فولیکول تخمدان چیست؟راههای تقویت فولیکول تخمدان, دلایل رشد نکردن فولیکول تخمدان

فولیکول تخمدان چیست

فولیکول یک کیسه کوچک و پر از مایع در تخمدان که حاوی یک تخم نابالغ است. هزاران فولیکول در تخمدان ها وجود دارد. هنگامی که یک تخمک در طول چرخه قاعدگی یک زن بالغ می شود ، فولیکول شکسته می شود و تخمک را از تخمدان برای لقاح احتمالی آزاد می کند.

فولیکول چیست؟

فولیکول تخمدان کیسه ای پر از مایع است که حاوی تخم نابالغ یا تخمک است. این فولیکول ها در تخمدان ها یافت می شوند. در طی تخمک گذاری ، یک تخمک بالغ از یک فولیکول رها می شود. در حالی که چندین فولیکول در هر چرخه شروع به رشد می کنند ، به طور طبیعی فقط یک فولیکول تخمک گذاری می کند. 

 

فولیکولهایی که تخمک بالغ را جدا نمی کنند از هم پاشیده می شوند. حدود 99٪ از فولیکولهای تخمدان از هم پاشیده می شوند و هرگز به اندازه کافی بزرگ نمی شوند تا تخمک را آزاد کنند. 

 

فولیکولهای آنترال چیست؟

از لحاظ تئوری، اگر بدانید چه تعداد فولیکول در داخل تخمدان وجود دارد، می توانید یک ایده از تعداد تخمک داشته باشید. شمارش تعداد فولیکول ها در تخمدان ها غیرممکن است زیرا خیلی کوچک هستند. اما ، هنگامی که یک فولیکول به مرحله خاصی رسید ، می توان آن را از طریق سونوگرافی مشاهده کرد.

 

فولیکول ها از مرحله بسیار کوچک شروع می شوند. تمام فولیکول ها در تخمدان به عنوان فولیکول های اولیه شروع می شوند. یک فولیکول اولیه فقط 25 میکرومتر است که 0.025 میلی متر است و دیدن آن با چشم غیر مسلح غیرممکن است ، چه برسد به اینکه در سونوگرافی دیده شوند. هر روز ، فولیکولهای اولیه توسط سیگنالهای هورمونی بیدار می شوند و شروع به رشد می کنند. تا زمانی که آنها به حیات خود ادامه دهند و بزرگ و بزرگتر می شوند.

 

یکی از آن مراحل ، مرحله سوم است. در این مدت ، فولیکول حفره پر از مایعات به نام آنتروم را بدست می آورد ، به فولیکولهای دارای آنتروم " فولیکولهای آنترال " گفته می شوند و قطر آن بین 2 تا 10 میلی متر است. از نظر برخی ، یک فولیکول آنتروم که اکنون 5 میلی متر است 200 برابر بزرگتر از یک فولیکول اولیه است.

 

فولیکولهای آنتروم با سونوگرافی قابل مشاهده هستند. تحقیقات نشان داده است که تعداد فولیکولهای آنتروم فعال در تخمدان ها با تعداد احتمالی تخمکهای باقی مانده ارتباط دارد. هنگامی که تعداد کمی از فولیکول های آنترال روی تخمدان ها در حال رشد هستند ، احتمالاً ذخایر تخمدان کم است.

 

فولیکولهای آنترال سطح بالاتری از هورمون موسوم به هورمون ضد مولر (AMH) تولید می کنند که در خون گردش می کند. اندازه گیری سطح AMH از طریق آزمایش خون روش دیگری برای ارزیابی ذخایر تخمدان است.

 

راههای تقویت فولیکول تخمدان, دلایل رشد نکردن فولیکول تخمدان

تشخیص فولیکول تخمدان و سیکل سونوگرافی

 

نقش فولیکولها در چرخه قاعدگی :

چرخه قاعدگی شما به دو قسمت اصلی تقسیم می شود: مرحله فولیکولار و مرحله لوتئال . در مرحله فولیکول ، فولیکول ها در مرحله سوم رشد استخدام شده و فرآیندی را شروع می کنند که در نهایت منجر به تخمک گذاری خواهد شد.

 

در حالی که چندین فولیکول در این دوره شروع به کار می کنند ، تنها یک (یا دو) به بلوغ کامل می رسند و یک تخمک رها می کنند. اگر داروهای باروری مصرف می کنید ، ممکن است چندین فولیکول به مرحله تخمک گذاری برسند.

 

فولیکول ها خودشان مسئول این موارد هستند:

تغذیه و محافظت از تخمک از طریق تخمک گذاری انجام می شود.

 ترشح هورمونهای مهم تولید مثل

 بعد از تخمک گذاری ، تبدیل به جسم لوتئوم می شود که هورمون های پروژسترون و استروژن را آزاد می کند.

 

مرحله فولیکولار چرخه قاعدگی :

مرحله فولیکولی چرخه شما از روز اول پریود شما شروع می شود. قاعدگی ، آزاد شدن بدن از بافت آندومتر است. در پایان دوره شما ، لایه رحم نازک خواهد شد. پس از تخمک گذاری مجدد پوشش رشد کرده و ضخیم تر می شود.

 

اما قبل از این اتفاق، در دوره شما تخمدان ها، تخمک بعدی را برای تخمک گذاری آماده می کنند. بین پنج تا شش فولیکول در تخمدان شما شروع به رشد می کند. هورمون FSH (هورمون تحریک کننده فولیکول) توسط غده هیپوفیز تولید و منتشر می شود. این هورمون است که باعث رشد فولیکول ها می شود.

 

با افزایش اندازه فولیکول ها ، استروژن بیشتری آزاد می کنند. سطوح بالاتر استروژن غده هیپوفیز را آهسته می کند تا تولید FSH کند شود. حتی اگر شما با پنج یا شش فولیکول شروع کرده باشید ، فقط یک (و گاهی اوقات دو) فولیکول به بلوغ می رسند. سطح پایین تر FSH باعث می شود که فولیکول های کوچکتر آهسته تر رشد کنند و یا حتی رشد آنها را متوقف کنند ، در حالی که فولیکول بزرگتر رشد خود را ادامه می دهد.

 

سرانجام ، یک فولیکول غالب می شود. دیگران متوقف می شوند و می میرند. هنگامی که فولیکول به حداکثر اندازه خود نزدیک می شود ، استروژن بیشتری نیز آزاد می کند. 

 

مقادیر بسیار زیاد استروژن باعث تولید غده هیپوفیز و تولید LH یا هورمون لوتئینه کننده می شود. این فولیکول را فشار می دهد تا آخرین مراحل رشد خود را انجام دهد. سرانجام ، فولیکول باز می شود و یک تخمک رها می کند. این لحظه تخمک گذاری است. 

 

راههای تقویت فولیکول تخمدان, دلایل رشد نکردن فولیکول تخمدان

فولیکول تخمدان

 

فولیکولوژنز: مراحل توسعه فولیکول 

ممکن است فکر کنید که رشد فولیکول در مرحله چرخه قاعدگی شروع و پایان می یابد ، اما این طور نیست. چرخه عمر کامل فولیکولار قبل از تولد یک فرد ، هنگامی که تخمدان ها برای اولین بار در جنین در حال رشد ایجاد می شوند ، شروع می شود.

 

در این زمان تخمدان ها فقط شامل فولیکول های اولیه هستند. در هر مرحله از رشد فولیکول ، بسیاری از فولیکول ها رشدشان متوقف می شود و می میرند.

 

مراحل فولیکولژنز عبارتند از:

فولیکول بدوی : مرحله ای که تمام فولیکول ها در تخمدان های یک نوزاد ایجاد می شوند.

 

فولیکول های اولیه : هر روز چند فولیکول بدوی به مرحله فولیکول اولیه منتقل می شود و از بلوغ شروع می شود و تا یائسگی ادامه می یابد.

 

فولیکول های ثانویه : این مرحله شامل اضافه شدن سلولهای بدن است ، که باعث ترشح هورمون ها می شوند.

 

فولیکولهای سوم : همچنین به عنوان فولیکولهای آنترال شناخته می شوند، فولیکولهایی که حاوی یک حفره پر از مایع هستند به نام آنتروم. فولیکول ها در این مرحله از طریق سونوگرافی ترانس واژینال قابل مشاهده هستند.

 

فولیکول گرافیان : یک فولیکول به اندازه کافی بزرگ برای تخمک گذاری. فقط یک یا دو فولیکول سوم در هر چرخه تا تخمک گذاری بالغ می شوند.

 

جسم زرد: دیگر فولیکولی وجود ندارد. از فولیکول آزاد که یک تخمک را آزاد می کند ، توسعه می یابد.

 

اندازه فولیکول :

اندازه فولیکول برای بارداری در مواردی که زنان تحت درمان های ناباروری قرار می گیرند، اهمیت پیدا دارد. اگر تحت درمان باروری قرار دارید، پزشک ممکن است از طریق سونوگرافی، رشد فولیکول را کنترل کند. در طول این سونوگرافی ها ، تعداد فولیکول های در حال توسعه شمارش خواهد شد و آنها نیز اندازه گیری می شوند.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------