فریز کردن رحم چیست؟فریز کردن رحم,فریز کردن رحم چیست,فریز کردن دهانه رحم

فریز زخم دهانه رحم

 

انجام فریز زخم دهانه رحم توسط متخصصان زنان یکی از مباحثی است که خانم ها سوالات زیادی در مورد آن دارند.  این بخش به چند سؤال مهم خانم ها در این رابطه پاسخ ميدهد تا پیش از انجام این شیوه براي مبارزه با بیماري های زنان اگاهی کافی و لازم را داشته باشند.

فریز کردن رحم چیست؟
فریز کردن دهانه رحم، یک شیوه درمانی جهت از بین بردن یک لایه از بافت دهانه ی رحم است. در مواردی استفاده ميشود که الزامی باشد یک یا چند لایه از بافت دهانه ی رحم بطور کامل خراب شود. در این شیوه با استفاده از گاز، با ایجاد دمای بسيار پائین، سولهای سطحی از بین رفته و بعد از مدتی انتظار رشد سلوهای طبيعي را داریم. استفاده ی اصلی کرایو، در تغييرات پیش سرطانی دهانه ی رحم است. ولی خب، مورد استفاده ی فرعی کرایو، همین زخم دهانه ی رحم میباشد.

درد فریز کردن رحم چطور است؟
ممکن است دردهایی مثل درد پریود فورا پس از فریز کردن زخم رحم حس شود. این دردها پس از ۲۴ ساعت از بین میروند. درصورتی که درد پس از ۲۴ ساعت ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید.

فریز کردن رحم و پيش‌گيري از سرطان:
نگرانی اصلی در خصوص زخم دهانه رحم این است که میتواند باعث سرطان دهانه رحم شود. سرطان دهانه رحم بیماری خطرناکی است؛ ولی درصورتی که به موقع تشخیص داده شود قابل معالجه است. درمان سرطان دهانه رحم در نخستین مراحل بسیار ساده است و با فریز کردن سلول های غیرطبیعی دهانه رحم به آسانی انجام ميشود.

با فریز کردن زخم دهانه رحم از ابتلا به سرطان جلوگيري ميشود. مشکلات و علایم فرد هم پس از فریز کردن بهبود پیدا ميکند. در شیوه فریز کردن، با استفاده از سرما زخم دهانه رحم فریز ميشود. فریز زخم، سلول های غیرطبیعی را تخریب ميکند. سرما دادن به سلول ها در طی دو مرحله و به فاصله پنج دقیقه انجام ميشود. فریز کردن اغلب زمانی انجام ميشود که تست سرکه یا تست پاپ اسمیر مثبت شده باشد.

 

فریز کردن رحم,فریز کردن رحم چیست,فریز کردن دهانه رحم

فریز کردن رحم

 
نکات مهم در خصوص فریز کردن رحم:
- فریز کردن دهانه رحم، معمولاً در مطب و بدون بی هوشی و …انجام ميشود و در کل بیش از ۲- ۳ دقیقه طول نمی کشد.

 

- در روز انجام کرایو، احتیاج است که یک همراه داشته باشید. امکان دارد تا ۱ هفته پس از کزایو، ترشحات زیاد و خونابه ای داشته باشید. معمولاً پانسمانی در محل تعبیه ميشود و به شما سفارش میشود نهایتا تا ۲- ۳ هفته نزدیکی واژینال نداشته باشید.

- فریز زخم رحم در دوره پریود نباید انجام گیرد و یک یا دو هفته قبل از عادت ماهانه انجام شود.

- در صورت حاملگی، نباید فریز زخم رحم انجام شود و درصورتی که خانمی احتمال ميدهد که حامله باشد، باید حتماً پزشک را در جریان این مسئله قرار دهد.

- با توجه به این که موقع فریز زخم رحم، حس گرفتگی عضلات به وجود می آید، با استفاده قرص ایبوپروفن یک ساعت پیش از فریز این وضعیت قابل کنترل است.

- فریز دهانه زخم رحم 20 دقیقه طول میکشد ولی بعضی بیماران چند وقتی پس از پایان فریز به استراحت کوتاهی احتیاج دارند به همین علت براي انجام فریز زخم رحم باید یک ساعت را در نظر گرفت.

بعد از فریز کردن زخم رحم قابلیت ایجاد عفونت وجود دارد؛ ترشحات غیرعادی واژینال، درجه حرارت بالا و درد شکم از علایم ایجاد عفونت هستند. رعایت سفارش های زیر به کاهش قابلیت عفونت پس از فریز کردن زخم رحم کمک ميکند:

- استفاده از نوار بهداشتی به مدت چهار هفته( استفاده از تامپون سفارش نمی شود)

- پرهیز از برقراری روابط جنسی به مدت سه الی چهار هفته( تا زمانیکه ترشحات واژینال طبيعي شوند)

تأثیر فریز کردن زخم رحم در ناباروری
تأثیر فریز کردن زخم رحم در حاملگی فرد در آينده تا کنون ثابت نشده است. ولی تجربه نشان ميدهد براي اطمینان بیش تر بهتر است خانم هایی که تصمیم حاملگی در آينده دارند تا حد امکان فریز رحم انجام ندهند. همچنين سفارش ميشود پس از فریز کردن زخم رحم، خانم‌ها ۳ الی ۴ هفته از برقراری روابط جنسی جلوگیری و یا با استفاده از کاندوم مبادرت به نزدیکی با همسر خود کنند تا دهانه رحم بهبود پیدا کند.

متأسفانه در بسياري از مراکز شاهد انجام بی مورد و بسیار کرایو که به آن فریز یا یخ زده کردن دهانه رحم هم گفته ميشود، هستیم. در بسياري از مراکز هم به وفور براي هر گونه ضایعه دهانه رحم، عفونت یا تغييرات طبيعي در دهانه رحم، براي بیمار کوتر یا سوزاندن زخم دهانه رحم( سرویکس) انجام یا پیشنهاد ميشود .

در بسياری مراکز هم برای درمان ترشحات مقاوم به درمان و ترشحات زیاد واژینال، توصیه به کرایو( منجمد یا فریز کردن) یا سوزاندن( کوتر یا لیزر کردن) میکنند.

شایان یادآوری است که هم نماهای غیر طبيعی دهانه رحم و زخم ها (سرویسیت) و هم ترشحات مقاوم به درمان واژنی از مواردی هستند که نیازمند بررسی با شیوه کولپوسکوپی و مشاهده دهانه رحم با لنزهای اختصاصی و بزرگ نمایی است.

نگهداری های بعد از فریز کردن رحم:
بطور کلی میتوانید فورا بعد از فریز رحم براحتی تمام فعالیت های طبيعی خود را انجام دهید ولی باید به مدت ۲ تا ۳ هفته از دوش واژینال، تامپون و روابط جنسی بپرهیزید تا سلول های دهانه رحم به وضعیت معمولی خود باز گردند.

معمولاً تا ۲ هفته بعد از فریز رحم با ترشحات خونی با آبکی رو به رو خواهید بود این علایم خطرناک نیستند و بیانگر ترميم سلول های داخلی بشمار میروند. در این زمان حتماً باید به جاي تامپون از نوار یا پد بهداشتی استفاده کنید.

درصورتی که از قرص های پيش‌گيري از حاملگی استفاده میکردید میتوانید بدون اصلاً نگرانی استفاده آن را ادامه دهید.

۳ تا ۶ ماه بعد از انجام فریز باید یک تست پاپ اسمیر انجام دهید تا از زدودن سلول های بیمار و متوقف شدن رشد دوباره آن ها اطمینان حاصل کنید.

معمولاً نحوه فریز کردن ۸۵ تا ۹۰ درصد موفقیت آمیز خواهد بود ولی درصورتی که بعد از ۳ تا ۶ ماه هم چنان سلول های بیمار وجود داشته باشند، باید براي درمان آن ازشیوه دیگری استفاده کرد.

 

فریز کردن رحم,فریز کردن رحم چیست,فریز کردن دهانه رحم

تأثیر فریز کردن زخم رحم در ناباروری

 
خطرات روش درمانی فریز کردن رحم:
رایج ترین خطر فریز کردن، گرفتگی و انقباض کم در زمان انجام فریز است. درصورتی که در زمان روند فریز کردن دچار گرفتگی شدید به پزشک یا پرستار اطلاع دهید.

متوقف شدن این روند به مدت چند دقیقه میتواند حال شما را بهتر کند و این علایم را از بین ببرد. بطور کلی فریزکردن زخم دهانه رحم به ندرت میتواند به مشکلات زیر منتهی شود:
- خون ريزي شدید واژینال( شدید تر از خون ريزي ماهانه)
- عفونت
- غش
- عود مکرر عفونت لگنی
- سوختگی در واژن

احتمال خطر خون ريزي و عفونت بسيار پائین است ولی امکان دارد به دلیل وارد شدن یک جسم خارجی به واژن ایجاد شود با مشاهده هر یک از علایم زیر سریع به اورژانس یا پزشک خود مراجعه کنید:
- تب بالا
- لرز
- ترشحات غیر معمولی و بد بوی واژینال
- درد شکم یا لگن
- خون ريزي شدیدتر از خون ريزي ماهانه

در موارد نادر امکان دارد فریز کردن باعث زخم و تنگ شدن دهانه رحم شود این عوارض میتواند حامله شدن حفظ حاملگی و زایمان طبيعي را با مشکل روبرو کند این مشکل در اواخر حاملگی شدت بیشتری پیدا ميکند تنگی دهانه رحم باعث افزایش انقباضات و دردهای رحمی در زمان قاعدگی ميشود.گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------