انواع بوی واژن و بررسی علل و راه‌های درمان آن‌هاانواع بوی واژن, بوی واژن قبل پریود, بوهای واژن

بوهای واژن برای هر خانمی متفاوت و خاص است

 

انواع بوی واژن: علل و درمان 

همانطور که می‌دانید، بوی واژن یکی از مشکلات شایعی است که ممکن است علت ایجاد ناراحتی و شرمساری برای بسیاری از زنان باشد. برای درمان این مشکل، شناخت انواع بوی واژن و علت آن‌ها امری بسیار مهم است. در این مقاله از بیتوته به بررسی انواع بوی واژن، علل آن‌ها و راه‌های درمان آن‌ها پرداخته می‌شود تا شما بتوانید با آگاهی بیشتری به درمان این مشکل پرداخته و از زندگی بهتری برای خودتان لذت ببرید.

واژن یک اندام خود تمیز شونده است و ترشحات طبیعی تولید می کند که به حفظ سلامت آن کمک می کند. این ترشحات می تواند بوی کمی تند یا ترش داشته باشد که طبیعی است. با این حال، انواع دیگری از بوی واژن وجود دارد که می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد.  

 

بوهای واژن برای هر خانمی متفاوت و خاص است، زیرا به فلور واژن و عوامل مختلفی مانند سطح هورمون، فعالیت جنسی، رژیم غذایی، عرق، بهداشت جنسی ، وجود عفونت و PH واژن بستگی دارد. در مقاله امروز، انواع مختلف بوی واژن را بررسی می کنیم و به شما می گوییم که باید نگران کدام یک از آنها باشید.

 

بسیاری از انواع مختلف بوی واژن طبیعی هستند. برخی دیگر می توانند در مورد نوعی عدم تعادل در ناحیه تناسلی خود هشدار دهند، و به همین دلیل مهم است که آنها را بشناسیم.

 

بوهای مشابه نان، شیرینی، ماست و فلز طبیعی (و سالم) هستند . با این حال، هنگامی که آنها بوهای قوی یا نامطبوع دارند (مثلا بوی ماهی فاسد)، باید با متخصص زنان برای ارزیابی ناحیه صمیمی مشورت شود.

 

همچنین اگر بو با خارش، سوزش، درد (به خصوص در حین رابطه جنسی)، خونریزی واژینال (غیر مربوط به پریود) یا ترشح غلیظ واژن همراه باشد، ارزیابی پزشکی ضروری است.

 

باور عمومی این است که واژن سالم باید بوی گل بدهد. با این حال، این دور از واقعیت است. محصولات مختلفی که برای پوشاندن بوی طبیعی واژن ایجاد می‌شوند، از نظر پزشکی برای تعادل فلور واژن مضر هستند و می‌توانند مستعد ابتلا به عفونت‌های مختلف باشند.

 

انواع بوی واژن, بوی واژن قبل پریود, تغییر در بوی واژن زنان

عوامل زیادی باعث تغییر در بوی واژن زنان می شود

 

بوی واژن به چه چیزی بستگی دارد؟

طبیعی است که تغییرات جزئی در بوی واژن زنان وجود داشته باشد، زیرا این بو به فلور واژن و pH واژن بستگی دارد. این عناصر را می توان با عوامل متعددی اصلاح کرد.

 

رژیم غذایی یکی از عوامل تاثیرگذار است. مصرف زیاد مرکبات با بوی شیرین مرتبط است، در حالی که مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده و قندها با بوی نان برجسته تر (به دلیل مخمرهای موجود در فلور واژن) مرتبط است.

 

مخاط واژن پوشاننده بسیار غنی از لاکتوباسیل است، میکروارگانیسمی که در ماست نیز وجود دارد. به همین دلیل، بوی ماست در یک واژن سالم بسیار مشخص و معمولی است.

PH واژن کمی اسیدی است، حدود 4.5 و تعادل آن به بدن اجازه می دهد تا فلور واژن را حفظ کند. هنگامی که اصلاح شود و شیوع میکروارگانیسم های خاص بر سایرین وجود داشته باشد، آنگاه ممکن است عفونت رخ دهد.

 

علاوه بر غذا، pH واژن را می توان با رابطه جنسی بدون کاندوم اصلاح کرد. این به این دلیل است که مایع منی دارای pH نسبتا قلیایی (7.2 تا 8) است که PH واژن را تغییر می‌دهد و می‌تواند باعث ایجاد بوهای مختلف واژن پس از رابطه جنسی واژینال شود.

 

از سوی دیگر، بوی عجیب واژن هر خانمی به دلیل غدد آپوکرین ترشح کننده مایعات (عرق) با بوی معمولی است که در کشش جنسی شرکت می کند.

 

انواع بوی واژن, بوی واژن قبل پریود, واژن یک اندام خود تمیز شونده است

واژن یک اندام خود تمیز شونده است

 

عوامل طبیعی که بوی واژن را تغییر می دهند

واژن یک اندام خود تمیز شونده است و بوی طبیعی آن بسته به عوامل مختلفی از جمله:

چرخه قاعدگی : واژن در طول قاعدگی ترشحات بیشتری تولید می کند که می تواند بوی قوی تری داشته باشد.

 

فعالیت جنسی : همچنین می تواند بوی واژن را تغییر دهد.

 

رژیم غذایی : برخی غذاها مانند سیر، پیاز و مارچوبه می توانند بوی عرق و بوی بدن شما را قوی تر کنند. این غذاها همچنین می توانند بر بوی ترشحات واژن شما تأثیر بگذارند.

 

عادات بهداشتی : اگر واژن خود را به طور منظم نشویید، ممکن است اسیدی تر شود که می تواند منجر به بوی قوی تر شود. با این حال، شستشوی بیش از حد می تواند تعادل طبیعی باکتری ها در واژن را نیز مختل کند، که همچنین می تواند منجر به بوی قوی تر شود.

 

سطح استرس : شما هنگامی که استرس دارید، بدن شما عرق بیشتری تولید می کند که می تواند بوی واژن را نیز تغییر دهد.

 

سن: بوی واژن می تواند با افزایش سن تغییر کند.

 

اگر نگران بوی واژن خود هستید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما در رد هر گونه بیماری زمینه ای کمک کنند و در مورد نحوه تمیز و سالم نگه داشتن واژن خود به شما توصیه کنند.

 

انواع بوی واژن, بوی واژن قبل پریود, واژن انواع بوی مختلفی دارد

واژن انواع بوی مختلفی دارد

 

انواع بوی واژن

بوی واژن طبیعی است، اما باید از تغییراتی که می تواند به عنوان مثال در مورد عفونت های احتمالی هشدار دهد، آگاه باشید.

 

بوی ماست

بوی ماست در واژن یک عطر ترش یا تخمیر شده است. همانطور که در بالا ذکر شد به دلیل وجود لاکتوباسیل ها ایجاد می شود.

 

بوی فلز یا مس

بوی فلز در زمان قاعدگی و چند روز بعد از آن مشخص است. این ماده با تغییر در pH واژن و خون به دلیل محتوای آهن آن تولید می شود. بوی فلز نیز می تواند به دلیل خونریزی خفیف بعد از رابطه جنسی، خشکی واژن یا رابطه جنسی شدید همراه با ساییدگی های جزئی ایجاد شود.

 

بوی عرق

اگرچه بوی خوشایند کمتری دارد، اما با ترکیبی از عرق کشاله ران و باکتری های واژن مرتبط است. این یک وضعیت پزشکی نیست و با رعایت بهداشت بهبود می یابد. این بو با استرس عاطفی همراه است که می تواند باعث افزایش ترشح غدد عرق شود.

 

بوی مواد شیمیایی، آمونیاک یا محصولات پاک کننده

مشابه سفید کننده یا آمونیاک، این بو ممکن است به دلایل مختلفی باشد. مثلا ادرار حاوی اوره (محصول جانبی آمونیاک) است که می تواند در اطراف فرج یا در لباس زیر جمع شود. در شرایط کم آبی، می تواند با تجمع اوره نیز ایجاد شود. واژینوز باکتریایی و تریکومونیازیس نیز می تواند باعث آن شود.

 

بوی شیرین یا شبیه آبجو

بوی شیرین در واژن ممکن است نشان دهنده رشد بیش از حد مخمر (قارچ) باشد. این نوع بوهای واژن شبیه بوی عسل، نان یا کلوچه است.

رشد بیش از حد مخمر باعث عفونت های واژن، به ویژه کاندیدا آلبیکنس (کاندیدیازیس واژن) می شود . همچنین با خارش و سوزش فرج و واژن و ترشحات غلیظ و چسبناک شبیه پنیر یا شیر بریده شده ظاهر می شود.

 

بوی ماهی فاسد

بوی ماهی گندیده اغلب به عنوان یکی از انواع مختلف بوی واژن ایجاد می شود و به دلیل وجود عفونت واژن ناشی از تغییر فلور واژن است. تغییر pH واژن باعث رشد کنترل نشده باکتری می شود که باعث واژینوز باکتریایی می شود.

واژینوز باکتریایی باعث ایجاد بوی بد واژن با ترشحات غلیظ مایل به زرد یا نارنجی، علاوه بر سایر علائم مرتبط مانند خارش، سوزش و سوزش هنگام ادرار می شود.

 

همچنین ممکن است به دلیل عفونت تریکومونیازیس یا تریکوموناس واژینالیس باشد که شایع ترین عفونت مقاربتی قابل درمان است (فقط با یک دوره آنتی بیوتیک). در این حالت بوی ماهی گندیده بیشتر از واژینوز باکتریایی است و ترشحات معمولاً  سبز مایل به خاکستری و کف آلود است.

 

سایر عفونت‌های مقاربتی مرتبط با بوی بد وجود دارند، مانند سوزاک (که باعث افزایش ترشحات واژن، درد زیر شکم و احساس سوزش در هنگام ادرار می‌شود) و کلامیدیا (ترشحات غیرطبیعی واژن همراه با درد در هنگام مقاربت و ادرار).

 

انواع بوی واژن, بوی واژن قبل پریود, بوی گندیدگی واژن

باقی ماندن یک تامپون در داخل کانال واژن باعث بوی گندیدگی می شود

 

بوی گندیدگی

بوی پوسیدگی یا گندیدگی ممکن است به دلیل باقی ماندن یک تامپون در داخل کانال واژن برای چند روز (که شروع به تجزیه شدن می کند) باشد. ممکن است تعجب کنید که بدانید این امر رایج است.

 

تامپون‌هایی که بیش از 8 ساعت در واژن باقی می‌مانند می‌توانند منجر به عفونت بسیار جدی به نام سندرم شوک سمی شوند. این توسط سموم آزاد شده توسط باکتری استافیلوکوکوس اورئوس (که به طور طبیعی در واژن یافت می شود) تولید می شود. ممکن است تب بالا، تشنج، حالت تهوع، استفراغ، گیجی، غش و سرگیجه وجود داشته باشد.

 

بوی بد

سرطان دهانه رحم معمولاً در مراحل اولیه هیچ علامتی ایجاد نمی کند، اما ضایعات ممکن است ترشحات بدبو و همچنین خونریزی غیرطبیعی واژن، درد لگن و درد شکم ایجاد کنند. بوی بد بو همچنین می تواند ناشی از سرطان واژن یا وجود فیستول رکتوواژینال (مستقل رکتوم به واژن) باشد.

 

انواع بوی واژن, بوی واژن قبل پریود, انواع مختلف بوی واژن در زنان

انواع مختلف بوی واژن در زنان متفاوت است

 

آیا همه بوهای واژن باید درمان شوند؟

بوی نامطبوع در واژن نیاز به مشاوره زنان و زایمان دارد، به خصوص اگر با علائم دیگری همراه باشد.

واژن سالم بوی گل نمی دهد. انواع مختلف بوی واژن در زنان متفاوت است و همانطور که گفته شد تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. وقتی بوی فلزی، ترش (مانند ماست)، کمی شیرین یا عرق کرده است، جای نگرانی نیست و نیاز به درمان خاصی ندارد. فقط توصیه می شود که بهداشت ناحیه تناسلی را رعایت کنید.

 

اما اگر علائم دیگری مانند خارش، سوزش، قرمزی، ترشح غیرطبیعی، درد در حین مقاربت و سوزش در هنگام ادرار ظاهر شد، باید برای ارزیابی کانال واژن به متخصص زنان مراجعه کرد.

علت اصلی بوی نامطبوع واژن عفونی است. واژینوز باکتریایی، کاندیدیازیس واژن و سایر عفونت ها را می توان با استفاده از داروهای خوراکی و تخمک های واژن کنترل کرد. با این حال، برای مدیریت صحیح باید به پزشک مراجعه کنید.

 

راههای حفظ سلامت واژن و جلوگیری از بوی بد واژن

در اینجا چند نکته برای کمک به حفظ سلامت واژن و جلوگیری از بوی بد واژن آورده شده است:

لباس زیر نخی بپوشید. پنبه به پوست شما اجازه تنفس می دهد که به جلوگیری از تجمع رطوبت و رشد باکتری ها کمک می کند.

 

لباس زیر خود را روزانه عوض کنید. این به تمیز نگه داشتن واژن و عاری از باکتری کمک می کند.

 

روزانه حمام یا دوش بگیرید. حتماً ولو (قسمت خارجی واژن) خود را با آب و صابون بشویید.

 

از استفاده از صابون ها یا دوش های معطر خودداری کنید. این محصولات می توانند واژن شما را تحریک کرده و آن را مستعد ابتلا به عفونت کنند.

 

اگر دیابت دارید، سطح قند خون خود را کنترل کنید. این به جلوگیری از بوی بد واژن و سایر عوارض دیابت کمک می کند.

 

اگر در مورد بوی واژن نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما در تعیین علت بو کمک کنند و گزینه های درمانی را توصیه کنند. 

 

انواع بوی واژن, بوی واژن قبل پریود, بوی شدید یا نامطبوع واژن

بوی شدید یا نامطبوع واژن، می تواند نشانه عفونت باشد

 

سوالات متداول درباره انواع بوی واژن

1. آیا طبیعی است که واژن من بو داشته باشد؟

بله، طبیعی است که واژن شما بو داشته باشد. واژن یک اندام خود تمیز شونده است و حاوی تعادل سالم باکتری است. این باکتری ها می توانند بوی ملایم و خاکی تولید کنند. با این حال، اگر متوجه بوی شدید یا نامطبوع شدید، می تواند نشانه عفونت باشد.

 

2. برخی از دلایل بوی بد واژن چیست؟

مواردی وجود دارد که می تواند باعث بوی بد واژن شود، از جمله:

واژینوز باکتریایی، عفونت مخمری،تریکومونیازیس،سایر عفونت ها،داروها،عادات بهداشتی،رژیم غذایی،استرس،سن 

 

3. اگر متوجه تغییر بوی واژن شدم چه باید بکنم؟

اگر متوجه تغییر بوی واژن خود شدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند به شما در رد هر گونه بیماری زمینه ای کمک کنند و در مورد نحوه تمیز و سالم نگه داشتن واژن خود به شما توصیه کنند.

 

4. چگونه می توانم از بوی بد واژن جلوگیری کنم؟

چندین کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از بوی بد واژن انجام دهید، از جمله:

- روزی یکبار واژن خود را با آب و صابون ملایم بشویید.

- از استفاده از صابون های معطر، دوش ها یا محصولات بهداشتی زنانه خودداری کنید.

- لباس های گشاد و قابل تنفس بپوشید.

- اگر از نظر جنسی فعال هستید، از کاندوم استفاده کنید.

- برای معاینات منظم به پزشک مراجعه کنید.

 

سخن پایانی انواع بوی واژن

در  این مقاله انواع مختلفی از بوی واژن که ممکن است ایجاد شود و همچنین علل این بوها مورد بحث قرار گرفت. همچنین نکاتی در مورد چگونگی جلوگیری از بوی بد واژن و آنچه که در صورت مشاهده تغییر در بوی واژن خود باید انجام دهید، ارائه شد. همچنین نکاتی در مورد چگونگی جلوگیری از بوی بد واژن و آنچه که در صورت مشاهده تغییر در بوی واژن خود باید انجام دهید، ارائه شد.

اگر متوجه تغییر در بوی واژن خود شدید، مهم است که برای رد هر گونه بیماری زمینه ای به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما همچنین می تواند به شما توصیه کند که چگونه واژن خود را تمیز و سالم نگه دارید. 

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------