انواع نوار بهداشتی؛ کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟انواع نوار بهداشتی, قیمت انواع نوار بهداشتی

انتخاب نوار بهداشتی مناسب برای دوران قاعدگی شما مهم است

 

معرفی انواع نوار بهداشتی 

نوار بهداشتی یکی از مهم‌ترین لوازم بهداشتی مورد استفاده بانوان در دوران قاعدگی است. با توجه به تنوع انواع نوار بهداشتی، انتخاب نوار بهداشتی مناسب می‌تواند کمی دشوار باشد. در این مقاله از بیتوته به بررسی انواع نوار بهداشتی موجود در بازار و راهنمای انتخاب نوار بهداشتی مناسب می‌پردازیم. 

زنان در طول دوره قاعدگی از نوار بهداشتی استفاده می کنند. دوره قاعدگی زمانی است که یک زن به مدت 5 تا 7 روز خونریزی می کند و همچنین با تغییرات هورمونی در بدن خود مواجه می شود. او قبل، در حین و بعد از دوره قاعدگی با مشکلات زیادی روبرو می شود. نوار بهداشتی نوعی محصولات بهداشتی زنانه است که به صورت خارجی در طول دوره قاعدگی به جز تامپون و کاپ قاعدگی استفاده می شود. علاوه بر استفاده از این نوارها در دوران قاعدگی، از آنها پس از زایمان، بهبودی بعد از جراحی زنان، سقط جنین و بعد از سقط جنین نیز استفاده می شود. زنان باید در طول دوره قاعدگی بسته به میزان خونریزی از واژن، چندین بار این پدها را عوض کنند.

 

مدیریت دوره‌های ماهانه امروزه برای زنان با وجود محصولات متنوعی که در اختیارشان قرار دارد، بسیار آسان‌تر شده است. با این حال، وقتی به نوار بهداشتی فکر می کنیم، نمی توانیم فراتر از محصولاتی که در مغازه های اطراف خود پیدا می کنیم، فکر کنیم. بسیاری از زنان هنوز نمی دانند چه نوع نوار بهداشتی در بازار موجود است.

 

اکنون، درک گزینه هایی که داریم ضروری است زیرا این امر نه تنها باعث راحتی و بدون استرس در دوران قاعدگی می شود، بلکه به ما امکان می دهد محصولاتی را انتخاب کنیم که متناسب با نیازهای ما باشد. بنابراین، بدون مقدمه، بیایید نگاهی به انواع نوار بهداشتی موجود، نحوه دور انداختن آنها و نحوه انتخاب نوع مناسب آنها داشته باشیم. 

 

انواع نوار بهداشتی, قیمت انواع نوار بهداشتی

نوار بهداشتی در انواع مختلفی برای پاسخگویی به نیازهای مختلف موجود است

 

معرفی انواع نوار بهداشتی

انتخاب نوع مناسب نوار بهداشتی بستگی به میزان خونریزی، راحتی مورد نظر و فعالیت هایی دارد که فرد در دوران قاعدگی قصد انجام آنها را دارد. از پدهای بسیار نازک گرفته تا پدهای ماکسی و یکبار مصرف، در اینجا انواع نوار بهداشتی وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید:

 

نوار بهداشتی معمولی:

این پدها برای روزهای با خونریزی متوسط طراحی شده اند، یعنی نه خیلی کم و نه خیلی زیاد. آنها تعادل کاملی بین جذب و ضخامت ایجاد می کنند و آنها را برای استفاده روزانه در دوران قاعدگی مناسب می کنند. آنها به طور معمول در برندهای مختلف موجود هستند و می توانند بالدار برای محکم نگه داشتن پد در جای خود یا بدون بال برای کسانی که طراحی ساده را ترجیح می دهند، باشند.

 

نوار بهداشتی شبانه:

این پدهای شبانه به طور خاص برای استفاده در شب طراحی شده اند. آنها معمولاً بلندتر و جاذب تر از پدهای معمولی هستند و در هنگام خواب با ایجاد پوشش و محافظت بیشتر از نشت کردن خونریزی جلوگیری می کنند. اگر شما فردی هستید که در طول شب خونریزی شدیدتری دارید یا به محافظت بیشتری نیاز دارید، همیشه می توانید از پدهای شبانه استفاده کنید. آنها می توانند راحتی بیشتری را برای شما فراهم کرده و خوابی بدون نگرانی را به ارمغان بیاورند.

 

نوار بهداشتی بسیار نازک:

این پدها برای نازک و نامحسوس بودن در عین حال ارائه جذب موثر طراحی شده اند. آنها برای زنانی طراحی شده اند که به دنبال جایگزینی شیک تر و راحت تر به جای گزینه های ضخیم تر هستند. با وجود طراحی باریک، آنها جذب موثر و محافظت قابل اعتمادی را برای روزهای با خونریزی سبک تا متوسط ​​فراهم می کنند.

 

نوار بهداشتی ماکسی:

پدهای ماکسی از پدهای معمولی و بسیار نازک ضخیم تر بوده و جذب بالاتری دارند و پوشش بیشتری را ارائه می دهند. آنها برای زنانی طراحی شده اند که خونریزی شدید قاعدگی را تجربه می کنند و همچنین به طور کلی در ابتدای دوره قاعدگی که به طور معمول خونریزی شدیدتر از روزهای دیگر است مفید هستند. اما مانند سایر پدها، پدهای ماکسی ممکن است با بال یا بدون بال عرضه شوند، بال ها فلپ هایی هستند که به ثابت نگه داشتن پد در جای خود کمک می کنند.

 

انواع نوار بهداشتی, قیمت انواع نوار بهداشتی

نوار بهداشتی یکی از مهم‌ترین لوازم بهداشتی مورد استفاده بانوان

 

پنتی لاینر (پد روزانه):

این پنتی لاینرها پدهای سبک وزنی هستند که برای خونریزی بسیار سبک قاعدگی یا ترشحات زنان طراحی شده اند. آنها در مقایسه با نوار بهداشتی معمولی باریک تر و کم جاذب تر هستند. آنها همچنین در جلوگیری از لکه شدن لباس زیر شما در برابر لکه های اولیه که اکثر زنان در ابتدای یا انتهای دوره قاعدگی می توانند تجربه کنند، مفید هستند. فقط این نیست! پنتی لاینرها همچنین می توانند برای تمیز نگه داشتن شورت شما در برابر ترشحات روزانه استفاده شوند.

 

پدهای بهداشتی قابل استفاده مجدد

یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای پدهای یکبار مصرف، پدهای بهداشتی قابل استفاده مجدد هستند که معمولاً از پارچه قابل شستشو و جاذب ساخته شده اند. این بدان معناست که این نوع پدها را می توان چندین بار استفاده کرد. اکثر پدهای قابل استفاده مجدد از پنبه، بامبو یا کنف ساخته شده اند. اما درست مانند هر پد دیگری، آنها نیز در اندازه های مختلف و با سطوح جذب متفاوتی عرضه می شوند. پدهای بهداشتی قابل استفاده مجدد برای کسانی که به دنبال کاهش ضایعات زیست محیطی هستند، انتخابی پایدار هستند. همه کاری که شما باید انجام دهید این است که پدها را بشویید و دوباره استفاده کنید.

 

پدهای بهداشتی قابل تجزیه زیستی

پدهای بهداشتی قابل تجزیه در طبیعت جایگزینی سازگار با محیط زیست برای پدهای پلاستیکی سنتی هستند. آنها با استفاده از موادی طراحی شده اند که به طور طبیعی و به راحتی در طول زمان تجزیه می شوند. آنها از الیاف طبیعی ساخته شده اند و عمدتا بدون مواد شیمیایی، پارابن و رنگ مصنوعی هستند.

 

پدهای بهداشتی بدون حساسیت

پدهای بهداشتی بدون حساسیت به طور کلی برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به عفونت های پوستی و بثورات طراحی شده اند. این پدها اغلب از مواد قابل تنفس و راحت تری ساخته شده اند که فوق العاده نرم روی پوست هستند. این پدهای بدون حساسیت دارای یک لایه رویی پنبه ای شکل و بسیار جاذب هستند.

 

پدهای بهداشتی زایمان

اکثر مادران جدید، پس از زایمان، خونریزی پس از زایمان را تجربه می کنند. بنابراین، آنها باید از پدهای بهداشتی زایمان استفاده کنند که به طور معمول برای مدیریت این نوع خونریزی طراحی شده اند. این پدهای بهداشتی زایمان بلندتر، ضخیم تر و جاذب تر از پدهای بهداشتی معمولی هستند. آنها همچنین به گونه ای طراحی شده اند که علاوه بر 100% بدون حساسیت بودن، بسیار نرم و فوق العاده راحت برای مادر باشند.

 

انواع نوار بهداشتی, قیمت انواع نوار بهداشتی

برای اطمینان از تناسب امن و راحت، نوار بهداشتی خود را به درستی قرار دهید

 

نحوه استفاده از نوار بهداشتی

برای رعایت بهداشت و حمل آسان، اکثر نوار بهداشتی ها به صورت جداگانه بسته بندی می شوند. اما اگر برای اولین بار از نوار بهداشتی استفاده می کنید، استفاده از آن ممکن است کار دشواری به نظر برسد. نگران نباشید! برای استفاده از نوار بهداشتی این مراحل را دنبال کنید.

 

1. دستان خود را بشویید : برای حفظ بهداشت، قبل و بعد از دست زدن به پد، شستن دست ها توصیه می شود. بنابراین حتما دست های خود را بشویید.

 

2. بسته بندی را باز کنید : ابتدا پد را از بسته خارج کرده و بسته بندی آن را در صورت وجود باز کنید. سپس، قسمت پشتی وسط را جدا کرده و پد را از قسمت چسب دار روی لباس زیر خود بچسبانید. سپس، کاغذ را از بال ها جدا کرده و بال ها را دور لبه های لباس زیر خود بپیچید تا مطمئن شوید پد شما به طور ایمن قرار گرفته است.

 

3. به طور مرتب عوض کنید : اطمینان حاصل کنید که پد خود را به طور مرتب، بسته به میزان خونریزی، حداقل هر 5-6 ساعت یکبار عوض کنید.

 

نحوه دور انداختن نوار بهداشتی در خانه

درست مانند استفاده از پد، دور انداختن نوار بهداشتی کار سختی نیست. با این حال، در حین انجام این کار نکاتی وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید.

 

پیچیدن پد : هنگامی که می خواهید پد را عوض کنید، آن را از لباس زیر خود جدا کرده و آن را در دستمال کاغذی، روزنامه یا بسته بندی پد بعدی خود بپیچید. برخی از پدها حتی با کیسه های یکبار مصرف بهداشتی نیز عرضه می شوند.

 

 استفاده از سطل زباله مخصوص : بعد از پیچیدن، آن را در سطل زباله یا سطل مخصوص دور ریختن بهداشتی بیندازید. اگر سطل زباله مخصوص ندارید، می توانید از سطل زباله معمولی استفاده کنید. اما مطمئن شوید که سطل زباله درب دار است تا بهداشت رعایت شود و بو به حداقل برسد.

 

 انداختن در توالت ممنوع : هرگز نوار بهداشتی خود را در توالت سیفون نکنید زیرا می تواند آن را مسدود کرده و باعث مشکلات جدی لوله کشی شود. همیشه مطمئن شوید که پدهای خود را هنگام دور ریختن در سطل زباله، چه در خانه و چه در هر مکان دیگری، دور می اندازید.

 

انواع نوار بهداشتی, قیمت انواع نوار بهداشتی

انتخاب نوع مناسب نوار بهداشتی بستگی به میزان خونریزی و فعالیت ها دارد

 

نحوه انتخاب نوار بهداشتی

انتخاب نوار بهداشتی مناسب می تواند گیج کننده باشد. در اینجا، کار را برای شما آسان کرده ایم! انتخاب پد مناسب شامل در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند میزان خونریزی، راحتی، ترجیح و سبک زندگی شما می شود.

 

با توجه به میزان خونریزی خود، یک نوار بهداشتی انتخاب کنید. برای خونریزی متوسط از پدهای معمولی، برای خونریزی زیاد از پدهای ماکسی و برای خونریزی سبک از پدهای بسیار نازک استفاده کنید. می توانید پدها را براساس طول آنها، به خصوص برای استفاده در شب انتخاب کنید.

 

می توانید بین پدهای بالدار و بدون بال انتخاب کنید. به طور معمول، بال ها به نگه داشتن پدها در جای خود کمک کرده و از نشت جلوگیری می کنند. برخی از پدها از مواد قابل تنفس ساخته شده اند، در حالی که برخی دیگر ممکن است لایه رویی نرم تری داشته باشند. آنچه باعث راحتی شما می شود را انتخاب کنید.

 

می توانید بین پدهای یکبار مصرف یا قابل استفاده مجدد انتخاب کنید. پدهای قابل استفاده مجدد عموماً از مواد قابل شستشو ساخته شده اند و می توانند دوباره مورد استفاده قرار گیرند، در حالی که پدهای یکبار مصرف فقط یک بار قابل استفاده هستند.

 

انواع نوار بهداشتی, قیمت انواع نوار بهداشتی

دانستن نحوه صحیح دفع نوار بهداشتی مهم است

 

سوالات متداول انواع نوار بهداشتی

1. کدام نوع پد برای دوران قاعدگی بهتر است؟

انواع مختلفی از پدها در بازار موجود است. بسته به ترجیح و انتخاب خود می توانید از پدهای معمولی، بسیار نازک، ماکسی، قابل استفاده مجدد یا قابل تجزیه زیستی استفاده کنید.

 

2. کدام پد برای افراد مبتدی بهتر است؟

انواع مختلفی از پدها برای افراد مبتدی موجود است. بسته به میزان خونریزی و ترجیح خود، می توانید از پدهای معمولی، بسیار نازک، ماکسی یا حتی یک پد قابل استفاده مجدد انتخاب کنید.

 

3. آیا می توانم 12 ساعت از پد استفاده کنم؟

استفاده از پد به مدت 12 ساعت به دلایل بهداشتی ایده آل نیست. برای جلوگیری از بوی بد، نشتی و عفونت های احتمالی، پد بهداشتی خود را هر 4-6 ساعت یکبار عوض کنید. راحتی و سلامت خود را در اولویت قرار دهید.

 

4. کدام پدها بی خطر هستند؟

برای داشتن یک دوره قاعدگی راحت و بدون نگرانی، از پدهایی که بدون عطرهای مصنوعی و مواد شیمیایی مضر مانند گوگرد، پارابن، کلر و لاتکس هستند، استفاده کنید

 

سخن پایانی 

نوار بهداشتی محصولی ضروری برای زنان در دوران قاعدگی است. با این حال، انتخاب نوع مناسب نوار بهداشتی می تواند گیج کننده باشد. هنگام انتخاب نوار بهداشتی، باید عوامل مختلفی مانند میزان خونریزی، راحتی، ترجیح و سبک زندگی خود را در نظر بگیرید.

انواع مختلفی از نوار بهداشتی در بازار موجود است، هنگام انتخاب نوار بهداشتی، مهم است که سطح راحتی خود را در نظر بگیرید. برخی از زنان نوار بهداشتی با بال را ترجیح می دهند، در حالی که برخی دیگر نوار بهداشتی بدون بال را ترجیح می دهند. برخی از زنان نوار بهداشتی با رویه نرم را ترجیح می دهند، در حالی که برخی دیگر نوار بهداشتی با رویه مشبک را ترجیح می دهند.

 

مهم است که نوار بهداشتی خود را به طور مرتب عوض کنید تا از نشت و بوی بد جلوگیری شود. به طور کلی، باید هر 4 تا 8 ساعت یکبار نوار بهداشتی خود را عوض کنید. اگر خونریزی شدیدی دارید، ممکن است لازم باشد نوار بهداشتی خود را بیشتر عوض کنید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 آنچه بانوان باید بدانند

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------