فواید و عوارض بخور دادن به واژنبخور واژینال, بخار دادن به رحم, فواید بخور دادن به واژن

بخور واژینال

 

آشنایی با فواید و عوارض بخار دادن واژن 

بخار دادن واژن امروزه به عنوان یک روش درمانی شناخته می شود، البته این روش از دیرباز وجود داشته اما در حال حاضر در مراکز ماساژ از آن به عنوان یکی از موارد درمانی استفاده می شود. واژن می تواند تحت تاثیر قائدگی، تماس جنسی، زایمان و انواع عفونت ها آسیب ببیند، طرفداران روش بخار واژن اعلام کرده اند این روش برای واژن مفید است.

بخار دادن واژن:

بخور واژن که با نام های بخور واژینال، بخور V، حمام بخار واژن، بخور یونی yoni، چای یوک  chai yok و باجوس bajos، نیز شناخته می شود به عنوان روش نوینی جهت جایگزین شدن درمان های پزشکی مطرح شده است.

 

در این روش درمانی افراد برای دریافت بخور روی یک صندلی می نشینند، در حالی که زیر این صندلی ظرفی از آب در حال بخار وجود دارد، بنابراین بخار وارد واژن می شود و می تواند تاثیرات خود را برجای میگذارد. در این روش می توانند از گیاهان دارویی داخل آب نیز استفاده کنند. این روش هزینه هایی را به دنبال دارد. شاید برای شما جالب باشد که این اختراع حق ثبت را نیز دریافت کرده است. 

 

 بخور واژینال, نحوه بخار دادن واژن, بخور دادن به واژن

خواص بخار دادن به واژن

 

فواید ذکر شده توسط ارائه دهندگان این روش:

ارائه دهندگان این روش اذعان می کنند که بخور دادن به واژن می تواند دارای فوایدی باشد از جمله:

• تمیز کردن واژن

• افزایش قدرت باروری

• درمان اختلالات قاعدگی

• درمان اختلالات مربوط به ارگاسم

• پاکسازی سموم موجود در بدن

 

و ظاهرا این روش می تواند باعث کاهش موارد زیر شود:

• فشار

• افسردگی

• هموروئید

• عفونت ها

• ناباروری

• عدم تعادل هورمونی

• سردرد

• خستگی

• مسائل گوارشی

• درد عمومی

 

لازم به ذکر است که بخور واژن نه تنها این فواید را ندارد بلکه ممکن است سبب تحریک و آسیب به ناحیه واژن شود. با این حال بخور واژن طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده که در ادامه به دلیل این موضوع می پردازیم. 

از طرفی؛ گیاهانی که ممکن است در این روش مورد استفاده قرار بگیرند از دهانه ی کاملا بسته ی رحم که در انتهای واژن است چگونه وارد می شوند.

 

 بخور دادن به واژن, بخار دادن واژن, بخور واژن

بخار دادن به واژن

 

طرفداران و مخالفان بخور واژینال:

گرچه بخور واژن توسط طرفداران طب جایگزین و مراجع غیرعلمی مثل NaturalNews

مطرح شده و متخصصین آنها بر فواید بخور واژن پافشاری می کنند و ادعا دارند که نظرات پزشکان که مبتنی بر شواهد است اهمیت چندانی ندارد، اما هیچ دلیل علمی برای اثبات اثرات مثبت آن بر دستگاه تناسلی بانوان ارائه نشده.

 

با این وجود ۱۴ پزشک از ۱۶ پزشک، یعنی حدود ۸۸ درصد آنها اعلام کرده اند که این روش بی اثر و یا احتمالا مضر است. 

یکی از مهمترین طرفداران این روش درمانی؛ گوینت پالترو بازیگر هالیوود است، او با ارائه ی توصیه های بهداشتی نامناسب سبب انحراف بسیاری از زنان شد. یکی از مواردی که او برای افزایش سلامتی بازگو کرد استفاده از بخور واژن بود او اعلام کرده بود؛ که برای تخلیه انرژی، پاکسازی رحمش و تعادل هورمون های زنانه؛ روی یک صندلی می نشیند و از مادون قرمز و بخور استفاده می کند.

 

همین عامل سبب جذب طرفداران بسیار زیادی به این روش شد. در مقابل پزشکان زیادی با این نظر گوینت پالترو  به شدت مخالفت کردند اعلام کردند که؛ واژن شما فرش نیست که برای تمیز کردنش به بخار نیاز داشته باشید یکی از این مخالفان دکتر راکل دادریک مددکار، دانشیار گروه زنان و زایمان مرکز پزشکی بود که اعلام کرد: بخور دادن واژینال به هیچ وجه مقدور نیست و می تواند واژن یا مهبل زنان را بسوزاند.

 

در مقاله ای که در ژانویه ۲۰۱۷، توسط دکتر ریچی اوتتی ( Ricciotti, M.D) و دکتر هی چون هور (Chun Hur, M.D., M.P.H)، از سردبیران ارشد، Harvard Women's Health Watch تهیه شده، در مورد بخار دادن واژن، به شرح زیر ارائه شده است:

در بخار دادن واژن که اغلب به عنوان بهسازی واژن توصیه می شود واقعیت؛ فقط نشستن بر بالای یک ظرف بخار آب پر از گیاهان مختلف است. این روش در قرون گذشته به عنوان یک روش درمانی مورد استفاده قرار می گرفته اما اخیرا از آن با عنوان اسپا یاد می شود، بنابراین در هیاهوی بازاریابی، ممکن است از فواید بخور واژن صحبت شود از جمله؛ پاک کردن دستگاه تولید مثلی زنان که شامل رحم، واژن، دهانه رحم می شود، درمان اختلالات آن و بهبود وضعیت بارداری.

 

به طور کلی شواهد علمی برای اثبات تاثیرات مثبت این عمل برای واژن وجود ندارد و اعلام می شود که واژن به طور کلی نیازی به تمیز کردن ندارد زیرا واژن به خودی خود می تواند با ترشحاتی که دارد خود را تمیز کند و استفاده از روش های دیگر پاکسازی از جمله دوش واژینال هم دیگر مورد قبول نیست.

 

گروهی از باکتری ها در محیط واژن زندگی می کنند که استفاده از روش های پاکسازی خارجی می تواند تعادل این محیط طبیعی را به هم بریزد در نتیجه احتمال ایجاد بیماری های واژن و عفونت ها را افزایش می دهد. لذا متخصصین زنان و زایمان پیشنهاد می کنند زنان از این روش برای پاکسازی واژن خود استفاده نکنند.

 

 بخار دادن به رحم, فواید بخور دادن به واژن, عوارض بخار دادن واژن, بخور واژینال

سوختگی در اثر بخار دادن به واژن

 

آسیب های احتمالی در صورت بخار دادن واژن:

سوختگی در اثر بخار

پوست واژن ظریف و حساس است و به راحتی می تواند آسیب ببیند. استفاده از آن تحت عنوان هدفی برای یک توده بخار گرم؛ ممکن است باعث سوختگی یا آسیب به واژن شود.

 

عفونت واژن

واژن زنان قرار نیست با بخار تمیز شود. گرمای بیش از حد واژن ممکن است محیط مناسبی را برای رشد باکتری هایی که باعث عفونت های مخمری و سایر عفونت های واژن می شوند فراهم کند.

 

ایجاد عوارض در صورت استفاده در حین بارداری

در صورت بارداری، مشخص نیست که بخار واژینال چگونه بر فرد و یا جنین در حال رشد تأثیر می گذارد. از طرفی دیگر برخی از گیاهان دارویی ممکن است باعث سقط جنین شوند. بنابراین اگر فرد باردار است، نباید از بخار یا گیاهان دارویی روی واژن خود استفاده کنید.

 

واکنش آلرژیک

گیاهان ممکن است طبیعی باشند، اما در عین حال قوی هستند. استفاده موضعی ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود و همه زنان آخرین جایی که می خواهند واکنش آلرژیک داشته باشید واژنشان است.

 

تحریک واژن

در پایان باید اشاره کرد که؛ ارائه کنندگان خدمات بخور واژینال، با افزودن برخی گیاهان طبیعی به حمام بخار واژن، از تاثیرات مثبت ولی ناشناخته داروهای طبیعی به منظور بهره مندی از منافع گزارش کرده اند، از جمله ی این منافع؛ بهبود لذت در طول رابطه جنسی است. گاها این تاثیرات خوشایند ولی ناشناخته و تایید نشده هستند و موجب رضایت مراجعه کنندگان از بخار های واژن می شود.

 

اگر می خواهید بخاردهی واژینال را امتحان کنید، با پزشک خود و یا یک پزشک جایگزین واجد شرایط صحبت کنید تا مزایا و معایب آن برای وضعیت شما را مشخص شود.

 در صورتی که برای کاهش درد قاعدگی می خواهید از این روش استفاده کنید، می توانید به روش های جایگزین نیز فکر کنید. شما می توانید از یک بطری آب گرم در ناحیه لگن خود استفاده کنید و یک فنجان چای گیاهی گرم بنوشید.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------