آندوسکوپی معده چطور انجام می‌شود؟آندوسکوپی چیست, آندوسکوپی با بیهوشی

از آندوسکوپی می توان برای درمان مشکل دستگاه گوارش استفاده شود

 

آندوسکوپی چیست؟

آندوسکوپی یک روش غیر جراحی است که برای معاینه دستگاه گوارش فرد استفاده می شود. با استفاده از یک آندوسکوپ ، یک لوله انعطاف پذیر با یک نور و دوربین متصل به آن ، پزشک می تواند تصاویر دستگاه گوارش شما را بر روی یک مانیتور تلویزیون رنگی مشاهده کند.

 

در طی آندوسکوپی ، آندوسکوپی به راحتی از طریق دهان و گلو و از داخل مری عبور می کند و به پزشک اجازه می دهد مری ، معده و قسمت فوقانی روده کوچک را مشاهده کند.

به همین ترتیب ، آندوسکوپ ها را می توان از طریق مقعد به روده بزرگ منتقل کرد تا این ناحیه از روده بررسی شود. این عمل بسته به میزان اندازه معاینه روده بزرگ اندازه ، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی نامیده می شود.

 

یک فرم خاص از آندوسکوپی به نام کولانژیوپانکراتیوگرافی رتروگراد آندوسکوپی ، یا ERCP ، اجازه می دهد تا از پانکراس ، کیسه صفرا ، و ساختارهای مرتبط تصاویری گرفته شود. ERCP همچنین برای قرار دادن استنت و بیوپسی (برداشت بافت) استفاده می شود.

 

سونوگرافی آندوسکوپی یا EUS ترکیبی از آندوسکوپی فوقانی و سونوگرافی برای به دست آوردن تصاویر و اطلاعات مربوط به قسمت های مختلف دستگاه گوارش است.

 

آندوسکوپی چیست, آندوسکوپی با بیهوشی

آندوسکوپی یک روش غیر جراحی برای معاینه دستگاه گوارش است

 

چرا به آندوسکوپی معده احتیاج داریم؟

پزشکان غالباً برای ارزیابی علت های زیر آندوسکوپی معده توصیه می کنند:

آندوسکوپی می تواند به پزشک در تشخیص علت مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، استفراغ، درد شکمی، مشکل بلعیدن و خونریزی کمک کند.

 

پزشک شما می تواند برای نمونه گیری از بافت ( بیوپسی ) و بیماری هایی مانند کم خونی، خونریزی، التهاب، اسهال یا سرطان دستگاه گورش استفاده کند.

 

همچنین ممکن است از آندوسکوپی معده برای درمان مشکل معده استفاده شود. به عنوان مثال ، آندوسکوپ ممکن است نه تنها خونریزی فعال را از زخم تشخیص دهد بلکه دستگاهها را می توان از طریق آندوسکوپی که می تواند خونریزی را متوقف کند عبور داد. در روده بزرگ ، می توان پولیپ ها و اشیا خارجی را از روده پاک تا از بروز سرطان روده بزرگ جلوگیری شود .

 

همچنین ، با استفاده از ERCP ، سنگهای صفراوی که خارج از کیسه صفرا و مجاری صفراوی قرار گرفته اند ، اغلب می توانند از بین بروند.

 

آندوسکوپی چیست, آندوسکوپی با بیهوشی

پزشک شما می تواند برای نمونه گیری از بافت از اندوسکوپی استفاده کند

 

چه کسی آندوسکوپی معده را انجام می دهد؟

متخصص داخلی یا پزشک خانواده شما ممکن است سیگموئیدوسکوپی را در مطب خود انجام دهند. با این وجود ، همه روشهای دیگر آندوسکوپی معمولاً توسط متخصصان دستگاه گوارش انجام می شود. سایر متخصصان مانند جراحان دستگاه گوارش نیز می توانند بسیاری از این روشها را انجام دهند.

 

آندوسکوپی چیست, آندوسکوپی با بیهوشی

برای آندوسکوپی از معده ، روده بزرگ باید از مدفوع پاک شود

 

آمادگی قبل از آندوسکوپی معده :

بررسی دستگاه گوارش فوقانی (آندوسکوپی فوقانی یا ERCP) چیزی بیشتر از ناشتا شدن 6-8 ساعت قبل از عمل نیاز ندارد. برای آندوسکوپی معده، روده بزرگ باید از مدفوع پاک شود. بنابراین ، یک ملین در روز قبل از عمل تجویز می شود.

 

اکثر معاینات با آندوسکوپ ، یک داروی آرام بخش ارائه می شود. این باعث افزایش راحتی فرد تحت معاینه می شود. آرام بخش ، که از طریق تزریق داخل ورید تجویز می شود ، باعث ایجاد آرامش و خواب سبک می شود. بیماران طی یک ساعت بیدار می شوند ، اما اثر داروها طولانی تر است ، بنابراین رانندگی تا یک روز ایمن نیست.

 

بیهوشی عمومی فقط در شرایط بسیار خاص (در کودکان خردسال و هنگامی که روشهای بسیار پیچیده ای برنامه ریزی شده باشد) انجام می شود.

 

آندوسکوپی چیست, آندوسکوپی با بیهوشی

برای انجام آندوسکوپی معده، شما باید راحت بوده و بر روی سمت چپ خود دراز بکشید

 

شیوه انجام آندوسکوپی معده :

انجام آندوسکوپی معده فقط به چند دقیقه وقت نیاز دارد.

در هنگام داخل کردن نوک آندوسکوپ به سمت گلو، ممکن است شما یکی دوبار آروغ بزنید که این یک واکنش طبیعی می باشد

برای انجام آندوسکوپی معده، شما باید راحت بوده و بر روی سمت چپ خود دراز بکشید.

 

به گلوی شما یک اسپری بی‌حس کننده زده می شود تا چیزی احساس نکنید.

 

همچنین یک قطعه کوچک محافظ در بین دندان های شما قرار داده می شود. این کار باعث میشود که دندان های شما آسیبی نبیند و نیز دندان های شما هم به آندوسکوپ صدمه نزنند.

 

وقتی که شما آماده بودید، پزشک، سر آندوسکوپ را روی زبان شما قرار داده و آن را به سمت گلو می‌برد و از شما می‌خواهد که آن را قورت دهید، با این کار، مری باز شده و آندوسکوپ داخل آن می شود و سپس به سمت پایین و معده می‌رود.

 

در طی این مدت، یک پرستار دائما مراقب شما خواهد بود و با یک ساکشن، بزاق شما را که در دهانتان جمع می شود، بیرون می‌کشد (مانند وسیله‌ای که در دندانپزشکی وجود دارد).

 

وقتی که سر آندوسکوپ وارد معده شد، از طریق یک لوله که در آندوسکوپ قرار دارد، معده باد می شود تا مشاهده داخل آن بهتر انجام شود.

 

در صورت مشاهده موارد مشکوک، پزشک ممکن است اقدام به نمونه‌برداری از بافت معده (بیوپسی) نماید که این کار، کاملا بدون درد می‌باشد.

وقتی که کار پزشک تمام شد، آندوسکوپ به بیرون کشیده می شود.

 

آندوسکوپی چیست, آندوسکوپی با بیهوشی

 آندوسکوپی بسیار بی خطر است

 

عوارض آندوسکوپی معده چیست؟

به طور کلی ، آندوسکوپی معده بسیار بی خطر است. با این حال ، این روش چند عارضه بالقوه دارد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سوراخ کردن (پارگی در دیواره روده)

واکنش به آرام بخش

عفونت

خون ریزی

پانکراتیت در نتیجه ERCP 

 

علایمی که نشان دهنده مشکل بعد از آندوسکوپی معده هستند عبارتند از :

تب

درد قفسه سینه

تنگی نفس

مدفوع خونی، سیاه یا بسیار تیره

مشکل در بلعیدن

درد شدید و مداوم شکمی

استفراغ به ویژه اگر خونی یا قهوه ای باشد

در صورت مشاهده این علایم باید هر چه سریعتر خود را به اورژانس برسانید.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------