مضرات و خواص عناب خشکخواص عناب,خاصیت عناب,خواص عناب خشک

آیا می دانید خاصیت عناب چیست؟

 

خواص عناب خشک برای سلامتی

میوه ی عناب خواص فراوانی دارد از جمله : کالری کمی و فیبر زیادی دارند. آنها همچنین چندین ویتامین و مواد معدنی از جمله ویتامین C و پتاسیم را ارائه می دهند. عصاره ی عناب عملکرد مغز، ایمنی و هضم را بهبود می بخشد.

میوه عناب چیست؟

میوه عناب که به عنوان خرما قرمز یا چینی نیز شناخته می شود، بومی جنوب آسیا است اما در سراسر جهان محبوب شده است.

 

این میوه های کوچک، گرد و دارای بوته ها یا درختان بزرگ گل دهنده ( Ziziphus jujuba ) رشد می کنند. هنگام رسیدن، آنها قرمز تیره یا بنفش هستند و ممکن است کمی چروکیده به نظر برسند.

 

به دلیل طعم شیرین و بافت جویدنی آنها اغلب خشک شده و در آبنبات و دسر در مناطقی از آسیا که معمولاً رشد می کنند استفاده می شود.

 

در طب سنتی از آنها به طور گسترده ای برای بهبود خواب و کاهش اضطراب استفاده می شوند.

 

در این مقاله هر آنچه در مورد میوه عناب باید بدانید از جمله تغذیه، فواید و کاربردهای آن برای شما بیان می شود.

 

ارزش غذایی عناب:

میوه عناب کالری کمی دارد اما سرشار از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی است.

 

یک وعده ی 100 گرمی عناب تازه و خام :

 

کالری: 79

پروتئین: 1 گرم

چربی: 0 گرم

کربوهیدرات: 20 گرم

فیبر: 10 گرم

ویتامین C: 77٪ ارزش روزانه (DV)

پتاسیم: 5٪ DV

 

آیا می دانید خواص عناب چیست؟

عناب ها به دلیل محتوای فیبر زیاد و کالری کم، یک میان وعده عالی و سالم را ایجاد می کنند.

 

آنها حاوی مقادیر کمی از چندین ویتامین و مواد معدنی هستند اما به ویژه سرشار از ویتامین C هستند، ویتامین مهمی با خاصیت آنتی اکسیدانی و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن می باشد.

 

آنها همچنین حاوی مقدار کافی پتاسیم هستند که نقش مهمی در کنترل عضلات و تعادل الکترولیت ها دارد.

 

علاوه بر این، میوه های عناب حاوی کربوهیدرات به شکل قندهای طبیعی هستند که انرژی بدن شما را تأمین می کنند.

 

با این حال عناب خشک که معمولاً در بسیاری از نقاط دنیا بیشتر مورد مصرف و پخت و پز قرار می گیرد، قند و کالری آن بسیار بالاتر از عناب تازه است.

 

در طی خشک شدن، قندهای موجود در میوه غلیظ شده و ممکن است در حین فرآوری قند اضافی به آن اضافه شود.

 

فواید عناب,عناب چیست,عناب خواص

از فواید عناب خشک می توان به درمان یبوست مزمن اشاره کرد

 

میوه های عناب مدت هاست که در داروهای جایگزین برای درمان بیماری هایی مانند بی خوابی و اضطراب استفاده می شود.

 

مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که این میوه ممکن است فواید چشمگیری برای سلامتی، برای سیستم عصبی، ایمنی و هضم بدن شما ایجاد کند.

 

خاصیت عناب می توان به سرشار از آنتی اکسیدان اشاره کرد

میوه های عناب سرشار از ترکیب چندین آنتی اکسیدان است، در درجه اول فلاونوئیدها، پلی ساکاریدها و اسیدهای تری ترپنیک. آنها همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین C هستند که به عنوان یک آنتی اکسیدان نیز عمل می کند.

 

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که می توانند از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد اضافی جلوگیری و حتی آن ها را معکوس کنند.

 

تصور می شود آسیب رادیکال های آزاد یکی از عوامل اصلی ایجاد چندین بیماری مزمن از جمله دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و برخی سرطان ها است.

 

به دلیل توانایی آنها در مبارزه با رادیکال های آزاد، آنتی اکسیدان ها ممکن است چندین مزیت سلامتی داشته باشند.

 

یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدانی فلاونوئیدهای عناب به کاهش استرس و التهاب ناشی از آسیب رادیکال های آزاد در کبد کمک می کند.

 

در حقیقت، بیشترین مزایای میوه عناب به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی آنها است.

 

درمان بی خوابی و بهبود عملکرد مغز از خواص عناب خشک است

عناب و دانه های آنها معمولاً در طب چینی برای درمان مشکلات شایع خواب مانند بی خوابی استفاده می شود. میوه عناب و دانه عناب حاوی ترکیباتی هستند که به عنوان فلاونوئیدها، ساپونین ها و پلی ساکاریدها شناخته می شوند. مطالعات نشان داده اند که عناب حاوی عنصر بالای ساپونین است که به وی، توانایی عمل به عنوان یک آرامبخش طبیعی را می دهد و اثر تسکین دهنده ای بر کل سیستم عصبی دارد.

 

یک مطالعه در خارج از چین نشان داد که ساپونین موجود در عناب ها، عملکرد آرامبخش و خواب آور موثری را نشان می دهد که می تواند برای کمک به خواب استفاده شود. یک فنجان چای عناب قبل از خواب ممکن است فقط بلیطی برای یک خواب آرام باشد و به درمان بی خوابی بدون دارو کمک کند.

 

از عناب در پزشکی جایگزین برای بهبود کیفیت خواب و عملکرد مغز استفاده گسترده ای می شود. تحقیقات جدید نشان می دهد آنتی اکسیدان های منحصر به فرد آنها ممکن است مسئول این اثرات باشند.

 

همچنین، این میوه اغلب توسط پزشکان داروی جایگزین برای کاهش اضطراب تجویز می شود.

 

علاوه بر این، مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که ممکن است حافظه را بهبود بخشد و به محافظت از سلول های مغز در برابر آسیب ناشی از ترکیبات تخریب کننده اعصاب کمک کند.

 

تحقیقات در موش ها حتی نشان می دهد که عصاره های دانه عناب ممکن است به درمان زوال عقل ناشی از آلزایمر کمک کند.

 

برای درک کامل چگونگی تأثیر عصاره عناب بر مغز و سیستم عصبی شما، تحقیقات بیشتری در مورد انسان لازم است.

 

عناب ممکن است ایمنی بدن را افزایش داده و با رشد سلول های سرطانی مقابله کند.

 

یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که پلی ساکاریدهای عناب، که قندهای طبیعی با خاصیت آنتی اکسیدانی هستند، ممکن است رادیکال های آزاد را از بین ببرد، سلول های مضر را خنثی کرده و التهاب را کاهش دهد.

 

کاهش سطح التهاب و رادیکال های آزاد می تواند از بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2 جلوگیری کند.

 

مطالعه دیگری نشان داد که لیگنین عناب، نوعی فیبر با خاصیت آنتی اکسیدانی، باعث تولید سلولهای ایمنی می شود و سرعت خنثی سازی ترکیبات مضر توسط این سلول ها را افزایش می دهد.

 

در یک مطالعه روی موش ها، عصاره عناب سلول های ایمنی بدن به نام سلول های کشنده طبیعی را تقویت می کند، که می تواند سلول های مضر مهاجم را از بین ببرد.

 

خواص عناب چیست,خاصیت عناب خشک,خاصیت عناب چیست

خواص عناب چیست ؟

 

کمک کننده فشار خون

یک فنجان عناب تازه حدود 15 درصد از نیاز روزانه شما به پتاسیم را دارد. آیا می دانید پتاسیم برای چه چیزی مفید است؟ این برای حفظ فشار خون در سطح سالم بسیار عالی است، که به نوبه خود برای سلامت قلب بسیار عالی است. پتاسیم عناب برای آرام نگه داشتن رگ های خونی مفید است. وقتی رگ های خونی شل می شوند، جریان خون و فشار بسیار بهتر می شود.

 

اگر علائم فشار خون بالا را مشاهده کردید، عناب ممکن است برای کنترل فشار خون مفید باشد.

 

سرشار از ویتامین C و ضد سرطان

به عنوان یک ماده غذایی با آنتی اکسیدان بالا و ویتامین C، مصرف عناب یک روش عالی برای افزایش مصرف مواد مغذی اصلی است. آنتی اکسیدان ها، مواد مغذی هستند که از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند. مقادیر بیش از حد رادیکال های آزاد در بدن با روند تسریع پیری و همچنین نگرانی های جدی تری از قبیل سرطان و بیماری های قلبی در ارتباط است.

 

از آنجا که بدن ما نمی تواند به تنهایی ویتامین C تولید کند، ضروری است که اطمینان حاصل کنیم به اندازه کافی ویتامین C در رژیم های غذایی خود دریافت می کنیم. مصرف فقط کمتر از نیم فنجان عناب تازه بیش از 100 درصد، نیاز روزانه شما به ویتامین C را برآورده می کند. این یک روش کاملاً آسان و خوشمزه برای مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد و بیماری است.

 

ویتامین C همچنین برای سلامت پوست و مو مهم است، در حالی که به بهبود سریع زخم ها و آسیب های بدن کمک می کند.

 

میوه عناب همچنین سرشار از ویتامین C است که تصور می شود دارای خواص ضد سرطانی قدرتمند است.

 

یک مطالعه روی موش ها نشان داد که تزریق ویتامین C با دوز بالا سلول های سرطانی تیروئید را از بین می برد.

 

به علاوه، مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که عصاره عناب چندین نوع سلول سرطانی را از بین می برد، از جمله تخمدان، دهانه رحم، پستان، کبد، روده بزرگ و سلول های سرطانی پوست.

 

محققان معتقدند که این فواید در درجه اول نتیجه ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در عناب است. هنوز هم مطالعات بیشتری روی حیوانات یا لوله های آزمایش انجام می شود، بنابراین قبل از نتیجه گیری قاطع، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

 

خاصیت عناب خشک,خاصیت عناب چیست,فواید عناب خشک

از خاصیت عناب خشک می توان به درمان بی خوابی اشاره کرد

 

ممکن است هضم را بهبود بخشد

میزان فیبر بالای عناب ممکن است به بهبود هضم غذا کمک کند. حدود 50٪ از کربوهیدرات موجود در عناب از فیبر حاصل می شود، که به اثرات هضم مفید آن معروف است.

 

وجود فیبر به نرم شدن مدفوع کمک می کند. در نتیجه، سرعت حرکت غذا در دستگاه گوارش را افزایش می دهد و باعث کاهش یبوست می شود.

 

علاوه بر این، عصاره عناب ممکن است به تقویت پوشش معده و روده کمک کند،  کاهش خطر آسیب به زخم، کاهش آسیب باکتریهای مضر که ممکن است در روده شما قرار داشته باشند.

 

در یک مطالعه، عصاره های پلی ساکارید عناب، روده موش های صحرایی مبتلا به کولیت را تقویت می کند، که علائم هضم آنها را بهبود می بخشد.

 

سرانجام، فیبر موجود در عناب ممکن است به عنوان غذایی برای باکتریهای مفید روده شما، به شما کمک کند تا رشد کرده و باکتری های مضر را پشت سر بگذارد.

 

رفع یبوست مزمن

یکی از فواید عناب برای دستگاه گوارش، این است که به عنوان یک درمان طبیعی یبوست عمل می کند. عصاره ی عناب یک درمان موثر و بی خطر برای یبوست مزمن است.

 

عناب میوه های تقویت کننده و آرام کننده

عناب به دلیل داشتن اثر تسکین دهنده بر ذهن و بدن شناخته می شود. دقیقاً به همین دلیل است که از آنها به عنوان یک ماده غذایی طبیعی ضد افسردگی، ضد اضطراب و ضد استرس استفاده می شود. دانه های میوه عناب به طور خاص در کاهش اضطراب نقش دارد.

 

نتایج حاصل از یک مطالعه منتشر شده در Journal of Ethnopharmacology  حاکی از آن است که عصاره دانه عناب دارای اثرات ضد اضطرابی در دوز پایین تر و اثرات آرام بخشی در صورت استفاده در دوز بالاتر است. متأسفانه، در حال حاضر هیچ مطالعه انسانی در مورد اثرات تسکین دهنده یا کاهش دهنده اضطراب عناب انجام نشده است، اما تحقیقات حیوانی تاکنون نشان دهنده ی این است که عناب به عنوان مسکن استرس طبیعی بوده است.

 

مضرات عناب :

• برای اکثر مردم خوردن میوه عناب بی خطر است.

 

• با این حال، اگر داروی ضد افسردگی ونلافاکسین یا دیگر مهارکننده های جذب مجدد سروتونین-نوراپی نفرین (SSNRI) استفاده می کنید، باید از مصرف عناب جلوگیری کنید، زیرا ممکن است با این داروها تداخل داشته باشد.

 

• علاوه بر این، یک مطالعه روی موش ها نشان داد که عصاره میوه ممکن است اثرات برخی از داروهای تشنج، از جمله فنی توئین، فنوباربیتون و کاربامازپین را تقویت کند.

 

* اگر هر یک از این داروها را مصرف می کنید، ممکن است بخواهید قبل از افزودن میوه عناب به رژیم غذایی، باید هرگونه نگرانی احتمالی را از بین ببرید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------