علایم و درمان بیماری بواسیر داخلیعلائم بواسیر داخلی چیست,علائم بواسیر داخلی

بیماری بواسیر داخلی

 

 علائم و راههای درمان بواسیر

بواسیر معمولاً به دلیل افزایش فشار به دلیل بارداری، اضافه وزن یا فشار آوردن در حین حرکات روده ایجاد می شود. در دوران میانسالی، بواسیر اغلب به یک شکایت مداوم تبدیل می شود.

بواسیر چیست؟

به یک معنا، همه بواسیر (یا شمع) دارند ، یعنی خوشه های بالش مانند رگ هایی که درست در زیر غشاهای مخاطی و در پایین ترین قسمت راست روده و مقعد قرار دارند. حالتی که اکثر ما بواسیر (یا شمع) می نامیم ، هنگامی ایجاد می شود که آن وریدها متورم و منبسط می شوند ، مانند رگ های واریسی در پاها.

 

بواسیر دو نوع است: بواسیر داخلی که در راست روده پایین اتفاق می افتد و بواسیر خارجی که در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد می شود. 

 

علائم بواسیر داخلی چیست,علائم بواسیر داخلی

بواسیر را می توان معمولاً از طریق یک شرح حال پزشکی و معاینه فیزیکی تشخیص داد

 

چه عواملی باعث ایجاد بواسیر می شوند؟

به طور سنتی ، بواسیر با یبوست مزمن، فشار آوردن هنگام دفع مدفوع و نشستن طولانی مدت در توالت همراه است همه اینها با جریان خون از منطقه به داخل و خارج از آن تداخل می کند و باعث جمع شدن عروق و بزرگ شدن آن می شود. همچنین بواسیر در دوران بارداری ، هنگامی که رحم بزرگ می شود روی وریدها فشار می آورد ، رایج است.

 

تشخیص بواسیر

بواسیر را می توان معمولاً از طریق یک شرح حال پزشکی و معاینه فیزیکی تشخیص داد. بواسیر خارجی به طور کلی آشکار است ، به خصوص اگر لخته خون ایجاد شده باشد. پزشک شما ممکن است معاینه رکتال دیجیتال را برای بررسی خون در مدفوع انجام دهد. پزشک همچنین ممکن است کانال مقعدی را با آنوسکوپ ، یک لوله پلاستیکی کوتاه که با روشنایی در راست روده قرار داده شده ، معاینه کند. اگر شواهدی از خونریزی مقعدی یا خون میکروسکوپی در مدفوع وجود داشته باشد ، ممکن است سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی انعطاف پذیر برای رد سایر دلایل خونریزی ، مانند پولیپ روده بزرگ یا سرطان ، به ویژه در افراد بالای 45 سال انجام شود.

 

علائم بواسیر داخلی چیست,علائم بواسیر داخلی

هموروئید داخلی چیست 

 

بواسیر داخلی چیست؟

بواسیر یک بالشتک از رگهای خونی در پوشش کانال مقعد است. همه افراد بواسیر دارند. همه ما با بواسیر به دنیا آمده ایم. با این حال در همه افراد بواسیر ایجاد علائم نمی کند. وقتی این بواسیر بزرگ شود ، ممکن است خونریزی بدون درد از مقعد داشته باشید. 

 

بواسیر داخلی حتی اگر خونریزی ایجاد کند بدون درد است. به عنوان مثال ممکن است خون قرمز روشن روی دستمال توالت یا در حال چکه زدن در کاسه توالت ببینید. بواسیر داخلی نیز ممکن است افتاده یا فراتر از مقعد گسترش یابد و باعث چندین مشکل احتمالی شود. وقتی بواسیر برجسته شود ، می تواند مقادیر کمی مخاط و ذرات ریز مدفوع را جمع کند که ممکن است باعث خارش داخلی شود. پاک کردن مداوم برای رفع خارش می تواند مشکل را بدتر کند.

 

انواع بواسیر داخلی

بواسیر داخلی در بالای خط شانه‌ای قرار دارند. آن‌ها پوشیده از روبافت ستونی هستند که فاقد گیرنده درد می‌باشند. آن‌ها براساس درجهٔ فروافتادگی به چهار نوع تقسیم می شوند:

درجه I: بدون فروافتادگی. فقط رگ‌های خونی برجسته.در این مرحله هموروئید به داخل کانال آنال متورم می‌شود ولی پایین‌تر از خط دندانه‌ای نمی‌آید.

 

درجه II: فروافتادگی هنگام نشستن اما همراه بازگشت خودکار. در این مرحله هموروئید به پایین‌تر از خط دندانه‌ای پرولاپس یافته ولی با فشار دادن آن به جای اصلی بازمی‌گردد.

 

درجه III: فروافتادگی هنگام نشستن و نیازمند بازگرداندن با دست. در این مرحله هموروئید با زور زدن یا اجابت مزاج بیرون زدگی می‌یابد و با وارد کردن فشار بر روی توده اندازه آن کاهش می‌باید.

 

درجه IV: فروافتادگی و غیرقابل برگشت با دست. هموروئید به‌طور دائم بیرون زدگی می‌یابد و غیرقابل بازگشت است.

 

علائم بواسیر داخلی چیست,علائم بواسیر داخلی

بواسیر براساس درجهٔ فروافتادگی به چهار نوع تقسیم می شوند

 

علائم بواسیر داخلی

اگر شما به بواسیر داخلی دچار شده باشید، پس از دفع ممکن است رگه هایی خونی را روی کاسه توالت یا دستمال توالت خود مشاهده نمایید. یا حتی ممکن است روی سطح مدفوعتان، خون دیده شود. معمولا بواسیر داخلی، رگ های ورم کرده ای در درون مجرای مقعد هستند که می توانند بزرگ شوند و به صورت برآمدگی هایی در خارج مقعد نمایان گردند.

 

در این واقع، عضلات مقعد می توانند دردناک شوند. چنانچه جریان خون به سمت رگ ها قطع گردد، بواسیر بیمار بسیار دردناک می شود. چنانچه بواسیر متورم گردد، ممکن است روی دستمال توالت بیمار، آثاری از مخاط مشاهده گردد.

 

علائم بواسیر داخلی چیست,علائم بواسیر داخلی

بواسیر داخلی و بواسیر خارجی

 

بواسیر داخلی چگونه درمان می شود؟  

پزشک تشخیص می دهد که بواسیر شما به یکی از روش های درمانی زیر احتیاج دارد یا خیر:

 

نوارهای لاستیکی: یک نوار لاستیکی در اطراف بواسیر قرار داده می شود و باعث می شود در یک دوره 5 تا 10 روزه پژمرده شده و از بین برود.

 

تزریق بواسیر: مایعی به بواسیر تزریق می شود و خونریزی را متوقف می کند و از بیرون زدگی آن جلوگیری می کند. این روش های درمانی فقط برای بواسیر داخلی استفاده می شود. اگر برای بواسیر خارجی استفاده شود بسیار دردناک خواهد بود.

 

پس از درمان بواسیر داخلی چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

علایم: در 36 تا 48 ساعت اول ممکن است احساس درد خفیف تا متوسط ​​، درد مبهم یا اساساً هیچ دردی نداشته باشید. داشتن احساس فوریت برای دفع مدفوع پس از این درمان ها طبیعی است. اگر ناراحتی خفیف است ، از داروهای بدون نسخه مانند تایلنول یا ادویل استفاده کنید.

 

از آسپرین یا محصولات حاوی آسپرین استفاده نکنید زیرا باعث خونریزی می شوند. حمام گرم به مدت 15 تا 20 دقیقه به رفع ناراحتی شما کمک می کند. اگر درد شما شدید است ، با مطب تماس بگیرید و با پرستار صحبت کنید. معمولاً فقط یک ناحیه یا گاهاً دو ناحیه همزمان درمان می شود. به یاد داشته باشید که خونریزی تا زمان درمان تمام بواسیر احتمالاً ادامه خواهد داشت.

 

رژیم غذایی: بعد از درمان، مهم است که حرکات روده را نرم و منظم نگه دارید. غذاهای سرشار از فیبر بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید (8 تا 10 لیوان در روز). مکمل فیبر توصیه شده توسط پزشک را ادامه دهید. کافئین به یبوست کمک می کند بنابراین مصرف قهوه ، چای ، کولا و شکلات را محدود کنید.

 

فعالیت : شما می توانید به فعالیتهای بدنی عادی خود ادامه دهید. شما قادر خواهید بود ماشین خود را رانندگی کنید، از پله ها بالا بروید و بلافاصله ورزش عادی کنید.

 

علائم بواسیر داخلی چیست,علائم بواسیر داخلی

بیماری بواسیر داخلی

 

بعد از درمان نگران چه باشم؟

در صورت بروز هر یک از مشکلات زیر ،با پزشک خود تماس بگیرید : 

دردی که در عرض سه روز کم کم کاهش نمی یابد.

• چند روز پس از درمان درد افزایش می یابد.

• تورم حساس در ناحیه مقعد

• تب یا لرز

• مشکل ادرار کردن

 یبوست (به مدت سه روز بدون دفع مدفوع)

• اسهال (بیش از سه مدفوع آبکی در عرض 24 ساعت)

• افزایش خونریزی (بیش از یک فنجان)

• طی سه ساعت سه تا چهار حرکات روده ای خونی بزرگ

• تخلیه چرک از راست روده

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------