باورهای غلط و درست در مورد سرماخوردگیسرماخوردگی, عرق كردن در سرماخوردگي

اگر سرماخوردگی داشته باشید، معمولاً دمای بدن شما بالا نمی رود 

 

سرما در راه است و به همراه آن هم باورهای مختلفی در مورد سرماخوردگی می آیند. همگی ما از کودکی با دیدگاه های مختلفی در مورد سرما خوردگی بزرگ شده ایم که همه ی آنها هم حقیقت ندارند. لیست زیر سعی دارد شایعه هایی را که در مورد سرماخوردگی و آنفولانزا وجود دارند به ما بشناساند تا در آینده بهتر با آنها مقابله کنیم.

 

1. بیماری را با عرق کردن از بدن بیرون کنیم :
مطمئناً همه ی ما در موقع سرما خوردگی خودمان را با چند پتو پوشانده ایم تا عرق کنیم و به این ترتیب بیماری را از بدن خارج کنیم. این کار اصلاً برای رهایی از شر بیماری موثر نیست و تنها مزیت این کار آن است که چون احساس گرما می کنید، باعث می شود احساس خوبی داشته باشید.

 

2. نباید شیر بنوشید :

بسیاری از مردم فکر می کنند که در زمان سرما خوردگی نباید شیر نوشید چون باعث تولید مایع مخاطی بیشتری می شود. این تفکر اشتباه است و شیر باعث تولید بیشتر مخاط نمی شود. شما می توانید هر قدر مایلید شیر بنوشید و هیچ تأثیری بر سر ماخوردگی تان نخواهد داشت.

 

سرماخوردگی, عرق كردن در سرماخوردگي

تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا

  

3. سرماخوردگی می تواند به آنفولانزا تبدیل شود:

سرماخوردگی و آنفولانزا در اثر ویروس های مختلف ایجاد می شود ، بنابراین یک بیماری نمی تواند به دیگری تبدیل شود. معمولاً افراد علائم اولیه این بیماری ها را اشتباه می گیرند. در اینجا چند ویژگی برای کمک به جدا کردن این بیماری ها وجود دارد:

سرماخوردگی به تدریج با گلودرد ، سردرد ، تب و آبریزش بینی شروع می شود. فرد احساس می کند طی 3-5 روز دچار سرماخوردگی می شوند. آنفولانزا با تب ، سردرد ، درد عضلانی و درد همراه است که به سرعت بروز می کند.

اگر سرماخوردگی داشته باشید ، معمولاً دمای بدن شما بالا نمی رود (و اگر اتفاق بیفتد ، فقط کمی افزایش می یابد). اگر آنفولانزا داشته باشید دمای شما به 100 درجه فارنهایت و بالاتر می رود. شما در هنگام آنفولانزا زیاد عطسه نمی کنید ، این یک علامت سرماخوردگی است.

 

4. می توانید سرماخوردگی را با آنتی بیوتیک ها درمان کنید:

آنتی بیوتیک ها نمی توانند ویروس را شکست دهند زیرا ساختار آنها با یک بیماری باکتریایی متفاوت است. علاوه بر این ،آنتی بیوتیک ها واقعاً می توانند اوضاع را بدتر کنند، علائم سرماخوردگی از بین نمی رود و ویروس همچنان گسترش می یابد.

همچنین مصرف آنتی بیوتیک ها "در هر صورت" ممنوع است. نتیجه برعکس خواهد بود: شما سیستم ایمنی بدن خود را ضعیف می کنید و محیط مناسبی را برای پیشرفت ویروس ایجاد می کنید. با گذشت زمان ، دارو کمتر موثر می شود زیرا باکتری ها در تماس با آنتی بیوتیک ها ، برای زنده ماندن ممکن است تغییر کنند.

 

  بیشتر بخوانید: درمان کمبود گلبول سفید

 

5.  ممکن است شما سرماخوردگی را درمان نکنید:

به عنوان یک قاعده،علایم سرماخوردگی برای 3 روز است. اما اگر فقط منتظر هستید و سرماخوردگی خود را درمان نمی کنید ، می توانید بیش از 20 تا 30 روز علائم بیماری را داشته باشید.

 

سرماخوردگی, عرق كردن در سرماخوردگي

در چند روز اول سرماخوردگی مسری هستید و می توانید افراد دیگر را بیمار کنید

 

6. در صورت سرماخوردگی نباید مرخصی بگیرید:

بسیاری از افراد اگر احساس بیماری کنند معمولاً به کار خود ادامه می دهند. همچنین این عقیده وجود دارد که اگر استراحت نکنند ، سرماخوردگی شما سریعتر از بین می رود. در حقیقت روند بهبودی کندتر خواهد بود. بهتر است 1-2 روز در خانه بمانید و سپس به سر کار خود برگردید. در اینجا یک دلیل دیگر برای ماندن در خانه وجود دارد: شما در چند روز اول سرماخوردگی مسری هستید و می توانید افراد دیگر را بیمار کنید.

 

7. همیشه باید در رختخواب بمانید:

اگر سرماخوردگی داشته باشید و تمام روز در رختخواب بمانید ، ممکن است دچار برونشیت یا ذات الریه شوید. علاوه بر این، گردش خون شما کاهش می یابد. البته ، شما به محض احساس بهتر بودن نباید به ورزشگاه بروید ، اما برخی از فعالیت ها هیچ آسیبی به شما نمی رساند.

 

8. هوای سرد می تواند باعث سرماخوردگی شود:

شما می توانید سرماخوردگی را تنها در صورت تماس با ویروس ، بدون توجه به اینکه کلاه خود را پوشیده اید یا خیر ،بگیرید . دلیلی برای مقصر دانستن باد ، سرما و غیره وجود ندارد. اگر فکر می کنید بعد از پرواز بیمار شده اید (به دلیل دمای پایین) ، واقعیت ندارد. آنچه در واقع اتفاق می افتد این است که هوای خشک غشای مخاطی را خشک می کند و محافظت از بدن در برابر ویروس ها برای بدن دشوار است.

 

سرماخوردگی, عرق كردن در سرماخوردگي

هوای سرد سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده

 

9. اگر با موهای مرطوب به بیرون بروید ، سرماخوردگی خواهید گرفت:

موهای مرطوب ما و همچنین باد یا باران نمی تواند باعث سرماخوردگی و آنفولانزا شود. 3 راه برای گرفتن ویروس وجود دارد: فراموش نکنید که ویروس ها بسیار قوی و قابل انتقال هستند. آنها زنده می مانند: 

روی سطوح داخلی بیش از 7 روز

حدود 12 ساعت روی لباس ، اثاث یا کاغذ

برای چند دقیقه یا به مدت یک ساعت روی دستها (بسته به نوع ویروس)

روی دستگیره درب به مدت 6 ساعت

البته توصیه نمی شود که با موهای مرطوب به بیرون بروید زیرا هوای سرد سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و شما را در مقابل ویروس ها آسیب پذیرتر می کند.

 

10. فقط یک بار در فصل می توانید  دچار سرماخوردگی شوید:

خبر خوب این است: بعید است که دوباره همان سرماخوردگی را بگیرید. سرماخوردگی در اثر ویروس ها ایجاد می شود ، و هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما را یکبار خاموش می کند ، آنتی بادی هایی را برای آن ایجاد می کند. اما بیش از 200 نوع ویروس وجود دارد که باعث سرماخوردگی می شوند ، بنابراین هنوز هم احتمال وجود دارد که بتوانید دوباره بیمار شوید.

 

11. سرماخوردگی در 1 روز قابل درمان است:

افرادی هستند که فکر می کنند اگر قرص های مختلفی مصرف کنند ، در مدت 1 روز وضعیت بهتری خواهید یافت. اما این یک باور خطرناک است. بدن برای بهبودی نیاز به زمان دارد و اگر داروهایی مصرف کنید که فقط علائم را تسکین می دهد ، بر روی قلب تأثیر می گذارد و عواقب آن می تواند واقعاً خطرناک باشد. همچنین باید مراقب داروهای حاوی پاراستامول باشید : مصرف بیش از حد دوز ممکن است منجر به نارسایی کبد شود.

 

فواید سرماخوردگی :

دفع سموم بدن: تب کردن دمای بدن شما را بالا می برد و عرق تان را در می آورد. وقتی هم که عرق می کنید سموم بدن تان دفع می شود.

قوی تر شدن بدن: وقتی سیستم ایمنی تان مجبور می شود با یک ویروس جدید مبارزه کند و در آمادگی بیشتری به سر می برد.  

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------