بدون دلیل، وزن اضافه یا کم می کنید؟بیماری های خودایمنی ,افزایش وزن بدون دلیل

تغييرات وزن یک علامت است که در بسياری از بيماریهای خودایمنی دیده می شود 

 

اگرچه میزان شیوع بیماری های خودایمنی رو به افزایش است اما تشخیص آنها هنوز آنچنان ساده به نظر نمی رسد.

بسیاری از علائم این بیماری ها مانند درد مفاصل٬ خستگی و مشکلات گوارشی٬ با سایر بيماریها مشترک هستند و ممکن است که اشتباه گرفته شوند. اما یک علامت است که در بسياری از بيماریهای خودایمنی دیده می شود و آن٬ تغييرات وزن است.

 

اگر وزنی که ترازو به شما نشان می دهد٬ بدون هيچ دليل خاصی و به طور ناگهانی٬ بالا یا پایين رفت٬ بهتر است که با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم٬ مطمئن شوید که آیا به بيماری خودایمنی مبتلا هستيد یا نه.

 

دیابت نوع یک: با توجه به نقشی کليدی که انسولين در نحوه استفاده بدن از قند خون و ذخيره آن ایفا می کند٬ بسياری از افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند و بيماری آنها هنوز تشخيص داده نشده است٬ دچار کاهش وزن غيرمنتظره می شوند. اگر علائمی مثل تشنگی شدید٬ پرادراری٬ خستگی یا تاری دید دارید٬ ممکن است که به دیابت مبتلا باشيد.

 

بيماری آرتریت روماتوئيد: در بسياری از افرادی که به این بيماری مبتلا هستند٬ تغییرات وزنی شایع است. استروئيدهایی که برای کاهش التهاب در این بيماری مورد استفاده قرار می گيرند٬ منجر به احتباس آب در بدن و افزایش وزن می شوند.

 

بيماری سلياک: سلياک٬ یک بيماری خودایمنی است که در آن٬ مصرف گلوتن منجر به حمله سيستم ایمنی بدن به سلولهای روده باریک می شود. این افراد٬ نمی توانند مواد مغذی رو به درستی جذب کنند و معمولا لاغر هستند.

 

بيماری آدیسون: این بيماری خودایمنی٬ غدد فوق کليه رو تحت تأثير قرار میدهد. غدد فوق کليه٬ هورمونهایی را که به ما در از عهده استرس برآمدن و کنترل فشار خون٬ کمک می کنند٬ تنظيم می نمایند. اگر غدد فوق کليه٬ توانایی ترشح کافی این هورمونها رو نداشته باشند٬ به کاهش اشتها٬ حالت تهوع و کاهش وزن ناگهانی منجر می شود.

 

اختلالات تيروئيد: تيروئيد٬ به کنترل متابوليسم ما کمک میکند. بنابراین اگر تيروئيد دچار کم کاری شود٬ متابوليسم نيز کند می شود. بنابراین علائمی مثل افزایش وزن٬ خستگی٬ یبوست٬ ریزش مو و افسردگی در فرد دیده می شود. از سوی دیگر٬ اگر تيروئيد پرکار باشد٬ ترشح هورمون تيروئيد٬ زیاد شده و متابوليسم و سایر فعاليتهای حياتی٬ سرعتی بيش از حد طبيعی به خود می گيرند. در نتيجه فرد عليرغم اینکه غذای زیادی می خورد٬ کاهش وزن پيدا می کند.

 

بيماری کرون و کولیت اولسراتیو: هر دوی این بيماریها٬ در اثر واکنش غيرطبيعی به سيسيتم ایمنی بدن٬ باعث التهاب روده می شوند. اما تفاوتشان در این است که در کوليت اولسراتيو٬ فقط روده بزرگ درگير می شود اما در بيماری کرون٬ هر بخشی از لوله های گوارشی ممکن است که دچار مشکل شوند. هم در کوليت اولسراتيو و هم در کرون٬ اسهال و انقباضات شکم ایجاد می شود که باعث میشوند که غذا خوردن برای فرد ناخوشایند شود. بنابراین یکی از علائم شایع در مبتلایان به این بيماریها٬ کاهش وزن است.

منبع:salamatnews.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------