رادیکال های آزاد، موادی هستند که در طی برخی از واکنش های بدن تولید می شوند و فعالیت بسیار بالایی دارند. رادیکال های آزاد به دلیل فعال بودنشان، به سلول های بافت های مجاور خودشان حمله می کنند. در برخی موارد، حمله رادیکال ها به بعضی از سلول ها، منجر به ایجاد سرطان می شود.

 

آنتی اکسیدان ها، می توانند رادیکال های آزاد را خنثی کنند و از احتمال ابتلای افراد به سرطان بکاهند. در نتیجه، مصرف تخم ریحان می تواند با تأمین آنتی اکسیدان های مورد نیاز بدن، از احتمال ابتلای افراد به سرطان بکاهد.

 

2. سلامت قلب  از خواص تخم ریحان

 

 خواص تخم ریحان, خاصیت تخم ریحان, تخم ریحان

مصرف تخم ریحان می تواند منیزیم مورد نیاز بدن را تأمین کند

 

یکی از مواد معدنی بسیار مهم که می توان آن را در تخم ریحان یافت، منیزیم است. منیزیم، برای عملکرد صحیح و مناسب ماهیچه قلب ضروری است. کمبود منیزیم، می تواند ریتم های انقباضی قلب انسان را به هم بریزد. در صورتی که این حالت شدید تر شود، ممکن است نگران کننده باشد. در نتیجه مصرف تخم ریحان می تواند زنش های نامنظم قلب را اصلاح کند و منیزیم مورد نیاز بدن را تأمین کند.

منیزیم، در جلوگیری از میگرن، افسردگی، اضطراب و... نیز مؤثر است.

 

3. از بین بردن استرس از خواص مهم تخم ریحان

یکی دیگر از خواص بسیار مهم تخم ریحان، از بین بردن استرس است. استرس، یک پاسخ عصبی و یا هورمونی است که به شرایط تنش و حساس داده می شود.

تخم ریحان، باعث ایجاد آرامش در بدن می شود. در نتیجه، تخم ریحان می تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که دچار استرس شده اند.

 

4. درمان التهاب با مصرف تخم ریحان

یکی از خواص تخم ریحان، کاهش میزان التهاب در بخش های مختلف بدن و درمان آن است. التهاب، یک پاسخ دفاعی بدن در مقابل ورود باکتری ها و عوامل بیماری زا به بدن است. هنگامی که بخشی از بدن دچار زخم های به نسبت عمیق می شود، ممکن است میزان التهاب در آن بخش افزایش پیدا کند.

تخم ریحان، می تواند میزان التهاب را کاهش دهد. با مصرف تخم ریحان در مدت زمان طولانی تر، التهاب به طور کلی از بین خواهد رفت.

 

5. پیشگیری از افسردگی با مصرف تخم ریحان

 

 تخم ریحان, خواص تخم ریحان یا تخم شربتی, خواص دارویی تخم ریحان

از بین رفتن افسردگی یکی از خواص تخم ریحان است که مختص رده سنی خاصی نیست

 

یکی از موادی که مصرف آن برای پیشگیری و درمان افسردگی بسیار توصیه می شود، تخم ریحان است. موادی که در تخم ریحان وجود دارند، می توانند استرس و افسردگی را از بین ببرند و باعث ایجاد حس آرامش شوند.

 

6. کنترل دیابت از خواص تخم ریحان

یکی دیگر از خواص شگفت انگیز تخم ریحان، کنترل کردن دیابت است. دیابت شیرین، آن دسته از دیابت است که در اثر افزایش قند خون ایجاد می شود. دیابت شیرین، به دو نوع یک و دو تقسیم بندی می شود. دیابت نوع یک در افراد جوان شایع تر است، و به این دلیل به آن دیابت جوانان گفته می شود. دیابت نوع دو، در افراد چهل سال به بالا مشاهده می شود، و در بیشتر اوقات در اثر چاقی ایجاد می شود.

مصرف تخم ریحان، می تواند میزان قند موجود در خون را کنترل کند، و در نتیجه باعث کنترل بیماری دیابت می شود.

 

7. اثرات مفید تخم ریحان بر روی کلیه ها

تخم ریحان، می تواند عملکرد کلیه ها را بهبود بخشد. تخم ریحان، به این دلیل که در هنگام مصرف به همراه شربت و یا آب، آب فراوانی جذب می کند، سبب افزایش ادرار می شود و کلیه ها را تصفیه می کند.

تخم ریحان، می تواند به دفع سنگ کلیه نیز کمک کند. در هنگام ورم کلیه ها، می توانید با مصرف تخم ریحان، ورم آن را کاهش دهید.

 

8. تأمین فیبر بدن با مصرف تخم ریحان

فیبر، یکی از موادی است که در رژیم های لاغری به فراوانی وجود دارد. فیبر، با این که در روده انسان به فراوانی جذب نمی شود و بیشتر آن دفع می شود، اما با این حال خواص بسیار زیادی برای بدن دارد.

فیبر، می تواند از بروز گرسنگی کاذب جلوگیری کند. فیبر می تواند برای سلامت قلب مفید باشد، طول عمر را افزایش دهد، یبوست را درمان کند و یا باعث کاهش وزن شود.

 

9. استحکام استخوان های بدن با مصرف تخم ریحان

یکی دیگر از خواص تخم ریحان، افزایش استحکام استخوان های بدن است. فیبر موجود در تخم ریحان، می تواند استحکام استخوان ها را افزایش دهد.

 

10. بهبود عملکرد دستگاه گوارش

تخم ریحان، می تواند باعث از بین رفتن نفخ شکم شود. در نتیجه مصرف آن به افرادی که دارای نفخ مکرر هستند توصیه می شود. تخم ریحان، می تواند به فرایند هضم غذا نیز کمک کند.

درمان یبوست، یکی دیگر از خواص تخم ریحان است و پزشکان طب سنتی، مصرف تخم شربت را برای درمان یبوست ضروری می دانند.

 

یکی از مشکلاتی که برخی از افراد با آن مواجه می شوند، افزایش اسیدیته شیره معده است که باعث ایجاد سوزش در ناحیه معده و در موارد شدید تر، ایجاد زخم معده می شود. تخم ریحان، می تواند باعث کاهش میزان اسیدی بودن محیط معده شود و درد های معده را کاهش دهد.

 

باکتری های مفید روده، یکی از عوامل ضروری در هضم مناسب غذا هستند. تخم ریحان، می تواند باعث تحریک تقسیم باکتری های مفید در ناحیه روده شود و تعداد آنها را افزایش دهد.

 

11. درمان سرماخوردگی با مصرف تخم ریحان

یکی دیگر از خواص تخم ریحان، درمان کردن سرماخوردگی است. ویروس آنفلوآنزا، یکی از ویروس های است می توان با مصرف تخم ریحان، از گسترش آن در بدن جلوگیری کرد و در نتیجه، سرماخوردگی را درمان کرد. در طب سنتی، مصرف تخم ریحان به عنوان یکی از بهترین راه های درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا شناخته می شود و کاربرد گسترده ای دارد.

 

12. درمان اسپاسم و گرفتگی با تخم ریحان

تخم ریحان، می تواند از گرفتگی ماهیچه ها و عضلات بدن جلوگیری کند. اسپاسم ممکن است به دلیل افزایش میزان لاکتیک اسید در ماهیچه ها ایجاد شود. تخم ریحان می تواند با خاصیت سم زدایی خود، سرعت تخلیه لاکتیک اسید از ماهیچه های بدن را افزایش دهد و باعث از بین رفتن اسپاسم عضلات و گرفتگی ماهیچه ها شود.

 

13. سلامت دهان و دندان

 

مصرف تخم ریحان در بارداری, فواید تخم ریحان, تخم ریحان چیست

از دیگر خواص ویژه تخم ریحان می توان به جلوگیری از ایجاد آفت دهان اشاره کرد

 

تخم ریحان، می تواند به صورت جویدنی هم مصرف شود. جویدن تخم ریحان، می تواند از بروز عفونت های دهان و دندان جلوگیری کند. آفت دهانی، یکی از زخم های باز است که به دلایل مختلفی ممکن است در داخل دهان، روی زبان و لثه ها و... ایجاد شود. یکی از دلایل ایجاد آفت دهانی، استرس و اضطراب است. تخم ریحان می تواند از ایجاد آفت دهانی، جلوگیری به عمل آورد.

 

آیا تخم ریحان مضراتی هم دارد؟

تا کنون مضرات خاصی برای تخم ریحان یافت نشده است و به عنوان یکی از بی ضرر ترین مواد طب سنتی شناخته می شود. نکته قابل توجه این است که مصرف بیش از حد هر ماده غذایی، حتی تخم ریحان، می تواند سلامتی افراد را به خطر بیندازد. در نتیجه، باید از مصرف بیش از حد تخم ریحان خودداری کرد.

 

حساسیت، یکی از عوامل دیگری است که می تواند مصرف تخم ریحان را برای دسته ای از افراد محدود کند. بدن برخی از افراد، به تخم شربتی و تخم ریحان واکنش دفاعی می دهد و باعث ایجاد حساسیت می شود. در صورتی که حساسیت به تخم ریحان بسیار شدید باشد، مصرف آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

جمع بندی مطالب و سخن پایانی

تخم ریحان، خواص بسیار زیادی دارد و می تواند بسیاری از بیماری ها را درمان کند و حتی از بروز سرطان پیشگیری کند. با وجود اینکه تخم ریحان خواص خارق العاده ای دارد، اما مصرف بیش از حد آن می تواند مشکل ساز باشد و برای بدن عوارضی داشته باشد. در نتیجه، باید از مصرف بیش از اندازه آن خودداری کرد.

  

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022