خارش واژن نشانه چیست/ روشهای ساده و خانگی برای درمان آنعفونت قارچی یکی از علل سوزش و خارش واژن می باشد

 

درمان خارش واژن

کاهش تولید استروژن در سال های انتهایي باروری خانم سبب نازک شدن دیواره های واژن و خشک شدن آنها ميشود  این مسأله سبب خارش واژن ميشود.

خارش در هر جای بدن سبب ناراحتی ميشود. ولی زمانی که خارش در نقاط حساس مثل واژن اتفاق می افتد سبب ناراحتی بیشتری ميشود. بیش تر خارش های ناحیه تناسلی نگران کننده نیستند ولی به علت اینکه احتمال عفونت وجود دارد، بهتر است با پزشک خود ملاقات کنید.

 

چه عواملی سبب خارش و سوزش واژن می شود؟

دلایل زيادي براي سوزش و خارش واژن وجود دارند که عبارتند از:

 

باکتری های واژن

وجود باکتری های سالم در واژن کاملاً طبيعي است. ولی رشد باکتری های نامناسب در واژن سبب عفونت ميشود . که در این صورت علاوه بر خارش واژن، علایم ديگر مثل تورم، سوزش، ترشحات و بوی ماهی هم دیده ميشود .

 

بیماري های آمیزشی

کلامیدیا، سوزاک، تریکومونا، زگیل ناحیه تناسلی و تبخال تناسلی سبب خارش واژن  و علایم ديگر ميشود .

 

عفونت قارچی

عفونت قارچی از علل دیگر سوزش و خارش واژن می باشد. حدود سه چهارم خانم‌ها در زمان زندگی دچار عفونت قارچی میشوند . عفونت قارچی زمانی اتفاق می افتد که قارچ در واژن رشد ميکند. حاملگی، نزدیکی جنسی، آنتی بیوتیک و سیستم ایمنی ضعيف در خانم‌ها سبب عفونت قارچی میشوند . علاوه بر خارش، در عفونت قارچی شاهد ترشحات سفید رنگ، غلیظ و پنیری هستیم.

 ولوو واژینیت

ولوو واژینیت بیماری است که در آن فرج و مهبل دچار التهاب، خارش و سوزش می شود. ممکن است در هنگام مقاربت جنسی درد ایجاد شود و ترشحاتی از مهبل بیرون بریزد. این یک بیماری شایع است که زنان و دختران را در هر سنی درگیر می کند. دلایل مختلفی دارد. نام های دیگر این بیماری ولویت و واژینیت است.

تریکوموناسیس

تریکوموناس  نیز از دیگر علل سوزش و خارش واژن می باشد. تریکوموناس یک انگل تک سلولی است که میتواند در زنان سبب خارش واژن شود، این انگل در غده پروستات مردها هم زندگی کند. این انگل در خانم‌ها سبب پیدایش ترشحات کف مثل رنگ زرد- رنگ سبز رنگ و همچنين خارش واژن ميشود . این انگل با داروهای بدون نسخه درمان نمی شود و احتیاج است به مراجعه به پزشک دارد.

 

یائسگی

کاهش تولید استروژن در سال های انتهایي باروری خانم سبب نازک شدن دیواره های واژن و خشک شدن آنها ميشود  این مسأله سبب خارش واژن ميشود. نازک شدن دیواره واژن در خانم های شیرده هم اتفاق می افتد.

 

محرک های شیمیایی

برخی از مواد شیمیایی مثل کرم ها، کاندوم، مواد شوینده، صابون، دستمال توالت و نرم کننده ها سبب خارش واژن ميشود .

 

 معمولا خارش واژن به صورت خود به خود بهبود می یابد اما اگر درمان نشد باید به پزشک مراجعه کنید

 

تصلب بافت لیچان

این بیماري نادر سبب تشکیل نقاط سفید رنگ رنگ روی پوست در نزدیکی واژن ميشود . این نقاط سبب زخم شدن واژن ميشود . این بیماري بیش تر بعد از یائسگی در خانم‌ها اتفاق می افتد.

 

شپش

این موجودات کوچک موذی که سبب خارش شدید در قسمت واژن میشوند معمولاً به موهای ناحیه تناسلی می چسبند، شپش ناحیه تناسلی را میتوان به آسانی با یک لوسیون ضد شپش از بین برد، در موارد شدیدتر باید از دارو های موضعی که پزشک تجویز می کند استفاده کنید.

 

درمان سوزش و خارش واژن

معمولاً خارش واژن بصورت خود بخود بهبود می یابد ولی درصورتی که بدتر شود یا مجدد برگردد باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک ازمایش لگن را انجام ميدهد . همچنين نمونه ای از ترشحات را مورد ازمایش قرار ميدهد تا علت خارش و سوزش واژن را پیدا کند.

 

روش درمان خارش واژن به علت ایجاد آن بستگی دارد:

- اگر خارش واژن به علت باکتری های واژن و بیماري های آمیزشی ایجاد شده باشد با استفاده از آنتی بیوتیک درمان میشود .

 

- اگر دلیل خارش واژن عفونت های قارچی باشند با استفاده از قرص های ضد قارچ درمان میشود. این داروها بصورت کرم یا روغن به داخل واژن تزریق میشوند یا بصورت خوراکي استفاده میشوند. درصورتی که قبلا بخاطر عفونت قارچی به پزشک مراجعه نکرده اید حتماً قبل از استفاده قرص به پزشک مراجعه کنید.

 

- خارش مربوط به یائسگی با استفاده از کرم استروژن یا قرص های آن درمان ميشود .

 

- دیگر اقسام خارش با استفاده از کرم ها یا لوسین های استروئید درمان ميشود . به طوریکه تورم کاهش می یابد. همچنين خارش هم کاهش می یابد. این قرص ها براي درمان تصلب بافت لیچان هم استفاده میشوند .

 

روشهای خانگی براي درمان سوزش و خارش واژن

سیر:

استفاده از سیر بطور منظم فاکتورهای ایجاد میکروب و عفونت را در بدن نابود ميکند و به طبع از پیدایش بیماري های عفونی جلوگيري ميشود.

 

براي درمان عفونت و خارش واژن میتوانید حبه ای از سیر را داخل یک گاز تمیز بپیچید و مانند یک تامپون در دهانه حفره واژن بگذارید تا با نابود کردن عفونت واژن  خارش واژن نیز درمان شود.

 

 براي درمان عفونت و خارش واژن میتوانیداز سیر استفاده کنید

 

روغن سیر هم برای درمان خارش واژن مؤثر است؛ چند قطره از روغن سیر را با 1 قاشق چای خوری روغن ویتامین ای رقیق کنید و به محل مورد نظر بمالید. پس از 10 دقیقه آبکشی کنید. تکرار 2 بار در هفته با این شیوه خارش واژن را درمان کنید.

 

سرکه سیب

سرکه سیب درمان مناسبی براي خارش واژن است، براي برطرف کردن سوزش و خارش باید:

 

روش اول: 2 قاشق از سرکه سیب خالص و تصفیه نشده را داخل یک لیوان آب گرم ریخته و روزانه 2 بار واژن را با آن شست و شو دهید.

 

روش دوم: 1 قاشق سرکه سیب را بهمراه 1 قاشق عسل داخل یک لیوان آب گرم حل کنید و مانند نسخه ی قبل روزانه 2 بار واژن را با این محلول شست و شو دهید.

 

سایر روشها براي کاهش سوزش و خارش واژن:

° از پدهای معطّر، دستمال ها، کرم ها و اسپری های معطّر استفاده نکنید.

 

° به صورت مرتب منطقه تناسلی را تمیز کنید و بشویید ولی بیش از یک بار در روز از صابون استفاده نکنید. بیش از یک بار سبب خشکی منطقه تناسلی ميشود.

 

° همیشه از جلو تا عقب منطقه تناسلی را پس از حرکات روده بشویید.

 

° لباس زیر پنبه ای بپوشید و هر روز لباس زیر خود را عوض کنید.

 

° از کاندوم در زمان نزدیکی جنسی استفاده کنید تا از انتقال بیماري های آمیزشی جلوگيري شود.

 

° درصورتی که واژن شما خشک است از مرطوب کننده مخصوص واژن استفاده کنید. قبل از نزدیکی جنسی از روغن پایه آب استفاده کنید.

 

° تا زمانیکه علایم شما بهبود نیافته است از نزدیکی جنسی خودداری کنید.

 

° خود را نخارانید.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------