سردی رحم چیست و چرا شما به یک رحم گرم نیاز دارید!بیماری های زنان و سردی رحم, درمان سردی رحم در طب سنتی, درمان سردی رحم

سردی رحم در طب سنتی

 

سردی رحم چیست؟ با علائم و درمان های آن آشنا شوید

رحم اندامی گلابی مانند است که در قسمت تحتانی شکم قرار دارد و مسئول عملکردهای تولید مثلی زن، عمدتاً قاعدگی و بارداری است. در نیمه دوم چرخه قاعدگی (مرحله لوتئال)، یک هورمون "گرم کننده" که به نام پروژسترون نیز شناخته می شود، تولید می شود تا دمای بدن را بالا ببرد تا در صورت انجام لقاح، برای کاشت مناسب آماده شود. این دما معمولاً با استفاده از نمودار دمای پایه بدن (BBT) ثبت و نظارت می شود. 

به‌ عنوان یک پزشک طب سنتی، وقتی درباره اجتناب از غذای سرد و خام صحبت می‌کنم، با نگاه متعجب صورت بیمار بسیار آشنا هستم. رژیم های غذایی سرشار از غذای خام و سرد با اصول اصلی طب سنتی چینی مغایرت دارند. تئوری پشت این موضوع این است که بدن در تلاش است تا غذای سرد و خام را تجزیه کند و سپس در تولید چی (انرژی) و خون مشکل دارد. 

 

مصرف منظم غذاهای خام و سرد می‌تواند منجر به مشکلات بدن ما برای داشتن انرژی کافی و همچنین مشکلات متعدد گوارشی شود. اغلب اوقات احساس سرما می کنید یا مرتباً سردی دست ها و پاها را تجربه می کنید. در طب سنتی چینی ما به این "کمبود یانگ" می گوییم، و این معادل کاهش گرما و چی (انرژی) در بدن شما است.

 

انرژی گرم کننده یانگ منشا حرکت خون و چی در سراسر بدن است. همچنین کاتالیزور فرآیندهای تولید مثلی مانند تخمک گذاری و لانه گزینی است. انرژی یانگ، که ماهیتی نشاط‌بخش و حمایت‌کننده دارد، همچنین مسئول بارداری است.

 

کمبود یانگ ممکن است با مشکلات باروری مانند پروژسترون پایین، دمای لوتئال پایین، شکست لانه گزینی، نقص فاز لوتئال، سقط جنین و اندومتریوز مرتبط باشد. برای رشد و نمو یک جنین، آندومتر (پوشش داخلی رحم) به یک منبع خون زیادی از تمام مویرگ هایی که به آن تغذیه می کنند نیاز دارد. «رحم گرم» رحمی است که در آن جریان خون زیادی وجود دارد، برخلاف «رحم سرد» که در آن مویرگ‌ها در اثر سرما منقبض می‌شوند و گرما و منبع خون غنی از مواد مغذی کافی برای حمایت از زندگی تولید نمی‌کنند.

 

بیماری های زنان و سردی رحم, درمان سردی رحم در طب سنتی, درمان سردی رحم

نشانه های سردی رحم زنان 

 

نشانه های سردی رحم

علائم سرد شدن رحم می تواند شامل موارد زیر باشد:

- دوره های دردناک

- خون قاعدگی قرمز تیره همراه با لخته

- دست و پاهای سرد

- کمر درد

- فیبروئید رحم

- اندومتریوز

- ناباروری

 

علت سردی رحم چیست؟

مصرف غذاهای سرد و نوشیدنی های سرد باعث خنک شدن بدن می شود که جریان خون را کند می کند و باعث سرد شدن رحم می شود. این امر به ویژه در ماه های زمستان صادق است. اگر پاهای شما سرد شود، خون در حال گردش در پاهای شما سرد می شود. این خون سرد از پاهای شما عبور می کند و به شکم و رحم شما می رسد و رحم را نیز سرد می کند.

 

نکاتی برای داشتن رحم گرم

• غذاهای سرد و خام را با غذاهای گرم و مغذی که معمولاً در زمستان مصرف می کنید، سوپ مرغ و/یا سبزیجات، آبگوشت استخوان، کاسرول، خورش ها، کاری های ملایم جایگزین کنید. 

 

• نوشیدنی های سرد را حذف کنید حتی در آب و هوای گرم، مصرف منظم نوشیدنی های خنک به یانگ شما آسیب می رساند و بر توانایی شما برای باردار شدن تأثیر می گذارد. به جای آن یک چای زنجبیل خانگی را امتحان کنید. اگر چای خیلی داغ است، بگذارید بماند تا به دمای اتاق برسد.

 

• کف پای خود را گرم نگه دارید. از راه رفتن با پاهای برهنه روی کاشی، بتن یا کف چوبی خودداری کنید. مریدین کلیه در تئوری طب سوزنی، از کف پا منشا می گیرد و تا رحم حرکت می کند. سپس سرمای کف به طور مستقیم به سمت رحم جاری می شود.

 

• اجازه ندهید بدنتان خیلی سرد شود. لباس گرم بپوشید، به خصوص زمانی که در تهویه مطبوع هستید. به گرم نگه داشتن پاها، شکم و کمر خود توجه ویژه ای داشته باشید.

از نشستن مکرر بر روی زمین های سرد خودداری کنید زیرا اجازه می دهید سرما در قسمت پایین تنه و سپس رحم شما نفوذ کند.

 

• در زمان قاعدگی شنا نکنید. در این زمان از ماه دهانه رحم باز است و شما اجازه می دهید سرما مستقیماً وارد رحم شود.

 

• از گیاهان سنتی گرم کننده استفاده کنید. فرمول های گیاهی خارق العاده ای وجود دارد که مخصوص گرم کردن رحم و ساختن یانگ هستند. بسیاری از این فرمول ها برای قرن ها وجود داشته اند.

 

رفع سردی رحم زنان, علت سردی رحم, سردی رحم

سردی رحم و بارداری 

 

سرد شدن رحم چه تاثیری بر باروری دارد؟

از نظر TCM، سرما باعث سستی و رکود می شود در حالی که گرما باعث افزایش گردش خون می شود. به عبارت ساده تر، زمانی که سردی شدید وجود دارد، رشدی وجود نخواهد داشت، که در مورد سیستم تولید مثل ما نیز مشابه است، جایی که رحم سرد نمی تواند رشد بلاستوسیست ها و یا لانه گزینی را تسهیل کند. حتی اگر لانه گزینی وجود داشته باشد، ممکن است احتمال زیادی وجود داشته باشد که به رشد خود ادامه ندهد و منجر به سقط جنین شود.

 

از نظر علم مدرن، نیمه اول چرخه قاعدگی فاز فولیکولی است که در آن استروژن غالب است و پس از تخمک گذاری در فاز لوتئال، پروژسترون غالب می شود و دمای پایه بدن زن (BBT) افزایش می یابد.

 

این با یین و یانگ چرخه مرتبط است و زمانی که BBT در مرحله لوتئال افزایش می یابد، فاز یانگ چرخه در نظر گرفته می شود. براساس اصول تئوری یین یانگ، یانگ انرژی گرمایی است که جریان خون را هدایت می کند و به عنوان یک کاتالیزور برای تخمک گذاری و لانه گزینی عمل می کند. این بدان معناست که در این مرحله، افزایش پروژسترون و دمای بدن بهترین شرایط را برای لانه گزینی جنین بارور شده فراهم می کند.

 

کمبود یانگ کلیه اغلب منجر به فاز لوتئال ناکافی می شود، قرائت BBT در فاز دوم آنطور که باید بالا نیست، یا دما برای مدت طولانی بالا نمی ماند. این وضعیتی است که به عنوان نقص فاز لوتئال شناخته می شود. نقص فاز لوتئال هم با ناباروری و هم با سقط زودرس همراه است.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------