درمان نزدیک بینی چشم با روش غیرجراحی ارتوکراتولوژیاگر شما خشكی چشم داريد اين روش می تواند جانشين مناسبی برای ليزيك باشد

نزدیک بینی یکی از عیوب انکساری چشم به این معنی است که چشم بیمار متن ها و نشانه ها را در فاصله نزدیک شناسایی می کند ولی در فاصله دور (نسبت به افراد سلامت) قادر نمی باشد شناسایی کند .

 

ارتوکراتولوژی روشی است که برای اصلاح بینایی و درمان نزدیک بینی چشم که بدون جراحی و با استفاده از لنزهای مخصوص در سنین مختلف انجام می شود.

در روش ارتوكراتولوژی (شكل دهی مجدد قرنيه با لنز تماسی) در طي خواب , لنز خاصی روی چشم گذاشته ميشود كه به تدريج شكل قرنيه چشم را تغيير ميدهد و باعث ميشود كه فرد در طي روز بدون داشتن لنز بينائي شفافي داشته باشد. اثر آن موقتی است و  فقط حدود يك روز ادامه دارد؛ پس بايد هر شب استفاده شود.

 

شكل دهی قرنيه با استفاده از لنز ايده اي جديد نيست. بعضي ازپرشكان سالهاست كه از اين روش استفاده ميكنند. در سال 2002 اين روش مورد تائيديه "انجمن غذا و داروي آمريكا"قرار گرفت و نوعي لنز بنام Corneal Reshaping Therapy یا CRT و نيز بعد از آن انواع ديگري تائيد شدند.  

 

ارتوکراتولوژی روشی است که برای درمان نزدیک بینی چشم  انجام می شود

 

زمانی که استفاده از مجموعه مشخصی از لنزهای تماسی را متوقف کردید، باید این لنزها را شبانه بزنید و گرنه دید شما به تدریج طی چند روز کاهش پیدا می کند. ارتوکراتولوژی در افرادی که آستیگمات و نزدیک بینی پایینی دارند، بهتر عمل می کنند.

 

تغییر حالت چشم بدون جراحی گزینه جذابی برای بسیاری از افراد است که ممکن است از تیغه های کوچک یا لیزرهای تغییر شکل قرنیه و لنز خوششان نیاید, حتی اگر زمان التیام فقط یکی دو روز باشد. همچنین مناسب است که کودکان پیشرفت نزدیک بینی را آهسته کنند. روش ارتوكراتولوژی برای درمان نزدیک بینی با شماره بالاتر از 6 و آستیگمات بالاتر از 57.1 جواب می دهد.

 

ارتوکراتولوژی به صورت کلی برای دو دسته از افراد کاربرد مفید دارد. دسته اول افرادی که تمایل دارند در طول روز برای اصلاح نزدیک بینی خود از روش های تصحیح اپتیکی قطر عینک طبی و لنز تماسی استفاده کنند و دوم کودکانی که خود یا والدین آنها علاوه بر استفاده از روش های تصحیح اپتیکی قطر عینک طبی و لنز تماسی آرزوی توقف یا کند شدن سرعت نزدیک بینی را دارند. نحوه استفاده از این لنزها به این صورت است که لنز شب و قبل از خواب کودک در چشم قرار داده می شود و هنگام صبح از چشم خارج می شود. نتیجه آن نیز یک دید کامل در طول روز خواهد بود .

 

ارتوکراتولوژی به صورت کلی برای دو دسته از افراد کاربرد مفید دارد

 

روش انجام ارتوكراتولوژی:

پس از مراجعه به پزشك مربوطه، توپوگرافی قرنيه (عكس رنگی از نقشه اپتيكی قرنيه) گرفته مي شود و پس از فيت كردن لنز مناسب سفارش داده مي شود . البته بايد به خاطر داشت كه فيت نهائي نياز به ويزيت هاي متعدد خواهد داشت

 

ارتوكراتولوژي باعث اصلاح 2 تا 3 ديوپتر نزديك بيني در طي دو هفته مي شود.در اوايل،ممكن است نورها را پخش ببينيد و يا اطراف لامپ ها را هاله ببينيد كه تدريجا بهتر می شود. زمانی كه به شرايط مطلوب اصلاح رسيديد، بايد لنز را در طی شب و گاهی پاسی از روز بگذارید. در صورت قطع مصرف اثر آن بر می گردد.

 

به هر حال هدف اصلی؛ رسيدن به بينائی 20/20 است ولی بينائی 40/20 نيز كه حداقل بينائی مورد قبول برای رانندگی در امريكاست؛ نيز مقبول است. در 93% تا 95% بينائی 32/20 يا بهتر و در 67% تا 73% بينائی 20/20 حاصل ميشود.

 

 ارتوكراتولوژی باعث اصلاح 2 تا 3 ديوپتر نزديك بيني در طي دو هفته مي شود

 

عوارض جانبی استفاده از لنزهای ارتوکراتولوژی برای درمان نزدیک بینی چشم:

هر ساله 1 میلیون نفر به دلیل ابتلا به نوعی عفونت چشمی به پزشک مراجعه می کنند و استفاده از لنزهای ارتوکراتولوژی با خطر بالای عفونت های چشمی، به ویژه کراتیتیت میکروبی یا باکتریایی مرتبط است. این ریسک به ویژه در مورد کودکان و نوجوانان، که چشمانی حساس تری دارند بیشتر است.

 

ارتوکراتولوژی خطرناک تر از زدن عینک و یا لنز نر روزانه است. برای اینکه مطمئن شوید ارتوکراتولوژی ایمن است، از راهنمایی های پزشک چشم خود برای تمیز نگه داشتن لنزها استفاده کنید، به طور منظم معاینه شوید و به دنبال درمان هر گونه تغییر در دید و یا سلامت چشم قبل از اینکه به مشکلات جدی تبدیل شوند، باشید.

 

بررسی علمی از 170 مقاله نشان داد که خطر ارتوکراتولوژی شبانه منجر به کراتیتیت میکروبی شبیه به خطر زدن انواع دیگر لنزهای تماسی در طول شب می شود، از جمله لنزهای نرم و نفوذ پذیر بیشتر.

 

ارتوکراتولوژی خطرناک تر از زدن عینک و یا لنز نر روزانه است

 

آيا مي توان به جای ليزيك از اين روش بهره گرفت؟

اين روش برای كسانی مناسب است كه می خواهند در تمام و يا قسمتی از روز از لنز و يا عينك استفاده نكنند؛ ولی اگر می خواهيد از شر عينك و لنز خلاص شويد، روش مناسبي نيست. اگر شما خشكی چشم داريد، اين روش می تواند جانشين مناسبی براي ليزيك باشد. بر خلاف ليزيك اين روش قابل برگشت است؛ ولي در صورت تصميم به ليزيك بايد ماهها قبل از عمل استفاده ار لنز را متوقف كرد.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوتهبیشتر بخوانید تا سالم بمانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------