15 علائم سرطان زنان که احتمالا آنها را نادیده می گیرندسرطان تخمدان, علائم سرطان رحم و تخمدان

علائم سرطان رحم و تخمدان

 

علائم مهم سرطان زنان

برخی از مشکلات سلامتی و بیماری‌ها بین زنان و مردان مشترک هستند اما از سوی دیگر زنان مشکلات سلامتی مخصوص به خود را دارند که به موجب آنها نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای نیز هستند.

بسیاری از علائم سرطان، علائم بیماری های دیگر را تقلید می کنند ، بنابراین کنار زدن آنها به راحتی انجام می شود. نظر همه پزشكان این است که بدن خود را بشناسید و اگر دردی غیرمعمول یا تغییر دیگری مشاهده كردید كه ادامه دارد و بدتر می شود ، به پزشك مراجعه كنید.

 

• خونریزی بعد از یائسگی

هر نوع خونریزی پس از یائسگی باید توسط پزشک ارزیابی شود. این ممکن است چیز مهمی نباشد اما می تواند نشانه هشدار دهنده اولیه سرطان رحم باشد. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS) ، زنان مبتلا به تشخیص در مرحله 1 ، زمانی که سرطان شیوع نیافته است ، بقا پنج ساله 96 درصد است.

 

• زخم یا درد در دهان

تاول تبخالی که بهبود می یابد جای نگرانی نیست و همچنین دندان دردی که بعد از مراجعه به دندانپزشک برطرف نمی شود. اما اگر متوجه زخم هایی می شوید که بهبود نمی یابند ، دردی که به اطراف می چسبد ، لکه های سفید یا قرمز رنگ روی لثه یا زبان و هرگونه تورم یا بی حسی فک وجود دارد ، می تواند نشانه برخی از سرطان های دهان باشد. اگر علائم بیش از دو هفته ادامه داشت ، به پزشک مراجعه کنید.

 

• نفخ شکم

تقریباً هر خانمی نفخ شکم ، خصوصاً در زمان قاعدگی دارد. اما اگر بعد از اتمام چرخه مشاهده کردید که هنوز نفخ دارید یا به طور مداوم یبوست دارید ، این می تواند نشانه ای از سرطان تخمدان یا سرطان رحم باشد. اگر چند هفته گذشته باشد و بهتر نشوید ، این یک تغییر است. از یک دکتر بخواهید که از نزدیک بررسی کند. احساس سیری با وجود اشتهای کم، یکی دیگر از علائم رایج سرطان تخمدان است.

 

 دوره های غیرطبیعی یا درد لگن

عادت ماهیانه نامنظم برای خانمها غیرمعمول نیست ، اما اگر جریان شما ناگهان ماه به ماه بیشتر می شود ، اگر بین دوره های قاعدگی خونریزی دارید یا درد لگن دارید ، پزشک ممکن بخواهد سونوگرافی از طریق واژینال برای بررسی سرطان های رحم یا تخمدان انجام دهد. 

 

 سرفه مزمن

همه دچار سرماخوردگی می شوند و سرفه می کنند. اما اگر سرفه ای داشته باشید که سه هفته یا بیشتر طول بکشد و علائم دیگری نداشته باشید که معمولاً همراه با سرماخوردگی یا آلرژی هستند ، مانند گرفتگی بینی ، این می تواند نشانه اولیه سرطان ریه باشد. سرطان خون همچنین می تواند علائمی ایجاد کند که به نظر می رسد برونشیت یا سرماخوردگی قفسه سینه باشد. اگر سرفه شما متفاوت از سرفه معمولی باشد و همچنان ادامه داشته باشد یا کمی خون سرفه کنید ، این قابل توجه است.

 

سرطان تخمدان, علائم سرطان رحم و تخمدان

شایع ترین سرطان زنان

 

 درد معده یا حالت تهوع 

ناراحتی معده بسیار شایع است و به ندرت به معنای سرطان است. اگر درد مداوم معده دارید یا به طور ناگهانی و دائماً حالت تهوع دارید و بهتر نمی شود ، به پزشک مراجعه کنید. به نظر می رسد این مسئله به سادگی GERD (بیماری ریفلاکس معده) ، یا شاید ورم معده یا زخم باشد ، اما همچنین می تواند یکی از علائم سرطان لوزالمعده یا معده باشد. 

 

 تب مکرر یا عفونت

اگر شما معمولاً سالم هستید اما مکرراً دچار بیماری یا تب می شوید ، می تواند نشانه اولیه سرطان خون باشد. لوسمی سرطان خون است و بدن را به تولید سلولهای سفید خون غیر طبیعی تحریک می کند و با تضعیف سیستم ایمنی بدن توانایی مبارزه با عفونت را از بین می برد.

 

با تضعیف سیستم ایمنی ، توانایی های مبارزه با عفونت را در بدن از بین می برد. به علائم شبه آنفولانزا مانند احساس درد و تب توجه کنید که از بین نمی روند. تب ها پس از شروع سرطان شروع به بروز می کنند ، اما همراه با لرز ، تب ممکن است نشانه لنفوم باشد. 

 

 مشکل در بلعیدن

گلودرد می تواند بلع را سخت یا دردناک کند ، اما اگر متوجه شدید چند هفته ادامه دارد و بدتر می شود ، به پزشک مراجعه کنید. این می تواند نشانه سرطان مری (لوله بلع که به معده می رود) معده یا گلو باشد. مشکل در بلع یکی از 59 علامت سلامتی است که هرگز نباید آن را نادیده بگیرید.

 

 کبودی بیش از حد

شما با یک کبودی مرموز از خواب بیدار می شوید ، این احتمالاً دلیلی برای نگرانی نیست. شاید دیشب با چیزی برخورد کرده اید. اما اگر بطور ناگهانی مشاهده کردید که کبودی به خصوص در مکان های متعدد و عجیب مانند دست ها یا انگشتان شما ظاهر می شود ، باید زنگ خطر را به صدا درآورد. کبودی آسان و غیرمعمول می تواند نشانه سرطان خون باشد. با گذشت زمان ، سرطان خون توانایی انتقال خون در اکسیژن و لخته را مختل می کند. کبودی یکی از علائم سرطان خون است که نباید از آن چشم پوشی کنید .

 

 کاهش وزن بدون دلیل

کاهش وزن برای بسیاری چیز خوبی است و بسیاری رژیم می گیرند، اما اگر اشتهای خوبی دارید ولی وزن کم می کنید و یا اشتهایتان کم شده، آن را بررسی کنید. کاهش وزن یا تغییرات غیرمعمول در اشتها می تواند نشانه بسیاری از سرطان ها باشد ، مانند مری ، لوزالمعده ، کبد و روده بزرگ اما این یک علامت به خصوص شایع لوسمی یا لنفوم است.

 

سرطان تخمدان, علائم سرطان رحم و تخمدان

بیماریهای زنان

 

• خستگی مداوم

هر کس روزهایی دارد که کم انرژی است ، اما شما باید بعد از یکی دو خواب خوب احساس سرحالی کنید. اگر متوجه شدید بیش از یک ماه هر روز خسته هستید، به پزشک مراجعه کنید. بیشتر اوقات سرطان نخواهد بود ، اما بررسی کنید زیرا هرگز نمی توان مطمئن بود. سرطان خون و لنفوم معمولاً باعث خستگی مداوم می شوند. علاوه بر این ، برخی از سرطان های روده بزرگ یا معده ممکن است باعث از دست دادن خون شوند که منجر به خستگی ناشی از کم خونی شود. 

 

• سردردهای مزمن

اگر مستعد ابتلا به میگرن نیستید و هرگز سردرد نمی گیرید ، اما ناگهان دچار سردرد می شوید و با خوردن ایبوپروفن برطرف می شود، این می تواند  علائم سرطان مغز باشد. 

 

 خون در مدفوع

به احتمال زیاد این یک چیز خوش خیم است ، مانند بواسیر. اما این می تواند نشانه ای از سرطان روده بزرگ باشد. موارد به طور فزاینده ای در افراد زیر 50 سال شایع است، سنی که معمولاً برای اولین بار غربالگری سرطان روده بزرگ توصیه می شود. اما خون در اجابت مزاج هرگز طبیعی نیست ، بنابراین باید آن را بررسی کنید. این تنها چیزی نیست که حرکات روده می تواند در مورد سلامتی شما نشان دهد .

 

 تغییرات قابل توجه پوستی

سرطان پوست شایع ترین سرطان است ، اما همچنین یکی از پیچیده ترین آنها برای تشخیص علائم اولیه است. سرطان پوست یک بیماری سخت است بسیاری از مردم فکر می کنند که کک و مک ، خال یا لکه های تیره سن دقیقاً مانند موارد دیگر است. اگر مشاهده کردید که یک خال تیره ، بزرگتر یا برافروخته می شود ، آن را بررسی کنید. یک خال خارش دار می تواند یک خطر نیز باشد. ملانوم بسیار کمتر از سایر سرطان های پوست است اما احتمال کشنده تر است. با این حال ، بسیاری از ملانوم ها دوره طولانی دارند كه تهاجمی نیستند و به راحتی قابل درمان نیستند ، به شرطی كه زود گرفتار شوند. 

 

 گودی پستان ، تغییر رنگ یا سایر تغییرات

یک توده غیرمعمول نشانه آشکار سرطان پستان است که به زنان گفته می شود که بدنبال آن بگردند. اما سایر تغییرات پستان می تواند نشانه سرطان باشد. اگر مشاهده کنید که پوست پستان شما گود می شود ، وارونه شدن پستانک ، تورم ، حساسیت به لمس یا تغییر رنگ جزئی پوست به قرمز یا صورتی عمیق تر است. این علائم لزوماً به معنای سرطان نیست اما بهتر است برای بررسی دقیق تر به پزشک مراجعه کنید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------