دریا درمانی چیست؟ فواید و روش های دریا درمانیخواص دریا درمانی, فایده گیاهان دریایی, پاک سازی بدن با نمک دریا

از دریا درمانی برای درمان بیماری های روحی و جسمی استفاده می شود

 

دریادرمانی یا تالاسوتراپی چه فوایدی دارد؟

دریا درمانی یکی از شاخه های آب درمانی است در طب جایگزین و مکمل است. در این روش درمانی از دوش گرفتن و پاشیدن آب گرم دریا، استعمال رسوب های دریایی و جلبک ها بر روی پوست بدن و استشمام بخارات دریایی استفاده می شود.

تالاسوتراپی یا دریا درمانی چیست؟

 

فایده گیاهان دریایی, پاک سازی بدن با نمک دریا, حمام کردن با آب شور دریا

هنگامی که از دریا درمانی استفاده می کنید تمام عناصر موردنیاز بدن شما تأمین می شود

 

دریا درمانی یکی از شاخه های آب درمانی است و در گروه طب مکمل جای می گیرد. از این روش برای درمان برخی از بیماری های جسمی و روحی استفاده می شود. در دریا درمانی از آب دریا، ماسه های ساحلی، جلبک ها و انواع گیاهان دارویی و انواع سنگ های معدنی و نمک دریایی برای درمان استفاده می شود.

 

تصور می شود که آب دریا بر روی منافذ پوست بدن اثرات مفیدی دارد و بسیاری از عناصر مفید مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم، فسفات و سدیم موجود در آب دریا از طریق پوست جذب بدن می شود.

امروزه در برخی از کشورهای اروپایی برای درمان بسیاری از امراض مانند ناراحتی های استخوانی و مفصلی از روش دریا درمانی بهره می برند.

 

خواص و مزایای دریا درمانی

 

تفاوت آب درمانی با دریا درمانی, دریا درمانی, تالاسوتراپی

دریا درمانی باعث کاهش فشار بر مفاصل کشیده شده می شود

 

آب دریا برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی مانند اگزما مفید می باشد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، سبب کاهش درد و ناراحتی و آلرژی شده و به پوست رطوبت رسانی می کند.

 

آب دریا تقریبا حاوی تمام عناصر مورد نیاز برای بدن می باشد. به همین علت زمانی که در آب دریا قرار می گیرید و یا از برخی آبزیان و جلبک های دریایی استفاده می کنید، عناصر مورد نیاز بدن خود را تأمین کرده اید.

 

آب و هوای دریایی سبب تحریک قوا و نیرو بخشی و آرامش می شود. زمانی که وارد آب دریا می شوید به علت تغییر دما، بدن شما احساس سرما می کند و رگ های خونی منقبض می شود ، اما دوباره منبسط شده و همین امر باعث تحریک دستگاه گوارش و تنفسی می شود و به شما حس خوشایندی می دهد. 

 

آب دریا سبب کاهش فشار بر روی مفاصل کشیده شده می شود و اگر با ماساژ درمانی همراه شود اثرات مفیدی بر روی سلامت بدن دارد.

قرار دادن  جلبک ها و رسوبات دریایی بر روی پوست بدن بسیار مفید می باشد، زیرا این مواد حاوی ترکیبات ضد باکتریایی، ضد ویروسی و آنتی بیوتیکی هستند.

 

آب شور دریا و جلبک های دریای برای درمان بیماری های پوستی مانند پسوریازیس، اگزما و درماتیت آتوییک بسیار سودمند است. همچنین برای مشکلات و ناراحتی های عضلانی و مفاصل و آرتریت، بیماری های مرتبط با دستگاه گردش خون (مانند فشار خون بالا و تصلب شرائین)، بیماری های تنفسی و التهاب مزمن مفید می باشد.

آب دریا به علت اثرات مثبتی که بر روی سیستم ایمنی بدن دارد سبب بهبود کیفیت خواب و بر طرف شدن احساس خارش و التهاب می شود.

 

فایده گیاهان دریایی

 

 مزایای دریا درمانی, پاک سازی بدن با نمک دریا, آب دریا برای درمان عفونت

تالاسوتراپی نام دیگر دریا درمانی است

 

گیاهان دریایی و جلبک ها حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی دریایی هستند که استفاده از آنها برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها مفید می باشد.

درمان گرانی که به شیوه دریا درمانی عمل می کنند، به افراد توصیه می کنند که در صورت مجاورت و نزدیکی به آب دریا حتما روزی یک بار از آب دریا و گیاهان دریایی استفاده کنند.

 

روش درمان با گیاهان و جلبک های دریای به این صورت است که آنها را روی بدن قرار داده و کل بدن را با آنها می پوشانید و سپس در معرض نور آفتاب قرار گرفته و حمام آفتاب می گیرید. این کار سبب بهبود جریان و گردش خون در رگ ها می شود و در نتیجه سبب پاکسازی خون و زدودن سموم می شود.

 

پاک سازی بدن با نمک دریا

نمک دریایی یک ماده طبیعی و مفیدی است که در تصفیه و پاکسازی بدن از سموم و اخلاط ناسالم از بدن مؤثر است.

درمان گران توصیه می کنند برای پاک سازی خون و سم زدایی از بدن با آب دریا دوش بگیرید. بعد از حمام کردن با آب دریا احساس سبکی و رهایی خاصی به شما دست خواهد داد.

 

گِل دریایی

 

تفاوت آب درمانی با دریا درمانی, دریا درمانی, تالاسوتراپی

دریا درمانی برای سم زدایی از بدن بسیار مؤثر است

 

بسیاری از کسانی که در زمینه طب مکمل فعالیت می کنند بر این باورند که قرار گرفتن برای مدتی در گل یا خاک رس دریایی سبب می شود تا درد های مفصلی و استخوانی تسکین پیدا کند. برای این کار بهترین شرایط این است که بر روی خاک رس در نزدیک ساحل دریا قرار گرفته و از تابش ملایم نور آفتاب بهره ببرید. این کار علاوه بر اینکه سبب تسکین درد های مفصلی و استخوانی می شود، از بروز این مشکلات نیز پیشگیری می کند.

 

حمام کردن با آب شور دریا

 

تفاوت آب درمانی با دریا درمانی, دریا درمانی, تالاسوتراپی

دریا درمانی برای زنان باردار مناسب نیست

 

آب شور دریا یکی از آب های پر خاصیت می باشد. در متون طب سنتی هندی و چینی توصیه های فراوانی در مورد حمام کردن با آب شور دریا شده است. این آب دارای املاح معدنی و مغذی زیادی است که در حفظ سلامتی، شادابی و نشاط جسمانی مؤثر می باشد.

بهترین روش برای حمام با آب دریا قرار گرفتن در محیط این آب و جو آرامش دهنده آن است. مواد معدنی موجود در این آب سبب بهبود عملکرد دستگاه های درونی بدن و به خصوص سیستم ایمنی و دفاعی بدن می شود.

 

روش های دریا درمانی

در دریا درمانی از چند روش مختلف استفاده می شود که شامل شن درمانی، درمان به وسیله باد و درمان به وسیله آفتاب می باشد.

 

1. شن درمانی

شن درمانی که به نام Psamma Therapy نیز شناخته می شود، روشی است که در آن شن دریایی را درون مخزن هایی می ریزند و این مخزن ها به گونه ای می چرخند که این شن ها با آب گرم دریا به طور متناوب آغشته می شود. این شن داغ و مرطوب برای کل بدن و یا برخی از اعضای بدن استفاده می شود.

 

مهم ترین اثر این روش درمانی ایجاد تعریق است که این ویژگی برای التیام و درمان مشکلات مفصلی که بر اثر ضربه متورم شده اند بسیار مفید می باشد.

 

2. درمان به وسیله باد

باد درمانی یا Anemo Therapy روشی است که در کنار دریا درمانی از آن استفاده می شود. در این روش افراد مجرب و کار شناخته ای با توجه به  سرعت و جهت و ارتفاع وزش باد برای درمان بیماران از آن استفاده می کنند. از ویژگی های این روش درمانی افزایش گردش خون و تبادل املاح در پوست می باشد.

 

3. درمان به وسیله آفتاب

آفتاب درمانی یا Helio Therapy یکی از انواع مهم دریا درمانی می باشد. نکته ای که باید به آن توجه داشت بهره بردن صحیح و به اندازه از نور آفتاب می باشد. قرار گرفتن در معرض مستقیم نور شدید آفتاب بدون بهره گرفتن از سایه و چتر و نسیم ملایم می تواند حتی بسیار مضر نیز باشد. 

 

مقایسه آب درمانی با دریا درمانی

آب دریا دارای چگالی بیشتری نسبت به آب معمولی می باشد و از این رو سبب می شود تا شما در آب دریا بیشتر احساس سبکی و بی وزنی کنید. در واقع  شما در آب دریا بهتر می توانید اندام های خود را به حرکت در آورید، کاری که انجام آن در هوا برایتان مشکل تر است.

 

زمانی که شما از دریا درمانی استفاده می کنید، علاوه بر بهره بردن از خواص بی نظیر آب شور دریا و گیاهان و جلبک ها، از ویژگی های دیگری مانند تماشای افق زیبا، استنشاق هوای دلپذیر ساحل و شنیدن صدای آرام بخش امواج و ... نیز بهره مند می شوید و حس آرامش به شما دست خواهد داد.

 

همچنین با قدم زدن در آب دریا ماهیچه های شمال تقویت شده و نیرومند می شوند.

هنگام شنا کردن در آب دریا، امواج آب، بیمار را به بالا و پایین برده و او را می چرخاند و این حرکات به همراه حرکت مفصل ها باعث ترشح اندروفین شده و حس نشاط و آرامش به بیمار دست می دهد و همین امر برای او ایجاد انگیزه ای برای فعالیت می کند.

 

نکاتی در مورد دریا درمانی 

دریا درمانی اگر چه یک روش بسیار مؤثر برای درمان دردهای مفصلی است اما توجه داشته باشید که در مناطقی که هوا کمی سرد است و وزش باد شدید است، سردی آب به همراه وزش باد ممکن است سبب بدتر شدن بیماری و افزایش درد شود. از این رو این روش درمانی زمانی مؤثر است که از آب دریای یک منطقه گرمسیری استفاده کنید و مدت زمان کوتاهی در آب دریا بمانید.

 

دمای آب دریا باید متناسب با دمای بدن باشد، حتی در مورد برخی از بیماران این دما باید کمی بیشتر از دمای طبیعی بدن یعنی در حدود 40 تا 42 درجه باشد. از این رو در برخی از کشور ها که دمای آب دریا کمتر از این میزان است، استخرهای تعبیه شده است که آب دریا را از اعماق زیاد که عاری از هر گونه میکروب باشد، به وسیله لوله ها بیرون کشیده و در استخرها جمع آوری می کنند و دمای آن را تنظیم می کنند.

 

سپس با استفاده از اتاق های مخصوص و گرم خانه های ویژه برای خشک کردن بیمار به وسیله اشعه ماورای بنفش و ... و با رعایت تمام نکات ایمنی و پزشکی، دریا درمانی را انجام می دهند.

 

هشدار: دریا درمانی برای زنان باردار و یا افرادی که تحت پروسه شیمی درمانی و یا رادیوتراپی هستند، به دلیل افزایش علائم حالت تهوع توصیه نمی شود.

 

گرداوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------