رحم رتروفلکس چیست؟ راههای تشخیص رحم رتروفکسعلایم رحم رتروفکس در بارداری, رحم رتروفلکس و سقط جنین, شکل رحم رتروفلکس

رحم رتروفلکس یا رحم وارونه خطری برای جنین نخواهد داشت

 

رحم رتروفلکس چیست؟ آیا رحم وارونه باعث سقط جنین می شود؟ 

رحم رتروفلکس که ممکن است نام های دیگر آن مانند، رحم رتروورس، رحم وارونه یا رحم روبه عقب را شنیده باشید، یکی از عمده ترین مشکلاتی است که میان خانم ها به وجود می آید. بهتر است بدانید، حدود 20 درصد از زنان دچار رحم وارونه یا همان رتروفلکس می شوند. در ادامه به طور کامل رحم رتروفلکس را به همراه عوامل به وجود آمدن آن را ذکر خواهیم کرد.

رحم رتروفلکس یا رحم روبه عقب چیست؟

در حالت معمولی رحم روی مثانه قرار دارد و به شکل افقی در لگن قرار گرفته است. هنگامی که رحم دچار وارونگی می شود ، حالت قرار گیری آن از حالت افقی به عمودی تغیر می یابد. در این حین می توان گفت رحم به سمت ستون فقرات و راست‌روده حرکت کرده است.

 

شکل رحم رتروفلکس, نشانه های رحم رتروفکس, رحم وارونه

رحم در حالت عادی روی مثانه به صورت افقی قرار گرفته است

 

رحم رتروفلکس نباید عوارضی برای فرد داشته باشد و جای نگرانی ندارد. در واقع این تغییر حالت رحم در میان زنان شایع است به طوری که از هر 5 نفر ، یک نفر دچار وارونگی رحم می شود. 

رحم در قسمت تحتانی لگن قرار دارد و شکلی شبیه به گلابی دارد. درواقع رحم جایی است که جنین در آن شکل گرفته و رشد می کند. بنابراین رحم رتروفلکس در زنان باردار ممکن است آن ها را نگران کرده باشد. به همین خاطر لازم به ذکر است رحم وارونه تاثیری در سلامت فرزند ندارد.

 

تشخیص رحم رتروفلکس در بارداری 

 

شکل رحم رتروفلکس, نشانه های رحم رتروفکس, رحم وارونه

رحم رتروفلکس در هنگام بارداری ، نشانه ها و عوارضی در پی خواهد داشت

 

همانطور که گفتیم وارونه شدن رحم در زنان ، یک پدیده طبیعی است که بسیاری از خانم ها ممکن است به این حادثه دچار شوند. درواقع این حالت را فقط در بارداری می توانید تشخیص دهید. البته یک پزشک متخصص می تواند آن را در هر زمان تشخیص دهد اما به دلیل اینکه علائمی برای شما ندارد دلیلی برای مراجعه به پزشک نخواهید داشت.

 

بنابراین رحم رتروفکس ممکن است در سه ماهه اول بارداری این علائم را برای شخصی که دچار رحم وارونه شده است ، در پی داشته باشد : 

 

1. سختی در ادرار : بنابه گفته پزشکان ، اشخاصی که دچار رحم رتروفلکس می شوند ، تخلیه مثانه می تواند کمی سخت تر انجام شود. در واقع علت این پدیده ، فشاری است که رحم به مثانه وارد می کند و مانع از عملکرد آن می شود.

 

2. کمردرد: کمردرد به عنوان یکی دیگر از نشانه های رحم روبه عقب محسوب می شود اما به یاد داشته باشید ، در دوران بارداری در حالت طبیعی نیز ممکن است دچار کمر درد شوید.

 

3. دسترسی سخت تر به کودک : در این حالت ممکن است پزشکان برای سونوگرافی و سنجش ضربان قلب کودک به جای استفاده از سونوگرافی معمولی از سونوگرافی ترانس واژینال استفاده کنند. زیرا جنین کمی از دسترس پزشک دور تر شده است.

 

عوامل رو به عقب شدن رحم (رحم رتروفلکس)

علت وارونه شدن رحم در برخی مواقع به دلیل بافت اسکار یا چسبندگی آن است. چسبندگی رحم می تواند بر اثر این موارد شکل گیرد: 

 

1. PID یا بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن بر اساس باکتری هایی است که اغلب از طریق رابطه جنسی وارد اندام تناسلی زن می شود.علاوه بر این در برخی حالت های نادر ، هنگام قرار دادن دستگاه داخل رحمی نیز، این باکتری وارد دستگاه تناسلی خانم ها می شود که نهایتا منجر به التهاب لگن و رحم وارونه می شود.

 

2. آندومتریوز 

بر اساس سیکل قاعدگی ، بافت داخلی رحم ، رشد کرده و ضخیم می شود. اگر تخم دان ها بارور نشوند ، این بافت بیرون می ریزد که به آن قاعدگی یا دوره ماهانه خانم ها می گویند.

حال اگر به هر دلیلی این بافت داخلی که به آن آندومتر می گویند ، بیرون از فضای رحم شروع به شد کند ، می تواند منجر به رحم رتروفلکس شود. به این حالت یعنی رشد کردن آندومتر خارج از بافت رحمی ، آندومتریوز می گویند.

آندومتریوز معمولا با درد شدید همراه است و به دلیل اینکه در حفره لگن و مثانه یا حتی تخم دان ها انجام می شود ، هنگام قاعدگی با درد شدیدی همراه است.

 

3. سابقه جراحی لگن 

در صورتی که قبلا لگن خود را جراحی کرده باشید ، (این جراجی می تواند در اثر از بین بردن اندومتریوز بوده باشد) ، یا حتی شکم خود را جراحی کرده باشید ، این احتمال وجود دارد که در قسمت هایی که جراحی انجام شده است، بافت چسبنده ای شکل گیرد و نهایتا منجر به رحم وارونه شود.

علاوه بر چسبندگی این موارد نیز می تواند منجر به رحم رتروفلکس شود : 

 

4. فیبروم ها 

فیبروم ها توده های کوچک غیرسرطانی هستند که در روی رحم تشکیل می شوند و منجر به وارونگی رحم می شوند.

 

5. بارداری

بارداری نیز به تنهایی می تواند منجر به خم شدن رحم روبه عقب شود. درواقع رحم با بافت های پیوندی به صورت ثابت در لگن قرار گرفته است. در هنگام بارداری رباط ها یا همان بافت های پیوندی بیشتر کشیده می شوند و نهایتن به رحم اجازه داده می شود روبه عقب حرکت کند.

 

علاوه بر این مواری که ذکر کردیم در برخی از حالت های استثنا ، به جای انکه رحم در هنگام بلوغ به سمت جلو حرکت کند ، به صورت وارونه حرکت می کند. 

 

ایا رحم رتروفلکس می تواند منجر به سقط جنین شود؟

 

رحم رتروفلکس چیست, تشخیص رحم رتروفلکس, رحم رتروفلکس در هنگام بارداری

تنها در صورتی که رحم رتروفلکس میان استخوان های لگن حبس شود جنین سقط می شود

 

این سوال یکی از پرتکراری ترین سوالاتی است که میان خانم ها با پاسخ های نادرست رواج یافته است. از لحاظ پزشکی ، رحم وارونه یا رحم رتروورس ، در حالت عادی هیچ تاثیری بر سلامت فرزند ندارد. اما یکی از عارضه های این پدیده ، حبس شدن رحم در لگن است که در این صورت اگر سریعا به پزشک مراجعه نکنید ، امکان سقط جنین وجود خواهد داشت.

 

رحم حبس شده چیست؟

در برخی از موارد نادر ، رحم بین استخوان های لگن گیر می کند و مانع از رشد رحم و جنین می شود. این حالت می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا علاه بر اینکه ممکن است باعث سقط جنین شود ، عوارضی ماننده لخته شدن خون ، اختلال در کارکرد مثانه و یا مشکل در کارکرد کلیه را برای مادر به همراه خواهد داشت.

 

تاثیر حبس شدن رحم در لگن ، در سه ماهه دوم بارداری مشخص می شود. در این مدت ممکن است جنین سقط شود. اما اگر جنین در سه ماه سوم نیز درحال رشد بود ، ممکن است عوارضی مانند پارگی رحم و زایمان زودرس را به دنبال داشته باشد.

 

شکل رحم رتروفلکس, نشانه های رحم رتروفکس, رحم وارونه

در رحم حبس شده، رحم رتروفلکس میان استخوان های لگن گیر می کند

 

پزشک معالج این حادثه را متوجه خواهد شد ، دراین حالت اگر سریعا به این مورد رسیدگی شود ، جنین زنده می ماند و از سقط آن جلوگیری می شود.

این بیماری معمولا  رایج نیست و تعداد کمی از خانم های باردار دچار این مشکل می شوند. درواقع بر اساس اعداد و ارقام می توان گفت تنها یک نفر از 3000 زن باردار دچار این عارضه می شود. اما با این وجود آن را جدی بگیرید.

 

جمع بندی و خلاصه مطالب 

 همانطور که خواندید ، رحم رتروفلکس به رحمی گفته می شود که بر اثر عوامل مختلفی مانند ، چسبندگی ، استثنا و موارد دیگر ، دچار وارونگی و نهایتا باعث رحم رتروفلکس می شود.

وارونه شدن رحم ، در حالت عادی هیچ مشکلی برای فرزند و مادر در پی نخواهد داشت اما با این وجود در برخی از موارد نادر ، ممکن است رحم میان استخوان های لگن گیر بیوفتند که به آن رحم حبس شده می گویند. در این حالت درصورتی که به پزشک مراجعه نکنید و اقدام های لازم انجام نشود ، ممکن است سقط جنین اتفاق بیوفتد.

 

گردآوری : بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------