درمان قارچ پوستی اندام تناسلیراههای درمان عفونت واژن,درمان گیاهی عفونت واژن

شایع ترین درمان خانگی عفونت قارچی واژن کرم ضد قارچ یا شیاف است

  

عفونت های پوستی اندام تناسلی
عفونت قارچی اندام تناسلی، یا کاندیدیاز واژن، توسط یک قارچ، (نه باکتری) ایجاد می شود. عفونت زمانی رخ می دهد که رشد بیش از حد قارچ کاندیدا آلبیکنس اتفاق بیفتد. این رشد بیش از حد باعث علائمی مانند ترشحات مهبل، و همچنین تحریک، التهاب و خارش شدید در مهبل (واژن)، به ویژه در منطقه ولو (vulvar) می شود.


قبل از وجود دارو، خانم ها با درمان های طبیعی به درمان عفونت قارچی اندام تناسلی می پرداختند. اما در حال حاضر کرم های ضدقارچ و درمان های طبیعی، مانند ماست و روغن درخت چای مناسب می باشد.


در ادامه داروهای خانگی محبوب برای درمان عفونت های قارچی ذکر شده است.


کرم های ضد قارچ بدون نسخه
شایع ترین درمان خانگی عفونت قارچی واژن کرم ضد قارچ یا شیاف است. می توانید این آیتم ها را بدون نسخه در داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی خرید کنید. کرم های یک روزه، سه روزه و هفت روزه گزینه های در دسترس هستند. درمان شامل کرم ضد قارچ یا شیاف، اپلیکاتور، و دستورالعمل های آن ها می باشد. داروی ضد خارش برای اندام ها خارجی نیز مناسب است.


برای درمان با استفاده از کرم، کرم یا شیاف را بر روی اپلیکاتور قرار دهید. سپس آن را به داخل مهبل (واژن) (بر طبق دستورالعمل های نوشته شده روی بسته) وارد کنید.


ماست
ماست ماده غذایی پروبیوتیک است. این ماده حاوی باکتری زنده مانند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است. پروبیوتیک به حفظ تعادل باکتری مخمر در بدن کمک می کند.


مطالعات نشان می دهد پروبیوتیک ها در برابر کاندیدا آلبیکانس موثر هستند. بسیاری از خانم ها ماست می خورند و یا برای تسکین علائم عفونت قارچی واژن ماست را بر روی واژن قرار می دهند.


بوریک اسید
اسید بوریک یک ضد عفونی کننده است. این ماده برای درمان عفونت مزمن قارچی واژن و یا عفونت های قارچی که به دیگر درمان ها مقاوم هستند، مناسب است.


با توجه به مطالعه 2009، اسید بوریک موضعی برای درمان عفونت های واژن مناسب است. برخی از وب سایت های سلامت اذعان می کنند شیاف واژن بوریک اسید نیز در درمان عفونت قارچی واژن موثر است. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید اسید بوریک به عنوان یک درمان موثر مورد نیاز است. این داروی با نسخه پزشک در دسترس است، اما به عنوان یک درمان خانگی نیز استفاده می شود.


توجه: اسید بوریک سمی است و اگر به مقدار کافی جذب شود می تواند به نارسایی حاد سیستم گردش خون، صدمه به کلیه، یا مرگ منجر شود. آن را بر روی پوست زخم شده استفاده نکنید و یا به صورت خوراکی مصرف نکنید. اگر حامله هستید هرگز از اسید بوریک استفاده نکنید.


روغن پونه کوهی
روغن پونه کوهی که برای درمان عفونت قارچی مورد استفاده قرار می گیرد همان پونه کوهی که به عنوان ادویه استفاده می شود نیست. روغن پونه کوهی باید از پونه وحشی، و یا مرزنجوش تهیه شود. این روغن حاوی تیمول و کارواکرول است که ضد قارچ قوی می باشند. در مقابل، پونه کوهی معمول، و یا مرزنجوش، چیزی است که معمولا در بخش ادویه فروشگاه مواد غذایی پیدا می کنید.


یک مطالعه که در مجله بیوشیمی سلولی و ملکولی منتشر شده است نشان می دهد روغن پونه کوهی وحشی رشد کاندیدا آلبیکانس را متوقف و یا کند می کند (بسته به دوز استفاده شده).


توجه: روغن پونه کوهی رقیق کننده طبیعی خون است. اگر خون شما رقیق است یا مشکل لخته شدن خون دارید از آن استفاده نکنید.


روغن نارگیل
روغن نارگیل یک روغن چرب است که از گوشته نارگیل گرفته می شود. این روغن خواص درمانی و خواص ضد قارچی دارد. مطالعات نشان می دهد روغن نارگیل در برابر کاندیدا آلبیکانس موثر است.


برای درمان عفونت قارچی واژن از روغن نارگیل استفاده کنید. روغن نارگیل آلی خالص بخرید. می توانید روغن را به طور مستقیم بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید.


روغن درخت چای
روغن درخت چای اسانسی است که برای کشتن قارچ ها، باکتری ها و ویروس ها استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد شیاف واژینال حاوی روغن درخت چای عفونت واژن را درمان می کند.


پس از درمان عفونت ناحیه تناسلی چه چیزی در انتظار ما است

بیشتر داروهای خانگی در عرض چند روز باعث بهبود بیماری می شود. برخی ممکن است یک هفته طول بکشد. اگر علائم شما را بدتر شد و یا علائم جدید بروز کرد با دکتر خود تماس بگیرید. همچنین اگر خارش مداوم جدا از علائم عفونت قارچی دارید، با دکتر خود تماس بگیرید.
اگر عفونت شما درمان شد اما بعد از مدتی بازگشت با دکتر خود تماس بگیرید. ممکن است به نسخه ای قوی تر نیاز داشته باشید. 

راههای درمان عفونت واژن,درمان گیاهی عفونت واژن

در برخی موارد، نباید خودتان به درمان عفونت قارچی واژن بپردازید و باید به پزشک مراجعه کنید

 
پیشگیری از قارچ پوستی اندام تناسلی
عفونت قارچی واژن اغلب دردناک است. برای جلوگیری از عفونت قارچی از روش های زیر استفاده کنید:

* میزان قند و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید.
*  لباس زیر گشاد پنبه ای بپوشید. قارچ در محیط گرم و مرطوب رشد می کند.
*  مدت زمان طولانی با لباس های خیس یا مایو نباشید.
*  از غوطه ور شدن در حمام آب گرم و حمام آب داغ بپرهیزید.
*  آنتی بیوتیک را فقط وقتی ضروری است مصرف کنید.
*  داخل واژن را با دوش نشویید مگر اینکه دکتر به شما توصیه کرده باشد. از اسپری دئودورانت واژن و لوسیون واژن معطر استفاده نکنید. آنها تعادل باکتریهای خوب و قارچ ها را در واژن از بین می برند.

چه زمانی نیاز است برای قارچ پوستی اندام تناسلی به پزشک مراجعه شود؟
در برخی موارد، نباید خودتان به درمان عفونت قارچی واژن بپردازید. در صورت موارد زیر، قبل از استفاده از داروهای خانگی با دکتر خود تماس بگیرید:

*  قبلا عفونت قارچی واژن نداشته اید. باید دکتر خود را ببینید تا مطمئن شوید عفونت قارچی دارید.
*  مطمئن نیستید عفونت قارچی دارید. ممکن است نوع دیگری از عفونت داشته باشید. نشانه های عفونت قارچی مشابه عفونت های دیگر مانند باکتریال واژینالی و عفونت دستگاه ادراری . درمان هر گونه عفونت به اشتباه باعث بدتر شدن یا گسترش آن می شود.

فکر می کنید عفونت قارچی پیچیده دارید. این عفونت شدید تر است. اگر علائم زیر را همراه با علائم عفونت قارچی داشته باشید عفونت قارچی پیچیده دارید:

*  باردار باشید

*  مبتلا به دیابت باشید

*   سیستم ایمنی بدن شما قوی نباشد

*   علائم شما شدید باشد، مانند شکاف واژن، یا زخم

*  در سال بیش از چهار بار به عفونت قارچی مبتلا شوید

*   از خود درمانی استفاده کرده باشید و علائم بهبود نیافته باشد.

خلاصه درمان عفونت قارچی اندام تناسلی
داروهای خانگی ممکن است باعث درمان عفونت قارچی بشوند یا نشوند. اثر آن ها به فرد، شدت عفونت، و کیفیت درمان بستگی دارد.

 

اگر قبلا عفونت قارچی واژن داشته اید و با موفقیت آن را با داروهای خانگی درمان کرده اید می توانید دوباره امتحان کنید. به خاطر داشته باشید، که هر محصولی، طبیعی یا غیرطبیعی، ممکن است پوست واژن را تحریک کند. در صورت حساسیت باید مصرف دارو را متوقف کرده و با دکتر خود تماس بگیرید.

منبع:  ooma.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------