بيماریهایی که موجب خستگي مزمن مي‌شودبيماریهایی که موجب خستگي مزمن مي‌شود


خستگي مشکل شايعي است که بسياري از ما آن را تجربه کرده‌ايم اما گاهي اين خستگي تنها امري نيست که با کمي استراحت برطرف شود و خود نوعي بيماري محسوب مي‌شود

اين مشکل ممکن است به دنبال برخي بيماري هاي ديگر ايجاد شود و به مدت طولاني باقي بماند. برخي بيماري هايي که مي‌تواند سبب بروز خستگي مزمن شود عبارتند از:

 

بيماري قلبي:
اگر هنگام انجام کارهاي روزمره احساس خستگي مي‌کنيد يا هنگام تميز کردن و جارو کردن خانه بايد کمي بنشينيد، اين موضوع ممکن است علامت وجود بيماري قلبي در شما باشد. در اين صورت حتما بايد با پزشک خود مشورت کنيد. تغيير شيوه زندگي، استفاده از داروها و ورزش و پياده‌روي ملايم با توجه به توصيه پزشک مي‌تواند در رفع خستگي شما موثر باشد.

 

عفونت ادراري نهفته:
اگر دچار عفونت‌هاي ادراري هستيد، حتما متوجه شده‌ايد که مدام نياز فوري به دفع داريد و دچار سوزش و درد هنگام ادرار کردن مي‌شويد. توجه کنيد که عفونت ادراري هميشه اين علايم را نشان نمي‌دهد. در برخي موارد خستگي تنها علامت است. يک آزمايش ادرار مي‌تواند سريعا عفونت ادرار را در شما تشخيص دهد. مصرف آنتي‌بيوتيک با تجويز پزشک مي‌تواند سبب بهبود بيماري شما و رفع خستگي‌تان گردد.

 

ديابت:
در افرادي که مبتلا به ديابت هستند، افزايش غيرطبيعي قند در خون باقي مي‌ماند، به جاي اينکه وارد سلول‌هاي بدن شود، يعني جايي که بايد به انرژي تبديل شود. نتيجه آن اين است که فرد از خوردن غذا براي توليد انرژي اجتناب مي‌کند. اگر خستگي دايم و بدون دليل داشتيد، حتما در مورد آن با پزشک صحبت کنيد.درمان ديابت و تغيير شيوه زندگي و ورزش و گاه انسولين‌درماني به کاهش قندخون کمک مي‌کند.

 

کم‌کاري تيروييد:
تيروييد غده کوچکي است که در گردن شماست. اين غده متابوليسم بدن‌تان را کنترل مي‌کند و سوخت را به انرژي تبديل مي‌کند، وقتي اين غده کم‌کاري داشته باشد، متابوليسم بدن هم کند مي‌شود و شما احساس خستگي خواهيد داشت. مي‌توانيد براي آگاهي از عملکرد تيروييد خود يک آزمايش بدهيد و در صورت کم‌کاري از دارو استفاده کنيد. اگر خستگي‌تان به اين علت باشد، کم‌کم برطرف مي‌شود.

 

کم‌ خوني:
کم‌خوني يکي ديگر از دلايل خستگي در زنان است. از دست دادن خون در دوران قاعدگي مي‌تواند سبب کمبود آهن در بدن شود. سلول‌هاي قرمز خوني اکسيژن را به همه بافت‌ها و اندام‌هاي بدن مي‌رسانند.اگر کم‌خوني شما از نوع کمبود آهن است، حتما از مکمل‌هاي آهن استفاده کنيد يا غذاهاي سرشار از آهن بخوريد. جگر، گوشت و حبوبات و غلات سرشار از آهن هستند.

 

قطع تنفس حين خواب:
برخي از مردم تصور مي‌کنند که به اندازه کافي مي‌‌خواب‌اند اما قطع تنفس حين خواب سبب مي‌شود که خواب مناسب نداشته باشند. هر قطع تنفس حين خواب سبب بيداري شما حتي براي يک لحظه مي‌شود اما شما از آن مطلع نمي‌شويد. نتيجه اين محروميت از آن 7 يا 8 ساعت خواب مي‌شود. براي پيشگيري از اين موضوع اگر اضافه داريد، وزن‌تان را کم کنيد، سيگارتان را ترک کنيد و اگر اين مشکل شما شديد است، مي‌توانيد از دستگاه‌هاي بازکننده مسير هوايي استفاده کنيد

منبع : salamat.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------